radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Verdringen werkende gepensioneerden 55-plussers op de arbeidsmarkt? 'Moeten juist blij met ze zijn met deze krapte'

Verdringen werkende gepensioneerden 55-plussers op de arbeidsmarkt? 'Moeten juist blij met ze zijn met deze krapte'
Een gepensioneerde aan het werk
Bron: ANP

De campagne die werkgevers moet stimuleren gepensioneerden in dienst te nemen, zou funest zijn voor oudere werknemers. Die groep komt al moeilijk aan een baan en wordt zo 'weggeconcurreerd', beweert vakbond CNV. Maar volgens een econoom ligt dat anders.

"We moeten juist blij zijn dat mensen die met pensioen zijn, willen werken in de huidige krappe arbeidsmarkt", zegt hoogleraar arbeidsmarkt aan Tilburg University Ton Wilthagen. Hij zegt dat 55-plussers niet bang hoeven te zijn voor gepensioneerden die aan het werk gaan.

Niet blij met werkende gepensioneerden

Uit onderzoek blijkt dat 4 op de 10 AOW'ers het wel ziet zitten om weer betaald aan het werk te gaan. De overheid voert een campagne onder de naam 'Sommige werknemers zijn niet te stoppen'. Die moet gepensioneerden die dat willen, helpen om een baan te vinden.

Vakbond CNV is daar niet blij mee. "Het klinkt sympathiek, maar dat is het niet. Gepensioneerde werknemers zijn 25 procent goedkoper dan werknemers tussen de 55 en 65 jaar oud. Hiermee concurreren gepensioneerden een belangrijke groep weg", zegt voorzitter Piet Fortuin van de vakbond.

Bekijk ook

'Niet de concurrent'

Ton Wilthagen vindt niet dat je zomaar kan stellen dat werkende gepensioneerden 55-plussers op de arbeidsmarkt verdringen. "Dat ligt veel genuanceerder", zegt hij. Zo speelt mee in welke sectoren ze gaan werken.

Hij ontkent niet dat 55-plussers soms moeilijk aan een baan komen. "Maar het probleem wordt niet veroorzaakt doordat mensen die met pensioen zijn weer werken. Als een werkgever geen oudere werknemer wil, zal een gepensioneerde - die ouder is - al helemaal geen kans krijgen. Gepensioneerden zijn niet per se de concurrent."

Bekijk ook

Moeite met baan vinden

56.000 potentiële werknemers boven de 55 jaar willen graag aan de slag. Maar uit CNV-onderzoek blijkt dat twee derde van hen moeite heeft met het vinden van een nieuwe baan. De helft krijgt veel afwijzingen op sollicitaties en 39 procent is überhaupt nog nooit voor een sollicitatiegesprek uitgenodigd.

Waarom zo'n grote groep wordt genegeerd op de arbeidsmarkt ondanks de krapte? "55-plussers worden niet op de juiste manier in de arbeidsmarkt gezet", zegt Wilthagen. "Risicodenken wordt aangemoedigd."

Vooroordelen

Hij zegt dat de groep vaak kampt met vooroordelen. "Ze zijn vaker ziek, niet flexibel, niet digitaal vaardig, is de gedachte. Maar dat is niet terecht", zegt Wilthagen.

"Ze zijn niet vaker ziek. Al zijn ze het wel langer, als het toch gebeurt. Ze zijn flexibel, want ze hebben geen kinderen om voor te zorgen. En ze zijn wellicht niet zo digitaal vaardig als een jongere doelgroep, maar ze hebben wel levens- en werkervaring. Als je dat combineert met een jonger iemand, kan dat juist heel goed werken."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

'Handjes alleen op de schouders tijdens polonaise': belangenorganisaties willen meer bewustzijn over grensoverschrijdend gedrag tijdens carnaval

'Handjes alleen op de schouders tijdens polonaise': belangenorganisaties willen meer bewustzijn over grensoverschrijdend gedrag tijdens carnaval
Carnavalvierders in het centrum van Den Bosch in 2024
Bron: ANP

De vier grootste Brabantse carnavalssteden hebben een campagne gelanceerd tegen seksueel grensoverschrijdend gedrag tijdens carnaval. 'Nie Graaje mar Zwaaje', lees je op posters, verspreid door de steden.

Op de poster staat een QR-code die bezoekers naar een meldpunt leidt, dat gekoppeld is aan de betreffende stad. Daar kun je online een melding doen van wat je hebt gezien of meegemaakt. En word je verder geholpen.

'Handjes op de schouders'

"Seksuele of straatintimidatie zien we helaas altijd", zegt Jip Kuijper van BO Diversity in Breda, de organisatie achter de campagne. "Maar wat we met carnaval zien, is dat die intimidatie veel fysieker wordt."

Dat wil zeggen dat mensen, naast dat ze met verbale intimidatie te maken krijgen, ook sneller aan hun geslachtsdelen worden aangeraakt, vast worden gepakt of dat geprobeerd wordt ze te zoenen. "Het is heel leuk als we de polonaise lopen, maar handjes op de schouders. Handjes hoog en niet ergens anders", zegt Kuijper

Anonieme daders

Kuijper viert zelf ook al jaren carnaval en die en diens vrienden hebben genoeg verhalen over wat zij hebben meegemaakt tijdens carnaval: "We kennen allemaal een slachtoffer. We kennen allemaal iemand die seksueel geweld of seksueel ongewenst gedrag heeft meegemaakt. Maar we kennen allemaal géén dader."

Dat komt volgens Kuijper grotendeels ook door de anonimiteit die er heerst tijdens carnaval: "Je kunt ervoor kiezen om in een tijgerpak te lopen, je gezicht te schminken. Je neemt een andere rol aan. Dus je voelt je misschien ook wel minder verantwoordelijk voor het gedrag dat je op dat moment vertoont."

Bekijk ook

Klein percentage zorgt voor problemen

Dat geldt vanzelfsprekend niet voor iedereen. De meeste feestvierders geven ook aan dat ze nooit over iemand anders' grenzen heen zouden gaan. Toch zorgt een klein percentage voor problemen.

"Ik denk dat we met dat kleine percentage moeten praten. Dat we hen als omstanders er samen op moeten aanspreken, van: 'Hé, wat je net deed, dat kan volgens mij niet'", zegt Kuijper. Dat is moeilijk: "Carnaval is een beetje heilig, daar moet je niet te veel aankomen. Carnaval draait om plezier. Dat vind ik ook, maar we moeten het hebben over wanneer het niet plezierig meer is."

Meer slachtoffers

Bij Blauwe Maan, een lokale hulporganisatie voor slachtoffers van seksueel grensoverschrijdend gedrag en misbruik in Tilburg, zien ze een stijging in aanmeldingen rond, maar vooral na de carnaval.

"Soms melden slachtoffers zich pas veel later, omdat ze zich schamen voor wat ze tijdens carnaval hebben meegemaakt", zegt Luna Rooijmans van de organisatie. "Ze denken dan dat ze het misschien wel geïnitieerd hebben, of voelen zich zwak omdat ze toen niets durfden te doen."

Gedrag genormaliseerd

Blauwe Maan krijgt meldingen over grensoverschrijdend gedrag, maar ziet ook dat verkrachtingen tijdens carnaval voorkomen. Bij die laatste is niet altijd een onbekende betrokken. Cliënten kloppen ook aan met verhalen uit de kennissenkring, vertelt Rooijmans.

Seksueel grensoverschrijdend gedrag en misbruik komt natuurlijk niet alleen voor tijdens carnaval, maar tijdens dit feest wordt wel een bepaald gedrag genormaliseerd, zegt ze.

Bekijk ook

Normalisatie van gedrag

Rooijmans: "We weten dat, als binnen een cultuur of traditie seksueel getinte opmerkingen en lichte seksueel grensoverschrijdende handelingen worden goedgekeurd, ernstige vormen daarvan ook makkelijker kunnen plaatsvinden."

"Mensen willen alles even loslaten met carnaval. En die dubbelzinnigheid in bijvoorbeeld liedjes is al heel oud, maar dat neemt niet weg dat alle remmen los mogen, en dat het voor sommige mensen heel fijn kan zijn als je om consent (toestemming, red.) vraagt."

Al eerder meegemaakt

Een ander deel van de slachtoffers dat zich na carnaval bij Blauwe Maan meldt, heeft als kind al seksueel misbruik meegemaakt, vertelt Rooijmans.

"We zien dat ze bijvoorbeeld tijdens carnaval getriggerd worden, of opnieuw een seksueel grensoverschrijdende situatie meemaken. En dat maakt uiteindelijk ook dat ze hulp zoeken.", zegt Rooijmans.

Triggers in een liedje

Die triggers kunnen zitten in een liedje of in een aanraking die voor anderen niet noemenswaardig is. Maar gevolgen kunnen groot zijn: "Vandaar dat wij een oproep doen om op het moment dat je seksueel grensoverschrijdend gedrag ziet of denkt te zien, naar de persoon die het overkomt toe te gaan en te vragen: 'Ben je oké? Kan ik misschien iets voor je doen?'", zegt Rooijmans.

"We weten dat dat heel steunend kan zijn voor mensen die seksueel geweld overkomen."

Grensoverschrijdend gedrag lijkt meer voor te komen tijdens carnaval

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Hoe 'voorzorgcirkels' mantelzorgers ontlasten door ouderen elkaar te laten helpen

Het is de moderne versie van nabuurschap: de voorzorgcirkel. In het hele land ontstaan appgroepen van ouderen die elkaar willen ondersteunen. Het is een manier om mantelzorgers te ontlasten. "Hulp vragen is moeilijker dan hulp geven."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant