radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Deze wethouder heeft juist goede ervaringen met opvang asielzoekers: 'Niet bang voor weerstand bij omwonenden'

Deze wethouder heeft juist goede ervaringen met opvang asielzoekers: 'Niet bang voor weerstand bij omwonenden'
Wethouder Arjen Kapteijns
Bron: EenVandaag

Den Haag vangt tot het einde van het jaar 400 asielzoekers op in een kantoorpand. GroenLinks-wethouder Arjen Kapteijns zegt dat hij niet bang is voor weerstand bij omwonenden. Integendeel, hij heeft juist goede ervaringen bij de opvang van nieuwkomers.

"Het beeld dat mensen er moeite mee hebben, herken ik niet. Heel eerlijk: dat valt echt mee", zegt de Haagse wethouder. Hij spreekt van een 'soepel proces'.

Schrijnende beelden

"Veruit de meeste bewoners begrijpen dat er iets moet gebeuren. Iedereen heeft schrijnende beelden in Ter Apel gezien", zegt hij.

Toch hebben bewoners wel veel vragen en zorgen over de nieuwe opvangplek. Daar ligt een belangrijke rol voor de gemeente, vindt Kapteijns. "Als je in gesprek gaat, worden de zorgen minder."

Bekijk ook

Allerlei initiatieven

Hij zegt dat als asielzoekers eenmaal in de buurt wonen, er allerlei initiatieven ontstaan. "Dat mensen en bedrijven uit de buurt eten en kleding brengen en activiteiten organiseren."

"Onze ervaringen zijn heel positief. Als ze hier eenmaal wonen, gaat het vanzelf." Hij wijst op de opvang die niet ver van het kantoorgebouw ligt. Daar worden ruim 50 minderjarige asielzoekers opgevangen. "Dat gaat heel goed. Er is vrijwel geen overlast."

Weerstand bij omwonenden

Toch is de mogelijke weerstand bij omwonenden een belangrijke reden waarom gemeenten niet happig zijn om opvangplekken voor asielzoekers te regelen.

Zo staat de de gemeente Westland, die aan Den Haag grenst, juist niet te springen op de komst van asielzoekers.

Bekijk ook

Solidariteit

Kapteijns vindt dat gemeentes actiever moeten kijken wat wél kan. "Dit is nu typisch zo'n kwestie waar solidariteit belangrijk is."

Hij zegt dat bij Oekraïners veel mogelijk was. "Het zou mooi zijn als we dat ook voor vluchtelingen uit andere landen meer doen."

'Alles volgens planning'

Alhoewel de kamers nog gemaakt moeten worden, de bedden er nog in moeten en het sanitair moet worden aangelegd, heeft hij er alle vertrouwen in dat de honderden asielzoekers vanaf 1 juli het kantoorgebouw in kunnen.

"Alles verloopt volgens planning." De opvang duurt in principe tot eind van het jaar, maar kan eventueel worden verlengd.

Bekijk ook

Landelijk asielbeleid

Er komt bij het opvangbeleid van asielzoekers veel op het bordje van gemeenten. Maar het zijn niet alleen gemeenten die meer moeten en kunnen doen, volgens de wethouder. Hij uit zijn zorgen over het landelijke beleid.

"De azc's zijn afgeschaald, terwijl de instroom van asielzoekers groeit. We moeten echt naar meerjarige oplossingen kijken."

Structurele oplossingen

Zo'n structurele oplossing kan zijn om andere groepen die naar woonruimte zoeken samen met asielzoekers in COA-opvangplekken te huisvesten.

"Dan snijdt het mes aan twee kanten. Dan hebben woningzoekenden uit onze stad - van statushouders tot studenten - er ook voordeel aan."

Wat gaat er mis in de asielopvang? EenVandaag legt het in deze video uit.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Sociaal contact en mentale uitdaging: in Kerkrade proberen ze dementie te voorkomen met de 'ontmoetingbus'

Sociaal contact en mentale uitdaging: in Kerkrade proberen ze dementie te voorkomen met de 'ontmoetingbus'
Remco van Vliet van Leger des Heils en wethouder Jo Paas van Kerkrade
Bron: EenVandaag

Voor dementie is geen medicijn, maar door je levensstijl aan te passen kan je je hersenen wel actief houden. Een onderdeel daarvan? Sociaal contact. Daarom rijdt in het Limburgs Kerkrade de 'ontmoetingsbus'.

De bus, waar mensen bij elkaar komen om contact te houden, sluit goed aan bij een campagne van Alzheimer Centrum Limburg die gisteren van start ging. Deze campagne, genaamd 'We zijn zelf het
medicijn', moet mensen
bewust maken van de invloed van een gezonde leefstijl op de hersengezondheid.

Gezonde levensstijl

Het initiatief voor de bus
werd opgestart vanuit een vitaliteitsproject van gemeente
Kerkrade, in samenwerking met inwoners en maatschappelijke
partners zoals het Leger des Heils. Remko van Vliet van Leger des Heils vertelt: "Een medicijn is er niet tegen dementie. Wat je wel kunt doen, dat is een gezonde levensstijl nastreven: voldoende bewegen, goede voeding, mentale uitdaging en voldoende interactie."

Dat laatste is waar de 'ontmoetingsbus', omgebouwde SRV-wagen, in het spel komt. Die staat de hele week op zes verschillende locaties in Kerkrade. Mensen komen er bij elkaar onder het genot van een kop koffie en - op z'n Limburgs - een stuk vlaai. "De bedoeling is dat mensen achter de voordeur uitkomen, participeren, meedoen in de maatschappij en het gezellig hebben", vertelt Van Vliet.

'Ze vinden iets hier'

Een vaste ontmoetingsplek - zoals de bus - kan helpen, vertelt hij. Op die manier kunnen ook ouderen die minder mensen om zich heen hebben contact houden met anderen.

"Als ze hier 2 uur zijn, zeggen ze misschien zes zinnen, maar ze komen iedere week terug." Waarom precies, daar kan hij de vinger nog niet op leggen. "Maar ik denk dat ze iets vinden hier, dat ze erbij mogen horen."

info

Dementie in Nederland

In Nederland waren in 2019 114.000 gevallen van dementie bekend bij de huisarts, deze mensen hebben dus een diagnose. Op basis van bevolkingsonderzoek hadden er naar schatting 290.000 mensen dementie in 2021.

In de gemeente Kerkrade leefden in 2023 naar schatting 1.000 mensen met dementie. Naar verwachting zal dat in 2050 stijgen met 60 procent, volgens gemeente Kerkrade.

Hoogste ziektekosten

Ook wethouder van Integraal Ouderenbeleid in Kerkrade Jo Paas kent deze cijfers. "Alleen al de kosten van dementie van 2020: 10,6 miljard. De hoogste ziektekosten van alle ziektes van Nederland. En in 2040 komen we 50.000 bedden tekort voor mensen die in een verzorgingstehuis opgenomen moeten worden als gevolg van dementie", somt hij op.

"We hebben geen bedden, het kost veel te veel geld en er is geen medicijn." Dus, is de wethouder van mening, moeten we zelf zorgen dat we fysiek en mentaal in beweging blijven. "We zijn zelf het medicijn", herhaalt hij de naam van de campagne.

Bekijk ook

Extra functie

Naast dat de bus zorgt voor sociaal contact, heeft die ook nog een andere functie. Van Vliet: "Wij ontmoeten allerlei soorten mensen uit de samenleving en als wij merken dat mensen extra zorg nodig hebben, dan weten we ook bij wie we terecht kunnen in de gemeente Kerkrade."

Hij gaat verder: "Dus ja, de bus heeft als eerste functie: komen, zijn en ontmoeten. Maar als we zien en proeven dat er meer nodig is, dan weten we naar wie we ze kunnen doorverwijzen. En daar zijn we heel blij mee." Ook wethouder Paas voelt dit: "We hebben zicht op wat er gebeurt en je krijgt dan ook een gevoel dat je weet: hoe zit het nou in onze maatschappij?"

Meer zicht

Ook wethouder Paas voelt dit: "We hebben zicht op wat er gebeurt en je krijgt dan ook een gevoel dat je weet: hoe zit het nou in onze maatschappij?" Hij is dan ook groot voorstander van de campagne en initiatieven zoals de ontmoetingsbus. "Het moet indalen bij mensen dat ze aan het voorkomen of vertragen van het proces van dementie zelf iets kunnen doen." Zelf is hij 71 en probeert zichzelf mentaal uit te blijven dagen, sluit hij af.

De aftrap van de campagne 'We zijn zelf het medicijn' wordt de komende tijd uitgerold over heel Zuid-Limburg.

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Eerst Cito, nu de doorstroomtoets: waarom er steeds kritiek is vanuit scholen op de eindtoets

Vier basisscholen die eerder hadden aangekondigd om de verplichte doorstroomtoets niet af te nemen, moeten dat van de staatssecretaris nu alsnog doen. Anders volgen er financiële sancties. De scholen uiten kritiek dat de toets te weinig meet.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant