tv LIVE
meer NPO start

'We maken een enorme denkfout': kabinet wil 3,4 miljard uit potje ontwikkelingshulp gebruiken voor asielopvang

'We maken een enorme denkfout': kabinet wil 3,4 miljard uit potje ontwikkelingshulp gebruiken voor asielopvang
Liana Hoornweg, directeur Partos
Bron: EenVandaag

Het kabinet wil 3,4 miljard euro bezuinigen op armoedebestrijding en noodhulp, onder meer in Afrika. Van dat geld moet de opvang van asielzoekers in Nederland worden betaald. "Als we dit doen, dichten we een gat, maar zetten we ook een enorme put open."

Aanstaande donderdag praat de Tweede Kamer over de fikse bezuiniging op ontwikkelingssamenwerking die het kabinet wil doorvoeren. Het gaat dit jaar om een korting van 500 miljoen euro, in totaal loopt het bedrag op naar een totaal van 3,4 miljard euro tot 2026.

'Rekening wordt doorgeschoven'

Reden voor de bezuiniging: circa 40 procent van het budget voor ontwikkelingssamenwerking moet binnen een paar jaar worden overgeheveld naar de opvang van asielzoekers in Nederland.

Bij Partos, de brancheorganisatie van meer dan 100 Nederlandse ontwikkelingsorganisaties, is men boos en bezorgd over de voorgenomen kortingen. "De toestroom van asielzoekers stijgt, maar wordt structureel te laag ingeschat", zegt directeur van Partos Liana Hoornweg. "De rekening daarvoor wordt nu doorgeschoven naar het ministerie voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking in plaats van dat het wordt betaald door het ministerie dat er verantwoordelijk voor is."

Kortzichtig

Hoornweg vindt het kortzichtig van het kabinet om de opvang voor asielzoekers de komende vijf jaar mede te financieren vanuit het budget voor ontwikkelingssamenwerking. "Vaak denken mensen dat ontwikkelingssamenwerking alleen maar gaat over iets goeds doen, en over het bieden van hulp. Maar dat is maar een deel van het verhaal."

"Doordat je blijvend investeert in landen die fragiel zijn en waar bewoners weinig perspectief hebben, zorg je ervoor dat mensen betere levensomstandigheden krijgen. Dat creëert stabiliteit en minder geweld in regio's, waardoor mensen blijven en niet op de vlucht slaan."

Bekijk ook

Afspraken in regeerakkoord

Volgens de regels van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) mag een land ontwikkelingsgeld uitgeven aan opvang van asielzoekers, in elk geval gedurende het eerste jaar na aankomst. Het mag dus, maar hoeft niet. Duitsland doet het momenteel niet, evenmin als Oostenrijk, maar veel andere landen wel. En ook Nederland kiest er nu voor om geld bij ontwikkelingssamenwerking weg te halen.

In het regeerakkoord werden hier al afspraken over gemaakt. Het is dus geen verrassende stap, zegt Tweede Kamerlid Jan Klink van de VVD. "Elk land kan zijn eigen afwegingen maken. Ik zou het heel gek vinden om het geld elders vandaan te halen. Als de noden zo hoog zijn, omdat er zo veel mensen hiernaartoe komen, dan is het ook legitiem om een deel van het geld voor opvang te gebruiken", aldus het Tweede Kamerlid.

Mensen in Ethiopië,
Bron: WorldVisionInternational

'Investeringen in watermanagement'

Maar niet alleen brancheorganisatie Partos is bang voor de negatieve effecten wanneer het budget voor ontwikkelingshulp in de regio bijna wordt gehalveerd. Ook mensen ter plekke zijn bezorgd, zij zien in hun omgeving dat ontwikkelingshulp verschil kan maken.

"De gevolgen van natuurrampen zijn bijvoorbeeld veel minder hevig door investeringen in watermanagement", vertelt Alexander Valeton. De Nederlander woont al 15 jaar in Kenia, waar hij werkt als mediaproducent. "Er zijn geen enorme overstromingen in dit land. En de droogte van de afgelopen maanden is redelijk opgevangen door grote waterbassins die hier gebouwd zijn."

'Onderwijs beste vorm van ontwikkelingshulp'

Ook de LHBTI-gemeenschap en de vrije pers hebben veel aan de steun van ontwikkelingsorganisaties, stelt Valeton. En elk kwartje ontwikkelingshulp dat naar onderwijs gaat is volgens hem goed besteed: "Het liefste zou ik zien dat de Universiteit Wageningen hier in Kenia een faculteit zou starten. Investeren in onderwijs vind ik de beste vorm van ontwikkelingshulp die er is."

Het idee om asielopvang te gaan betalen met geld dat bedoeld is voor ontwikkelingssamenwerking, vindt Valeton een 'gotspe'. "We dichten een gat maar zetten een put open. Want het is maar een relatief gering aantal mensen dat de Middellandse Zee oversteekt en Nederland bereikt. Een enorme groep mensen blijft gewoon achter in Afrika, maar krijgt door dit besluit een soort strafkorting. Daar zit een enorme denkfout in."

Bekijk ook

Chocoladerepen

"Het geld voor ontwikkelingssamenwerking is juist bedoeld om arme landen te helpen emanciperen en de mogelijkheid te geven om op eigen kracht verder te groeien. Nu wordt nog niet 1 smartphone hier in Afrika gemaakt, terwijl er 5 componenten in zitten die uit Afrikaanse bodem komen."

Maar de industrie en dus de werkgelegenheid is in andere werelddelen gevestigd. "Hetzelfde geldt voor chocoladerepen. Die worden gemaakt van Afrikaanse cacaobonen, maar de fabrieken staan hier niet. We moeten dus echt betere business deals sluiten, die niet gebaseerd zijn op winst-optimalisatie maar op een eerlijke verdeling. Zo voorkom je dat mensen gaan migreren. En daarom is de beste ontwikkelingshulp die we kunnen bieden het investeren in onderwijs en werkgelegenheid."

Rekening voor falend asielbeleid

De kosten van een in haar ogen falend asielbeleid komen nu onterecht op rekening van ontwikkelingsorganisaties, stelt Hoornweg. "Als je de instroom van vluchtelingen beter inschat, kun je mensen die naar Nederland komen ook een veel beter perspectief bieden op het moment dat ze hier zijn. Dan krijgen we niet de problemen zoals die er afgelopen zomer in Ter Apel zijn ontstaan."

"Wij willen dat opnieuw gekeken wordt naar de instroom van asielzoekers en dat er een betere inschatting wordt gemaakt van de kosten die een hogere instroom met zich meebrengt. Dan kan er op een normale manier mee worden omgegaan in plaats van dat er paniekvoetbal wordt gespeeld. De rekening daarvan nu zo makkelijk bij ons te leggen is an easy way out."

Bekijk hier onze tv-reportage.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Stadsboerin Ellen bereidde een Achterhoeks maal voor de koninklijke familie: 'Bijzonder dat we dit mochten doen'

Dit jaar vierde de koning zijn verjaardag in Doetinchem in de Achterhoek. Een streek waar 'lokaal, eerlijk en lekker eten' centraal straat, volgens de burgemeester. Stadsboerin Ellen Willems serveerde een Achterhoeks maal aan de koninklijke familie.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Hoe gaat het verder met de Katholieke Kerk, na uitvaart paus Franciscus? 'Opvolger mag diplomatieker zijn'

Hoe gaat het verder met de Katholieke Kerk, na uitvaart paus Franciscus? 'Opvolger mag diplomatieker zijn'
De uitvaart van Paus Franciscus
Bron: ANP/AFP

Met de dood van de door velen geliefde paus Franciscus kwam een einde aan een tijdperk. Wie volgt hem op en wat betekent die wisseling van de wacht voor de toekomst van de Katholieke Kerk? "De nieuwe paus mag zeker behoudender zijn."

Vandaag neemt de wereld afscheid van paus Franciscus. Met de uitvaart komt er niet alleen een einde aan zijn pontificaat van bijna 12 jaar, ook begint de zoektocht naar zijn opvolger.

'Kerk heeft diplomatieke paus nodig'

Franciscus heeft de Rooms-Katholieke Kerk veranderd. Hij brak met tradities en liet een laagdrempelige en menselijke kant van de kerk zien. Hij bleef bewust bij zijn eenvoudige levensstijl en pleitte voor meer rechtvaardigheid in de wereld. Voor het beschermen van aarde en klimaat. De vraag is nu of die koers wordt voortgezet.

Hoogleraar kerkgeschiedenis Paul van Geest verwacht inderdaad dat een nieuwe paus de naar buiten gerichte koers van Franciscus zal aanhouden: "De kerk kan niet om het charisma en om de richting heen, die hij is ingeslagen. We krijgen nu niet opeens een naar binnen gekeerde paus."

Hoe moet het verder met de Katholieke Kerk na Paus Fransiscus?

Bekijk ook

Grotere onrust in de wereld

Maar, vervolgt hij: "Gezien de veranderingen in de wereld, de grotere onrust, zou het goed zijn dat de nieuwe paus diplomatiek sterk is op politiek vlak."

"Een stuk diplomatieker dan Franciscus in ieder geval."

Niet iedereen blij met koers

Franciscus probeerde de kerk menselijker en toegankelijker te maken, maar dat leidde soms ook tot spanningen met conservatieve stromingen binnen de kerk.

Want niet iedereen binnen de Katholieke Kerk was blij met de koers van de overleden paus. Zijn open houding tegenover homoseksuelen en gescheiden gelovigen, en zijn plannen om het Vaticaan te hervormen, vielen in conservatieve kringen behoorlijk slecht.

'Nieuwe paus mag wat meer een theoloog zijn'

Veel jonge gelovigen staan achter vernieuwing, maar dat geldt niet voor iedereen: "De nieuwe paus mag van mij wel wat meer een theoloog worden, die de klassieke leer naar buiten brengt", zegt Nino Hoffmans, die samen met andere jonge katholieken naar de uitvaart kijkt. "Conservatiever? Nou, ik zou zeggen: zeker behoudender."

Medegelovige Chris van der Voort hoopt op een jonger iemand: "Een persoon die vol in het leven staat en kracht heeft om te strijden, want de nieuwe paus gaat geen makkelijke tijd tegemoet. Ik hoop dat het iemand is die op dezelfde lijn staat en het werk van Franciscus kan voortzetten. Liefde voor mensen, naastenliefde, dat is belangrijk in deze tijd."

Bekijk ook

'Sede Vacante'

Nu het Vaticaan officieel 'Sede Vacante' is, wat betekent dat de pauselijke zetel leeg is, bereiden de kardinalen zich voor op het conclaaf. De komende periode zullen zij achter gesloten deuren stemmen over wie de nieuwe leider van de Katholieke Kerk moet worden.

Wordt het iemand die de koers van Franciscus voortzet? Of kiest men voor een meer traditionele paus die de teugels weer strakker aantrekt? De gesprekken zijn in ieder geval al begonnen

'Er wordt al flink genetwerkt'

"Er zijn nu al veel van de 135 kardinalen in Rome, en de meesten blijven ook hangen om over de nieuwe Paus te praten", vertelt Paul van Geest.

"De vergaderingen zijn al begonnen, er wordt stevig genetwerkt. Zo'n conclaaf is best heel prozaïsch, er worden al veel verkennende gesprekken gevoerd en gekeken of men het eens kan worden over een kandidaat."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant