radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Lucas is pyrotechnicus en krijgt het door vuurwerkverboden steeds drukker met shows: 'Mensen willen vuurwerk zien'

Lucas is pyrotechnicus en krijgt het door vuurwerkverboden steeds drukker met shows: 'Mensen willen vuurwerk zien'
Lucas aan het werk tijdens een vuurwerkshow
Bron: Privéfoto

Veel gemeenten verbieden vuurwerk en kiezen voor een centrale vuurwerkshow. Lucas Gerritzen organiseert met zijn pyrotechniekbedrijf elk jaar meer shows. En die gaan verder dan alleen pijlen en bommen. "We kunnen een verhaal vertellen over de stad."

Lucas Gerritzen, eigenaar van pyrotechniekbedrijf Pyrofoor de Amsterdam, is de laatste weken van het jaar druk bezig met de voorbereidingen van de vele vuurwerkshows voor de jaarwisseling. Net als veel van zijn collega's ziet hij de feestdagen steeds drukker worden.

Behoorlijk druk

Een van de meest bekende openbare vuurwerkshows is het Nationale Vuurwerk bij de Erasmusbrug in Rotterdam. Die show lijkt na dit jaar te verdwijnen: de gemeente heeft er geen budget meer voor over. Andere gemeenten trekken juist steeds vaker de portemonnee, ziet Gerritzen.

"We hebben het behoorlijk druk rond de feestdagen", vertelt hij. "Ernaartoe zijn er nog wel wat festivals, indoor-evenementen en bedrijfsevenementen. Maar de kerstdagen zijn wel druk, en dan hebben we ook nog oud en nieuw erbij."

Bekijk ook

'Overal moet een goede crew staan'

Volgens Gerritzen komt er veel meer kijken bij zo'n vuurwerkshow dan pijlen en bommen. "Al die shows moeten uitgewerkt worden. Vergunningen moeten aangevraagd worden, materiaalleveringen, overal moeten we een goede crew hebben staan."

"Er zijn ook veel regels waar we aan moeten voldoen", vervolgt hij. Alle locaties moeten volgens hem goed in kaart gebracht worden. "Zo praten we veel met buurtcommissies, de veiligheidsregio's, de gemeentes en de organisators van de shows."

Een verhaal vertellen

Ook moet er gekeken worden naar andere show-elementen, zoals muziek en licht. Gemeenten hebben volgens Gerritzen heel andere eisen dan bijvoorbeeld festivals. "Het is toch een multidisciplinaire show", legt hij uit. "Dus dan is het ook met muziek, video, echt een hoger niveau dan alleen maar het vuurwerk."

Het vuurwerk blijft volgens hem het belangrijkste onderdeel. "Maar het is eigenlijk heel fijn dat een verhaal verteld kan worden voor een stad. Dat mensen heel zwaar onder de indruk zijn."

Bekijk ook

'Als je iets verbied, moet je ook iets teruggeven'

In 2020 zijn de regels rondom het afsteken van vuurwerk strenger geworden. Zo is er een verbod gekomen op vuurwerk uit de F3-categorie, zoals knalvuurwerk en vuurpijlen. Ook komen steeds meer gemeenten met een lokaal vuurwerkverbod voor bepaalde gebieden. Een grote, gezamenlijke vuurwerkshow is volgens Gerritzen een goede manier om de negatieve gevoelens rondom een verbod te sussen.

Hoewel hij en zijn collega's op steeds meer plekken komen, merkt hij dat veel gemeenten nog terughoudend zijn. "Ik zie hier en daar wel wat experimenten met lasershows of dat soort dingen, maar ik merk ook dat mensen graag een professionele vuurwerkshow zien. Het zou fijn zijn als gemeenten een alternatief boden onder zo'n vuurwerkverbod. Als je iets verbiedt, moet je ook iets teruggeven."

'De wereld verandert'

Gerritzen snapt ook de weerstand tegen vuurwerkverboden. "Ik vond het vroeger ook als klein kind fantastisch om vuurwerk af te steken. Maar de wereld verandert."

"En als ik elk jaar de nieuwsberichten zie, dan word ik daar ook verdrietig van. Het is ook schadelijk", gaat hij verder. "Maar ik weet ook dat mensen het niet leuk vinden als er dingen afgepakt worden."

info

Zes categorieën vuurwerk

Volgens de Europese richtlijnen voor pyrotechnische artikelen wordt vuurwerk in 6 categorieën verdeeld. Vuurwerk uit de categorieën F3 en F4 zijn verboden in Nederland.

  • T1: vuurwerk voor podiumgebruik zonder gevaar, zoals fakkels.
  • T2: vuurwerk voor podiumgebruik dat alleen door personen met gespecialiseerde kennis mag worden gebruikt.
  • F1: vuurwerk met zeer weinig gevaar dat binnen gebruikt kan worden, zoals sterretjes en rotjes.
  • F2: vuurwerk met weinig gevaar dat buiten gebruikt moet worden, zoals fonteinen en cakeboxen.
  • F3: vuurwerk met middelmatig gevaar dat buiten en in een open ruimte gebruikt moet worden, zoals vuurpijlen en knalvuurwerk.
  • F4: vuurwerk met groot gevaar dat alleen door professionals gebruikt mag worden, zoals zwaar knalvuurwerk als Cobra's.

Bekijk ook

Duurzamer vuurwerk

De vuurwerkbranche is aan het veranderen, merkt Gerritzen. "Wij hebben alleen maar Europees vuurwerk, voornamelijk theatervuurwerk uit categorieën T1 en T2. Dat is ook wat we veel op evenementen gebruiken."

Naast veiligheid speelt ook duurzaamheid een rol. Vuurwerk uit China kan bijvoorbeeld nog zware metalen of chemische kleurstoffen bevatten. Zelf laat Gerritzen al zijn vuurwerk in Spanje produceren, waar zware metalen als lood en chroom niet meer worden gebruikt. "En er zit geen plastic meer in het vuurwerk. Daarnaast recyclen wij het restproduct."

'Je moet er niet te lang mee wachten'

Veel zwaar vuurwerk komt alsnog illegaal het land binnen. Gerritzen hoopt dat de overlast de komende jaren afneemt, mede dankzij Europese regels. Én zijn vuurwerkshows. "Je moet er als gemeente niet te lang mee wachten. Er zijn niet veel bedrijven die dit op grote schaal doen."

Een compleet vuurwerkverbod ziet hij niet zitten. "Ik gun het de mensen die graag vuurwerk afsteken ook van harte. Maar wel op een verantwoorde manier: houd rekening met elkaar."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Dit betekent uitslag van verkiezingen in Duitsland voor Nederland (en Europa)

Dit betekent uitslag van verkiezingen in Duitsland voor Nederland (en Europa)
Friedrich Merz, leider van de Duits christendemocratische CDU/CSU
Bron: AFP

Door de verkiezingswinst van het christendemocratische CDU/CSU schuift de Duitse regering waarschijnlijk op naar rechts. Wat betekent deze uitslag voor Nederland en andere Europese landen? "Nederland en Duitsland zitten erg op één lijn."

Lijsttrekker Friedrich Merz van CDU/CSU is de beoogde opvolger van de huidige bondskanselier Olaf Scholz. Merz heeft aangegeven dat hij haast wil maken met het vormen van een regering.

Ideeën overlappen

"Ik denk dat het voor Nederland niet slecht is als Merz de nieuwe bondskanselier wordt", zegt Hanco Jürgens van het Duitsland Instituut. "De ideeën van de CDU zijn over het algemeen in lijn met wat Nederland politiek gezien wil. Bijvoorbeeld als het over financiën gaat: zuinig aan doen en niet te veel geld over de balken smijten."

Ook op het gebied van defensie zijn er overeenkomsten, volgens Jürgens. En als het om Amerika gaat, dat heeft aangekondigd dat het zonder Europa wil beslissen over het einde van de oorlog in Oekraïne. Duitsland is er, net als Nederland, geen voorstander van om alles Europees te regelen, zonder Amerika. "Het zal er alles aan doen om Amerika toch te betrekken."

Afhankelijk voor kernwapens

Dat Duitsland en Nederland wat dat betreft op één lijn liggen, heeft ermee te maken dat zowel Nederland als Duitsland geen eigen kernwapens hebben, legt Jürgens uit.

"We zijn afhankelijk van de Amerikaanse 'veiligheidsparaplu'. En een sterkere kanselier, zoals Merz, is ook in het belang van Nederland."

Bekijk ook

Europees leger

Eerdere uitspraken van Merz hintten erop dat hij de positie van Europa wil versterken met een Europees leger. Toch is het volgens Jürgens afwachten of dat ook daadwerkelijk gaat gebeuren. "Dat hebben we al eerder gezien met Angela Merkel en Macron. Zij hadden ook allerlei ideeën over een Europees leger, die uiteindelijk nooit gerealiseerd zijn", vertelt de Duitslandkenner.

"Uitspraken zijn mooi, maar of ze ook werkelijkheid worden, moeten we zien. Bovendien zijn de Fransen en Duitsers niet alleen. Die moeten ook rekening houden met Polen, Denemarken, Tsjechië en Nederland. Dus er is nog heel veel tijd nodig om zulke ideeën vorm te geven."

info

De Duitse verkiezingsuitslag

CDU/CSU is met lijsttrekker Friedrich Merz de grootste partij geworden in Duitsland met 28,4 procent, de radicaal-rechtse partij AfD kreeg 20,1 procent van de stemmen en de sociaaldemocratische SPD van de huidige bondskanselier Olaf Scholz, heeft een nederlaag geleden met 16,3 procent van de stemmen.

'Duitse economie raakt ons minder hard'

Naast defensie, was ook de economie een belangrijk verkiezingsthema. De huidige Duitse economie staat namelijk erg onder druk. Economen waarschuwden eerder al dat de kwakkelende Duitse economie invloed kan hebben op Nederland. Ook Jürgens ziet dat: "Als het niet goed gaat in Duitsland, heeft dat ook gevolgen voor Nederland, met name voor toeleveranciers van bijvoorbeeld de auto-industrie."

Maar volgens hem hoeven we ons wat dat betreft nog geen grote zorgen te maken. "Het spreekwoord 'als Duitsland niest wordt Nederland verkouden', gaat tegenwoordig minder op. Dit omdat wij meer internationale industrie hebben gekregen, zoals ASML. Dat maakt ons onafhankelijker." Bovendien ziet Jürgens dat de Nederlandse economie gegroeid is, waardoor wat er in Duitsland gebeurt, ons minder hard zal raken.

Bekijk ook

Weinig geld naar de EU

Hoewel Merz voorstander is van samen optrekken binnen Europa, merkt Jürgens ook op dat de Duitse lijsttrekker daar niet te veel geld aan wil uitgeven. "En dat is denk ik wel een probleem. Want de komende jaren zal er toch veel geld moeten worden uitgegeven aan de EU, bijvoorbeeld aan de Europese defensie-industrie. En dat zie ik nog niet zo snel gebeuren. Juist niet, omdat Merz eigenlijk het begrotingstekort niet wil laten oplopen en zuinig is als het gaat om Europa."

Jürgens: "Merz wil dat Duitsland de grootste economie van Europa is en dus ook de leiding moet nemen in het debat. Het is wel duidelijk dat Merz een beetje een haantje de voorste is. Duitsland wil de leiding nemen, vooral nu Trump zijn handen lijkt af te trekken van Europa."

Wat betekent de Duitse verkiezingsuitslag voor Nederland?

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Komt er een Europees defensiefonds? 'Er moet meer vertrouwen onderling komen'

Komt er een Europees defensiefonds? 'Er moet meer vertrouwen onderling komen'
Landmacht in startblokken voor NAVO-oefening Steadfast Defender
Bron: ANP

Europa moet zo snel mogelijk een defensiefonds oprichten om samen wapens in te kopen. Er moeten extra tanks, vliegtuigen en munitie komen, nu de steun van de Verenigde Staten niet langer zeker is. Nederland is tegen zo'n fonds. Is dat terecht?

Volgens Harald Benink, hoogleraar Bankwezen en Financiering aan Tilburg University zijn er twee mogelijkheden. Alle landen gaan, ieder voor zich, de defensie-uitgaven verhogen. Een alternatief is een Europees defensiefonds waarbij alle landen gezamenlijk 500 tot 700 miljard euro lenen.

Risico's delen

Het probleem bij het verhogen van de defensie-uitgaven per land, is volgens Bennink dat een aantal landen al zeer hoge staatsschulden hebben als percentage van hun nationaal inkomen. Als landen als Italië en Frankrijk hun staatsschulden verder verhogen, kun je de situatie krijgen dat we weer een nieuwe eurocrisis krijgen. Niet verstandig dus, denkt Benink.

Bij het alternatieve plan: een Europees defensiefonds, deel je juist de risico's. "Als je een fonds creëert, dan wordt de terugbetaling van de obligaties gegarandeerd door alle 27 landen van de Europese Unie", legt hij uit.

Coronaherstelfonds

In 2020 deed Europa iets soortgelijks met het coronaherstelfonds. "Toen heeft Europa voor 750 miljard euro geleend", vertelt econoom Benink. Het geld ging toen naar de landen zelf, het defensiefonds moet Europees worden besteed.

"Voor fabrieken voor wapens in Duitsland of Frankrijk, tanks in Duitsland", noemt hij als voorbeelden waar dat geld naartoe kan gaan. "Je moet dat Europees aanvliegen en niet op het niveau van alle landen. Want dan krijg je dat iedereen weer zijn eigen industrie gaat bevoordelen."

Bekijk ook

Vertrouwen

Macro econoom Edin Mujagić van Beleggingsfonds Hoofbosch noemt het 'volkomen logisch' dat Europese landen zoveel mogelijk samen doen. "Samen sta je sterker", zegt hij. "Als we het over defensie hebben, dan zou je in principe veel beter samen kunnen optrekken en dus die uitgaven ook samen kunnen financieren."

Maar voor een gezamenlijk fonds - waarbij iedereen garant staat voor elkaar - is weinig vertrouwen tussen de landen onderling. Bij invoering van de euro zijn er afspraken gemaakt over schulden en investeringen in het defensiebudget. "Er zijn heel veel Europese landen die zich al die tijd niets of weinig aangetrokken hebben van die regels", zegt hij. "Daar betalen wij nu de prijs van."

Nederland tegenstander

Nederland is een tegenstander van een defensiefonds omdat het 'traditioneel' tegen staatsleningen is. "Dat was vijf jaar geleden met het coronaherstelfonds ook al zo", zegt Benink. Na vier nachten onderhandelen is Nederland toen toch akkoord gegaan. Toenmalig premier Rutte zei dat dit nooit meer zou gebeuren.

Maar de wereld is in die tijd fors veranderd. Groot-Brittanië verdween uit de Europese Unie, Denemarken was tegen, maar draaide bij nadat Trump dreigde met het innemen van Groenland. Ook de winnaar van de Duitse verkiezingen, Friedrich Merz zegt een voorstander te zijn van zo'n Europees defensiefonds.

Bekijk ook

'Er zullen bijeffecten zijn'

Nederland staat steeds meer geïsoleerd in Europa, zegt Mujagić. "Nederland is niet zo heel groot om continu tegen heel veel dingen 'nee' te kunnen zeggen. Ik vrees dat - als Europa ervoor kiest om deze weg te nemen - we als Nederland ook mee moeten."

Mujagić: "Als je geen grote bondgenoten achter je hebt, wordt het heel moeilijk om dit soort ontwikkelingen in je eentje tegen te gaan." Volgens hem zijn er twee opties: je doet het of je doet het niet. "Welke van de twee je ook kiest, de kans is groot dat er negatieve bijeffecten zullen zijn."

Druk van Trump

Hoewel Nederland onder Rutte nog tegen is, denkt Benink niet dat hij zich als secretaris-generaal van de NAVO zal verzetten tegen een defensiefonds. Trumps druk op Europa om meer uit te geven aan defensie groeit, maar veel landen voldoen nog niet eens aan de norm van 2 procent.

Trump weet dat dit niet binnen een jaar kan. "Maar hij wil geloofwaardige plannen zien", vult de econoom aan. Als dat plan er niet ligt, trekt hij zijn handen van de NAVO af. "Er zal dus een geloofwaardig plan moeten liggen voor de NAVO-top in Den Haag eind juni. Dat is al over vier maanden."

Komt er een Europees defensiefonds? 'Er moet meer vertrouwen onderling komen'

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant