radio LIVE
meer NPO start

Geweldsincidenten op school vaak in de doofpot

Eén op de drie incidenten met verbaal of fysiek geweld in het voortgezet onderwijs gaat de doofpot in. Van de leraren die de afgelopen drie jaar slachtoffer zijn geworden van scheldpartijen, bedreigingen of lichamelijk geweld zegt 36 procent dat de school geen actie onderneemt terwijl daar volgens hen wel reden toe is. Dit blijkt uit onderzoek van EenVandaag onder 1700 medewerkers in het voortgezet onderwijs. Volgens de ondervraagden is de belangrijkste reden hiervoor dat het ‘slecht is voor het imago van de school’.

Vanavond vertellen leraren in EenVandaag over hun ervaringen. ‘Ik gaf een onvoldoende, toen bedreigde een leerling me met een mes. Hij stuurt me nog ieder jaar een valentijnskaart met bedreigingen', aldus een lerares in de uitzending. De school raadde haar af om aangifte te doen omdat dat slecht zou zijn voor de naam van de school.

Vier op de tien slachtoffers (39 procent) hebben achteraf last van psychische klachten. Dat varieert van stress en een onveilig gevoel op de werkplek tot ziekteverzuim en het verlaten van de school. Veel docenten voelen zich niet serieus genomen door hun eigen directie. Een deelnemer zegt hierover: ‘Je voelt je in de steek gelaten. De directie interesseert het niet. Hun reactie: hoort bij het vak van leraar, zo is de maatschappij. De directie denkt alleen aan hun eigen imago en imago van school. Slechte pr kost leerlingen en geld.’

‘Kankerhoer’ normaal

De helft (49 procent) van de ondervraagde docenten en personeelsleden heeft de afgelopen drie jaar te maken gehad met verbaal geweld. Keer op keer worden hen dodelijke ziektes toegewenst. ‘Kankerhoer, teringwijf, dat is heel normaal’ , aldus een docente. Maar ook bedreigingen met de dood komen voor. Eén op de tien (10 procent) is slachtoffer geworden van fysiek geweld, zoals slaan, schoppen en het gooien van zware voorwerpen tegen het hoofd.

Hoewel de daders meestal leerlingen zijn laten ook de ouders zich niet onbetuigd. Eén op de vijf (21 procent) van de slachtoffers van verbaal geweld heeft een scheldende of dreigende ouder tegenover zich gehad.

Verplichte registratie

Bijna driekwart (72 procent) van de deelnemers is voorstander van verplichte registratie van incidenten. Ze verwachten dat de omvang van het probleem dan duidelijk wordt en er minder in de doofpot zal gaan. Het ministerie van Onderwijs wil met ingang van het schooljaar 2012-2013 zo’n verplicht registratiesysteem invoeren.

Over het onderzoek

Het onderzoek is uitgevoerd door het televisieprogramma EenVandaag met medewerking van de onderwijsbonden AOb en CNV Onderwijs.

Aan het onderzoek deden bijna 1700 mensen mee die werkzaam zijn in het voortgezet onderwijs, waaronder 1350 docenten. De deelnemers beantwoordden vragen over incidenten die de afgelopen drie jaar hebben plaatsgevonden.

Het onderzoek is gehouden van 6 tot 21 april 2011.

Download

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Buigt lokale politiek in Berlicum voor boze inwoners die tegen azc zijn? 'Protest voelde intimiderend voor raadsleden'

In Berlicum werd afgelopen maand verhit gesproken over een mogelijk azc, met een intimiderend protest tijdens een raadsvergadering als kookpunt. Het plan lijkt hierna in de koelkast gezet: is de gemeenteraad gezwicht voor geweld? "Het is heel complex."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

'Overgebleven' stroom van trams en metro's ergens anders gebruiken om elektriciteitsnet te ontlasten? 'Deel van oplossing'

'Overgebleven' stroom van trams en metro's ergens anders gebruiken om elektriciteitsnet te ontlasten? 'Deel van oplossing'
Een metro-toestel van vervoersbedrijf RET
Bron: ANP

Om het overvolle stroomnetwerk te ontlasten, wordt gezocht naar creatieve oplossingen. Minister Sophie Hermans en staatssecretaris Chris Jansen sluiten vandaag een 'netcongestiedeal' met de ov-sector om netcongestie tegen te gaan.

Elektrische auto's, zonnepanelen, warmtepompen: ons stroomnetwerk is overvol. Netcongestie wordt dat genoemd.

File op het net

"We kunnen spreken van file op het elektriciteitsnet", zegt energieanalist Sanne de Boer van de Rabobank. "Vergelijk het met de de snelweg. Als iedereen tegelijk wil invoegen, dan kan dat niet."

"Hetzelfde gebeurt op het stroomnet. De afgelopen jaren heeft iedereen meer elektriciteit verbruikt, en vaker op hetzelfde moment. Dat past niet."

Deal met de ov-sector

Om deze zogenoemde netcongestie te bestrijden, is de komende 15 jaar een investering van 195 miljard euro nodig, volgens het Rijk. In de tussentijd wordt er gezocht naar creatieve oplossingen.

Minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei en staatssecretaris Chris Jansen van Openbaar Vervoer en Milieu sluiten daarom vandaag een 'netcongestiedeal' met de openbaar vervoerssector. Het idee is dat het openbaar vervoer gaat helpen om de druk op het elektriciteitsnet te verminderen.

Bekijk ook

Efficiënter gebruikmaken van infrastructuur

"Op deze manier kunnen we efficiënter gebruikmaken van de infrastructuur die er al is", legt De Boer uit. "Openbare vervoersbedrijven maken gebruik van hun eigen elektriciteitsnetten. Op sommige momenten zijn die kabels hard nodig, bijvoorbeeld in de ochtend- en avondspits", legt ze uit.

"Maar wanneer er minder openbaar vervoer rijdt, kunnen de kabels gebruikt worden om auto's of elektrische bussen op te laden. Hier hoef je dus geen extra kabels voor in de grond te leggen."

Idee op een bierviltje

Het Rotterdamse ov-bedrijf RET is al volop bezig met duurzaam gebruik van energie. "Naast het delen van ons stroomnet, hebben we nu ook een batterij in de buurt van de Erasmusbrug geplaatst", vertelt technicus Leo Vliegenthart van de RET.

"5 jaar geleden heb ik het idee op een bierviltje geschreven. Het woord 'netcongestie' bestond toen nog niet eens."

Bekijk ook

Batterij die werkt als powerbank

"Op het moment dat er een tram voorbij rijdt, en die remt, dan levert die tram energie terug aan de batterij. De batterij wordt op deze manier continu opgeladen en werkt kostenefficiënt", legt Vliegenthart uit. "De batterij fungeert als powerbank."

De opgeslagen stroom kan weer gebruikt worden om andere voertuigen op te laden. "Op deze manier proberen wij de 'file' op het stroomnet te omzeilen en dragen wij 20 tot 25 procent bij aan de laadsector van Rotterdam."

Alleen geschikt voor kleine hoeveelheden

Maar ondanks de voordelen van zo'n batterij blijft energieanalist De Boer sceptisch. "Batterijen zijn zeker functioneel", zegt ze. "Maar ze nemen ook veel ruimte in."

"Bovendien zijn batterijen alleen geschikt om kleine hoeveelheden energie voor korte tijd op te slaan", vervolgt ze. "Helaas kunnen we de overtollige zonnestroom van de zomer niet bewaren tot aan de winter."

Bekijk ook

Klein deel van de oplossing

Volgens De Boer is het getekende convenant tussen het Rijk en de ov-sector niet de hele oplossing voor netcongestie. "We moeten niet verwachten dat we hierdoor uit de problemen zijn. Het is ook nodig om de netten te verzwaren, maar dit kost veel tijd en geld."

"Slimmer gebruikmaken van de infrastructuur die we hebben, is een 'no-brainer'. Maar het blijft een klein deel van de oplossing."

'Overgebleven' stroom van trams en metro's ergens anders gebruiken om elektriciteitsnet te ontlasten? 'Deel van oplossing'

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant