radio LIVE
meer NPO start

VVD steunt tóch asielwet over spreiden asielzoekers per gemeente: 4 vragen aan Joost Vullings

VVD steunt tóch asielwet over spreiden asielzoekers per gemeente: 4 vragen aan Joost Vullings
Mark Rutte na het overleg
Bron: ANP

De VVD kan de wet om asielzoekers beter te spreiden over gemeenten steunen. Dat blijkt na een 4 uur durend overleg waar ook premier Rutte bij was. Politiek commentator Joost Vullings vertelt over wat er is gebeurd.

VVD-staatssecretaris Van der Burg wil dat er per 1 januari een wet ingaat om asielzoekers beter te spreiden over gemeenten, maar daarover ontstond onenigheid binnen de coalitie. De VVD wilde niet dat gemeenten gedwongen konden worden om asielzoekers op te nemen.

De beperking van de instroom van asielzoekers was voor de VVD een belangrijk punt. Na het overleg zei Rutte vanmiddag dat het 'niet eens zozeer over de spreidingswet ging'. "Het ging vooral over de grote bezorgdheid bij de fractie over de hoge aantallen van asiel-instromen. Ik ga er als voorman nu verder mee aan de slag, want die aantallen zijn inderdaad te hoog", zei hij.

1. Hoe heeft het zo ver kunnen komen en tot een crisisoverleg kunnen leiden?

"Het is een lang verhaal. Soms werken politieke partijen zichzelf in de nesten. Toen afgelopen zomer het hotel in Tubbergen werd aangekocht voor 200 tot 300 asielzoekers, was het land te klein. De VVD wilde ook niet dat gemeenten zo konden worden overvallen door grote aantallen asielzoekers."

"Maar staatssecretaris Eric van der Burg van Asiel, overigens ook VVD'er, heeft de wettelijke plicht om asielzoekers op te vangen. Er werd toen bedacht om gemeenten te dwingen en om asielzoekers eerlijk te verdelen. Dat vond de VVD ook beter dan één gemeente overvallen met 200 tot 300 asielzoekers, maar toch bleven ze zich verzetten. De achterban vond dat verzet natuurlijk goed. Dus het werd groot en symbolisch gemaakt, totdat de VVD erachter kwam dat de andere 3 coalitie partijen de wet wel steunden. En toen dachten ze: hoe gaan we hier nou weer uitkomen?"

Bekijk ook

2. Je bedoelt dat dit overleg vooral voor de bühne was?

"De partij kwam op een gegeven moment op een punt dat ze er weer uit moesten komen, maar hoe doe je dat zonder gezichtsverlies? En dan voer je dus inderdaad een theaterstuk zoals vandaag op", zegt Vullings.

"Er werd gedaan alsof er een heel, heel, heel pittig gesprek had plaatsgevonden en dat de partij er uiteindelijk toch uit is gekomen. En dat dan het gevoel is: 'wat een fantastische overwinning voor de fractie'. En zo probeert de fractie zichzelf onder de blamage uit te draaien. Want nu kan de partij zeggen: Rutte gaat echt proberen de instroom in te perken."

3. Rutte gaat z'n best doen om de instroom van asielzoekers te beperken, kan dat wel?

"Ik denk wel dat Rutte echt zijn best gaat doen en het graag wil, maar Rutte loopt lang genoeg mee om te weten dat het heel moeilijk is", zegt Vullings.

"Want de instroom hangt samen met allerlei verdragen, die ook Europees zijn bepaald. Of het dus mogelijk wordt om minder mensen binnen te laten, is maar de vraag."

4. ChristenUnie-fractievoorzitter Segers zegt dat de goedkeuring van de spreidingswet niet gekoppeld mag worden aan nieuwe maatregelen om de instroom te verminderen. Maar dat is precies wat de VVD wil. Is er nu een nieuw probleem?

"De wet over spreiding van asielzoekers wordt afzonderlijk van de instroom van asielzoekers behandeld", zegt Vullings.

"In de discussie over de instroom van asielzoekers mag Rutte wél opkomen voor zijn belangen. Daarbij heeft hij nu alleen beloofd om zijn best te doen. Dat is eigenlijk een belofte van niks. Want wat heeft hij nou echt toetsbaar beloofd?"

Luisteren

Politiek commentator Joost Vullings over waarom de VVD nu toch de asielwet steunt

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Israël wil noodhulp in Gaza zelf gaan regelen: 'Probeert internationale gemeenschap buitenspel te zetten'

De nood is hoog in Gaza: omdat de grenzen al 2 maanden worden dichtgehouden door Israël is er een groot tekort aan voedsel, schoon water en medische hulp. Israël zou nu tóch hulp willen toelaten, maar alleen niet meer via internationale hulporganisaties.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Israël overweegt volledige bezetting van Gaza: 'Palestijnen op kluitje in zuiden, waarschijnlijk bouw van nieuwe nederzettingen'

Israël overweegt volledige bezetting van Gaza: 'Palestijnen op kluitje in zuiden, waarschijnlijk bouw van nieuwe nederzettingen'
Bron: EPA

Israël voert de militaire strijd tegen Hamas op en wil delen van de Gazastrook bezetten, zegt premier Benjamin Netanyahu. Maar experts vragen zich af wat het plan is: "Gaza veroveren is niet zo moeilijk, het gebied daarna behouden is veel ingewikkelder."

Premier Netanyahu kondigde vandaag een intensieve militaire operatie aan met als doel om Hamas te verslaan. Volgens hem zal Israël Gaza niet binnenvallen om zich vervolgens weer terug te trekken: "De bedoeling is het tegenovergestelde daarvan."

'Dagen tot paar weken'

Het Israëlische leger heeft inmiddels tienduizenden reservisten opgeroepen voor het aanstaande offensief in Gaza. Een bezetting van de Gazastrook zou dan ook snel een feit kunnen zijn, denkt oud-commandant der landstrijdkrachten Mart de Kruijf. "Ik denk ook dat het Israël gaat lukken."

Hij verwacht dat Israël de Gazastrook 'binnen een paar dagen of een paar weken' kan veroveren. "Dan heb je heel Gaza wel onder controle. Het probleem is dan alleen: er wonen wel 2,2 miljoen mensen, hoe krijg je die onder controle?", zegt De Kruif. "Land bezetten is iets anders dan land ook daadwerkelijk bezet houden."

Bekijk ook

Situatie van voor 2005

Een nieuw militair offensief zou goed het einde kunnen betekenen van een Palestijns Gaza, denkt Midden-Oosten-deskundige Peter Malcontent: "Je mag concluderen uit de woorden van politici in het Israëlische veiligheidskabinet dat er een herbezetting komt."

Daarmee zouden we teruggaan naar de situatie van voor 2005, toen Israël tientallen jaren ook de hele Gazastrook in handen had, vertelt hij. "En dus zullen er straks ook nieuwe nederzettingen gebouwd gaan worden voor Israëlische Joden in Gaza."

'Terecht op een kluitje'

Netanyahu liet in zijn aankondiging van het nieuwe militaire offensief weten dat de inwoners van Gaza zullen worden 'verplaatst'. Voor hun eigen bescherming, voegde de Israëlische premier daaraan toe. Malcontent verwacht dat de Palestijnen zullen worden verdreven naar het zuiden. "Die komen daar dan terecht op een kluitje."

Een aantal ministers in het kabinet van Netanyahu zijn volgens de Midden-Oosten-expert extreem nationalistisch. "Die hebben deze plannen al veel langer", weet hij. "Eigenlijk kon je op je vingers natellen dat dit zou gaan gebeuren."

Al weken geen hulp

Het Israëlische leger heeft op dit moment al zo'n 70 procent van de Gazastrook onder controle. Volgens persbureau AP zou een totale verovering betekenen dat honderdduizenden Palestijnen hun verblijfplaats kwijtraken.

Daar komt bij dat de mensen in Gaza al weken zonder voedsel, schoon water, medicijnen en medische hulp zitten. Israël houdt de grenzen met Gaza sinds 2 maart dicht voor humanitaire hulp. Internationale hulporganisaties waarschuwden vorige week dat de laatste voorraden inmiddels zijn uitgedeeld.

Bekijk ook

'Moet proportioneel zijn'

De Kruif zet dan ook vraagtekens bij een nog verdere uitbreiding van het bezette gebied. "Ik heb beelden gezien van 7 oktober, die zijn vreselijk", zegt hij over de aanslag van Hamas op Israël. "Maar is dat nou een reden om 2,2 miljoen mensen op een heel klein stukje grond te gaan concentreren?"

De maatregelen die Israël neemt in reactie op de aanslag van 7 oktober 2023 moeten wel proportioneel zijn, zegt hij. "Dus die moeten in verhouding zijn met het gevaar dat er uitgaat van de extremisten van Hamas."

Ander soort oorlog

Een volledige bezetting van de Gazastrook leidt uiteindelijk tot een ander soort oorlog met Hamas, legt de oud-commandant uit. "Wij noemen dat een asymmetrische of een irreguliere oorlog." Dat betekent volgens hem dat er straks bijvoorbeeld meer aanslagen zullen worden gepleegd.

De bestrijding hiervan en het handhaven van de status quo is een kwestie van een lange adem die veel inspanning kost, benadrukt De Kruif. "En als er één ding is wat Israel niet heeft, dan zijn het de vele militairen die daarvoor nodig zijn."

Israël overweegt volledige bezetting van Gaza: wat zijn de gevolgen?

Terughalen van gijzelaars

Los van de strijd met Hamas is bovendien de grote vraag of het andere doel van Netanyahu wel bereikt kan worden: het terughalen van de Israëlische gijzelaars in Gaza. "Bij een totale bezetting is de kans juist groter dat de gijzelaars dood gaan", zegt Malcontent. "Een intensivering van de strijd in Gaza heeft dus gevolgen."

Toch is de verwachting van beide deskundigen dat Israël doorzet. "Ze hebben ook het militaire vermogen", vertelt De Kruijf. "Hamas is relatief verzwakt. Maar vooral heeft Israël - waarschijnlijk - de steun van de president van de Verenigde Staten om dit te kunnen doen."

Internationale steun

Tegelijkertijd denkt de oud-commandant dat internationaal de steun voor Israël sterk zal afnemen bij een nieuw offensief in Gaza. "Israël zou zich dat meer moeten afvragen", zegt hij.

Wat is zo'n kortetermijnsucces om een bufferstrook te creëren je waard als je op lange termijn steun verliest in heel de wereld", legt De Kruif uit. "Terwijl je die steun hard nodig kan hebben. Want de echte vijand van Israël is Iran en die wordt gesteund door Rusland. Dus het conflict is nog lang niet ten einde."

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant