radio LIVE
meer NPO start
EenVandaag Opiniepanel

Leraren voor maximum aantal leerlingen per klas

Leraren voor maximum aantal leerlingen per klas

Leraren in het voortgezet onderwijs willen graag een maximum aantal leerlingen per klas. Dit blijkt uit onderzoek van EenVandaag onder 552 leraren uit het EenVandaag Opiniepanel en een online focusgroep.

86 procent van de ondervraagde leraren pleit voor een wettelijk maximum. Dat zou dan moeten liggen op 24 á 25 leerlingen per klas. 

Van de ondervraagde leraren zegt 81 procent dat ze zelf één of meerdere klassen hebben die ze als te groot beschouwen. Klassen van 27 of 28 leerlingen zijn geen uitzondering en en de helft geeft regelmatig les aan klassen met 29 leerlingen of meer.

Volgens 52% procent is het aantal leerlingen per klas op hun school dit jaar hoger dan vorig schooljaar.

Prestaties minder

Het zit de leraren het meest dwars dat ze in grote klassen onvoldoende aandacht kunnen geven aan de uitschieters. Zowel de excellente leerlingen als de leerlingen met leerproblemen krijgen minder individuele aandacht en presteren daardoor minder.

De leraren ervaren een hoge werkdruk en signaleren dat de leerlingen zich slecht kunnen concentreren. Ook het klimaat in de klas wordt als onprettig ervaren: de lokalen zijn vol en warm en er ontstaan vaak ordeproblemen omdat de leerlingen onrustiger zijn.

Alternatieven

Aan de leraren werd ook de vraag voorgelegd of zij alternatieven voor de problemen met grote klassen kunnen bedenken. Voorwaarde hierbij moest zijn dat de kwaliteit van het onderwijs gegarandeerd blijft en dat het budget voor de scholen hetzelfde zou blijven als nu. De docenten roepen vooral op tot een betere invulling van het beschikbare geld. Er zou nu te veel geld besteed worden aan managers en bijzaken. Dit geld zien zij liever geïnvesteerd in het dagelijks onderwijs. Een leraar stelt voor om een minimumpercentage van het budget verplicht te investeren in het geven van lessen.

Een andere suggestie is het verminderen van het aantal lesuren van 50 naar 45 minuten, zodat er meer lessen aan kleinere klassen gegeven kunnen worden.

Debat over volle klassen

Moet er een wettelijk maximum komen voor het aantal leerlingen per klas? Daarover debatteren Kamerleden Jasper van Dijk (SP) en Loes Ypma (PvdA) vanmiddag in Radio EenVandaag.

Over het onderzoek

Het onderzoek is een driehoeksmeting bestaande uit een online enquête met zowel open als gesloten vragen, en een asynchrone online focusgroep in de vorm van een forumdiscussie. Middels een online enquête zijn 552 leraren ondervraagd. Dit onderzoek is gehouden van 3 december 2013 tot en met 19 januari 2014.

Middels een asynchrone online focusgroep in de vorm van een forumdiscussie zijn 8 leraren dieper ondervraagd over hun ervaringen met grote klassen en alternatieven hiervoor.

Deze discussie vond plaats van an 6 tot en met 16 december.

De ruwe data is open gecodeerd. Vervolgens is met de gevonden codes nogmaals de data bekeken.

Download

Grote klassen: meer regel dan uitzondering

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Kersentelers zijn bang voor minder oogst door suzuki-fruitvlieg: 'Het is 2 voor 12'

Kersentelers zijn bang voor minder oogst door suzuki-fruitvlieg: 'Het is 2 voor 12'
Kersenteler Arie Hakkert maakt zich zorgen om zijn oogst
Bron: EenVandaag

Nederlandse kersentelers maken zich zorgen om hun oogst dit jaar. Ze zijn bang dat die ten onder gaat aan de 'suzuki-fruitvlieg'. De oogst is volgens de telers nog te redden, maar dan moet het gewilde bestrijdingsmiddel wel op tijd goedgekeurd worden.

De kersentelers wachten op een verlossend bericht van landbouwminister Femke Wiersma. Zij moet bepalen of gebruik van het bestrijdingsmiddel Tracer dit jaar wordt toegestaan, En dat wordt nog spannend, want toenmalig minister Piet Adema zei vorig jaar dat het toen de laatste keer was dat een uitzondering gemaakt werd voor het bestrijdingsmiddel.

Al 10 jaar uitzondering

Het bestrijdingsmiddel Tracer is namelijk nog altijd niet goedgekeurd door het College voor de toelating van gewasbeschermingsmiddelen en biociden (Ctgb). Die instantie beoordeelt of een bestrijdingsmiddel gebruikt mag worden.

Zolang het Ctgb zijn oordeel nog niet heeft gegeven, kan de verantwoordelijk minister een vrijstelling voor gebruik geven. En dat gebeurt in dit geval al 10 jaar op rij.

Bekijk ook

Perfect jaar voor kersen

Kersenteler Arie Hakkert uit de Betuwe vertelt dat het tot nog toe een perfect jaar is voor de kersenteelt: "We hebben prachtig weer gehad in de bloeiperiode. Weinig nattigheid en de temperatuur was goed. Dus we verwachten een goede oogst dit jaar."

Volgens Arie is de ideale temperatuur voor de kers tussen de 20 en 25 graden. De kersen hangen er nu nog groen bij, maar uiteindelijk krijgen ze de bekende rode kleur. "We hopen half juni te beginnen met oogsten. De kersen zullen waarschijnlijk begin juni een gele kleur krijgen en gaan dan over naar rood."

Suzuki-fruitvlieg

Maar ondanks dat het zo'n goed jaar is voor de kers, is Arie bang voor zijn oogst. De Nederlandse kers heeft er sinds een jaar of 10 namelijk een nieuwe vijand bij: de suzuki-fruitvlieg. Een beestje dat oorspronkelijk afkomstig is uit Zuidoost-Azië en in 2008 voor het eerst werd opgemerkt in Europa.

Vooral kersentelers hebben last van de fruitvlieg. "Deze fruitvlieg kan door de schil van het fruit kruipen en legt daar eitjes onder. Daar komen larven uit die de vrucht van binnenuit opeten. Vervolgens gaat de vrucht rotten en is die onverkoopbaar", legt onderzoeker Herman Helsen uit.

Kersentelers zijn bang voor verlies oogst door suzuki-vlieg: 'Het is 2 voor 12'

Net niet voldoende

Kersenteler Arie gebruikt nu een speciaal net om de fruitvliegjes buiten te houden: "Het is een heel fijnmazig net waar in principe geen vliegjes doorheen kan komen. Het hele veld moet ermee worden ingepakt."

Maar alleen een net is niet voldoende, vertelt hij: "De suzuki-fruitvlieg is zo klein dat het 'm toch lukt om ergens binnen te komen. Bovendien moeten we nog steeds zelf bij de kersen kunnen. Dus als het net omhoog gaat of waait, gaat de fruitvlieg ook naar binnen."

Wesp tegen vlieg

In een lab van de Wageningen University & Research (WUR) wordt daarom gewerkt aan een andere oplossing, namelijk de sluipwesp. Dat is een natuurlijke vijand van de suzuki-fruitvlieg, vertelt onderzoeker Helsen. "De sluipwesp legt haar eieren in de larven van de suzuki-fruitvlieg en kan zo de enorme toename verminderen."

Toch is de sluipwesp vooralsnog geen vervanging voor het bestrijdingsmiddel. "We hebben er nu enkele honderden, daar kunnen we de oogst niet mee redden", zegt Helsen. En dus wacht kersenteler Arie in spanning af op het besluit van Landbouwminister Wiersma. "Als we het middel niet meer krijgen, dan is het einde kersenteelt. Het is echt twee voor twaalf."

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Israël wil noodhulp in Gaza zelf gaan regelen: 'Probeert internationale gemeenschap buitenspel te zetten'

De nood is hoog in Gaza: omdat de grenzen al 2 maanden worden dichtgehouden door Israël is er een groot tekort aan voedsel, schoon water en medische hulp. Israël zou nu tóch hulp willen toelaten, maar alleen niet meer via internationale hulporganisaties.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant