radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Meer werkenden met stress- en burn-outklachten tijdens tweede golf: 'Dit kan bijna niemand aan'

Meer werkenden met stress- en burn-outklachten tijdens tweede golf: 'Dit kan bijna niemand aan'
Nog meer dan tijdens de eerste golf kampen werkenden met stress- en burnoutklachten
Bron: Pexels

"Ik vrees voor het najaar", zei therapeut Barbara Kok van de Burn Out Poli begin juli. En dat bleek terecht: hoe langer de coronacrisis duurt, hoe meer stress we ervaren. Vooral op het werk.

Alle zeventien coaches en therapeuten in Koks praktijk voor mensen met stress- en burn-outklachten zijn sinds september druk bezet. Vergeleken met de zomer nam het aantal cliënten met de helft toe. Bijna allemaal werken ze én kampen ze met klachten die gerelateerd zijn aan de coronacrisis: stress, angst en eenzaamheid.

Werkstress

Wat Kok en haar collega's meemaken bij de Burn Out Poli is niet uitzonderlijk. Naarmate de coronacrisis langer duurt, neemt werkstress verder toe. Dat blijkt bijvoorbeeld uit onderzoek van CNV onder 1500 leden.

29 procent van hen heeft nu meer last van werkstress dan vóór de coronacrisis. Van de thuiswerkers voelt 35 procent zich steeds eenzamer. En 12 procent van de ondervraagden zegt te weinig steun van een leidinggevende te krijgen om het werk goed te doen. CNV pleit bij de overheid voor een psychisch noodhulpfonds, om leidinggevenden, hr-managers en vertrouwenspersonen beter te ondersteunen in deze problematiek.

Lees ook

'Bijna niemand kan dit aan'

"Er bellen bijvoorbeeld mensen die zich niet ziek durven te melden op hun werk, ondanks gezondheidsklachten." 'Ik zit toch al thuis', is een argument dat Kok regelmatig hoort. Een andere reden om door te blijven werken is angst voor ontslag, nu massaontslagen vaker in het nieuws zijn.

Kok ziet een belangrijk verschil met de eerste golf: ze maakt onderscheid tussen acute en verlengde stress. "Tijdens de eerste golf was alles nog nieuw, daar kwam acute stress bij kijken - stress die van korte duur is. Dat kunnen de meesten wel aan. Maar nu we al maanden in de stress zitten, zonder een echte vakantie, raken we op. Dat kan bijna niemand aan."

Nauwelijks beweging en pauze

Toch komt deze situatie voor de therapeut enigszins onverwacht. Toen het kabinet aangekondigde dat thuiswerken het nieuwe normaal werd, verwachtte ze dat mensen meer tijd voor zichzelf zouden inlassen. Een wandelingetje hier, een pauze daar, dat soort dingen. Maar niets blijkt minder waar.

"Mensen zitten veel te lang achter de pc, bewegen nauwelijks, zijn eenzaam." Dat laatste ziet ze vooral bij single millennials. "Veel vaker dan vroeger kiezen jongeren voor een bedrijf vanwege het sociale aspect, de gezelligheid met collega's. Je kunt het via videobellen nog steeds gezellig hebben, maar dat is anders dan fysiek met elkaar in een ruimte zijn."

Lees ook

Hetzelfde als in 2019

Ook onderzoeksorganisatie TNO publiceerde afgelopen week een rapport over de impact van COVID-19 op werknemers. Het onderzoek werd uitgevoerd vóór de tweede opleving van corona in augustus.

Waarschijnlijk verklaart dat waarom het percentage werkenden met stress- en burn-outklachten volgens de resultaten niet toenam, ten opzichte van 2019. Net als vorig jaar heeft 17 procent van de Nederlanders stress- en burn-outklachten. "Maar laten we niet doen alsof dat weinig is", zegt programma-manager Monitoring van Arbeid Wendela Hooftman van TNO.

'Het wordt spannend'

"Na de eerste golf waren de maatregelen minimaal en scheen de zon, mensen waren opgelucht en dat heeft ongetwijfeld de antwoorden beïnvloed", zegt Hooftman. Zij vermoedt dat de resultaten van de volgende meting, die op dit moment wordt uitgevoerd, er anders uit zullen zien. Net als Kok wijst ze op de ernst van aanhoudende stress tijdens de tweede golf.

"Het wordt spannend, nu de crisis maar voort blijft duren. Het zou mij eerlijk gezegd verbazen als we over een paar maanden nog steeds geen toename zien in het aantal mensen met stress- en burn-outklachten."

Verander je omgeving

De enige groep met wie het op dit moment prima gaat, ziet therapeut Barbara Kok, zijn tweeverdieners van middelbare leeftijd zonder kinderen. "Vermoedelijk omdat zij thuis veel werkruimte hebben en er financieel comfortabeler bijzitten." Wat Kok adviseert aan alle overige werkenden?

"Stop met de hele dag door videobellen. Zorg dat zo'n call maximaal 50 minuten duurt en ga daarna even iets anders doen, zoals koffie of thee zetten. Wandel wanneer je een telefoongesprek voert, daardoor verdwijnt de stress uit je lijf. En berg je spullen op aan het einde van de dag, zo verander je je omgeving. Maak het gezellig, steek een kaarsje aan, ook als je alleen bent."

Iets om aan vast te houden

En dan nog iets, zegt Kok: "Stop met de hele dag het negatieve nieuws te volgen. Ik spreek mensen die van RIVM-update naar RIVM-update leven." Deze tips gelden zowel voor medewerkers als leidinggevenden, benadrukt ze.

We hebben iets positiefs nodig, denkt ze, iets waar we ons aan kunnen vasthouden. Dan is de kans dat we weten te ontsnappen aan de constante stress groter. "Kijk naar de aandelenkoersen die door het dak gingen, toen bekend werd dat er een vaccin was ontwikkeld dat meer dan 90 procent beschermt tegen corona. Ineens was er hoop."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Nog altijd stank in Hellevoetsluis door wietfabriek, maar omwonenden Cora, Nettie en Wil blijven ertegen strijden

Nog altijd stank in Hellevoetsluis door wietfabriek, maar omwonenden Cora, Nettie en Wil blijven ertegen strijden
Bron: EenVandaag

Inwoners van Hellevoetsluis en omgeving ruiken al 1,5 jaar lang wiet als ze de deur uitlopen, of de ramen open hebben. Dat komt door een fabriek voor staatswiet. Ze zijn het zat, maar er lijkt geen verandering in te komen.

Voor het experiment met staatswiet staat in Hellevoetsluis een legale wietfabriek. Een nare bijkomstigheid: een heftige wietgeur. Inwoners trekken al tijden aan de bel, maar tot nu toe met weinig resultaat. "Wij zijn gewoon slachtoffer van een experiment."

'Hoesten, hoofdpijn, prikkende ogen'

Staat de wind goed, dan kunnen Hellevoetsluisers Cora van Mook en Nettie van der Sar even rustig door de neus ademen. Maar dat is de rest van de tijd wel anders. En staat de wind gunstig voor hen, 'dan zijn er ongetwijfeld andere mensen in de omgeving die last ervaren', vertellen ze.

Al 1,5 jaar hebben ze te maken met de stank, en dat heeft invloed. "'s Nachts als je je raam open hebt, dan heb je een hele droge keel en hoest je raar, je ogen kunnen prikken. Er zijn ook mensen die er echt migraineaanvallen van hebben", vertelt Cora. "Het lijkt op de geur die je weleens op straat ruikt maar dan een stuk zwaarder en penetranter."

Bekijk ook

Veel meldingen

Ze zijn niet de enigen die last hebben van de stank. "Er wordt ook gemeld vanuit Oostvoorne, Rockanje en Brielle, dus niet alleen vanuit ons", vertelt Wil van Barendrecht die naast de kas woont.

"Op dit moment liggen er 1.338 meldingen bij de DCMR", weet Wil. Dat is de Milieudienst Rijnmond die het bedrijf op geuroverlast controleert.

Wel aandacht, geen actie

Daarnaast zijn de inwoners al op verschillende plekken geweest om iets aan de stank te doen. "Bij de gemeente, in de rechtbank." Maar tot nu toe met weinig resultaat.

Wil vertelt: "De aandacht van de gemeente hebben we wel, maar er gebeurt niks omdat die zich verschuilen achter allerlei ingewikkelde procedures, zoals onder dwangsom bepaalde maatwerkbesluiten. En daar hebben ze iedere keer lange termijnen voor, die elke keer totdat het uiterste worden gerekt voordat er eindelijk weer eens actie ondernomen wordt."

Vaststellen normeringen

Het enige wat er voorlopig op zit voor de inwoners, is afwachten. "Op dit moment worden bepaalde normeringen vastgesteld, waaronder de geuroverlast moet blijven. Want er zijn nog niet echt meetinstrumenten ontwikkeld om nou precies te kunnen aantonen wanneer de geuroverlast boven een bepaalde norm uitkomt."

Maar ook als die normering rond is, is het afwachten hoe er vanuit het bedrijf wordt gereageerd. "Tot nu toe verdedigt het bedrijf zich met: 'We zijn nog bezig met maatregelen te nemen, met koolstoffilters neer te zetten en allerlei andere dingen te doen. Dat heeft tijd nodig voordat wij dat allemaal ingeregeld hebben.'"

Bekijk ook

Geen verandering

"We zijn bezig vanaf augustus 2023 en zitten nog steeds in dezelfde stank", zegt Wil ontzet. "Het blijft maar."

En een nieuwe plek zoeken om te wonen, dat zit er volgens de omwonenden ook niet in. Zelfs al zouden ze dat willen. "Je kan geen kant op, want je huis is gewoon veel minder waard."

Langzamer dan gewenst

Gemeente Voorne aan Zee, waar Hellevoetsluis onder valt, vertelt in een schriftelijke reactie dat ze de zorgen van de omwonenden goed begrijpen en dat ze het belangrijk vinden dat de overlast zo snel mogelijk stopt. "De zorg van onze inwoners staat voorop en daar zetten we ons voor in. Wij voelen ons niet verantwoordelijk voor de productie van wiet ten behoeve van het experiment, iets wat we ook meerdere keren aan Den Haag hebben laten weten."

Daarbij laten ze weten dat er voor de overlast een juridische procedure loopt. "Vanwege wet- en regelgeving en de duur van juridische procedures gaat dat langzamer dan gewenst. Dit komt omdat er in eerste aanleg nauwelijks regelgeving was voor juridische handhaving op geuroverlast."

Inspecteurs aanwezig

"We zijn voor de handhaving ten aanzien van geuroverlast niet gebonden aan landelijke regelgeving voor het Wietexperiment", gaat het statement verder. "Er zijn wettelijke eisen en termijnen waar we ons als gemeente aan moeten houden. Zo zijn wij verantwoordelijk voor de handhaving op de milieuwetgeving."

Volgens de gemeente zijn inspecteurs van DCMR Milieudienst Rijnmond regelmatig aanwezig om vast te stellen of sprake is van geuroverlast. "Dit doen zij zowel op basis van meldingen van inwoners als op eigen initiatief. Bij overtredingen wordt hierop gehandhaafd."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Waarom Shell en Total zich voorlopig terugtrekken uit project om CO2 op te slaan onder Noordzee

Olie- en gasbedrijven Shell en Total trekken zich voorlopig terug uit een project voor CO2-opslag onder de Noordzee. Ze vinden de aanleg van de pijpleidingen die dit mogelijk moeten maken nog te risicovol.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant