radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Overplaatsen patiënten volgens ic-hoofd Van Zanten de oplossing om tijdens nieuwe coronagolf reguliere zorg draaiende te houden

Overplaatsen patiënten volgens ic-hoofd Van Zanten de oplossing om tijdens nieuwe coronagolf reguliere zorg draaiende te houden
Ic-arts Arthur van Zanten
Bron: EenVandaag

Coronapatiënten, zorg die ingehaald moet worden én een geboortegolf. Het is druk in het Isala Ziekenhuis in Zwolle. En dat geldt voor meer ziekenhuizen in regio's met een lage vaccinatiegraad.

Ic-hoofd Arthur van Zanten van ziekenhuis Gelderse Vallei ziet de drukte in zijn ziekenhuis en ook direct een verband: "Daar waar de vaccinatiegraad laag is, is het aantal infecties hoog." Met name in de Biblebelt is het aantal besmettingen een stuk hoger dan op andere plekken, omdat veel inwoners principieel tegen vaccinaties zijn.

'Niet gevaccineerden kunnen altijd op onze zorg rekenen'

Niet-gevaccineerde coronapatiënten en andere zieken komen op dezelfde ic terecht en moeten hetzelfde aantal bedden delen. Ook is de ligduur van een coronapatiënt een stuk langer, waardoor er minder plek is. Toch benadrukt Van Zanten dat er nooit onderscheid in patiënten gemaakt wordt. "We hebben een eed afgelegd waarin we zweren dat we alle patiënten gelijk behandelen."

Volgens de arts is het ook vanzelfsprekend dat rokers of mensen met overgewicht zorg kunnen krijgen. "Dan zullen we ook nooit zeggen dat ze maar niet hadden moeten roken. Dus ook niet-gevaccineerden kunnen altijd op onze zorg rekenen."

info

Vooral ongevaccineerden in het ziekenhuis

Drie op de vier coronapatiënten die de afgelopen weken werden opgenomen in het ziekenhuis waren ongevaccineerd. Op de intensive care was dat aantal nog groter, namelijk vier op de vijf. Het RIVM benadrukt dat volledige coronavaccinatie voor 95 procent beschermt tegen ziekenhuisopname. Op dit moment is ruim 80 procent van de bevolking volledig gevaccineerd.

Overplaatsen van patiënten

Volgens Van Zanten bestaat de kans dat als je je niet laat vaccineren en met covid naar het ziekenhuis moet, je wordt overgeplaatst naar een ander ziekenhuis. "De enige manier hoe we de extra druk de komende tijd aankunnen, is door goed onderling samen te werken en patiënten te spreiden."

Systemen zoals het Landelijk Coördinatiecentrum Patiëntenspreiding - die in de eerste golven noodzakelijk waren - moeten volgens Van Zanten opnieuw ingezet worden. De arts is blij dat er een groot verschil is met vorig jaar: de vrij hoge vaccinatiegraad van 80 procent. Want dat heeft heel veel druk weggenomen. "Als we nu goed spreiden, hoeven we de reguliere zorg nauwelijks af te schalen zoals vorig jaar zonder vaccinaties wél nodig was."

Bekijk ook

Twee golven

Wel waarschuwt Van Zanten voor de komende herfst. "Hoewel influenza nu nog meevalt, zien we dat het eraan komt. We houden alvast rekening met twee golven: zowel een corona- als een griepgolf."

"We kunnen de komende tijd maar beperkt opschalen met personeel dat we hebben. Dus we zullen het echt moeten hebben van solidariteit en samenwerking met andere ziekenhuizen, omdat in sommige regio's de ziekenhuizen extra overbelast zullen raken."

Bekijk ook

'Ik weet hoe effectief het vaccin is'

In de tussentijd is het van belang dat mensen zich goed laten voorlichten, concludeert Van Zanten. "Dan zullen ze zien hoe goed vaccinaties ons helpen. Als je een kaart met de vaccinatiegraad naast een kaart met de besmettingsgraad legt, dan zie je verdacht veel overeenkomsten."

"Uit ervaring weet ik dus hoe ontzettend effectief het vaccin is om uit deze pandemie te komen." Hij hoopt dat iedereen dat snel gaat inzien. "Maar uiteindelijk blijft het wel een eigen keuze."

Bekijk hier de tv-reportage over dit onderwerp.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Nabestaanden hopen dat rechtszaak meer duidelijkheid geeft over grafschennis kindergraven: 'Ze hebben mijn gezin kapot gemaakt'

Justitie vervolgt vier vrouwen voor grafschennis op een begraafplaats in Leusden. Zij zouden daar bijna 4 jaar geleden een 'paranormale sessie' hebben gehouden bij kindergraven. Nabestaanden hopen er nu eindelijk achter te komen wat er precies is gebeurd.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Door nieuwe regels Songfestival zijn Palestijnse én Pride-vlaggen straks verboden op podium: 'De EBU is bang'

Door nieuwe regels Songfestival zijn Palestijnse én Pride-vlaggen straks verboden op podium: 'De EBU is bang'
Songfestival-winnaar Nemo stond vorig jaar met de non-binaire vlag op het podium
Bron: Sarah Louise Bennett/EBU

De Palestijnse vlag of een regenboogvlag op het podium van het Eurovisie Songfestival? Dat is deze editie niet toegestaan: artiesten mogen alleen nog hun eigen vlag laten zien om 'politieke statements' te voorkomen. "De EBU is een bange organisatie."

De European Broadcasting Union (EBU) heeft het nieuwe vlaggenprotocol zelf niet bekendgemaakt, maar bevestigde wel berichten van de Deense omroep DR hierover. Hans Laroes, die jarenlang betrokken was bij de EBU als adviseur, vindt het een 'nogal onhandig' van de media-organisatie.

Vlag om identiteit te laten zien

De laatste jaren waren op het podium en in de green rooms - waar deelnemers wachten op de uitslag - nog verschillende vlaggen te zien, waaronder de Palestijnse vlag en de regenboogvlag. En op het podium nam zanger Nemo, die uiteindelijk won voor Zwitserland, vorig jaar de non-binaire vlag mee. Vlaggen zijn dan ook echt onderdeel van het Songfestival, zegt Laroes.

"Het hele Songfestival is erop gericht om mensen en landen en allerlei bevolkingsgroepen met elkaar te verbinden op een vrolijke manier. En dus ook mensen van allerlei identiteiten", legt hij uit. "En ik denk dat daarbij hoort dat die mensen ook hun identiteit laten zien. Dat kan via de vlag van je land, via de regenboogvlag en ook via een vlag waarin je Palestina steunt."

Bekijk ook

'Tegen geest van Songfestival'

Door het besluit van de EBU om alleen nationale vlaggen toe te staan op het podium kunnen deelnemende artiesten hun identiteit straks mogelijk niet volledig uiten. En dat vindt Laroes geen goede zaak: "Het is eigenlijk tegen de geest van het Songfestival in."

Hoe de organisator van het liedjesfestijn precies tot zo'n besluit komt, blijft volgens hem gissen. In principe wordt de uiteindelijke beslissing gemaakt door de producer van het Songfestival in overleg met het gastland, dit jaar dus Zwitserland. Maar de omroepen van andere deelnemende landen hebben volgens hem ook zeker invloed.

Onder hoge druk besloten?

Het zou dus zeker kunnen dat landen in dit geval invloed hebben uitgeoefend op de organisatie, zegt Laroes. "Er zijn ongetwijfeld een aantal omroepen die alvast bezwaar zijn gaan maken of bang zijn geworden." En dan gaan ze onder oplopende druk met elkaar appen, bellen en vergaderen, weet de voormalig EBU-adviseur.

"Het is op dit soort momenten een beetje een bange organisatie", gaat hij verder. "Dus omdat die verschillende standpunten van landen en omroepen eigenlijk boven die hele besluitvorming hangen, wordt er geprobeerd het allemaal zo rustig mogelijk te houden en ieder gedoe waar iemand boos van kan worden te vermijden. Dan ga je dus beslissen om geen vlaggen toe te laten."

'Niet nagedacht over regenboogvlag'

Het 'vlaggenverbod' is volgens Laroes vooral bedoeld om de Palestijnse vlag te weren van het podium. Dat daarmee bijvoorbeeld ook Pride-vlaggen in de ban worden gedaan, heeft de organisatie van tevoren misschien niet helemaal doorgehad, denkt hij.

"Ik denk dat ze vooral geen Palestijnse vlaggen willen laten zien en dat ze toen geaccepteerd hebben dat dan ook andere vlaggen als de regenboogvlag niet meer getoond worden", zegt hij. "Terwijl ik denk dat je daarmee juist een heleboel artiesten - en een heleboel mensen thuis - in hun hart raakt, en dat je daarmee dus ook je eigen Songfestival in het hart raakt."

Door nieuwe regels Songfestival zijn Palestijnse én Pride-vlaggen straks verboden op podium: 'De EBU is bang'

Bekijk ook

Andere manieren zoeken

Overigens verwacht Laroes niet dat de deelnemende zangers zich ook helemaal aan de nieuwe regels gaan houden. "Ik denk dat redelijk wat artiesten op zoek gaan naar manieren om toch iets te laten zien." Als voorbeeld noemt hij Madonna, die in 2019 op het Songfestival in Israël een gastoptreden gaf en toen ook een statement maakte met de Palestijnse én Israëlische vlag.

Het zal hem niet verbazen als meer artiesten op zoek gaan naar manieren om standpunt over de situatie in Israël en de Palestijnse gebieden te laten blijken. "En eigenlijk wordt dat ook uitgelokt door de EBU. Het is dan ook een wedstrijdje van: wie is nu het slimst."

'Onverstandig en niet sympathiek'

In een poging om mogelijk gedoe rond de Palestijnse vlag te voorkomen, veroorzaakt de EBU met deze nieuwe regels juist méér gedoe, constateert Laroes. Het protocol rond de vlagen krijgt nu namelijk heel veel aandacht, ziet hij gebeuren.

En daar zit ook veel negatieve aandacht bij: zo noemde lbhti-belangenverenging COC Nederland het besluit van de EBU afgelopen weekend 'volstrekt belachelijk'. Laroes snapt de verontwaardiging over het vlaggenverbod. "Ik vind het echt een onverstandige en onaardige, niet sympathieke en niet empathische beslissing."

Bekijk ook

AVROTROS 'snapt besluit'

AVROTROS, die namens Nederland meedoet aan het Songfestival, liet eerder in een schriftelijke verklaring weten dat het de nieuwe regels rond vlaggen op het podium snapt. "Het Eurovisie Songfestival is een niet-politiek event en in dat kader begrijpen we deze beslissing."

"Het gaat enkel om de officiële momenten dat het duidelijk moet zijn om welk land het gaat", verduidelijkt de omroep over het doel van het protocol. "Op alle andere momenten staat het ons vrij om te communiceren wat we willen."

Claude zonder Congolese vlag

De omroep voegt daaraan toe dat het het jammer vindt 'dat ook symbolen die verbonden zijn aan inclusiviteit en vrijheid van expressie, zoals de regenboogvlag, nu onderdeel zijn geworden van deze maatregel'. AVROTROS erkent dat een regenboogvlag geen politiek statement is, 'maar het gaat er bij de EBU om dat er één lijn wordt getrokken'.

Zanger Claude doet over 3 weken namens Nederland mee aan het Songfestival. Hij komt uit de Democratische Republiek Congo, maar mag de vlag van zijn geboorteland straks dus ook niet laten zien op het podium en in de green room. Het publiek in de zaal mag wel met elk soort vlag zwaaien, zolang die volgens de Zwitserse wet toegestaan is.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant