meer NPO start

Groepsgesprek met vluchtelingen: wat vinden zij?

EenVandaag heeft meer dan duizend vluchtelingen ondervraagd over het leven in Nederland. Acht Syriers lieten we met elkaar in gesprek gaan over inburgering, werk, contact met Nederlanders en eenzaamheid. Samen met Gijs Rademaker praatten zij over hun ervaringen. Hieronder een aantal uitspraken. 

Contact met Nederlanders

Shadi: “De overheid biedt vluchtelingen weinig begeleiding. We zijn erg op onszelf aangewezen. We zijn er afhankelijk van elkaar op sociale media – er zijn allerlei platforms waar je met je vragen terecht kunt. Maar hierdoor raken we verder geïsoleerd van Nederlanders.”

Issam: “Als ik een trein neem kijken mensen meteen weg omdat ik een baard heb. Ze denken dat wij terroristen zijn. Dat komt door het beeld dat in de media is ontstaan."

Mahmoud: “Ik zou graag willen dat Nederlanders naar me kijken als mens en niet als vluchteling. Dan kan ik ook echt contact met ze maken. Ze zouden mijn uiterlijk en mijn geloof moeten accepteren. Helaas kijken ze naar mij als vluchteling.”

Created with flickr slideshow.

Werk

Shadi: “Het merendeel van  vluchtelingen uit de jaren negentig is werkeloos? Wij willen wel de verantwoordelijkheid nemen om een baan te vinden. We moeten de gemeenschap terugbetalen voor wat ze al hebben gedaan.”

Miryam: “Als je in een dorp woont en je volgt daar taallessen dan zou je ook vrijwilligerswerk moeten doen. Dat vergroot de kans op werk. Tijdens mijn taaltraject heb ik vrijwillig gewerkt in een winkel. Dat versterkt elkaar: Je leert Nederlands op school, past het toe op je werk en leert ook hoe mensen hier met elkaar omgaan.”

Khaled: “Ik verwacht dat veel van ons in een restaurant zullen beginnen met werken. Je moet gewoon ergens beginnen en niet de hele dag achter je computer zitten.”

Trouwen met een Nederlander (m/v)?

Inburgering

Mohammed: “We zijn zelf verantwoordelijk voor onze eigen integratie. We moeten de Nederlandse tradities, cultuur en gevoelens leren begrijpen. Maar daarvoor moeten we ook de kans krijgen. Straattaal is bijvoorbeeld nuttiger dan de taal die je op school leert.”

Mahmoud: “Ik woon nu met een paar Syriërs in een huis. Als ik wil integreren is dat een eerste probleem. We moeten uit elkaar worden gehaald. In Ede wonen 600 Syrische families. Het zijn er zoveel dat ik niet kan inburgeren.”

Eenzaamheid:

Mahmoud: “Hoe kan ik glimlachen als ik weet dat mijn familie niet veilig is in Syrië? Zo voelen veel vluchtelingen zich hier. Mijn familie woont in Aleppo. Ik kan niet gelukkig zijn totdat mijn familie veilig is. Ik kan er niet voor zorgen dan andere mensen een blij persoon zien.”

Linda: “Ik voel me schuldig omdat ik hier ben. Mijn vrienden en familie zijn niet veilig. Ik wel. Ik voel me iedere dag schuldig.”

  

Social media:

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Waarom Nederland het juiste land is voor zelfrijdende taxi's van Uber volgens deze expert

Het Amerikaanse bedrijf Uber wil vanaf 2026 zelfrijdende taxi's aanbieden in Europa. Het bedrijf werkt nu samen met de Chinese ontwikkelaar Momenta om dit voor elkaar te krijgen. Maar is Nederland daar klaar voor? "Infrastructuur is goed geregeld."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Gemeente Amsterdam wil regeling voor Surinaamse oud-Nederlanders versoepelen: 'Historisch onrecht en dat kunnen we nu rechtzetten'

Gemeente Amsterdam wil regeling voor Surinaamse oud-Nederlanders versoepelen: 'Historisch onrecht en dat kunnen we nu rechtzetten'
Wethouder Rutger Groot Wassink
Bron: EenVandaag

Ruim 180 Surinamers hebben een verblijfsvergunning gekregen die ze na de onafhankelijkheid in 1975 zijn kwijtgeraakt. Maar door strenge eisen zijn er ook afwijzingen. Dat moet anders, vindt gemeente Amsterdam. "Het leidt tot schrijnende situaties."

Naast de verblijfsvergunningen die zijn afgegeven, zijn er nog ongeveer 25 in behandeling. Een van de mensen die nu al succesvol gebruik heeft kunnen maken van de regeling is Jayant Ganesh uit Den Haag. Hij woonde bijna 25 jaar zonder papieren in Nederland, maar krijgt nu een verblijfsvergunning.

'Ik kon die beslissing niet zelf nemen'

"Ik ben er heel erg blij mee, het neemt alle angst en stress weg. Ik hoef niet meer op de straat te lopen en bang te zijn dat ik word opgepakt en uitgezet", vertelt hij. "Het is een opluchting en het geeft ons ook de erkenning die wij verdienen, gezien het feit dat wij ons Nederlandschap nooit hebben afgestaan."

Ganesh was nog een kind toen Suriname onafhankelijk werd. "Ik kon dus niet de beslissing nemen of ik Nederlander wilde blijven of Surinamers wilde worden."

25 jaar ongedocumenteerd

In 2000 komt hij op zijn 29ste naar Nederland, maar papieren krijgt hij niet. "Gelukkig had ik hier een netwerk van familie en vrienden die mij opvingen. Ik heb meerdere keren bij de IND aangeklopt de afgelopen 25 jaar, maar steeds zonder succes."

Nu Ganesh wel een verblijfsvergunning heeft, voelt hij zich weer een vrij mens: "Ik kan nu legaal werk zoeken, ik kan in aanmerking komen voor een huurwoning en het belangrijkste, ik kan nu gewoon over straat lopen zonder dat ik bang ben dat er iets gebeurt."

Bekijk ook

info

Ongedocumenteerde Surinamers in Nederland

Voor de onafhankelijkheid in 1975 waren alle inwoners van Suriname automatisch ook Nederlandse staatsburgers. Met de onafhankelijkheid kwam daar echter verandering in: zij verloren hun Nederlandse nationaliteit en daarmee ook de bijbehorende rechten.

Alleen Surinamers die op dat moment in Nederland verbleven, mochten hun Nederlandse nationaliteit behouden en kregen de status van 'legale vreemdelingen'.

In de eerste 5 jaar na de onafhankelijkheid van Suriname gold een overgangsregeling, de zogenaamde Toescheidingsregeling. Die maakte het makkelijker voor oud-Nederlandse Surinamers om naar Nederland te komen. Zolang ze een inkomen en een woning hadden, mochten ze zich hier vestigen. Maar vanaf 1980 veranderde dat: sindsdien werd hun toelating net zo streng als die van andere buitenlandse migranten.

Sinds het intrekken van de overgangsregeling wonen er naar schatting zo'n 1.200 Surinaamse oud-Nederlanders ongedocumenteerd in Nederland.

Eenmalige speciale regeling

Om Surinamers als Ganesh tegemoet te komen, kwam voormalig staatssecretaris Van der Burg afgelopen jaar met een eenmalige, speciale regeling, waar Surinaamse oud-Nederlanders tussen 1 januari en 1 juli van dit jaar gebruik van kunnen maken.

Iedereen die geboren is voor 25 november 1975, de dag dat Suriname onafhankelijk werd, en die kan aantonen dat hij of zij langer dan 10 jaar in Nederland woont, komt in aanmerking voor een verblijfsvergunning.

500 zaken afgewezen

Maar die laatste eis, 10 jaar onafgebroken in Nederland wonen, zorgt er nu voor dat ruim 500 zaken van Surinaamse oud-Nederlanders zijn afgewezen. Zij konden niet bewijzen dat ze meer dan 10 jaar in Nederland woonden.

"Veel mensen vallen hierdoor buiten de boot", merkt wethouder van Amsterdam Rutger Groot Wassink. Zijn gemeente is verantwoordelijk voor de uitvoering van de regeling.

Bekijk ook

'Historisch onrecht'

Om deze groep mensen toch te helpen, pleit hij voor het verkorten van de eis, van 10 naar 5 jaar: "Zodat meer mensen gebruik kunnen maken van deze regeling."

"We hebben het hier over Nederlanders die ten onrechte niet de Nederlandse status hebben gekregen", gaat de wethouder verder. "Ik vind dat historisch onrecht en dat kunnen we nu rechtzetten."

Schrijnende situaties

Hij voorziet grote problemen voor deze groep als ze ongedocumenteerd blijven. "Het is voor die mensen buitengewoon vervelend en het leidt ook tot schrijnende situaties."

"Ze moeten dan illegaal wonen, illegaal werken en ze hebben geen toegang tot zorg. Het is een buitengewoon ingewikkeld bestaan voor deze mensen", aldus Groot Wassink.

Gemeente Amsterdam wil regeling voor Surinaamse oud-Nederlanders versoepelen

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant