Drone met explosieven op vliegveld Leipzig onderschept: waarom NAVO zorgvuldig moet reageren
Duitse minister Dobrindt van Binnenlandse Zaken sluit niet uit dat er 'buitenlandse machten' zitten achter de poging tot een drone-aanslag op het vliegveld van Leipzig. Maar zolang niet zeker is wie precies verantwoordelijk is, blijft ingrijpen moeilijk.
Het was een alerte medewerker van de luchthaven van het Duitse Leipzig die de drone in de nacht van dinsdag op woensdag neerhaalde. Het bleek om een drone met explosieven en ontsteker te gaan, in staat om een compleet vliegtuig te verwoesten. Opvallend: de drone vloog laag over een viertal Oekraïense vrachtvliegtuigen met aan boord munitie.
Niet zomaar beschuldigen
De Duitse minister Alexander Dobrindt van Binnenlandse Zaken, besloot er zijn vakantie voor af te breken en hield woensdagavond een persconferentie. Hij spreekt van een 'nieuw niveau van dreiging' en een 'hybride aanvalsscenario'. Volgens de minister valt niet uit te sluiten dat 'buitenlandse machten' achter de poging tot aanslag zitten.
Het staat of valt met het bewijs dat je hebt. Je moet heel zorgvuldig zijn voordat je mensen gaat beschuldigen.universitair hoofddocent militaire strategie Han Bouwmeester
Maar zolang we niet weten wie achter de mogelijke drone-aanslag zit, is het moeilijk om in te grijpen, zegt universitair hoofddocent militaire strategie Han Bouwmeester. In Duitsland wordt al met de vingers richting Rusland gewezen, maar de NAVO moet heel voorzichtig zijn, volgens hem. "Het staat of valt met het bewijs dat je hebt. Je moet heel zorgvuldig zijn voordat je mensen gaat beschuldigen."
Vaker gespot
Bouwmeester legt uit dat het om een verstoring van de openbare orde gaat en dat het eerst aan de politie is om uit te zoeken wat is gebeurd op het vliegveld van Leipzig. "Het is de vraag of het verstandig is om direct met machtsvertoon of fysiek geweld hierop te reageren. Je gaat dan stappen zetten op een escalatieladder waarvan je je moet afvragen of je dat wil."
Het is niet de eerste keer dat er een drone is gespot in de buurt van een vliegveld. Alleen al in 2025 registreerde de Duitse federale recherche 1.000 verdachte drones, waarvan de meesten werden gesignaleerd boven militaire inrichtingen en kritieke infrastructuur als vliegvelden en havens.
Explosie én ontsteker
Ook in Nederland werden vorig jaar drones gespot, onder andere boven de vliegbasis in Volkel waar naar verluidt Amerikaanse kernwapens liggen opgeslagen. Keer op keer zijn de vermoedens dat Rusland achter de drones zit, maar bewijs daarvoor ontbreekt vooralsnog.
Wat deze situatie uniek maakt, is dat het gaat om een drone met explosief én ontsteker dat richting een vrachtvliegtuig met munitie op de grond werd gestuurd. "In een Europees land is dit nog niet voorgekomen", vertelt hoogleraar terrorisme en politiek geweld Bart Schuurman van de Universiteit Leiden.
Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons een berichtje via de chat.