radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Minister wil harder optreden tegen misstanden bij zorgbureaus: 'Kunnen we niet accepteren'

Minister wil harder optreden tegen misstanden bij zorgbureaus: 'Kunnen we niet accepteren'
Eddy van Hijum, minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid bij de ministerraad.
Bron: ANP

Dag en nacht werken en onder het minimumloon worden uitbetaald. Het overkwam onder andere de Bulgaarse Diana en Braziliaanse Ana die in Nederland in de 24-uurs zorg gingen werken. Minister Eddy van Hijum van Sociale Zaken noemt het een 'trieste situatie'.

Minister Eddy van Hijum van Sociale Zaken en Werkgelegenheid is geschrokken van de onthulling die EenVandaag maakte over de uitbuiting van buitenlandse vrouwen bij de Nederlandse zorgbureaus. Zo vertelden zij aan ons dat ze structureel werden onderbetaald, te lange werkdagen maakten en in sommige gevallen het huis waar ze zorg verleenden niet mochten verlaten. "Dit past niet in Nederland, zeker niet in de zorg."

Oproep aan werkgevers

De minister doet daarom de oproep aan werkgevers in de zorg om werknemers en zorgverleners 'fatsoenlijk te behandelen'. "Daar hoort ook gewoon bij dat je netjes het minimumloon betaalt, de arbeidsomstandigheden in orde brengt en rekening houdt met de rusttijden die mensen nodig hebben", zegt Van Hijum.

Volgens hem is dat in de gevallen van Diana en Ana niet aan de orde: "Daar moet echt verandering in komen."

Bekijk ook

Harder optreden

Een vorm van 'moderne slavernij'. Zo omschreef André den Exter, universitair docent Gezondheidsrecht, de situatie waar de twee vrouwen zich in bevonden.

De minister laat weten dat we met deze situatie 'daar niet ver vanaf zitten'. "Hier gaat het echt om uitbuiting van mensen die met goede bedoelingen vaak liefdevolle zorg geven aan mensen met een zware ziekte of die zelfs terminaal zijn." Volgens Van Hijum is het daarom een 'topprioriteit van dit kabinet' om harder op te treden tegen deze misstanden.

'Meld misstanden'

Dat wil de minister doen met een plan van aanpak. "Ik werk ook aan regelgeving om misstanden, met arbeidsmigranten vaak maar ook in algemene zin, steviger aan te pakken. Zeker als er ook nog eens een keer malafide uitzendbureaus tussen zitten, want dat is hier ook vaak aan de orde", vertelt hij.

Daarin is er volgens hem ook een rol weggelegd voor de Arbeidsinspectie. Hij hoopt dat mensen zich melden bij de Inspectie als ze iets zien wat niet door de beugel kan: "Als je misstanden ziet en ervan op de hoogte bent, meld ze dan." De minister denkt dat er ook aan die kant veel kan worden gedaan.

Bekijk ook

'Niet accepteren'

Niet alleen omstanders kunnen daarin wat doen, denkt hij. De minister hoopt ook dat zorgverleners zich melden.

"We werken samen met gemeenten aan informatiepunten om mensen te informeren over de rechten die ze hebben, maar ook over de mogelijkheden die ze hebben om hulp te krijgen", laat Van Hijum weten. "Dit is niet het land waar je in wil wonen, waarin je op deze manier met zorgverleners omgaat. Dat kunnen we niet accepteren", sluit hij af.

Minster Eddy van Hijum van sociale zaken en werkgelegenheid wil meer controle op de veiligheid van zorgverleners in de 24 uurszorg

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Waarom een overeenkomst over grondstoffen voordelig is voor Oekraïne én de Verenigde Staten

Waarom een overeenkomst over grondstoffen voordelig is voor Oekraïne én de Verenigde Staten
Amerikaanse president Donald Trump en Oekraïense president Volodymyr Zelensky schudden elkaar de hand in Frankrijk
Bron: EPA

Oekraïne en de VS zijn tot een overeenkomst gekomen over de Oekraïense grondstoffen. Volgens president Trump komt de Oekraïense president vrijdag een raamwerkakkoord tekenen. Maar, Zelensky ontkent dat.

Maar wie heeft eigenlijk baat bij deze overeenkomst? We vroegen het aan Amrish Ritoe, energie- en grondstoffendeskundige van kennisinstituut HCSS.

Partnerschap met grootste economie

De winst voor de Oekraïners is volgens Ritoe groot, als de Amerikanen zich aan hun afspraken houden. De Oekraïners gaan dan namelijk een partnerschap aan met de grootste economie ter wereld.

"Dat brengt economische slagkracht met zich mee. Het gaat om broodnodige investeringen in de Oekraïense economie en de zekerheid van een solide partner", vertelt hij.

'Rusland denkt wel twee keer na'

In de raamwerkovereenkomst wordt geen woord gesproken over veiligheidsgarantie van de Amerikanen aan de Oekraïners. Toch zullen ze volgens Ritoe ook op dit vlak winst boeken, namelijk afschrikking.

"De Amerikanen hebben nu belangen in Oekraïne, en die belangen zullen ze verdedigen. Daardoor zullen de Russen wel twee keer denken voordat ze aanvallen."

Grondstoffen Oekraïne

Niet meer afhankelijk van China

Met de overeenkomst boekt ook president Donald Trump een voor hem belangrijke overwinning. "Hij moet thuis verkopen dat Amerika baat heeft bij bemoeienis met Oekraïne", merkt Ritoe op. "Dat kan hij nu doen, want Amerika heeft dankzij een bondgenootschap met Oekraïne binnenkort hoogstwaarschijnlijk toegang tot super belangrijke grondstoffen. Grondstoffen waarvan ze anders afhankelijk zijn van China, het land waar Trump zich zo afkeert."

"En verder kunnen de Amerikanen dan gebruikmaken van de uitgebreide kennis en ervaring van de Oekraïners in het delven en verwerken van grondstoffen", zegt hij.

Europa buitenspel

De Amerikanen gaan met deze overeenkomst dus zeker verdienen in Oekraïne. Terwijl Europa kans loopt buitenspel te komen te staan, merkt Ritoe op.

Dat is een economisch verlies, maar ook een strategisch verlies. Want ook Europa wil minder afhankelijk worden van andere landen zoals China en de VS. "En nu kunnen we mogelijk ook geen aanspraak maken op grondstoffen in Europa", zegt hij tot slot.

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Blijven de koffieschappen nog lang leeg? 'Supermarkten en fabrikanten moeten melk bij de koffie gaan doen'

Sta je voor de koffieschappen in de supermarkt, dan valt het op dat deze erg leeg zijn. De afgelopen maanden is er namelijk een prijzenoorlog gaande tussen koffiebranders en supermarkten. Maar volgens koffieverpakker JDE Peet's lijkt het eind in zicht.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant