radio LIVE
meer NPO start

Vloggende agenten die corona-maatregelen handhaven hebben het vooral erg rustig

Vloggende agenten die corona-maatregelen handhaven hebben het vooral erg rustig
Agent Jan-Willem in de vlog
Bron: EenVandaag

Niet in grote groepen op straat lopen. En als je elkaar passeert, houdt dan afstand. Maar hoe handhaaf je die maatregelen op straat? We vroegen twee agenten in Utrecht om een vlog te maken van hun dienst.

Agenten Jan-Willem en Dennis patrouilleren nu dagelijks op de motor door een vrijwel leeg Utrecht om de nieuwe maatregelen handhaven. Af en toe spreken ze mensen aan, bijvoorbeeld als ze dicht tegen elkaar aanlopen. Een simpele mededeling als "houd afstand" is vaak al voldoende. De agenten leggen het wel vast. Als je opnieuw de nieuwe maatregelen overtreedt, kun je rekenen op een boete van maximaal 400 euro, aldus de agenten.

Houden de agenten zelf wel voldoende afstand?

Dennis en Jan-Willem hebben gezamenlijk dienst, proberen zich te houden aan de afspraak om op 1,5 meter afstand te blijven. Maar in de praktijk kan dat lastig zijn.

Bijvoorbeeld bij een aanhouding, vertelt Jan Willem: "Wij hebben dan toch een uitzonderingsregel, want het maatschappelijk belang gaat voor. We doen soms aanhoudingen en dat kan niet op afstand."

Lees ook

Corona-maatregelen bij de politie zelf

Ook al draaien de agenten gewoon hun dagelijkse diensten op straat, er zijn wel allerlei maatregelen genomen. Zo zijn de briefings aan het begin van de dienst veranderd. Niet meer met alle agenten in een kleine ruimte de dag bespreken: agenten lezen de briefing vooral op hun eigen PC.

En er is meer veranderd, vertelt Dennis. "Ik heb nu middagdienst. Normaal spreek je dan je collega's van de ochtend ook even voordat je begint, maar dat is nu niet meer zo. Die zitten in een andere ruimte. We mijden elkaar nu in verband met veiligheid."

Zijn er andere soorten meldingen?

Natuurlijk zijn er tijdens de dienst ook de gewone meldingen, zoals geluidsoverlast. Maar ook dan blijkt het coronavirus soms mee te spelen. De klager is een vrouw die nu noodgedwongen thuis werkt, maar horendol wordt van een buurman, die al drie dagen hard muziek draait.

Jan-Willem: "Op straat is het rustig. We zien bepaalde delicten minder. Maar omdat mensen meer thuis zijn, zien we wat meer huiselijk geweld, mensen zitten meer op elkaars lip." Lees hier meer over de bekeuringen van de politie voor het overtreden van de coronamaatregelen.

Hoe handhaven agenten de nieuwe corona-maatregelen? Twee agenten filmen hun eigen dienst.

Anti-spuugmasker gaat mee

Afgelopen weken zijn er regelmatig berichten over agenten die worden bespuugd door mensen die zeggen het coronavirus te dragen. Inmiddels zijn er al diverse spugers veroordeeld. Zij krijgen celstraffen van meerdere weken onvoorwaardelijk. "Wij hebben inmiddels de beschikking over anti-spuugmaskers die wij ook meenemen op onze dienst", aldus Jan-Willem.

Spugers betrapt?

Ook tijdens de dienst van Jan-Willem en Dennis komt er een spuugmelding binnen: twee jonge mannen zouden bewust hoesten en kuchten in de richting van iemand bij het station. Als Jan-Willem en Dennis ze niet veel later aanspreken, blijkt hoe ingewikkeld de nieuwe situatie is.

Jan-Willem: "Het is het lastig, er is geen aangever, geen slachtoffer en de verdachten ontkennen. We weten nog niet zo goed hoe het juridisch in elkaar zit. Is het nou poging tot mishandeling? Daar worstelen we nog mee. We hebben ze nu bekeurd op basis van Wet personenvervoer, die gaat over overlast bij stationsgebieden, bussen en treinen."

'We houden ons aan de afspraken, zo lijkt het'

In het algemeen lijkt het erop dat Nederlanders zich aan de afspraken houden, zo constateerde minister-president Rutte al. Ook de dienst van de agenten verloopt rustig.

"Het valt echt reuze mee", zegt Jan Willem. "Hier en daar zie je wel wat mensen lopen, maar bijna iedereen loopt met zijn tweeën of drieën. Wel zie je bij supermarkt dat het allemaal samenkomt. Dan zit er wel wat afstand tussen, maar je kunt daar niet met een meetlint tussen gaan staan."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Kersentelers zijn bang voor minder oogst door suzuki-fruitvlieg: 'Het is 2 voor 12'

Kersentelers zijn bang voor minder oogst door suzuki-fruitvlieg: 'Het is 2 voor 12'
Kersenteler Arie Hakkert maakt zich zorgen om zijn oogst
Bron: EenVandaag

Nederlandse kersentelers maken zich zorgen om hun oogst dit jaar. Ze zijn bang dat die ten onder gaat aan de 'suzuki-fruitvlieg'. De oogst is volgens de telers nog te redden, maar dan moet het gewilde bestrijdingsmiddel wel op tijd goedgekeurd worden.

De kersentelers wachten op een verlossend bericht van landbouwminister Femke Wiersma. Zij moet bepalen of gebruik van het bestrijdingsmiddel Tracer dit jaar wordt toegestaan, En dat wordt nog spannend, want toenmalig minister Piet Adema zei vorig jaar dat het toen de laatste keer was dat een uitzondering gemaakt werd voor het bestrijdingsmiddel.

Al 10 jaar uitzondering

Het bestrijdingsmiddel Tracer is namelijk nog altijd niet goedgekeurd door het College voor de toelating van gewasbeschermingsmiddelen en biociden (Ctgb). Die instantie beoordeelt of een bestrijdingsmiddel gebruikt mag worden.

Zolang het Ctgb zijn oordeel nog niet heeft gegeven, kan de verantwoordelijk minister een vrijstelling voor gebruik geven. En dat gebeurt in dit geval al 10 jaar op rij.

Bekijk ook

Perfect jaar voor kersen

Kersenteler Arie Hakkert uit de Betuwe vertelt dat het tot nog toe een perfect jaar is voor de kersenteelt: "We hebben prachtig weer gehad in de bloeiperiode. Weinig nattigheid en de temperatuur was goed. Dus we verwachten een goede oogst dit jaar."

Volgens Arie is de ideale temperatuur voor de kers tussen de 20 en 25 graden. De kersen hangen er nu nog groen bij, maar uiteindelijk krijgen ze de bekende rode kleur. "We hopen half juni te beginnen met oogsten. De kersen zullen waarschijnlijk begin juni een gele kleur krijgen en gaan dan over naar rood."

Suzuki-fruitvlieg

Maar ondanks dat het zo'n goed jaar is voor de kers, is Arie bang voor zijn oogst. De Nederlandse kers heeft er sinds een jaar of 10 namelijk een nieuwe vijand bij: de suzuki-fruitvlieg. Een beestje dat oorspronkelijk afkomstig is uit Zuidoost-Azië en in 2008 voor het eerst werd opgemerkt in Europa.

Vooral kersentelers hebben last van de fruitvlieg. "Deze fruitvlieg kan door de schil van het fruit kruipen en legt daar eitjes onder. Daar komen larven uit die de vrucht van binnenuit opeten. Vervolgens gaat de vrucht rotten en is die onverkoopbaar", legt onderzoeker Herman Helsen uit.

Kersentelers zijn bang voor verlies oogst door suzuki-vlieg: 'Het is 2 voor 12'
Kersentelers zijn bang voor verlies oogst door suzuki-vlieg: 'Het is 2 voor 12'

Net niet voldoende

Kersenteler Arie gebruikt nu een speciaal net om de fruitvliegjes buiten te houden: "Het is een heel fijnmazig net waar in principe geen vliegjes doorheen kan komen. Het hele veld moet ermee worden ingepakt."

Maar alleen een net is niet voldoende, vertelt hij: "De suzuki-fruitvlieg is zo klein dat het 'm toch lukt om ergens binnen te komen. Bovendien moeten we nog steeds zelf bij de kersen kunnen. Dus als het net omhoog gaat of waait, gaat de fruitvlieg ook naar binnen."

Wesp tegen vlieg

In een lab van de Wageningen University & Research (WUR) wordt daarom gewerkt aan een andere oplossing, namelijk de sluipwesp. Dat is een natuurlijke vijand van de suzuki-fruitvlieg, vertelt onderzoeker Helsen. "De sluipwesp legt haar eieren in de larven van de suzuki-fruitvlieg en kan zo de enorme toename verminderen."

Toch is de sluipwesp vooralsnog geen vervanging voor het bestrijdingsmiddel. "We hebben er nu enkele honderden, daar kunnen we de oogst niet mee redden", zegt Helsen. En dus wacht kersenteler Arie in spanning af op het besluit van Landbouwminister Wiersma. "Als we het middel niet meer krijgen, dan is het einde kersenteelt. Het is echt twee voor twaalf."

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Israël wil noodhulp in Gaza zelf gaan regelen: 'Probeert internationale gemeenschap buitenspel te zetten'

De nood is hoog in Gaza: omdat de grenzen al 2 maanden worden dichtgehouden door Israël is er een groot tekort aan voedsel, schoon water en medische hulp. Israël zou nu tóch hulp willen toelaten, maar alleen niet meer via internationale hulporganisaties.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant