radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Van het (aard)gas af kan met behulp van groen gas, maar bureaucratie houdt gemeenten tegen

Van het (aard)gas af kan met behulp van groen gas, maar bureaucratie houdt gemeenten tegen
Teddy Rozeveld hoopt dat haar gemeente snel op groen gas over kan
Bron: EenVandaag

Wat als je van het gas af wil, maar het kan niet vanwege de regels? Inwoners van de Groningse dorpen Niewolda en Wagenborgen kunnen erover meepraten: zij zouden overgaan op groen gas, maar hebben nog altijd aardgas. "Deze situatie is erg frustrerend."

Veel huizen in deze Groningse dorpen middenin het aardbevingsgebied hebben schade. Daarom was de animo in Niewolda en Wagenborgen groot toen de overheid in 2018 startte met het Programma Aardgasvrije Wijken (PAW), dat wijken ondersteunt bij van het gas afgaan.

'Niets van plan terechtgekomen'

Er lag een mooi plan, vertelt inwoner Teddy Rozeveld. "Het vergistingsbedrijf Deeterink, dat in Nieuwolda staat, zou het groene gas willen maken. Dat kan gewoon door dezelfde leidingen als het aardgas nu gaat."

Groen gas wordt gemaakt van organische reststromen, zoals mest, gft-afval, agrarische residuen of zuiveringsslib. "Eind 2022 zouden we er dan onze huizen mee kunnen verwarmen en ermee kunnen koken", vertelt de inwoner. "Maar daar is niets van terecht gekomen."

'Papierwinkel zit in de weg'

Dat vindt Jan Zuidema van Deeterink ook heel jammer. Toen hij van het plan hoorde was hij meteen enthousiast. Zijn bedrijf produceert nu groene stroom uit biogas, maar zou met een paar technische aanpassingen groen gas kunnen produceren. "Maar ja, de regels schrijven voor dat het niet kan."

Het probleem zit 'm in de subsidieregels, legt Zuidema uit. Die maken dat het voor Deeterink niet rendabel is om over te stappen van groene stroom naar groen gas. Het is volgens hem een kwestie van subsidiegeld van het ene potje overhevelen naar het andere. "We willen niet meer subsidie, de bedragen zijn gelijk, maar de papierwinkel zit in de weg."

Bekijk ook

'Schouders eronder zetten'

Ook wethouder Jurrie Nieboer (Duurzaamheid) in de Groningse gemeente Oldambt begrijpt niet waarom het niet mogelijk is om de SDE-regeling voor groen stroom, zoals die heet, om te zetten naar een subsidie voor groen gas.

"Er is veel energiearmoede in Groningen. En vanwege de aardbevingsellende is het ontzettend belangrijk dat we toegang krijgen tot dit alternatief", benadrukt hij. "Dus laten we met elkaar de schouders eronder zetten, zodat mensen hun huis op een andere manier kunnen verwarmen dan met aardgas."

'Frustrerend en verbazingwekkend'

Wethouder Nieboer noemt de huidige situatie 'frustrerend' en 'verbazingwekkend'. "Juist vanuit het Rijk wordt gezegd dat we moeten verduurzamen."

"En dan hebben we hier een situatie van twee enthousiaste gemeentes met nota bene een bereidwillige biovergister binnen de gemeentegrenzen, en dan lukt het niet omdat de papierwinkel te ingewikkeld is. Dat vind ik onacceptabel", zegt hij.

Bekijk ook

Worstelen met transitie

Dit is zeker een probleem dat opgelost moet worden, vindt ook coördinator Ruud Paap van stichting New Energy Coalition. Hij houdt zich bezig met vergroening van de gasketen en ziet dat veel gemeenten worstelen met de transitie.

"Sommige wijken die meedoen aan het Programma Aardgasvrije Wijken willen over op het warmtenet, en andere op groen gas, zoals Niewolda en Wagenborgen", ziet hij. "Maar bij veel proeftuinen lukt het niet. En dat is ontzettend jammer, omdat zo de doelen niet worden gehaald."

Miljoenen woningen aardgasvrij

In 2050 moeten bijna 7 miljoen woningen en 1 miljoen andere gebouwen in Nederland aardgasvrij zijn. En in 2030 moet er 2 miljard kubieke meter groen gas per jaar worden geproduceerd in Nederland. Op dit moment is de productie 250 miljoen kubieke meter per jaar.

Groen gas is een belangrijke vervanger voor dat aardgas, vertelt Paap. "Het kan alles wat aardgas ook kan, alleen dan zonder de aardbevingen en de klimaatopwarming. En er zijn heel veel plekken waar het kan: overal waar je organische reststromen hebt."

Bekijk ook

'Den Haag, help ons!'

Inwoner Teddy blijft voorlopig dus nog koken op aardgas. En ondertussen kookt zij ook vanbinnen. "In de Randstad denken ze dat het platteland heel ver weg is. Er is gewoon geen interesse. Anders was dit allang opgelost geweest."

"Maar ze weten het wel. De regering wil ook dat er duurzamer geleefd wordt. Nu zijn wij al hartstikke goed bezig in Nieuwolda en Wagenborgen, dus ik vraag Den Haag: 'Help ons nu even met die laatste hobbel te nemen!'"

Onderzoek

In een reactie laat het ministerie van Economische Zaken en Klimaat weten dat een bestaande beschikking juridisch gezien niet achteraf kan worden aangepast. Een woordvoerder van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) legt uit dat vergistingsbedrijf Deeterink in 2016 een subsidie met een looptijd van 12 jaar heeft gekregen en die kan nu eenmaal niet tussentijds worden veranderd.

De minister heeft nu specifiek voor dit soort gevallen aan het Planbureau voor de Leefomgeving (PBP) gevraagd om te onderzoeken of er niet toch iets mogelijk is. Op basis van het advies, dat in december wordt verwacht, zal het ministerie een besluit nemen.

Bekijk de tv-reportage.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Minderheid GroenLinks-PvdA-kiezers wil dat Frans Timmermans weer lijsttrekker wordt, ook imagoproblemen Pieter Omtzigt

Minderheid GroenLinks-PvdA-kiezers wil dat Frans Timmermans weer lijsttrekker wordt, ook imagoproblemen Pieter Omtzigt
Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA) en Pieter Omtzigt (NSC) tijdens het wekelijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer.
Bron: ANP

Nog niet de helft van de GroenLinks-PvdA-kiezers (44 procent) vindt dat Frans Timmermans weer lijsttrekker moet worden bij de volgende verkiezingen. VVD-kiezers zijn iets positiever. Maar ze zijn er niet van overtuigd dat Dilan Yeşilgöz moet blijven.

Dat blijkt uit onderzoek van EenVandaag onder kiezers die bij de laatste Tweede Kamerverkiezingen op die partijen hebben gestemd.

'Sorry Frans'

Opvallend is dat kiezers van GroenLinks-PvdA en de VVD nu nog best vertrouwen hebben in hun partijleider. 88 procent van de GroenLinks-PvdA-kiezers staat achter Timmermans als huidige leider van de partij. Driekwart (76 procent) van de VVD-kiezers vindt dat Yeşilgöz het op dit moment goed doet.

Maar of ze ook lijsttrekker moeten worden bij de volgende verkiezingen? Daarover is twijfel. Zo vindt nog niet de helft van de kiezers van Timmermans dat hij dan de kar moet trekken. Een GroenLinks-PvdA-kiezer verwoordt het als volgt: "Hoe goed hij ook is ingevoerd, hoeveel ervaring hij ook heeft, hoezeer zijn hart ook op de goede plek zit. Het is tijd voor nieuw elan. Sorry, Frans."

Welke partijleiders mogen van kiezers weer lijsttrekker worden bij de volgende Tweede Kamerverkiezingen?

VVD-kiezers niet overtuigd van Yeşilgöz

63 procent van de VVD-stemmers vindt dat de partij weer met Yeşilgöz de campagne in moet. De rest vindt van niet (22 procent) of weet het niet (16 procent).

"Ze doet het nu best aardig, maar heeft in korte tijd al te veel fouten gemaakt. Juist in de campagne heeft ze laten zien dat ze rare sprongen kan maken", schrijft een VVD-kiezer.

Vertrouwen van eigen kiezers in de leider van ‘hun’ partij
info

Over dit onderzoek

Het onderzoek is gehouden van 24 en 25 maart 2025. Er deden in totaal 25.233 leden van het EenVandaag Opiniepanel mee. Het onderzoek is na weging representatief voor zes variabelen, namelijk: leeftijd, geslacht, opleiding, burgerlijke staat, spreiding over het land en politieke voorkeur, gemeten naar de Tweede Kamerverkiezingen van 2023.

Imagoproblemen Omtzigt

Pieter Omtzigt staat er bij zijn kiezers nog een stuk slechter op. Niet alleen denken de meeste NSC-kiezers, die veelal zijn afgehaakt, dat hij geen lijsttrekker moet zijn bij de volgende verkiezingen. Ook is hij de enige partijleider met minder dan de helft vertrouwen van zijn eigen kiezers.

Veel NSC-kiezers vinden dat hij goede eigenschappen heeft, maar dat die hem niet geschikt maken als politicus. Een kiezer zegt daarover: "Qua kennis en integriteit is hij de juiste persoon. Maar juist die kenmerken zorgen ervoor dat hij in de Haagse slangenkuil opbrandt. En dat is een heel trieste constatering."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Waarom ze in Frankrijk waarschuwen voor soja, maar in Nederland (nog) niet

Waarom ze in Frankrijk waarschuwen voor soja, maar in Nederland (nog) niet
Plantaardige producten, waaronder soja
Bron: ANP

Schoolkantines en bedrijfsrestaurants in Frankrijk zouden niet langer soja-producten moeten serveren. Dat is het advies van Anses, het Franse RIVM. Te veel soja zou een negatief effect kunnen hebben op de vruchtbaarheid.

Soja wordt veel gebruikt als plantaardig alternatief voor bijvoorbeeld vlees- of melkproducten.

Lager oestrogeen

Driekwart van de Franse kinderen tussen de 3 en 5 jaar, en bijna de helft van de volwassen Franse vrouwen die soja eten, krijgen volgens Anses te veel soja binnen. En dat kan slecht zijn voor de gezondheid, zegt de Franse organisatie, met name voor de vruchtbaarheid.

De boosdoeners in soja zijn isoflavonen. Universitair hoofddocent Katja Teerds legt uit hoe isoflavonen werken: "Ze binden aan de receptor voor oestrogeen, het vrouwelijk geslachtshormoon. Een piek in oestrogeen zorgt voor de eisprong." In theorie kunnen heel grote hoeveelheden isoflavonen dus zorgen voor een lager oestrogeen en daarmee de eisprong dwarszitten.

'Effect verwaarloosbaar'

"Maar onderzoek heeft aangetoond dat dit effect verwaarloosbaar is", gaat Teerds verder. Ook bij emeritus hoogleraar Voeding en Gezondheid Jaap Seidell zijn de risico's niet bekend. "In Azië wordt veel soja gegeten. Daar zijn ook veel onderzoeken gehouden, waaruit blijkt dat de menstruatiecyclus van vrouwen soms een dag langer wordt door hoge sojaconsumptie, maar negatieve effecten op de vruchtbaarheid zijn niet bekend."

Het Nederlandse adviesorgaan voor voeding is het Voedingscentrum. Zij hanteert alleen een advies voor zwangere vrouwen als het gaat om soja-inname. "Uit dierstudies blijkt dat het mogelijk effect heeft op de ontwikkeling van de geslachtsorganen bij het kindje als je heel veel isoflavonen binnenkrijgt tijdens de zwangerschap", vertelt gezondheidsexpert bij het Voedingscentrum Marije Verwijs.

Bekijk ook

Advies Voedingscentrum

"Wij adviseren daarom om tijdens de zwangerschap de soja-inname beperkt te houden, tot bijvoorbeeld vier glazen sojadrink per dag en daarnaast nog twee vleesvervangers op basis van soja per week", gaat ze verder. Overigens zitten in dierlijke producten ook isoflavonen. "In koemelk zelfs meer dan in sojamelk", zegt Teerds. "Dat komt omdat koeien soja door hun voeding krijgen."

Het voedingscentrum hoopt zich binnenkort samen met het RIVM en de Gezondheidsraad te kunnen buigen over het Franse rapport. "Indien nodig zullen we ons advies aanpassen."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant