radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Gerechtshof beoordeelt of sigarettenfabrikanten toch vervolgd moeten worden

De tabaksindustrie moet alsnog worden vervolgd voor zware levensdelicten als moord en doodslag. Dat is de inzet van een juridische procedure bij het gerechtshof in Den Haag, die woensdag begint. Meer dan vijftig aangevers hopen via een zogenoemde artikel 12-procedure toch nog vier grote sigarettenproducenten voor de rechter te slepen.  

Begin dit jaar besloot het Openbaar Ministerie (OM) juist om de tabaksindustrie niet te vervolgen voor het bewust toebrengen van verslaving en gezondheidsschade, vaak met de dood tot gevolg. Het OM zag geen mogelijkheden voor een kansrijke strafzaak, vooral omdat het nog altijd de roker zelf is die ervoor kiest om die dodelijke sigaret op te steken en te inhaleren.

Verslaving is ingenesteld in het brein

Maar het roken van die extreem verslavende sigaretten is helemaal geen vrije keuze, vinden de aangevers onder leiding van strafrechtadvocaat Bénédicte Ficq: “De verslaving aan tabak is zo heftig en hardnekkig dat deze extreem snel wordt ingenesteld in het brein. Mensen willen wel stoppen, maar bijna niemand lukt dat. En dus is er geen sprake meer van een vrije wil.”

Onderzoek van emeritus hoogleraar Wim van de Brink bevestigt die stelling: “Sigaretten zijn harddrugs. De kans op een verslaving is heel hoog. Rokers komen er ontzettend moeilijk meer vanaf. De lichamelijke gevolgen van het gebruik van  tabak zijn bovendien extreem gevaarlijk. In Nederland overlijden per jaar 20.000 mensen aan de gevolgen van roken.”

'Het is een hightech en misleidend product'

Volgens de aangevers is daarmee niet de roker zelf, maar de tabaksindustrie  verantwoordelijk voor de dodelijke gevolgen van roken. Ficq: “De sigaret is een geniaal hightech product. Veel schadelijker nog dan op de verpakking staat vermeld. De overheid wordt misleid door een sjoemelindustrie van doodmakers. Het is te zot voor woorden dat een product dat ieder half uur een Nederlander treft met de dood, niet vervolgd wordt.”   

Een ingewikkeld dilemma voor de raadsheren van het gerechtshof, die nu moeten besluiten of de tabaksindustrie niet toch vervolgd moet worden. Emeritus hoogleraar strafrecht Theo de Roos: “Het hof gaat kijken of er sprake is van een strafbaar feit. De juridische hobbel zit ‘m in het feit dat rokers een wettelijk gereguleerd product gebruiken dat nu niet verboden is. Maar de aangevers zeggen: we worden met z’n allen belazerd door de tabaksindustrie. Als ze dat punt echt hard kunnen maken, maken ze wel een kans.” 

Moord, doodslag, zware mishandeling en valsheid in geschrifte

Het initiatief van de strafzaak tegen de tabaksfabrikanten komt van Anne Marie van Veen, een doodzieke longkankerpatiënt. Namens haar doet Bénédicte Ficq in 2016 aangifte van moord, doodslag, zware mishandeling en valsheid in geschrifte tegen vier grote sigarettenproducenten. Zeker vijftig gezondheidsorganisaties, artsenverenigingen en gemeenten hebben zich inmiddels aangesloten.

Ondertussen groeit de maatschappelijke steun voor deze anti-rook beweging. Zo is het aantal rookvrije sportverenigingen gestegen van 150 in 2017 naar ruim 600 nu. Op steeds minder plekken in ons land mag nog worden gerookt. Dat kan een voordeel zijn in de zaak die nu dient bij het hof, zegt emeritus hoogleraar Theo de Roos: “Het toont aan dat er in ieder geval een groot maatschappelijk draagvlak is voor deze zaak. En dat kan het voor dit gerechtshof wel makkelijker maken om te zeggen: ‘deze kwestie moet echt eens aan een strafrechter worden voorgelegd’.”

Kijk & lees ook:

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Israël wil noodhulp in Gaza zelf gaan regelen: 'Probeert internationale gemeenschap buitenspel te zetten'

De nood is hoog in Gaza: omdat de grenzen al 2 maanden worden dichtgehouden door Israël is er een groot tekort aan voedsel, schoon water en medische hulp. Israël zou nu tóch hulp willen toelaten, maar alleen niet meer via internationale hulporganisaties.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Israël overweegt volledige bezetting van Gaza: 'Palestijnen op kluitje in zuiden, waarschijnlijk bouw van nieuwe nederzettingen'

Israël overweegt volledige bezetting van Gaza: 'Palestijnen op kluitje in zuiden, waarschijnlijk bouw van nieuwe nederzettingen'
Bron: EPA

Israël voert de militaire strijd tegen Hamas op en wil delen van de Gazastrook bezetten, zegt premier Benjamin Netanyahu. Maar experts vragen zich af wat het plan is: "Gaza veroveren is niet zo moeilijk, het gebied daarna behouden is veel ingewikkelder."

Premier Netanyahu kondigde vandaag een intensieve militaire operatie aan met als doel om Hamas te verslaan. Volgens hem zal Israël Gaza niet binnenvallen om zich vervolgens weer terug te trekken: "De bedoeling is het tegenovergestelde daarvan."

'Dagen tot paar weken'

Het Israëlische leger heeft inmiddels tienduizenden reservisten opgeroepen voor het aanstaande offensief in Gaza. Een bezetting van de Gazastrook zou dan ook snel een feit kunnen zijn, denkt oud-commandant der landstrijdkrachten Mart de Kruijf. "Ik denk ook dat het Israël gaat lukken."

Hij verwacht dat Israël de Gazastrook 'binnen een paar dagen of een paar weken' kan veroveren. "Dan heb je heel Gaza wel onder controle. Het probleem is dan alleen: er wonen wel 2,2 miljoen mensen, hoe krijg je die onder controle?", zegt De Kruif. "Land bezetten is iets anders dan land ook daadwerkelijk bezet houden."

Bekijk ook

Situatie van voor 2005

Een nieuw militair offensief zou goed het einde kunnen betekenen van een Palestijns Gaza, denkt Midden-Oosten-deskundige Peter Malcontent: "Je mag concluderen uit de woorden van politici in het Israëlische veiligheidskabinet dat er een herbezetting komt."

Daarmee zouden we teruggaan naar de situatie van voor 2005, toen Israël tientallen jaren ook de hele Gazastrook in handen had, vertelt hij. "En dus zullen er straks ook nieuwe nederzettingen gebouwd gaan worden voor Israëlische Joden in Gaza."

'Terecht op een kluitje'

Netanyahu liet in zijn aankondiging van het nieuwe militaire offensief weten dat de inwoners van Gaza zullen worden 'verplaatst'. Voor hun eigen bescherming, voegde de Israëlische premier daaraan toe. Malcontent verwacht dat de Palestijnen zullen worden verdreven naar het zuiden. "Die komen daar dan terecht op een kluitje."

Een aantal ministers in het kabinet van Netanyahu zijn volgens de Midden-Oosten-expert extreem nationalistisch. "Die hebben deze plannen al veel langer", weet hij. "Eigenlijk kon je op je vingers natellen dat dit zou gaan gebeuren."

Al weken geen hulp

Het Israëlische leger heeft op dit moment al zo'n 70 procent van de Gazastrook onder controle. Volgens persbureau AP zou een totale verovering betekenen dat honderdduizenden Palestijnen hun verblijfplaats kwijtraken.

Daar komt bij dat de mensen in Gaza al weken zonder voedsel, schoon water, medicijnen en medische hulp zitten. Israël houdt de grenzen met Gaza sinds 2 maart dicht voor humanitaire hulp. Internationale hulporganisaties waarschuwden vorige week dat de laatste voorraden inmiddels zijn uitgedeeld.

Bekijk ook

'Moet proportioneel zijn'

De Kruif zet dan ook vraagtekens bij een nog verdere uitbreiding van het bezette gebied. "Ik heb beelden gezien van 7 oktober, die zijn vreselijk", zegt hij over de aanslag van Hamas op Israël. "Maar is dat nou een reden om 2,2 miljoen mensen op een heel klein stukje grond te gaan concentreren?"

De maatregelen die Israël neemt in reactie op de aanslag van 7 oktober 2023 moeten wel proportioneel zijn, zegt hij. "Dus die moeten in verhouding zijn met het gevaar dat er uitgaat van de extremisten van Hamas."

Ander soort oorlog

Een volledige bezetting van de Gazastrook leidt uiteindelijk tot een ander soort oorlog met Hamas, legt de oud-commandant uit. "Wij noemen dat een asymmetrische of een irreguliere oorlog." Dat betekent volgens hem dat er straks bijvoorbeeld meer aanslagen zullen worden gepleegd.

De bestrijding hiervan en het handhaven van de status quo is een kwestie van een lange adem die veel inspanning kost, benadrukt De Kruif. "En als er één ding is wat Israel niet heeft, dan zijn het de vele militairen die daarvoor nodig zijn."

Israël overweegt volledige bezetting van Gaza: wat zijn de gevolgen?

Terughalen van gijzelaars

Los van de strijd met Hamas is bovendien de grote vraag of het andere doel van Netanyahu wel bereikt kan worden: het terughalen van de Israëlische gijzelaars in Gaza. "Bij een totale bezetting is de kans juist groter dat de gijzelaars dood gaan", zegt Malcontent. "Een intensivering van de strijd in Gaza heeft dus gevolgen."

Toch is de verwachting van beide deskundigen dat Israël doorzet. "Ze hebben ook het militaire vermogen", vertelt De Kruijf. "Hamas is relatief verzwakt. Maar vooral heeft Israël - waarschijnlijk - de steun van de president van de Verenigde Staten om dit te kunnen doen."

Internationale steun

Tegelijkertijd denkt de oud-commandant dat internationaal de steun voor Israël sterk zal afnemen bij een nieuw offensief in Gaza. "Israël zou zich dat meer moeten afvragen", zegt hij.

Wat is zo'n kortetermijnsucces om een bufferstrook te creëren je waard als je op lange termijn steun verliest in heel de wereld", legt De Kruif uit. "Terwijl je die steun hard nodig kan hebben. Want de echte vijand van Israël is Iran en die wordt gesteund door Rusland. Dus het conflict is nog lang niet ten einde."

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant