tv LIVE
meer NPO start

Hoe Nederland volgens deskundigen meer kan doen voor vrede in het Midden-Oosten

Hoe Nederland volgens deskundigen meer kan doen voor vrede in het Midden-Oosten
Premier Dick Schoof tijdens de Algemene Vergadering van de VN
Bron: EPA

De aanval van Hamas en de daaropvolgende oorlog in Gaza hebben de spanningen in het Midden-Oosten op scherp gezet. De roep om een staakt-het-vuren wordt internationaal luider. Jullie vroegen ons in de chat welke rol Nederland hierin speelt.

De oorlogen tussen Israël en Hamas in Gaza en Israël en Hezbollah in Libanon leiden ook tot spanningen in de Nederlandse samenleving. Welke rol speelt Nederland in de diplomatieke zoektocht naar vrede, en wat zou ons land nog meer kunnen doen? We vragen het aan Rob de Wijk, expert op het gebied van internationale betrekkingen, en hoogleraar humanitaire studies aan de Erasmus Universiteit Thea Hilhorst.

1. Wat heeft Nederland tot nu toe zelf gedaan om de situatie te kalmeren?

"Wat mij opvalt, is dat er weinig publieke uitspraken zijn van de regering", zegt hoogleraar Hilhorst. "Maar wat er achter de schermen gebeurt, dat weet je eigenlijk niet. Voorheen hadden we natuurlijk Mark Rutte die iedereen kende en overal naartoe kon bellen." Dat is nu met het nieuwe kabinet misschien toch anders, denkt ze. En hierdoor zou het volgens haar zomaar kunnen dat de Nederlandse stem, die internationaal altijd al vrij weinig weegt, nog minder telt. "Ik verwacht dat we op dit moment geen grote speler zijn, als Nederland überhaupt een speler is."

"De invloed van Nederland is 0,0 procent", zegt De Wijk stellig. "Het enige wat Nederland tot nu toe echt had kunnen doen, is het oproepen tot een staakt-het-vuren." Volgens hem heeft ons land verder niet veel zeggenschap op het wereldtoneel. "Het is nihil. We hebben weinig invloed. En zelfs Amerika heeft op dit moment nauwelijks invloed op Israël."

Bekijk ook

2. Wat kan Nederland als lid van de Verenigde Naties dan wél doen?

Naast meedoen aan een stemming over een staakt-het-vuren zijn er volgens Hilhorst nog andere dingen die Nederland via de VN kan afdwingen. "Ik denk dat Nederland zich, met name op het terrein van de Verenigde Naties en het internationaal humanitair recht, moet uitspreken. Veel is politiek, maar die twee dingen niet."

Hiermee doelt ze op de afspraken die via de VN zijn gemaakt over hoe landen zich tegenover elkaar horen te gedragen. Israël is lid van de Verenigde Naties en hoort zich dus ook aan deze afspraken te houden, legt de hoogleraar uit. "Er zijn afspraken over hoe je je netjes gedraagt, die afspraken staan er en die heeft ook Israël ondertekend. Dus daar moet je dan ook gewoon stevig in staan als land."

Aan de andere kant hebben de Palestijnen geen eigen staat. Wel is er de Palestijnse Autoriteit (PA), die het officiële bestuur vormt in de Palestijnse gebieden. "Ook zij moet zich houden aan het internationaal humanitair recht", benadrukt Hilhorst. Maar in de praktijk bestuurt de PA alleen de Westelijke Jordaanoever, omdat de Gazastrook sinds 2007 gecontroleerd wordt door Hamas.

Daarnaast zijn de machtsmiddelen van de PA beperkt, weet de hoogleraar. Zo heeft de Palestijnse Autoriteit wel een politie- en veiligheidstaak om de orde te handhaven, "maar de gevoeligste zaken, bijvoorbeeld militaire zaken, vallen niet onder hun mandaat". Bovendien is vastgelegd dat Israël het recht heeft om militaire operaties uit te voeren in de gebieden die onder het mandaat vallen.

Hoe de druk op Israël toeneemt (maar niks lijkt te veranderen)

3. Zijn er verder vanuit de EU nog opties om vrede af te dwingen?

Volgens zowel De Wijk als Hilhorst zou Nederland dit via de Europese Unie kunnen doen door bepaalde handelsakkoorden met Israël stop te zetten. Waar de Verenigde Staten militair gezien belangrijk zijn voor Israël, kan Nederland voor Israël als een grote handelspartner worden gezien, vertelt Hilhorst. "Dus Europa kan Israël steviger het vuur aan de schenen leggen om te onderhandelen."

Voor Hamas zal het stopzetten van handelsakkoorden weinig uitmaken. Nederland, en de EU, beschouwen Hamas als een terroristische organisatie en onderhouden daarom geen banden met de groep in Gaza. Toch is er wel een manier om ook op hen druk uit te oefenen, zegt Hilhorst: "Via Qatar bijvoorbeeld."

De politieke top van Hamas heeft namelijk een hoofdkantoor in de Qatarese hoofdstad Doha. Omdat dat land zich verder zo neutraal mogelijk wil opstellen in deze oorlog en het de banden met het Westen zo warm mogelijk wil houden, zou er dus ruimte kunnen zijn om via Qatar te onderhandelen over vrede.

4. Bieden we als land hulp aan de slachtoffers in de getroffen gebieden?

"Nederland is tot nu toe altijd een grote humanitaire speler geweest", weet Hilhorst over onze rol in het Midden-Oosten. Zo deden er tussen 1979 en 1985 bijvoorbeeld zo'n 9.000 Nederlandse militairen mee aan de VN-vredesmissie in Libanon (UNIFIL). Die is daar opgezet nadat Israël in 1978 buurland Libanon binnenviel omdat het vanuit Zuid-Libanon werd aangevallen door Palestijnse milities.

Nederland is ook op andere momenten actief geweest in de regio, vertelt De Wijk. "Zo heeft de regering bijvoorbeeld ooit een poging gedaan om een haven te bouwen in Gaza", geeft hij als voorbeeld. Maar die kwam volgens hem uiteindelijk niet van de grond omdat de haven in 2000 werd vernietigd door het Israëlische leger.

info

Giro555 voor Midden-Oosten

Inmiddels zijn de Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) een Giro555-actie gestart voor de slachtoffers van het geweld in het Midden-Oosten. Het ingezamelde geld wordt gebruikt voor onderdak, voedsel, medische zorg en psychische hulp aan mensen in Gaza, de Westelijke Jordaanoever, Libanon, Syrië en Israël. Tot nu toe is er 15,1 miljoen euro ingezameld.

Over de inzamelingsactie is veel discussie, omdat er in het conflict meerdere strijdende partijen zijn en het geld wordt verdeeld over slachtoffers in die verschillende gebieden. Uit onderzoek van EenVandaag onder leden van het Opiniepanel blijkt dat een minderheid vindt dat het onderwerp geschikt is voor een Giro55-actie.

5. Maar wat doet Nederland nú om daar te helpen?

De Wijk wijst erop dat er ook nog humanitaire hulp wordt verleend via de Verenigde Naties. "Historisch gezien is er altijd veel hulp naar Gaza gegaan. Volgens mij is dat redelijk evenwichtig." Maar Hilhorst vindt dat de hulp die we op dit moment bieden beter kan. "Ik vind dat Nederland enorm teleurstellend en bijna vijandig reageert op de UNRWA", zegt zij over de relatie tussen ons land en de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen.

Israël stelde begin dit jaar dat UNRWA-medewerkers betrokken waren bij de aanslag van Hamas van 7 oktober, maar leverde daar geen bewijs voor. Een aantal westerse landen, waaronder Nederland, besloten daarop de financiering (tijdelijk) stop te zetten. Een intern onderzoek door de Verenigde Naties concludeerde later dat negen medewerkers mogelijk betrokken waren bij de aanval. In de andere tien onderzochte gevallen was er weinig of geen bewijs daarvoor.

Hoogleraar Hilhorst benadrukt dat het wegvallen van de westerse donaties het moeilijker en omslachtig maakt om slachtoffers in Gaza te helpen. "Het geld gaat nu bijvoorbeeld naar een andere organisatie, die dan uiteindelijk toch weer met UNRWA moet werken", weet ze. "Dan kan je beter gelijk met UNRWA werken." Minister Reinette Klever voor Ontwikkelingshulp zegt dat er dit jaar geen extra geld vanuit Nederland naar UNRWA gaat, maar dat de jaarlijkse bijdrage van 19 miljoen euro volgend jaar nog wel wordt overgemaakt.

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Waarom volgens deze expert Iran en de VS in gesprek willen over atoomakkoord: 'Jonge mensen willen vrijheid'

Waarom volgens deze expert Iran en de VS in gesprek willen over atoomakkoord: 'Jonge mensen willen vrijheid'
Bron: ANP

Iran en de Verenigde Staten zitten vandaag om de tafel in Oman om een nieuw atoomakkoord af te sluiten. President Donald Trump stapte in 2018 uit het vorige akkoord, waarom zijn de landen nu weer in gesprek? "Alternatief is bombardementen."

Iran-deskundige en analist bij het Haagsche Instituut Geopolitiek Damon Golriz verwacht dat beide landen heel positief de gesprekken van vandaag ingaan. "En dat er ook eigenlijk een rail wordt gelegd voor de bewegingen die meer richting diplomatie gaan in plaats van oorlogsretoriek."

'Amerika wel kernwapens tegenhouden'

De gesprekken gaan dus over een nieuw atoomakkoord tussen Iran en de VS, waarin de landen afspraken maken over het nucleaire programma van Iran en wat ze met die technologie doen. "Het heeft alleen maar een politiek besluit nodig om zometeen kernwapens te maken. En dat wil Amerika tegenhouden."

De reden dat de VS toenadering zoekt heeft volgens Golriz te maken met de rivaliteit tussen de VS en China, waar het Midden-Oosten tussen zit. "Het is een veld waarin energie en logistiek een belangrijke rol spelen", legt hij uit. "En wat Iran wil is eigenlijk minder sancties, omdat de Amerikanen heel veel sancties hebben opgelegd de afgelopen paar jaar. En natuurlijk ook dat er geen oorlog komt."

Bekijk ook

De vorige 'Iran-deal'

Dit is niet de eerste keer dat Iran en de VS praten over kernprogramma's. In 2015 waren de landen het al eens geworden over het Iraanse kernprogramma. Iran zou volgens dit plan afzien van het maken van kernwapens. In ruil daarvoor beloofde landen zoals de Verenigde Staten en Europese landen om economische sancties tegen Iran op te heffen.

Toen Donald Trump in 2018 begon aan zijn eerste termijn als Amerikaanse president stapte hij uit het akkoord, ook kondigde hij nieuwe sancties aan op Iran. Sindsdien houdt Iran zich ook steeds minder aan de afspraken uit het akkoord.

'Iran moet gesprek aangaan'

Volgens de Iran-deskundige is dit het juiste moment om te praten over een nieuw akkoord. "Iran is ontzettend verzwakt na 7 oktober door de aanvallen van Israël op bijvoorbeeld Hezbollah, Hamas en de Houthis." Dat zijn allemaal groepen die militair gesteund worden door Iran.

"Er is ook een militaire opbouw in de regio door Amerika die ongekend is in de afgelopen 20 jaar", vertelt Golriz. "Dat samen zorgt ervoor dat Iran het gesprek moet aangaan, omdat het alternatief bombardementen is."

Hamas, Hezbollah, Houthi's: de invloed van Iran uitgelegd

'Regime wordt niet gedragen door bevolking'

Volgens Golriz heeft Iran nu ook te maken met veel interne problemen, wat een belangrijke reden is om in gesprek te gaan. Zo waren er de afgelopen jaren veel demonstraties voor vrouwenrechten. "Het regime wordt niet gedragen door de bevolking. Jonge mensen willen meer vrijheid, een westerse manier van leven. Dit regime kan dat niet geven."

"Economisch gaat het ook heel slecht", gaat hij verder. "Het land is gesanctioneerd op allerlei manieren. Je kan hier bijvoorbeeld geen geld over maken naar Iran als je familieleden hebt." Ook mogen veel bedrijven niet handelen met Iran, hierdoor is het land economisch grotendeels afgesloten van de rest van de wereld.

'Trump wil voor vrede zorgen'

De reden dat de VS het gesprek opnieuw aangaat, heeft volgens Golriz vooral te maken met president Trump zelf. "Hij wil een deal sluiten omdat hij de president wil zijn die voor vrede zorgt", legt hij uit.

President Trump wil volgens de Iran-deskundige het land naar zich toetrekken, om meer invloed te krijgen in het Midden-Oosten. "Waar dus energie en logistiek een belangrijke rol spelen. En dat samen zorgt ervoor dat er voldoende politieke wil is om deze bijeenkomst te laten slagen."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Deze cyberexpert waarschuwt dat iedereen slachtoffer kan worden van telefoonfraude: 'Zijn bendes die extreem geraffineerd werken'

Deze cyberexpert waarschuwt dat iedereen slachtoffer kan worden van telefoonfraude: 'Zijn bendes die extreem geraffineerd werken'
Bron: EenVandaag

Het aantal meldingen van frauduleuze belletjes is enorm gestegen. Volgens expert Dave Maasland zijn de daders vaak Nederlandse jongeren die door bendes hiervoor geronseld worden. ”Het lijkt steeds meer op georganiseerde misdaad.”

Steeds meer criminelen proberen via de telefoon geld af te troggelen bij niets vermoedende slachtoffers. Dat blijkt uit recente cijfers van de fraudehelpdesk. In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen er 9.793 meldingen binnen bij het anti-fraude instituut. In 2024 lag dit aantal in dezelfde periode nog op 3.031 meldingen.

Grote criminele bendes

Cybercrime-expert Dave Maasland is niet verbaasd over deze toename. "Deze vorm van misdaad begint echt de vorm aan te nemen van georganiseerde misdaad", legt hij uit.

Er zitten volgens hem steeds vaker grote criminele bendes achter deze vorm van oplichting. "Die weten hoeveel geld hiermee te verdienen valt."

Bekijk ook

'We zijn gewend alles online te delen'

Daarnaast maakt nieuwe technologie als AI het stuk makkelijker voor deze criminelen om hun slag te slaan, zegt Maasland. "De opkomst van kunstmatige intelligentie speelt zeker een rol en die versnelt deze opmars alleen maar. Je hebt nu voor het klonen van een Nederlandse stem, nog maar 10 seconden nodig van de oorspronkelijke stem", legt hij uit. "Dus dat wordt steeds beter en makkelijker."

"Maar dat is zeker niet de enige factor", benadrukt de expert. Ons eigen online gedrag speelt oplichters ook vaak behoorlijk in de kaart. "We zijn zo gewend om alles online te delen, omdat we elkaar vertrouwen. Deze gegevens lekken ook vaak uit. Maar dat zorgt er wel voor dat criminelen heel geloofwaardig deze telefoontjes kunnen plegen."

'Kan iedereen overkomen'

"Ze zijn echt zo geraffineerd deze oplichters", gaat Maasland verder. "Ze bellen je dus op en gebruiken in zo'n telefoontje allemaal gegevens van jou. Ze weten je naam, je adres en soms zelfs ook je banksaldo. Dan wordt het zo geloofwaardig allemaal."

Maasland heeft zelf van dichtbij gezien hoe deze criminelen te werk gaan. "Ik heb wel eens telefoontjes van de politie mogen mee luisteren. De manier waarop deze oplichters dat doen, is echt zo extreem gehaaid en geloofwaardig", vertelt hij. "Zo klantvriendelijk ook. Ik me voorstellen dat iedereen hier in mee zou kunnen gaan. Het kan dus echt iedereen overkomen."

Bekijk ook

Geronselde jongeren hebben 'geen idee'

Wat Maasland ook zorgen baart, is de leeftijd van de daders die zich met deze vorm van oplichting bezig houden. "Het zijn vooral veel jongeren ook die geronseld worden door deze bendes, helaas ook in vriendengroepen. Want veel van deze fraudeurs zitten gewoon in Nederland. Daar waarschuwt de politie voor."

"Ze vertellen deze jongeren niet dat ze geld stelen van ene mevrouw Jansen, maar dat ze stelen van de verzekering of van de bank", gaat hij verder. "In de rechtszaal komen ze er soms pas achter dat mevrouw Jansen het slachtoffer is en haar hele pensioenpotje weg is. Ze hebben echt geen idee."

'Let op urgentie'

De expert heeft tot slot nog een gouden tip hoe je kunt voorkomen dat je in de val van deze oplichters loopt. "Let op urgentie, dat komt bij al deze vormen van oplichting voor, of ze nou kunstmatige intelligentie gebruiken of niet."

"Ze roepen altijd hun slachtoffer op om direct iets te doen, meteen iets over te maken", legt hij Maasland uit. "Want anders verlies je je geld of je telefoon. Als je wordt opgedragen direct te handelen, moeten alle alarmbellen afgaan."

Deze cyberexpert waarschuwt dat iedereen slachtoffer kan worden van telefoonfraude: 'Zijn bendes die extreem geraffineerd werken'

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant