radio LIVE
meer NPO start

Havenwerkgever: 'Mijn mensen moeten eerder kunnen stoppen met werken'

Havenwerkgever: 'Mijn mensen moeten eerder kunnen stoppen met werken'
Bron: ANP

Havenarbeiders en politieagenten voeren samen actie tegen de stijgende AOW-leeftijd. En waar meestal werkgevers en vakbonden tegenover elkaar staan, hebben ze elkaar gevonden op dit thema.

"Als je ziet dat de meeste mensen al op jonge leeftijd zijn begonnen met werken, begrijp je dat we echt noodverbanden moeten leggen om iedereen zo lang aan het werk te houden", zegt Gerard Baks, directeur bij sjorbedrijf International Lashing Service.

We staan ook wel eens tegenover de vakbond, maar op dit thema staan we achter ze.

Gerard Baks, directeur bij sjorbedrijf International Lashing Service

Het bedrijf is gespecialiseerd in het vastzetten en losmaken van lading, zoals containers, op zeeschepen. Voornamelijk in de Rotterdamse haven. Ook verplaatsen ze met vorkheftrucks lading op kades en in loodsen. Baks heeft 370 mensen in dienst. Het bedrijf levert 24 uur per dag service. "We staan ook wel eens tegenover de vakbond, maar op dit thema staan we achter ze."

Stoppen op 66ste

FNV Havens en de politiebonden trekken samen op in hun strijd tegen de verhoging van de AOW-leeftijd. Ze leggen 66 minuten het werk neer, omdat ze vinden dat mensen met een zwaar beroep de mogelijkheid moeten krijgen om op hun 66ste te stoppen met werken. De bond doelt ook op mensen die in ploegendiensten werken.

Ze krijgen de steun van veel werkgevers, zoals havenondernemer Gerard Baks: "Het is schandalig hoe we met mensen omgaan. Het is een verschuiving van het sociale netwerk. Bijna de helft van mijn personeel is boven de 45. Het is heel lastig om die mensen op een redelijke manier tot aan hun pensioen aan het werk te houden."

Je wilt ook niet dat deze mensen in de bijstand verdwijnen.

Baks heeft ook een aantal mensen boven de 60 aan het werk. Baks: Ik ben zelf ook bootwerker geweest. Ik weet hoe zwaar het werk is. Veel van mijn medewerkers van boven de 60 kunnen niet meer fulltime werken. Dat zijn dure regelingen. Je wilt ook niet dat deze mensen in de bijstand verdwijnen."

Mensen vallen vaker uit voor hun pensioen

In 2015 is een nieuwe AOW-wet aangenomen. Hierin is bepaald dat de pensioenleeftijd versneld wordt verhoogd naar 67 jaar. Al heel lang wordt er door de bonden gepleit voor een uitzondering voor mensen met een zwaar beroep. Uit onderzoek van het UWV dat minister Koolmees van Sociale Zaken en werkgelegenheid onlangs naar de Kamer stuurde blijkt dat zestigplussers in toenemende mate moeite hebben om gezond de AOW-gerechtigde leeftijd te halen.

De kans dat zij arbeidsongeschikt raken, is toegenomen. In 2015 hadden nog bijna zes op de duizend mensen tussen de 60 en 65 kans om wegens ziekte niet langer te kunnen werken. In 2017 blijkt dat acht op de duizend zestigplussers eerder moet afhaken. Minister Koolmees stelt zelf dat de groei van het aantal arbeidsongeschikten vooral wordt veroorzaakt doordat mensen langer moeten doorwerken.

De politiek heeft ook al lang geleden beloofd een oplossing te vinden voor mensen met een zwaar beroep.

'Kansrijke actie'

Financieel journalist Martin Visser van de Telegraaf denkt dat deze actie van de bonden de kans heeft om uit te groeien tot een groter protest. "Dit is de pijn van de AOW. En dat geldt voor een grote groep mensen. De politiek heeft ook al lang geleden beloofd een oplossing te vinden voor mensen met een zwaar beroep."

Hij beaamt de stelling van de bond dat mensen met een zwaar beroep gemiddeld een kortere levensverwachting hebben. Deze groep profiteert dus nauwelijks van de hogere levensverwachting, op basis waarvan de AOW-leeftijd wordt verhoogd. "Of je nu AOW moet koppelen aan gewerkte jaren, of dat je komt een lijst van zware beroepen, het is aan de politiek om met een antwoord te komen op de oproep van de bonden", zegt Visser.

Lees ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Waarom Israël juist nu meer militairen naar de Westelijke Jordaanoever stuurt

Israël treedt steeds harder op in de Westelijke Jordaanoever. Volgens de Israëlische defensie-minister gaat het om een 'langdurige operatie'. En dat veroorzaakt niet alleen spanningen daar, maar vergroot ook de druk op het staakt-het-vuren in Gaza.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Vrachtwagenchauffeurs van buiten Europa worden hier nog steeds uitgebuit, FNV: 'Dit is mensenrechtenschending'

Vrachtwagenchauffeurs van buiten Europa worden hier nog steeds uitgebuit, FNV: 'Dit is mensenrechtenschending'
Vrachtwagenchauffeurs van buiten Nederland worden uitgebuit
Bron: EenVandaag

Ze zijn vaak maanden onderweg, maken extreem lange werkdagen en doen dat voor een hongerloontje. Of erger: geen loon. Uit protest hebben vrachtwagenchauffeurs van buiten de EU hun truck stilgezet in Venlo. "Hier is sprake van mensenrechtenschendingen."

Eind januari is een vrachtwagenchauffeur uit Oezbekistan het zat. Al maanden betaalt zijn Litouwse werkgever het loon niet volledig uit. Ter hoogte van Venlo gaat de truck aan de kant en legt hij het werk neer. Meerdere chauffeurs hebben sindsdien zijn voorbeeld gevolgd.

Maanden onderweg en geen loon

De meeste chauffeurs worden inmiddels bijgestaan door vakbond FNV en een advocaat. Ze willen pas weer aan het werk als hun achterstallig loon is uitbetaald.

"Deze chauffeurs werken voor Litouwse 'bandietbedrijven'", zegt Edwin Atema van vakbond FNV. "Ze zijn maanden onderweg, krijgen loon niet uitbetaald en slapen permanent in de cabines. Medewerkers van deze bedrijven proberen chauffeurs inmiddels uit de trucks te krijgen. Ze intimideren of maken de wagens op afstand onklaar, waardoor ze zonder stroom en warmte zitten. Sommigen houden zich warm met gasbranders."

Bekijk ook

Mensenrechtenschending

Vrachtwagenchauffeurs uit landen als Oezbekistan, Wit-Rusland, de Filipijnen, maar ook Zimbabwe, krijgen - soms tegen betaling - een werkvergunning in EU-lidstaat Litouwen en rijden vervolgens maandenlang door het westen van Europa rond. Volgens vakbond FNV is het een vorm van moderne slavernij en pure uitbuiting.

"Ik denk dat wij zeker kunnen concluderen dat hier op grote schaal sprake is van mensenrechtenschending", vult FNV-vakbondsbestuurder Menno Janssen aan. "Litouwen is op dit moment koploper binnen het internationale wegtransport. Dat heeft niet zozeer te maken met hun strategische ligging of goede chauffeurs, maar omdat daar de werkvergunningen als warme broodjes over de toonbank gaan."

'Tienduizenden chauffeurs in Nederland'

Advocaat Jan Hein Mastenbroek, die verschillende chauffeurs in Venlo inmiddels juridisch bijstaat, hekelt de constructie. "Deze chauffeurs van buiten de EU zijn totaal afhankelijk van hun werkgever. Ze kunnen er weinig tegen doen en kennen de regels ook vaak niet." Volgens de advocaat krijgen deze chauffeurs veel minder betaald dan waar ze recht op hebben, als ze al betaald krijgen.

Alleen al in Nederland gaat het volgens de FNV om tienduizenden chauffeurs. Door heel Europa rijden honderdduizenden chauffeurs van buiten de EU rond. Verantwoordelijk minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid Eddy van Hijum zegt het probleem te herkennen. Volgens Van Hijum verstrekt een land als Litouwen de werkvergunningen veel te gemakkelijk. Namens zeven Europese lidstaten heeft hij er daarom bij de Europese Commissie op aangedrongen de regels aan te passen.

Bekijk ook

18.000 euro loon innen

De Oezbeekse chauffeur is volgens advocaat Mastenbroek inmiddels aangemerkt als 'slachtoffer mensenhandel'. In een zaak tegen zijn Litouwse werkgever hoopt hij alsnog zo'n 18.000 euro aan achterstallig salaris te innen.

In een reactie laat het Litouwse bedrijf weten dat zij 'de verplichtingen uit de door haar gesloten arbeidsovereenkomst altijd nagekomen is'. Over het ingehouden loon zegt het bedrijf verder: "Chauffeurs krijgen maandelijks per e-mail een gedetailleerde loonstrook. Mocht daar iets misgegaan zijn, dan kunnen werknemers dit altijd melden om dit te bespreken."

Oplossen in de rechtbank

Het bedrijf wijst er verder op dat deze kwestie in Litouwen in de rechtbank moet worden opgelost en 'niet in een nieuwsprogramma' in Nederland.

Ook ontkent het bedrijf dat er een knokploeg is gestuurd. "Wel heeft zij medewerkers gestuurd om de situatie op te nemen, met de chauffeur te spreken en de vrachtwagen (haar eigendom) te inspecteren."

Vrachtwagenchauffeurs van buiten Europa worden hier nog steeds uitgebuit

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant