tv LIVE
meer NPO start

5 energiebesparende alternatieven voor douchen: waarom deze wel (of niet) goed voor je zijn

5 energiebesparende alternatieven voor douchen: waarom deze wel (of niet) goed voor je zijn
Bron: ANP

Korter douchen, kouder douchen of alleen een washandje. Door de hoge energiekosten zoeken steeds meer mensen naar een alternatief om kosten te besparen. Welke mogelijkheden zijn er? En zijn die ook goed voor je? We vroegen het aan dermatologen.

"De aanleiding (energiebesparing, red.) is niet leuk, maar het is wel echt beter voor je huid", zegt dermatoloog Annemie Galimont van de Nederlandse Vereniging voor Dermatologie en Venereologie. Ze is dan ook blij dat mensen eindelijk bezig zijn met minder vaak en korter douchen.

'Elke dag niet nodig'

Maar vanzelfsprekend is het niet. Volgens dermatoloog Menno Gaastra is elke dag douchen namelijk nog steeds de norm. "We zijn gewend dat je niet mag ruiken, omdat alles wat je een beetje ruikt als vies wordt gezien. Maar in bijvoorbeeld Afrika word je dood verklaard als je niet een beetje ruikt."

"Het is de norm dat alles naar bloemetjes moet ruiken. Maar je hebt gewoon lichaamsgeuren die er zijn. Daarvoor hoef je niet elke dag te douchen", voegt hij toe. "Voor je huid is het ook niet nodig om elke dag te douchen."

Bekijk ook

1. Minder vaak douchen (2 tot 3 keer per week)

Eigenlijk zijn we met z'n allen 'heel erg veel' aan het douchen, zegt Gaastra. "Maar 2 tot 3 keer per week douchen is meer dan genoeg. Warm water droogt je huid heel erg uit en is daarnaast heel kalkhoudend, waardoor je huid nog meer uitdroogt. Douche dus niet te warm en zeker ook niet te lang."

Dermatoloog Galimont is het met hem eens. "Je huid is een soort jas", vertelt ze. "Daar zit een barrière op. Als je die aantast, droogt je huid uit. 2 tot 3 keer douchen is prima, tenzij je zichtbaar vuil op je huid hebt, met chemische producten in aanraking komt of veel zweet. Bij dat laatste maakt de zweetlucht nog niet eens zoveel uit, maar in zweet zitten wel stofjes die je huid kunnen aantasten. Denk bijvoorbeeld aan als je een wondje hebt, dan prikt zweet."

Bekijk ook

2. Koud douchen

Koud douchen zorgt zeker voor een besparing op stookkosten, zegt Gaastra. "Maar nog beter is het voor je afweersysteem. Net zoals koud zwemmen, dat is helemaal niet slecht voor je huid."

Maar, voegt Galimont toe: "Als je winterhanden of wintertenen hebt of op een andere manier kwetsbaar bent, is ijskoud douchen niet aan te raden." Volgens haar moet je daarom ook goed denken aan je eigen welbevinden. "Op koud douchen is niks tegen, maar ik denk wel dat het te verdragen moet zijn. Ik adviseer daarom lauwwarm water, en dan 2 tot 3 keer per week."

Bekijk ook

3. Vochtige washandjes

Een alternatief om zonder water te douchen zijn vochtige washandjes. Volgens Gaastra zorg je er hiermee in ieder geval voor dat je de boel lekker opfrist. Ze worden in de zorg vooral gebruikt voor het opfrissen van de genitaliën, oksels en liezen. "Maar je moet er wel een beetje mee oppassen. Ze zijn er namelijk in geparfumeerde en ongeparfumeerde vorm. Die laatste is beter voor je huid. En er zitten conserveermiddelen in. Als je ze vaak gebruikt, kun je jezelf hier sneller allergisch voor maken."

Ook Galimont ziet de washandjes als een redelijk alternatief, tot haar eigen verbazing. "In eerste instantie dachten we dat we een hoop ellende in de verpleeghuizen zouden zien. Maar we zien er weinig problemen mee. En er komt niet veel vocht aan te pas, dus je droogt niet snel uit."

Bekijk ook

4. Het ouderwetse washandje

Beide dermatologen zijn vooral voorstander van het ouderwetse, wasbare washandje ter afwisseling van een douchebeurt. "Gewoon alleen met water, hoeft niet eens met zeep", zegt Gaastra. "Je huid went er vanzelf weer aan dat je niet meer elke dag doucht."

"En het is ook goed voor het milieu natuurlijk", voegt Galimont toe. "Je kunt dit prima gebruiken tussen de douchebeurten door. Een beetje milde zeep kun je wel gebruiken, maar je wil de vetlaag op je huid niet weghalen door te veel zeep te gebruiken."

Bekijk ook

5. Niet douchen

Douchen hoeft dus zeker niet elke dag. Maar wassen helemaal afzweren is ook niet de bedoeling, benadrukken beide dermatologen. "Je zult vuil zo nu en dan van je af moeten spoelen", zegt Galimont. "Je huid ververst regelmatig zijn bovenlaag, maar op een gegeven moment blijft er vuil aan je zitten en dat kan aankoeken. Kijk maar in je navel of tussen je tenen."

"Zeker bij de anus en geslachtsdelen is dat belangrijk, want daar blijft altijd wel iets hangen dat gaat ruiken. Dat is al helemaal het geval met oud zweet. Het is dan wel zo fris om af en toe ergens een lapje overheen te halen. En dat hoeft dus niet per se onder de douche", benadrukt Gaastra.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Waarom volgens deze expert Iran en de VS in gesprek willen over atoomakkoord: 'Jonge mensen willen vrijheid'

Waarom volgens deze expert Iran en de VS in gesprek willen over atoomakkoord: 'Jonge mensen willen vrijheid'
Een voetbalfan tijdens een vriendschappelijke wedstrijd tussen Iran en de VS in 2000
Bron: ANP

Iran en de Verenigde Staten zitten vandaag om de tafel in Oman om een nieuw atoomakkoord af te sluiten. President Donald Trump stapte in 2018 uit het vorige akkoord, waarom zijn de landen nu weer in gesprek? "Alternatief is bombardementen."

Iran-deskundige en analist bij het Haagsche Instituut Geopolitiek Damon Golriz verwacht dat beide landen heel positief de gesprekken van vandaag ingaan. "En dat er ook eigenlijk een rail wordt gelegd voor de bewegingen die meer richting diplomatie gaan in plaats van oorlogsretoriek."

'Amerika wel kernwapens tegenhouden'

De gesprekken gaan dus over een nieuw atoomakkoord tussen Iran en de VS, waarin de landen afspraken maken over het nucleaire programma van Iran en wat ze met die technologie doen. "Het heeft alleen maar een politiek besluit nodig om zometeen kernwapens te maken. En dat wil Amerika tegenhouden."

De reden dat de VS toenadering zoekt heeft volgens Golriz te maken met de rivaliteit tussen de VS en China, waar het Midden-Oosten tussen zit. "Het is een veld waarin energie en logistiek een belangrijke rol spelen", legt hij uit. "En wat Iran wil is eigenlijk minder sancties, omdat de Amerikanen heel veel sancties hebben opgelegd de afgelopen paar jaar. En natuurlijk ook dat er geen oorlog komt."

Bekijk ook

De vorige 'Iran-deal'

Dit is niet de eerste keer dat Iran en de VS praten over kernprogramma's. In 2015 waren de landen het al eens geworden over het Iraanse kernprogramma. Iran zou volgens dit plan afzien van het maken van kernwapens. In ruil daarvoor beloofde landen zoals de Verenigde Staten en Europese landen om economische sancties tegen Iran op te heffen.

Toen Donald Trump in 2018 begon aan zijn eerste termijn als Amerikaanse president stapte hij uit het akkoord, ook kondigde hij nieuwe sancties aan op Iran. Sindsdien houdt Iran zich ook steeds minder aan de afspraken uit het akkoord.

'Iran moet gesprek aangaan'

Volgens de Iran-deskundige is dit het juiste moment om te praten over een nieuw akkoord. "Iran is ontzettend verzwakt na 7 oktober door de aanvallen van Israël op bijvoorbeeld Hezbollah, Hamas en de Houthis." Dat zijn allemaal groepen die militair gesteund worden door Iran.

"Er is ook een militaire opbouw in de regio door Amerika die ongekend is in de afgelopen 20 jaar", vertelt Golriz. "Dat samen zorgt ervoor dat Iran het gesprek moet aangaan, omdat het alternatief bombardementen is."

Hamas, Hezbollah, Houthi's: de invloed van Iran uitgelegd

'Regime wordt niet gedragen door bevolking'

Volgens Golriz heeft Iran nu ook te maken met veel interne problemen, wat een belangrijke reden is om in gesprek te gaan. Zo waren er de afgelopen jaren veel demonstraties voor vrouwenrechten. "Het regime wordt niet gedragen door de bevolking. Jonge mensen willen meer vrijheid, een westerse manier van leven. Dit regime kan dat niet geven."

"Economisch gaat het ook heel slecht", gaat hij verder. "Het land is gesanctioneerd op allerlei manieren. Je kan hier bijvoorbeeld geen geld over maken naar Iran als je familieleden hebt." Ook mogen veel bedrijven niet handelen met Iran, hierdoor is het land economisch grotendeels afgesloten van de rest van de wereld.

'Trump wil voor vrede zorgen'

De reden dat de VS het gesprek opnieuw aangaat, heeft volgens Golriz vooral te maken met president Trump zelf. "Hij wil een deal sluiten omdat hij de president wil zijn die voor vrede zorgt", legt hij uit.

President Trump wil volgens de Iran-deskundige het land naar zich toetrekken, om meer invloed te krijgen in het Midden-Oosten. "Waar dus energie en logistiek een belangrijke rol spelen. En dat samen zorgt ervoor dat er voldoende politieke wil is om deze bijeenkomst te laten slagen."

Waarom volgens deze expert Iran en de Verenigde Staten in gesprek willen over atoomakkoord

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Deze cyberexpert waarschuwt dat iedereen slachtoffer kan worden van telefoonfraude: 'Zijn bendes die extreem geraffineerd werken'

Deze cyberexpert waarschuwt dat iedereen slachtoffer kan worden van telefoonfraude: 'Zijn bendes die extreem geraffineerd werken'
Bron: EenVandaag

Het aantal meldingen van frauduleuze belletjes is enorm gestegen. Volgens expert Dave Maasland zijn de daders vaak Nederlandse jongeren die door bendes hiervoor geronseld worden. ”Het lijkt steeds meer op georganiseerde misdaad.”

Steeds meer criminelen proberen via de telefoon geld af te troggelen bij niets vermoedende slachtoffers. Dat blijkt uit recente cijfers van de fraudehelpdesk. In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen er 9.793 meldingen binnen bij het anti-fraude instituut. In 2024 lag dit aantal in dezelfde periode nog op 3.031 meldingen.

Grote criminele bendes

Cybercrime-expert Dave Maasland is niet verbaasd over deze toename. "Deze vorm van misdaad begint echt de vorm aan te nemen van georganiseerde misdaad", legt hij uit.

Er zitten volgens hem steeds vaker grote criminele bendes achter deze vorm van oplichting. "Die weten hoeveel geld hiermee te verdienen valt."

Bekijk ook

'We zijn gewend alles online te delen'

Daarnaast maakt nieuwe technologie als AI het stuk makkelijker voor deze criminelen om hun slag te slaan, zegt Maasland. "De opkomst van kunstmatige intelligentie speelt zeker een rol en die versnelt deze opmars alleen maar. Je hebt nu voor het klonen van een Nederlandse stem, nog maar 10 seconden nodig van de oorspronkelijke stem", legt hij uit. "Dus dat wordt steeds beter en makkelijker."

"Maar dat is zeker niet de enige factor", benadrukt de expert. Ons eigen online gedrag speelt oplichters ook vaak behoorlijk in de kaart. "We zijn zo gewend om alles online te delen, omdat we elkaar vertrouwen. Deze gegevens lekken ook vaak uit. Maar dat zorgt er wel voor dat criminelen heel geloofwaardig deze telefoontjes kunnen plegen."

'Kan iedereen overkomen'

"Ze zijn echt zo geraffineerd deze oplichters", gaat Maasland verder. "Ze bellen je dus op en gebruiken in zo'n telefoontje allemaal gegevens van jou. Ze weten je naam, je adres en soms zelfs ook je banksaldo. Dan wordt het zo geloofwaardig allemaal."

Maasland heeft zelf van dichtbij gezien hoe deze criminelen te werk gaan. "Ik heb wel eens telefoontjes van de politie mogen mee luisteren. De manier waarop deze oplichters dat doen, is echt zo extreem gehaaid en geloofwaardig", vertelt hij. "Zo klantvriendelijk ook. Ik me voorstellen dat iedereen hier in mee zou kunnen gaan. Het kan dus echt iedereen overkomen."

Bekijk ook

Geronselde jongeren hebben 'geen idee'

Wat Maasland ook zorgen baart, is de leeftijd van de daders die zich met deze vorm van oplichting bezig houden. "Het zijn vooral veel jongeren ook die geronseld worden door deze bendes, helaas ook in vriendengroepen. Want veel van deze fraudeurs zitten gewoon in Nederland. Daar waarschuwt de politie voor."

"Ze vertellen deze jongeren niet dat ze geld stelen van ene mevrouw Jansen, maar dat ze stelen van de verzekering of van de bank", gaat hij verder. "In de rechtszaal komen ze er soms pas achter dat mevrouw Jansen het slachtoffer is en haar hele pensioenpotje weg is. Ze hebben echt geen idee."

'Let op urgentie'

De expert heeft tot slot nog een gouden tip hoe je kunt voorkomen dat je in de val van deze oplichters loopt. "Let op urgentie, dat komt bij al deze vormen van oplichting voor, of ze nou kunstmatige intelligentie gebruiken of niet."

"Ze roepen altijd hun slachtoffer op om direct iets te doen, meteen iets over te maken", legt hij Maasland uit. "Want anders verlies je je geld of je telefoon. Als je wordt opgedragen direct te handelen, moeten alle alarmbellen afgaan."

Deze cyberexpert waarschuwt dat iedereen slachtoffer kan worden van telefoonfraude: 'Zijn bendes die extreem geraffineerd werken'

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant