tv LIVE
meer NPO start

Britse verkiezingen: Wie is Theresa May eigenlijk?

Het zijn woelige tijden voor het Verenigd Koninkrijk. Na Brexit wordt het land nu opgeschrikt door bloedige terroristische aanvallen. Gisteravond was tijdens het benefietconcert in Manchester het pleidooi "love conquers hate," en leek Engeland zich voor even te herpakken. Maar met de verkiezingen voor de deur worden nu alle pijlen weer gericht op Theresa May, wie is zij en heeft zij het in haar mars de harmonie terug te brengen in het Verenigd Koninkrijk?

Komende donderdag gaan de Britten naar de stembus. De zittende premier Theresa May schreef de verkiezingen uit en hoopt daarmee meer draagvlak te krijgen voor haar Brexit-koers. De monsterzege die net nadat ze de verkiezingen had uitgeschreven voorspeld werd lijkt er niet te komen, maar de kans is groot dat May premier blijft. Wie is de vrouw die naar alle waarschijnlijkheid de Britten uit de EU gaat leiden? EenVandaag sprak met twee personen die May persoonlijk kennen.

Barones Anne Jenkin of Kennington is een van May’s kompanen binnen de Conservatieve Partij. Ze vonden elkaar in hun wens te zorgen voor meer vrouwen in het Britse parlement. In 2005 richtten May en Jenkin daarom samen Women2win op, een organisatie die vrouwen ondersteunt die zich kandidaat stellen voor het parlement.

Journalist Michael Crick kent Theresa May en haar man Philip van de universiteit van Oxford waar ze allemaal studeerden. Hij leidde May’s eerste debat bij de debatclub. Hij had in die tijd nooit verwacht dat Theresa May premier zou worden.

May werd premier nadat de Britten voor Brexit hadden gekozen. Voorafgaand aan het  Brexit-referendum vond ze zelf dat Groot-Brittannië beter af zou zijn binnen de EU. Maar na haar aantreden als premier was ze heel duidelijk: Brexit betekent Brexit. In de maanden daarna ondervond ze veel tegenstand in de manier waarop zij de scheiding met de EU wil aanvliegen. Daarom riep ze vervroegde verkiezingen uit, in de hoop dat ze straks met een breder mandaat de scheidingsonderhandelingen met de Europese Unie in kan gaan.

'Altijd al premiersambitie'

Premier worden, dat was iets dat Theresa May al als jong meisje wilde. Ze groeide op als domineesdochter in het dorpje Oxfordshire, en haar ambities waren hoog. Ze baalde ervan toen Margaret Thatcher de eerste vrouwelijke premier van Engeland werd, want dat wilde ze zelf zijn. De vergelijking met ‘iron lady’ Thatcher wordt nu vaak gemaakt om de harde koers die May vaart wanneer het om de Brexit gaat. In het sociaal verkeer lijkt zie iets minder zelfverzekerd. Ze draagt altijd opvallende schoenen om zo het ijs te breken in conversaties, ze zegt van zichzelf niet goed te zijn in small talk.

In het Brexitdebat tot nu toe heeft Theresa May een harde toon aangeslagen. Ze heeft aangegeven liever geen deal te sluiten dan een slechte deal, en van een zachte Brexit wil ze niks weten. Volgens sommigen kan dit ook strategie zijn om de hardline brexiteers binnenboord te houden en zal ze na de verkiezingen een softere strategie hanteren. Eerst moet ze de verkiezingen maar eens winnen.

In EenVandaag ook een gesprek met correspondent Lia van Bekhoven over de gevolgen van de aanslagen op de verkiezingscampagne van May. 

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Waarom Nederland het juiste land is voor zelfrijdende taxi's van Uber volgens deze expert

Het Amerikaanse bedrijf Uber wil vanaf 2026 zelfrijdende taxi's aanbieden in Europa. Het bedrijf werkt nu samen met de Chinese ontwikkelaar Momenta om dit voor elkaar te krijgen. Maar is Nederland daar klaar voor? "Infrastructuur is goed geregeld."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Gemeente Amsterdam wil regeling voor Surinaamse oud-Nederlanders versoepelen: 'Historisch onrecht en dat kunnen we nu rechtzetten'

Gemeente Amsterdam wil regeling voor Surinaamse oud-Nederlanders versoepelen: 'Historisch onrecht en dat kunnen we nu rechtzetten'
Wethouder Rutger Groot Wassink
Bron: EenVandaag

Ruim 180 Surinamers hebben een verblijfsvergunning gekregen die ze na de onafhankelijkheid in 1975 zijn kwijtgeraakt. Maar door strenge eisen zijn er ook afwijzingen. Dat moet anders, vindt gemeente Amsterdam. "Het leidt tot schrijnende situaties."

Naast de verblijfsvergunningen die zijn afgegeven, zijn er nog ongeveer 25 in behandeling. Een van de mensen die nu al succesvol gebruik heeft kunnen maken van de regeling is Jayant Ganesh uit Den Haag. Hij woonde bijna 25 jaar zonder papieren in Nederland, maar krijgt nu een verblijfsvergunning.

'Ik kon die beslissing niet zelf nemen'

"Ik ben er heel erg blij mee, het neemt alle angst en stress weg. Ik hoef niet meer op de straat te lopen en bang te zijn dat ik word opgepakt en uitgezet", vertelt hij. "Het is een opluchting en het geeft ons ook de erkenning die wij verdienen, gezien het feit dat wij ons Nederlandschap nooit hebben afgestaan."

Ganesh was nog een kind toen Suriname onafhankelijk werd. "Ik kon dus niet de beslissing nemen of ik Nederlander wilde blijven of Surinamers wilde worden."

25 jaar ongedocumenteerd

In 2000 komt hij op zijn 29ste naar Nederland, maar papieren krijgt hij niet. "Gelukkig had ik hier een netwerk van familie en vrienden die mij opvingen. Ik heb meerdere keren bij de IND aangeklopt de afgelopen 25 jaar, maar steeds zonder succes."

Nu Ganesh wel een verblijfsvergunning heeft, voelt hij zich weer een vrij mens: "Ik kan nu legaal werk zoeken, ik kan in aanmerking komen voor een huurwoning en het belangrijkste, ik kan nu gewoon over straat lopen zonder dat ik bang ben dat er iets gebeurt."

Bekijk ook

info

Ongedocumenteerde Surinamers in Nederland

Voor de onafhankelijkheid in 1975 waren alle inwoners van Suriname automatisch ook Nederlandse staatsburgers. Met de onafhankelijkheid kwam daar echter verandering in: zij verloren hun Nederlandse nationaliteit en daarmee ook de bijbehorende rechten.

Alleen Surinamers die op dat moment in Nederland verbleven, mochten hun Nederlandse nationaliteit behouden en kregen de status van 'legale vreemdelingen'.

In de eerste 5 jaar na de onafhankelijkheid van Suriname gold een overgangsregeling, de zogenaamde Toescheidingsregeling. Die maakte het makkelijker voor oud-Nederlandse Surinamers om naar Nederland te komen. Zolang ze een inkomen en een woning hadden, mochten ze zich hier vestigen. Maar vanaf 1980 veranderde dat: sindsdien werd hun toelating net zo streng als die van andere buitenlandse migranten.

Sinds het intrekken van de overgangsregeling wonen er naar schatting zo'n 1.200 Surinaamse oud-Nederlanders ongedocumenteerd in Nederland.

Eenmalige speciale regeling

Om Surinamers als Ganesh tegemoet te komen, kwam voormalig staatssecretaris Van der Burg afgelopen jaar met een eenmalige, speciale regeling, waar Surinaamse oud-Nederlanders tussen 1 januari en 1 juli van dit jaar gebruik van kunnen maken.

Iedereen die geboren is voor 25 november 1975, de dag dat Suriname onafhankelijk werd, en die kan aantonen dat hij of zij langer dan 10 jaar in Nederland woont, komt in aanmerking voor een verblijfsvergunning.

500 zaken afgewezen

Maar die laatste eis, 10 jaar onafgebroken in Nederland wonen, zorgt er nu voor dat ruim 500 zaken van Surinaamse oud-Nederlanders zijn afgewezen. Zij konden niet bewijzen dat ze meer dan 10 jaar in Nederland woonden.

"Veel mensen vallen hierdoor buiten de boot", merkt wethouder van Amsterdam Rutger Groot Wassink. Zijn gemeente is verantwoordelijk voor de uitvoering van de regeling.

Bekijk ook

'Historisch onrecht'

Om deze groep mensen toch te helpen, pleit hij voor het verkorten van de eis, van 10 naar 5 jaar: "Zodat meer mensen gebruik kunnen maken van deze regeling."

"We hebben het hier over Nederlanders die ten onrechte niet de Nederlandse status hebben gekregen", gaat de wethouder verder. "Ik vind dat historisch onrecht en dat kunnen we nu rechtzetten."

Schrijnende situaties

Hij voorziet grote problemen voor deze groep als ze ongedocumenteerd blijven. "Het is voor die mensen buitengewoon vervelend en het leidt ook tot schrijnende situaties."

"Ze moeten dan illegaal wonen, illegaal werken en ze hebben geen toegang tot zorg. Het is een buitengewoon ingewikkeld bestaan voor deze mensen", aldus Groot Wassink.

Gemeente Amsterdam wil regeling voor Surinaamse oud-Nederlanders versoepelen

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant