meer NPO start

Spotify beïnvloedt de muziek waar je naar luistert

Streaming is al geruime tijd de toekomst van de muziekindustrie. Inmiddels schieten steeds meer streamingdiensten uit de grond, maar Spotify blijft met afstand marktleider. De dienst is inmiddels zo groot dat muzikanten bijna geen platenlabel meer nodig hebben. Als je muziek gestreamd wordt, kan je er geld mee verdienen. Nu komt Spotify langzaam met een nieuwe stap: ze sluiten direct contracten af met artiesten, zonder tussenkomst van een platenmaatschappij.

Het succes van Spotify is makkelijk te verklaren, zegt Rufus Kain. Hij is muziekjournalist en zelf ook muzikant. "Spotify is steeds meer alle dingen in één aan het worden: hitlijst, radiostation en platenmaatschappij." Volgens Kain begint het bedrijf steeds meer zaken over te nemen die de platenmaatschappijen van oudsher doen. "Al is het niet zo dat platenlabels straks helemaal weg zijn. Stel dat Spotify ruzie met hen maakt en ze 100 jaar muziekgeschiedenis weghalen, dan zou iedereen bij Spotify weggaan."

Toch worden de platenlabels steeds afhankelijker van streamingdiensten. "Twintig jaren geleden waren ze de koning, maar door illegaal downloaden werd dat veel minder zo. Vier jaar geleden sloeg het weer om, want door Spotify krijgen ze nu de inkomsten weer terug."

Concurrentie

Meer en meer streamingdiensten worden gelanceerd, van Apple Music tot Tidal en het pas gelanceerde YouTube Music. Zijn zij een concurrent voor Spotify? "Het heeft een enorm voordeel om als eerste te zijn", zegt Kain. "Apple heeft het ook niet overgenomen, terwijl iedereen dat verwachtte, omdat ze zo'n groot bedrijf zijn."

Kain denkt dan ook dat Spotify nog lang een van de belangrijkste streamingdiensten zal blijven. Dat zorgt ervoor dat het bedrijf zich steeds verder kan ontwikkelen.

Deals met artiesten

De directe deals die Spotify met artiesten sluit zijn zo'n nieuwe ontwikkeling. Ze doen dit bijvoorbeeld ter extra promotie. "Dat gebeurt nu alleen nog met bepaalde artiesten, die het bijvoorbeeld al goed aan het doen zijn", vertelt Kain. Het bedrijf kondigde deze stap op een wat slinkse manier aan, namelijk net na de beursgang. Als platenlabels er problemen mee zouden hebben, hadden ze daar nu zelf ook negatieve gevolgen van. "Het was waarschijnlijk geen toeval. Labels hebben zelf aandelen in Spotify, dus kunnen nu niet zeggen: we zijn geen fan meer van het bedrijf."

Spotify zal ook niet snel artiesten met een label gaan benadelen, zegt Kain. "Wat ze het allerliefste willen is dat mensen op de dienst blijven. Als een labelartiest het goed is, laten ze die echt wel vaker in een playlist terugkomen."

Don't bore us, get to the chorus

Uiteindelijk is dat het belangrijkste doel van Spotify: mensen langer naar muziek laten luisteren. Daar worden verschillende trucs voor toegepast, want ook artiesten willen dat hun muziek populair is op streamingdiensten. "De popmuziek zelf is aan het veranderen door Spotify. Intro's worden steeds korter, omdat mensen moeten blijven luisteren. Pas na een halve minuut streamen word je betaald, en bij minder helemaal niet." Dat zorgt voor een nieuwe manier van nummers schrijven. "Het draait dus om dat mensen in ieder geval zo lang blijven luisteren: het hele nummer moet eigenlijk terugkomen in de eerste halve minuut."  Kain heeft daar een heldere Engelse slogan voor: "Don't bore us, get to the chorus."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Waarom Nederland het juiste land is voor zelfrijdende taxi's van Uber volgens deze expert

Het Amerikaanse bedrijf Uber wil vanaf 2026 zelfrijdende taxi's aanbieden in Europa. Het bedrijf werkt nu samen met de Chinese ontwikkelaar Momenta om dit voor elkaar te krijgen. Maar is Nederland daar klaar voor? "Infrastructuur is goed geregeld."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Gemeente Amsterdam wil regeling voor Surinaamse oud-Nederlanders versoepelen: 'Historisch onrecht en dat kunnen we nu rechtzetten'

Gemeente Amsterdam wil regeling voor Surinaamse oud-Nederlanders versoepelen: 'Historisch onrecht en dat kunnen we nu rechtzetten'
Wethouder Rutger Groot Wassink
Bron: EenVandaag

Ruim 180 Surinamers hebben een verblijfsvergunning gekregen die ze na de onafhankelijkheid in 1975 zijn kwijtgeraakt. Maar door strenge eisen zijn er ook afwijzingen. Dat moet anders, vindt gemeente Amsterdam. "Het leidt tot schrijnende situaties."

Naast de verblijfsvergunningen die zijn afgegeven, zijn er nog ongeveer 25 in behandeling. Een van de mensen die nu al succesvol gebruik heeft kunnen maken van de regeling is Jayant Ganesh uit Den Haag. Hij woonde bijna 25 jaar zonder papieren in Nederland, maar krijgt nu een verblijfsvergunning.

'Ik kon die beslissing niet zelf nemen'

"Ik ben er heel erg blij mee, het neemt alle angst en stress weg. Ik hoef niet meer op de straat te lopen en bang te zijn dat ik word opgepakt en uitgezet", vertelt hij. "Het is een opluchting en het geeft ons ook de erkenning die wij verdienen, gezien het feit dat wij ons Nederlandschap nooit hebben afgestaan."

Ganesh was nog een kind toen Suriname onafhankelijk werd. "Ik kon dus niet de beslissing nemen of ik Nederlander wilde blijven of Surinamers wilde worden."

25 jaar ongedocumenteerd

In 2000 komt hij op zijn 29ste naar Nederland, maar papieren krijgt hij niet. "Gelukkig had ik hier een netwerk van familie en vrienden die mij opvingen. Ik heb meerdere keren bij de IND aangeklopt de afgelopen 25 jaar, maar steeds zonder succes."

Nu Ganesh wel een verblijfsvergunning heeft, voelt hij zich weer een vrij mens: "Ik kan nu legaal werk zoeken, ik kan in aanmerking komen voor een huurwoning en het belangrijkste, ik kan nu gewoon over straat lopen zonder dat ik bang ben dat er iets gebeurt."

Bekijk ook

info

Ongedocumenteerde Surinamers in Nederland

Voor de onafhankelijkheid in 1975 waren alle inwoners van Suriname automatisch ook Nederlandse staatsburgers. Met de onafhankelijkheid kwam daar echter verandering in: zij verloren hun Nederlandse nationaliteit en daarmee ook de bijbehorende rechten.

Alleen Surinamers die op dat moment in Nederland verbleven, mochten hun Nederlandse nationaliteit behouden en kregen de status van 'legale vreemdelingen'.

In de eerste 5 jaar na de onafhankelijkheid van Suriname gold een overgangsregeling, de zogenaamde Toescheidingsregeling. Die maakte het makkelijker voor oud-Nederlandse Surinamers om naar Nederland te komen. Zolang ze een inkomen en een woning hadden, mochten ze zich hier vestigen. Maar vanaf 1980 veranderde dat: sindsdien werd hun toelating net zo streng als die van andere buitenlandse migranten.

Sinds het intrekken van de overgangsregeling wonen er naar schatting zo'n 1.200 Surinaamse oud-Nederlanders ongedocumenteerd in Nederland.

Eenmalige speciale regeling

Om Surinamers als Ganesh tegemoet te komen, kwam voormalig staatssecretaris Van der Burg afgelopen jaar met een eenmalige, speciale regeling, waar Surinaamse oud-Nederlanders tussen 1 januari en 1 juli van dit jaar gebruik van kunnen maken.

Iedereen die geboren is voor 25 november 1975, de dag dat Suriname onafhankelijk werd, en die kan aantonen dat hij of zij langer dan 10 jaar in Nederland woont, komt in aanmerking voor een verblijfsvergunning.

500 zaken afgewezen

Maar die laatste eis, 10 jaar onafgebroken in Nederland wonen, zorgt er nu voor dat ruim 500 zaken van Surinaamse oud-Nederlanders zijn afgewezen. Zij konden niet bewijzen dat ze meer dan 10 jaar in Nederland woonden.

"Veel mensen vallen hierdoor buiten de boot", merkt wethouder van Amsterdam Rutger Groot Wassink. Zijn gemeente is verantwoordelijk voor de uitvoering van de regeling.

Bekijk ook

'Historisch onrecht'

Om deze groep mensen toch te helpen, pleit hij voor het verkorten van de eis, van 10 naar 5 jaar: "Zodat meer mensen gebruik kunnen maken van deze regeling."

"We hebben het hier over Nederlanders die ten onrechte niet de Nederlandse status hebben gekregen", gaat de wethouder verder. "Ik vind dat historisch onrecht en dat kunnen we nu rechtzetten."

Schrijnende situaties

Hij voorziet grote problemen voor deze groep als ze ongedocumenteerd blijven. "Het is voor die mensen buitengewoon vervelend en het leidt ook tot schrijnende situaties."

"Ze moeten dan illegaal wonen, illegaal werken en ze hebben geen toegang tot zorg. Het is een buitengewoon ingewikkeld bestaan voor deze mensen", aldus Groot Wassink.

Gemeente Amsterdam wil regeling voor Surinaamse oud-Nederlanders versoepelen

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant