radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

TrendingVandaag: vrijlating Van der G

TrendingVandaag: vrijlating Van der G

Luisteren

Heftige discussies over Volkert van der G. vandaag. Hij is dus vrij en dat maakt veel los. Veel mensen vallen bijvoorbeeld over de voorpagina van de Telegraaf en hebben het over opjagen en ophitsen.

Ook de post van weblog Geenstijl, dat een live Volkert tracker heeft aangemaakt, valt volgens hen onder die categorie. Anderen vinden dat weer onzin en zijn nog steeds boos dat de moordenaar van Pim Fortuyn vervroegd vrij is gekomen.

Ook hebben mensen veel praktische vragen over hoe het nu verder gaat. Waar gaat hij wonen? Gaat hij ergens werken? Hoe wordt hij beschermd? Ik verwachtte ook even dat Volkert als een soort Elvis ineens overal tegelijk zou verschijnen, maar dat valt mee. Wel twittert Martin Specken:

Nieuwe single Michael Jackson

Enkele weken geleden lieten we al iets horen van het nieuwe album dat eraan komt van Michael Jackson. Maar vandaag heeft Sony twee versies gereleased van de nieuwe song 'Love Never Felt So Good'. De albumversie, én een duetversie met Justin Timberlake, dat de nieuwe single blijkt te worden. En mensen zijn er razend enthousiast over. De single verschijnt over precies een week. 

Finger trap test; ben je mooi?

Mocht je er niet zeker van zijn of je mooi bent of niet, dan is er nu de ultieme test, die een waren rage is in China op dit moment. Op de Chinese variant van Twitter worden massaal foto's gepost van mensen die de test doen. Het heet de 'finger trap test', een simpele beautytest, waarmee je binnen een paar seconden weet of je de zogenaamde 'gulden snede' hebt, die plastisch chirurgen ook altijd aan zouden houden.

Plaats je wijsvinger tegen je kin en neus, alsof je 'sshht' zegt tegen iemand. Raakt je vinger je lippen?  Dan ben je volgens deze test niet mooi, sorry. 

Alleen als je vinger je lippen niet raakt, dán voldoe je aan dit schoonheidsideaal. Enige echte wetenschappelijke onderbouwing voor de 'finger trap test' ontbreekt vooralsnog. Veel blogs bekritiseren de test dan ook omdat deze na de 'thigh gap' (het schoonheidsideaal dat benen zo dun zijn, dat er een flinke ruimte tussen zit en waarvoor meisjes zich uithongeren, red.), ervoor zou zorgen dat meisjes een nieuw onmogelijk schoonheidsideaal gaan nastreven.

Jeremy Clarkson smeekt om vergiffenis

We hadden het gisteren over de ophef die is ontstaan over een vermeende racistische uitspraak van Top Gear presentator Jeremy Clarkson. Hij zou in een niet uitgezonden opname het woordje nigger hebben gebruikt.

Vandaag plaatste Clarkson een excuusvideo op Youtube waarin hij ons verzekert het een afschuwelijk woord te vinden en dat hij er daarom juist alles aan heeft gedaan om deze versie, waarin hij iets mompelt dat je inderdaad als nigger zou kunnen horen als je je best doet, uit de uitzending te houden bij productie.

Filmsterren willen niet meer dineren met Obama

Het is ieder jaar weer een evenement waar vele journalisten in Amerika naar uit kijken; het correspondentendiner in het Witte Huis. Voor dit galadiner van correspondenten worden ieder jaar ook vele celebrities uitgenodigd om aanwezig te zijn. 

Maar Obama heeft dit jaar een probleem: geen enkele Hollywoodster lijkt nog te willen aanschuiven. Volgens een bron zou het Witte Huis elk jaar meer moeite moeten doen om A-sterren binnen te krijgen. De reden lijkt te liggen in het gedrag van enkele journalisten tijdens het diner. Ze willen na een paar borrels met de filmsterren op de foto of vragen opdringerig om een handtekening. 

Vorig jaar liet een dronken vrouw in de wachtrij bij de WC zelfs haar borsten zien aan Ben Affleck. Die komt dus niet meer en vele andere sterren denken er net zo over. Dit jaar staat alleen Robert de Niro op de gastenlijst, maar die heeft dan ook een nieuwe film te promoten. 

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Lammert de Bruin en Martijn Rosdorff praten je dagelijks bij over de meest besproken onderwerpen van de dag op social media. Wat is er trending en wat ging er viral?

Sociaal contact en mentale uitdaging: in Kerkrade proberen ze dementie te voorkomen met de 'ontmoetingbus'

Sociaal contact en mentale uitdaging: in Kerkrade proberen ze dementie te voorkomen met de 'ontmoetingbus'
Remco van Vliet van Leger des Heils en wethouder Jo Paas van Kerkrade
Bron: EenVandaag

Voor dementie is geen medicijn, maar door je levensstijl aan te passen kan je je hersenen wel actief houden. Een onderdeel daarvan? Sociaal contact. Daarom rijdt in het Limburgs Kerkrade de 'ontmoetingsbus'.

De bus, waar mensen bij elkaar komen om contact te houden, sluit goed aan bij een campagne van Alzheimer Centrum Limburg die gisteren van start ging. Deze campagne, genaamd 'We zijn zelf het
medicijn', moet mensen
bewust maken van de invloed van een gezonde leefstijl op de hersengezondheid.

Gezonde levensstijl

Het initiatief voor de bus
werd opgestart vanuit een vitaliteitsproject van gemeente
Kerkrade, in samenwerking met inwoners en maatschappelijke
partners zoals het Leger des Heils. Remko van Vliet van Leger des Heils vertelt: "Een medicijn is er niet tegen dementie. Wat je wel kunt doen, dat is een gezonde levensstijl nastreven: voldoende bewegen, goede voeding, mentale uitdaging en voldoende interactie."

Dat laatste is waar de 'ontmoetingsbus', omgebouwde SRV-wagen, in het spel komt. Die staat de hele week op zes verschillende locaties in Kerkrade. Mensen komen er bij elkaar onder het genot van een kop koffie en - op z'n Limburgs - een stuk vlaai. "De bedoeling is dat mensen achter de voordeur uitkomen, participeren, meedoen in de maatschappij en het gezellig hebben", vertelt Van Vliet.

'Ze vinden iets hier'

Een vaste ontmoetingsplek - zoals de bus - kan helpen, vertelt hij. Op die manier kunnen ook ouderen die minder mensen om zich heen hebben contact houden met anderen.

"Als ze hier 2 uur zijn, zeggen ze misschien zes zinnen, maar ze komen iedere week terug." Waarom precies, daar kan hij de vinger nog niet op leggen. "Maar ik denk dat ze iets vinden hier, dat ze erbij mogen horen."

info

Dementie in Nederland

In Nederland waren in 2019 114.000 gevallen van dementie bekend bij de huisarts, deze mensen hebben dus een diagnose. Op basis van bevolkingsonderzoek hadden er naar schatting 290.000 mensen dementie in 2021.

In de gemeente Kerkrade leefden in 2023 naar schatting 1.000 mensen met dementie. Naar verwachting zal dat in 2050 stijgen met 60 procent, volgens gemeente Kerkrade.

Hoogste ziektekosten

Ook wethouder van Integraal Ouderenbeleid in Kerkrade Jo Paas kent deze cijfers. "Alleen al de kosten van dementie van 2020: 10,6 miljard. De hoogste ziektekosten van alle ziektes van Nederland. En in 2040 komen we 50.000 bedden tekort voor mensen die in een verzorgingstehuis opgenomen moeten worden als gevolg van dementie", somt hij op.

"We hebben geen bedden, het kost veel te veel geld en er is geen medicijn." Dus, is de wethouder van mening, moeten we zelf zorgen dat we fysiek en mentaal in beweging blijven. "We zijn zelf het medicijn", herhaalt hij de naam van de campagne.

Bekijk ook

Extra functie

Naast dat de bus zorgt voor sociaal contact, heeft die ook nog een andere functie. Van Vliet: "Wij ontmoeten allerlei soorten mensen uit de samenleving en als wij merken dat mensen extra zorg nodig hebben, dan weten we ook bij wie we terecht kunnen in de gemeente Kerkrade."

Hij gaat verder: "Dus ja, de bus heeft als eerste functie: komen, zijn en ontmoeten. Maar als we zien en proeven dat er meer nodig is, dan weten we naar wie we ze kunnen doorverwijzen. En daar zijn we heel blij mee." Ook wethouder Paas voelt dit: "We hebben zicht op wat er gebeurt en je krijgt dan ook een gevoel dat je weet: hoe zit het nou in onze maatschappij?"

Meer zicht

Ook wethouder Paas voelt dit: "We hebben zicht op wat er gebeurt en je krijgt dan ook een gevoel dat je weet: hoe zit het nou in onze maatschappij?" Hij is dan ook groot voorstander van de campagne en initiatieven zoals de ontmoetingsbus. "Het moet indalen bij mensen dat ze aan het voorkomen of vertragen van het proces van dementie zelf iets kunnen doen." Zelf is hij 71 en probeert zichzelf mentaal uit te blijven dagen, sluit hij af.

De aftrap van de campagne 'We zijn zelf het medicijn' wordt de komende tijd uitgerold over heel Zuid-Limburg.

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Eerst Cito, nu de doorstroomtoets: waarom er steeds kritiek is vanuit scholen op de eindtoets

Vier basisscholen die eerder hadden aangekondigd om de verplichte doorstroomtoets niet af te nemen, moeten dat van de staatssecretaris nu alsnog doen. Anders volgen er financiële sancties. De scholen uiten kritiek dat de toets te weinig meet.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant