radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Man van Natalia raakte vermist aan front in Oekraïne, maar kwam terug: 'Kon alleen maar huilen, tranen van geluk'

Man van Natalia raakte vermist aan front in Oekraïne, maar kwam terug: 'Kon alleen maar huilen, tranen van geluk'
Natalia naast een foto van haar en haar man
Bron: EenVandaag

Sinds de oorlog in Oekraïne begon, woont Natalia (51) samen met haar moeder, dochter en kleinzoon in Nederland. Natalia's man Serhii vocht aan het front, totdat hij vermist raakte.

Natalia weet het nog goed: ze was aan het werk bij restaurant T-Bone in het Overijsselse Enter. Ze stond in de spoelkeuken toen ze werd gebeld door de commandant van haar man Serhii.

'Allemaal in tranen'

"Hij vertelde dat Serhii als vermist was opgegeven." Dat kwam niet helemaal uit het niets, vertelt ze achteraf. "Ik wist wel dat hij met iets gevaarlijks bezig was. Begon meteen te huilen. De grond zakte onder mijn voeten vandaan."

Natalia's baas Anneke Roetgering kan zich dat moment nog goed herinneren. "Ik krijg weer kippenvel als ik eraan denk. Het was voor ons schrikken, maar voor haar natuurlijk helemaal. We waren allemaal in tranen."

Wat doe je als je man vermist raakt aan het front?

'Niemandsland'

Er braken spannende dagen aan voor Natalia en haar gezin. De Oekraïense commandant van het peloton van haar echtgenoot kon geen enkele informatie geven over wat er gebeurd was, of waar Serhii vermist was geraakt.

Het gezin zat in een soort 'niemandsland', meer dan 2.000 kilometer van huis. Zonder dat ze wisten waar hun geliefde Serhii was gebleven. "Ik dacht altijd dat vermissing het allerergste zou zijn wat me kon overkomen. Maar mijn dochter zei: 'Mama, het ergste is als iemand er niet meer is, nu is er nog hoop.'"

info

71.000 vermissingen sinds de Russische inval

Sinds het begin van de oorlog in Oekraïne in 2022 zijn er meer dan 71.000 Oekraïners vermist geraakt. Het gaat om militairen, maar ook om burgers die vermist zijn geraakt tijdens gevechten aan het front, bezetting of ander oorlogsgeweld zoals bombardementen. Alleen al in 2024 raakten bijna 30.000 mensen vermist.

Van 7.500 van deze vermisten is bekend dat ze krijgsgevangen zijn gemaakt door de Russen. Deze cijfers worden bijgehouden door de Commissaris voor Speciale Vermissingen van de Oekraïense overheid.

Achtergebleven in Koersk

Na een paar dagen kwam er een verlossend telefoontje van de commandant: Natalia's man was nog in leven. De ontlading was groot. "Ik kon alleen maar huilen, tranen van geluk. Hij leefde nog!" Maar Serhii was nog niet veilig. Hij was alleen achtergebleven in de door het Oekraïense leger bezette Russische provincie Koersk.

"Eerst waren er mortieren, daarna kamikaze-drones. Alles stond in brand, alles werd vernietigd", vertelt hij daar zelf over. Hij had zich in een schuurtje verstopt. Zijn collega-soldaten waren meegenomen door de Russen. Uren later kwam hij weer tevoorschijn. "Dwars door een moeras kwam ik weer op ons eigen grondgebied terecht."

'Zelfs 2 uur is de moeite'

Toen Natalia haar man zelf aan de lijn kreeg, vertelde hij dat hij 3 dagen verlof had gekregen. Ze nam impulsief een besluit. "Ik moest hem zien, we hadden beiden zoveel meegemaakt, ik moest naar hem toe." Ze stapte in een busje richting Oekraïne om Serhii te verrassen. Onderweg verklaarden medereizigers haar voor gek. "'Wie gaat er nu meer dan 30 uur in een bus zitten voor een bezoekje van 2 dagen aan je thuisland?', zeiden ze."

"Ze vonden het dom dat ik voor 2 dagen wilde gaan om hem te zien, maar voor mij is zelfs 2 uur samen al de moeite. Om elkaar te omarmen, te knuffelen." Het weerzien zal ze nooit meer vergeten. "We hadden nog nooit zoiets meegemaakt, we waren zo blij dat we elkaar weer zagen. Hij zei: 'Alles is goed, ik leef nog. Alles is goed.'"

Bekijk ook

'Gebieden winnen we later wel terug'

Inmiddels is Natalia alweer maanden terug in Enter en haar man vecht nog steeds aan het front. De zorgen blijven. Zij en haar familie hopen dat er binnenkort vrede komt, zelfs als dit betekent dat Oekraïne gebieden moet afstaan. Ze hoopt vurig dat de nieuwe president van de Verenigde Staten, Donald Trump, zijn woord houdt en op korte termijn voor een akkoord gaat zorgen.

"Ik denk en hoop nog steeds dat hij deze oorlog kan stoppen. Je moet tenslotte ergens in geloven. Ik wil dat er vrede komt, zodat er geen mensen meer doodgaan. En die bezette gebieden, die gaan we later wel terugwinnen." De familie wil vooral terug naar huis. Terug naar hun eigen appartement en hun oude leven. "Dan wordt het er weer warm, want nu is het daar erg koud geworden."

Bereid tot overleg met Rusland

De Oekraïense president Zelensky zei eerder deze week in een interview met de Britse presentator Piers Morgan dat hij onder voorwaarden bereid is tot diplomatiek overleg met Rusland, om een einde te maken aan de oorlog tegen zijn land.

Hij wil 'desnoods' met de Russische president Poetin onderhandelen 'als dat de enige manier is waarop we het volk van Oekraïne vrede kunnen brengen en niet nog meer mensen verliezen.' Bij die onderhandelingen zou ook een Europese en Amerikaanse afvaardiging aanwezig moeten zijn.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Gemeenten en provincies morgen in spoedoverleg met minister Faber over opvang Oekraïners: 'Wegkijken kan echt niet meer'

Gemeenten en provincies morgen in spoedoverleg met minister Faber over opvang Oekraïners: 'Wegkijken kan echt niet meer'
Wethouder Rachel Streefland is morgen aanwezig bij het overleg
Bron: EenVandaag

De opvang van Oekraïners in Nederland loopt spaak. Er is acuut meer geld nodig. De twaalf Commissarissen van de Koning en een delegatie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten houden daarom donderdagochtend spoedberaad met asielminister Faber (PVV).

Gemeenten kunnen de voortdurende en oplopende vraag naar opvanglocaties voor Oekraïners niet bijbenen. Daardoor worden Oekraïense gezinnen die net in Nederland aankomen vaak van het kastje naar de muur gestuurd, van de ene gemeente naar de andere. Het Rode Kruis regelt nu daarom verspreid door het land tijdelijke noodopvang voor vluchtelingen in hotels.

121.000 Oekraïners in Nederland

Inmiddels hebben ruim 121.000 Oekraïners zich geregistreerd bij Nederlandse gemeenten. Dat is het hoogste aantal sinds de invasie van Rusland in Oekraïne in februari 2022. Het 'record' wordt van maand tot maand verbroken, mede omdat er bijna geen uitstroom is.

De afspraak donderdag tussen alle Commissarissen van de Koning en de minister is heel kort tevoren gepland. Om de volle agenda's te omzeilen, gaat het om een online overleg. Al om half negen 's ochtends begint de bespreking.

Bekijk ook

Geen helder plan

"Hier in Utrecht zitten we helemaal vol. We hebben het laatste bed deze week moeten vergeven", zegt Rachel Streefland. Zij is wethouder in Utrecht en verantwoordelijk voor de portefeuilles Asiel en Integratie.

"Er is nergens meer plek. Het grote vraagstuk is nu dat we of bestaande locaties moeten verlengen of nieuwe locaties moeten vinden. En er komt geen enkele helderheid hoe we dat moeten doen. We zijn bang dat het gaat leiden tot mensen op straat."

'Wegkijken kan echt niet meer'

Streefland is ook bestuurslid van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en zit donderdag bij het spoedoverleg met de asielminister. De provincies en de gemeenten willen dat minister Faber op korte termijn helderheid geeft over de financiering van nieuwe locaties of die verlengd moeten worden.

"Wegkijken kan echt niet meer. We moeten voorkomen dat mensen op straat komen, terwijl het echt vaak om vrouwen en kinderen gaat. We hebben ons te verhouden tot de Europese wetgeving dat mensen moeten worden opgevangen als mensen in oorlog zijn."

Bekijk ook

Tientallen vluchtelingen per week

Regiomanager Midden-Nederland van het Rode Kruis Cora Gerritsen, ziet wat het betekent dat gemeenten geen ruimte meer hebben. "We ontvangen enkele tientallen mensen uit Oekraïne elke week. Sinds de Jaarbeurs is gesloten in augustus vorig jaar en omdat ze niet bij gemeenten terecht kunnen, komen ze als laatste kans bij het Rode Kruis, ook hier in Utrecht."

"En dan lopen ze hier binnen met koffers, met een kind op de arm, oud, jong, of ziek. Op die manier komen ze hier aan en dan hopen ze nog ergens een plekje te vinden."

Bekijk ook

Laatste hoop

"We luisteren naar hun verhaal, waar ze vandaan komen, wat ze hebben meegemaakt onderweg, we laten ze even bijkomen", gaat Gerritsen verder. "En we kijken dan of we een plekje voor ze kunnen vinden. Inmiddels zijn ze dan al bij een gemeente geweest, bij verschillende gemeenten soms, en daar is het niet gelukt."

"En daar horen ze: er is geen plek meer in Nederland. En dan bellen we met de Veiligheidsregio's of locaties in het land, die wij goed kennen, of er wellicht tóch nog plek is. We willen met z'n allen graag dat er via gemeentes plekken gevonden worden. Maar het lukt gewoon niet meer. En dan is het Rode Kruis voor deze mensen de laatste strohalm."

'Er is nog steeds geweld'

Waarom er nu, 3 jaar na het uitbreken van de oorlog, nog steeds mensen uit Oekraïne naar Nederland komen? "Er is nog steeds geweld", antwoordt de regiomanager.

"We hebben afgelopen weekend gezien wat er in Soemy gebeurd is. En dat is op verschillende plekken in Oekraïne nog steeds aan de gang. Mensen beslissen nog steeds om hun land te verlaten en komen dus ook naar Nederland."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Coalitiepartijen eens over de Voorjaarsnota, maar hoe de plannen betaald moeten worden is nog onduidelijk

Coalitiepartijen eens over de Voorjaarsnota, maar hoe de plannen betaald moeten worden is nog onduidelijk
Minister van Financiën Eelco Heinen nadat het akkoord over de Voorjaarsnota bereikt werd
Bron: ANP

Na een marathonvergadering van 26 uur heeft de coalitie overeenstemming bereikt over de Voorjaarsnota. Elk van de vier partijen heeft wel iets voor hun achterban binnengehaald. Maar hoe het betaald moet worden, is nog onduidelijk.

De leiders van PVV, VVD, NSC en BBB en hun financieel specialisten overlegden sinds vorige week maandag met minister Eelco Heinen (VVD) van Financiën. In de Voorjaarsnota wordt gekeken hoe het staat met de inkomsten en uitgaven van de rijksoverheid. Is er meer geld nodig, dan wordt de begroting aangepast.

Wensenlijstje van tientallen miljarden

De coalitiepartijen hadden daarnaast nog een eigen lijstje met plannen. Al met al waren met dat wensenlijstje tientallen miljarden euro's gemoeid. Met een zuinige minister van Financiën was dus van begin af aan duidelijk dat het geen makkelijke onderhandelingen zouden worden.

Na een nacht doorhalen zijn de vier partijen het toch eens geworden. Een greep uit de plannen: de energiebelasting wordt verlaagd, sociale huren worden dit jaar en volgend jaar bevroren, Defensie krijgt jaarlijks 1,1 miljard euro extra, 600 miljoen naar boeren in 2025 en 2026 en extra geld voor gemeenten.

Een grote PR-show

Maar hoe dit alles betaald gaat worden, daarover weigerden de onderhandelaars vandaag iets te zeggen. En dat is wel degelijk van groot belang, zegt politiek-verslaggever Marloes Lemsom.

"Door hoe de coalitie dit nu aanpakt - alleen het goede nieuws presenteren, en de rest achterhouden tot morgen - kunnen wij journalisten niet het volledige verhaal vertellen. Het is dus eigenlijk een grote PR-show. Als daar naar werd gevraagd, zeiden ze allemaal: 'Nee, we zijn heel positief vandaag, niet zo negatief doen.' Terwijl het - ook voor hun eigen kiezers - wel cruciaal is om te weten waar ze erop vooruit gaan, maar ook waar ze er op achteruit gaan."

Bekijk ook

Belastingmaatregelen

Hoewel formeel dus nog niet bekend is hoe de plannen betaald gaan worden, is er toch al een en ander uitgelekt, vertelt Marloes Lemsom. "Wat wij nu horen is dat de inkomstenbelasting minder wordt verlaagd dan gepland en dat gaat iedereen voelen in de koopkracht. De algemene heffingskorting en de arbeidskorting worden niet geïndexeerd, waardoor je minder overhoudt. Maar voor het volledige koopkrachtplaatje heb je natuurlijk alle informatie nodig."

Het komt er dus op neer dat de meeste dekking voor de plannen gevonden wordt in belastingmaatregelen. Lemsom: "Wij hebben van coalitiebronnen vernomen dat dat gebeurt omdat mensen het dan minder direct voelen in de portemonnee. Belastingen betaal je namelijk maar een keer per jaar."

Eerst het zoet, dan het zuur

Vandaag is dus het zoet gepresenteerd en dan volgt morgen het zuur, zegt Lemsom. "Er zijn nu vooral dingen bekend die ze graag wilden vertellen, waar ze op het moment van een akkoord ook meteen X-berichten over de wereld in slingerden."

Want al snel nadat er een akkoord over de Voorjaarsnota bereikt werd, plaatsen de coalitieleiders iets op X. PVV-leider Geert Wilders was de eerste die iets geplaatste, kort daarna gevolgd door Caroline van der Plas, daarna Dilan Yeşilgöz en een paar minuten later Nicolien van Vroonhoven.

'Knieval voor Geert Wilders'

Maar over bepaalde dingen houden de coalitieleiders zich dus stil, ziet Lemsom. Bijvoorbeeld het extra geld voor asiel. "Bijna 900 miljoen euro, bijna de grootste investering van de hele Voorjaarsnota."

"Daar sprak niemand over voor de camera, dat kwam later pas naar buiten. Vooral omdat het een knieval is voor Geert Wilders van de PVV die vorig jaar juist heel blij was dat er veel minder geld naar asiel zou gaan. Dat geld blijkt nu toch wel nodig te zijn."

Hoofdpijndossiers doorgeschoven

De hobbel van de Voorjaarsnota is nu genomen, maar er zijn nog steeds hoofdpijndossiers die wachten op een oplossing. "Het zal je niet verbazen, maar de moeilijkste dossiers, zoals stikstof en klimaatmaatregelen, zijn blijven liggen", vertelt de politiek-verslaggever.

"Er was extra geld nodig voor het oplossen van het stikstofprobleem, met name voor boeren. BBB was blij dat de pot met geld voor boeren voor een groot deel verdween. Nu zijn ze toch met hangende pootjes teruggekomen bij de minister van Financiën: er blijkt toch meer geld nodig te zijn. Maar dan moeten de andere partijen ze dat wel gunnen. Dit hebben ze nu dus vooruit geschoven."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant