radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Discussie over aanwezigheid Kamervoorzitter Martin Bosma (PVV) bij herdenking afschaffing slavernij: 'Ik gun het hem niet om niet te komen'

Discussie over aanwezigheid Kamervoorzitter Martin Bosma (PVV) bij herdenking afschaffing slavernij: 'Ik gun het hem niet om niet te komen'
Tweede Kamervoorzitter Martin Bosma (PVV) legt een krans tijdens de Nationale Herdenking op 4 mei
Bron: ANP

Tweede Kamervoorzitter Martin Bosma van de PVV komt op 1 juli naar de Nationale Herdenking Slavernijverleden in Amsterdam. Hij zal dit jaar tijdens Keti Koti een krans leggen, tot ergernis van het stadsdeel Zuidoost. "Het doet me pijn en verdriet."

Het is traditie dat de voorzitters van de Tweede en de Eerste Kamer namens de Staten-Generaal een krans leggen bij het Nationaal Monument Slavernijverleden in het Amsterdamse Oosterpark. Maar stadsdeelcommissieleden Dylan Lennox Bakker (BIJ1) en George Owusu (DENK) riepen de gemeenteraad dinsdag in een motie op om zich uit te spreken tegen de komst van Bosma.

Meerderheid niet blij

De twee willen dat er een vervanger komt vanwege uitspraken die Bosma in het verleden deed. Een meerderheid van de stadsdeelcommissie stemde met de motie in en wil dus niet dat Bosma aanwezig die dag is. PvdA-lid binnen de stadsdeelcommissie Amsterdam Zuidoost, Ara Heuvel, stemde als enige van de PvdA-fractie tegen de motie van Bakker. "Ik gun het Martin Bosma niet om niet te komen."

Heuvel, zelf van Surinaamse afkomst, herkent het gevoel van ongemak. "Gemengde gevoelens. Aan de ene kant is het natuurlijk verschrikkelijk, want hij heeft abjecte ideeën, een raar wereldbeeld wat mij betreft." Tegelijkertijd gelooft hij dat je iemand in zijn rol voorzitter van de Tweede Kamer juist moet uitnodigen.

Belang van herdenking inzien

"Als voorzitter van de Tweede Kamer kan hij niet weigeren", legt Heuvel uit. "Hij moet straks een krans leggen bij de herdenking, iets dat hij onzinnig vindt, en dat het schade aanbrengt aan het gedachtegoed van Nederland." Hiermee doelt hij op eerdere uitspraken van de politicus die voorheen initiatieven als het Slavernijmuseum een leugenpaleis noemde.

Toch hoopt Heuvel dat Bosma, juist door het leggen van een krans, het belang van de Herdenking gaat inzien. "Tussen alle zwarte mensen in het Oosterpark die hij een bedreiging vindt voor de Nederlandse staat", zegt hij.

Bekijk ook

'Komst niet gepast'

Claudia Esajas is ook lid van de stadsdeelcommissie Amsterdam Zuidoost (D66) en stemde vóór de motie van Bij1. "De standpunten van Bosma, zijn uitspraken, houding en attitude naar mensen met andere achtergrond vind ik heel erg. En dat op de plek waar we onze voorouders moeten eren. Het doet me pijn en verdriet."

Ze vertelt wat voor waarde de herdenking voor haar heeft. "Het is een plek waar wij onze voorouders gedenken, waar wij stilstaan bij wat er is gebeurd. Die pijn, die dragen wij met ons mee. Op deze plek, één keer per jaar, staan we daarbij stil. Dan vind ik zijn komst niet gepast."

'Als het kon had hij geweigerd'

Hoewel Bosma vanuit zijn rol als Kamervoorzitter zal verschijnen, zitten de uitspraken uit het verleden Esajas nog dwars. "Er is niet eerder een voorzitter geweest met dergelijke ideeën. Dus hij zou al vanuit persoonlijke integriteit moeten zeggen: hier werk ik niet aan mee", zegt ze. "Ik ben vertegenwoordiger van Zuidoost, en hij heeft een groot deel van de inwoners van dit stadsdeel gekwetst. Dan kan ik hier niet voor staan."

Maar volgens Heuvel moet Bosma juist worden omarmd. "Het is pijnlijk dat iemand met zulke ideeën in het Oosterpark straks een krans komt leggen. Maar tegelijkertijd vind ik ook dat je die kans niet moet ontnemen. Want als hij zelf op persoonlijke titel de kans had of uitgenodigd werd, dan had hij absoluut geweigerd. Dan vind ik het prachtig, dat hij tussen al die verschillende culturen een krans moet leggen."

Bekijk ook

Geen politiek

Of de motie - die door zes van de tien commissieleden wordt gesteund - daadwerkelijk de komst van Bosma beïnvloedt, is nog maar de vraag. De GroenLinks-fractie van de stadsdeelcommissie stemde bijvoorbeeld niet met de motie in. En ook de burgemeester van Amsterdam, Femke Halsema, benadrukt de de rol van Bosma als Tweede Kamervoorzitter.

"In een tijd van grote maatschappelijke onrust moeten democratische rituelen en tradities, die verzoenend zijn en mensen bij elkaar brengen, in ere worden gehouden. Het is van groot belang dat het hoogste orgaan van ons land, het parlement, vertegenwoordigd is. Je moet dat niet politiek maken. Dit keer is het deze voorzitter van de Kamer, de volgende keer is het een andere voorzitter", zegt Halsema.

Slavernij-instituut

De organisatie achter de herdenking op 1 juli, het Nationaal instituut Nederlands slavernijverleden en erfenis (NiNsee), nodigt de voorzitters uit. Zij geven dan ook aan de komst van Bosma niet in de weg te gaan staan. Linda Nooitmeer, de voorzitter bestuur NiNsee vertelt in een persbericht dat ze volgens het 'gerespecteerde protocol' willen houden om 'democratisch gekozen bestuurders eenduidig te faciliteren'. Dit geldt dus ook voor Bosma.

"In die zin is de aanwezigheid van juist de heer Bosma bij de herdenking op 1 juli dé gelegenheid om onderdeel te zijn van dat bezinnings- en bewustwordingsmoment. De recente geschiedenis heeft inmiddels aangetoond waar een nieuw verkregen bewustzijn toe kan leiden." Heuvel snap het besluit van NiNsee. "Er is altijd gekozen voor de Voorzitter van de Tweede Kamer en en zeker als het NiNsee ervoor kiest, dan sta ik daar ook achter."

Is Kamervoorzitter Martin Bosma (PVV) wel of niet welkom bij herdenking afschaffing slavernij?

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Een derde van 55-plussers vindt dat ze te groot wonen, maar zoektocht naar toekomstbestendig huis duurt vaak jaren

Een derde van 55-plussers vindt dat ze te groot wonen, maar zoektocht naar toekomstbestendig huis duurt vaak jaren
Bron: ANP

Een derde van 55-plussers vindt hun woning te groot voor wat ze nodig hebben. Veel van hen willen wel ruimte maken voor jonge huizenzoekers, maar doorstromen blijkt lastig: 30 procent zoekt al ruim 2 jaar naar een geschikte woning.

Dat blijkt uit onderzoek van EenVandaag onder bijna 30.000 leden van het Opiniepanel. Onder alle ondervraagde 55-plussers zoekt 15 procent op dit moment naar een toekomstbestendige woning, en wil nog eens 27 procent dat op termijn gaan doen. Onder de 55-plussers die op dit moment te groot wonen, is dat aandeel nog groter.

'Gezinnen kunnen ruimte beter gebruiken'

Een derde (33 procent) van alle 55-plussers in het onderzoek laat weten op dit moment meer woonruimte in gebruik te hebben dan nodig. Voor de meesten van hen gaat dat om een woning van 100 vierkante meter of groter. Sommigen willen graag naar een woning met minder trappen, minder tijd kwijt zijn aan de schoonmaak, of ruimte bieden aan jonge huizenzoekers.

"Ik ben alleenstaand in een eengezinswoning, het onderhoud wordt me een beetje te veel", vertelt een gepensioneerde deelnemer. "Er zijn gezinnen die de ruimte veel beter kunnen gebruiken."

Hoe denken jongeren en 55-plussers over de grootte van hun woning?

Jongeren komen ruimte tekort

Die opvatting kunnen veel jongeren beamen. Waar 55-plussers vaker woonoppervlakte over hebben, moet een vijfde (21 procent) van 18- tot en met 34-jarigen het doen met een woning die te klein is voor hun situatie. Van hen woont 40 procent momenteel in een woning van minder dan 50 vierkante meter.

"We willen eigenlijk kinderen, maar stellen dat al jaren uit omdat we geen geschikte woning kunnen vinden", laat een jongere in zo'n woning weten. "Ik ben bang dat het voor ons al te laat is tegen de tijd dat de woningmarkt weer hersteld is."

Zijn 55-plussers van plan te verhuizen naar een toekomstbestendige woning?

Zoektocht naar woning

Een flinke groep van 55-plussers met een te grote woning is best bereid om plaats te maken voor woningzoekende jongeren en daarbij ruimte in te leveren.

Een derde van hen (34 procent) is op dit moment al op zoek naar een woning die beter geschikt is om op latere leeftijd in te wonen. Nog eens 40 procent zou dat op termijn willen.

Minder woning, hogere huur

Toch is het voor een ruime meerderheid (85 procent) van de 55-plussers die nu op zoek zijn, lastig om iets te vinden. 30 procent geeft aan al minstens 2 jaar bezig te zijn met het vinden van de juiste woning. Zij zien weinig geschikte opties en lange wachttijden in de sociale huur, maar zouden er vaak ook financieel flink op achteruit gaan.

"Ik wil graag kleiner wonen, maar kan alleen een appartement krijgen van 1.500 euro", laat iemand weten. "Dan zou ik een tuin én ruimte inleveren voor ruim 500 euro per maand meer."

Hoe lang zijn 55-plussers al op zoek naar toekomstbestendige woning?

Niet iedereen wil verhuizen

Bovendien zou ongeveer een vijfde (21 procent) van 55-plussers ondanks een te grote woning helemaal niet willen verhuizen. Voor sommigen is hun woning al voldoende geschikt om ook later nog te kunnen wonen.

Anderen hebben daarvoor aanpassingen laten doen, zoals het plaatsen van een traplift of het bouwen van een badkamer op de begane verdieping om langer in hun huis te kunnen blijven.

Gehecht aan woning

Daarnaast spelen er, ook onder ouderen die hun huidige woning eigenlijk te groot vinden, sentimentele redenen mee om niet weg te willen.

Bijvoorbeeld omdat ze gehecht zijn aan hun huis of niet weg willen uit hun sociale omgeving. "Een fijne buurt en een riant huis, daar kan geen appartement tegenop", besluit een deelnemer.

Bekijk ook

info

Over dit onderzoek

Het onderzoek is gehouden van 14 maart tot en met 3 april 2025. Er deden in totaal 29.827 leden van het EenVandaag Opiniepanel mee, onder wie 3.490 deelnemers van 55 jaar en ouder, die een woning voor latere leeftijd zoeken. Het onderzoek is na weging representatief voor zes variabelen, namelijk: leeftijd, geslacht, opleiding, burgerlijke staat, spreiding over het land en politieke voorkeur, gemeten naar de Tweede Kamerverkiezingen van 2023.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Waarom in Nederland geboren Mikael (12) nu waarschijnlijk wel definitief 'terug' naar Armenië wordt gestuurd

Afgelopen zomer was er veel aandacht voor de situatie van de 12-jarige Mikael. Hij is in Nederland geboren maar wordt uitgezet naar Armenië, waar zijn ouders vandaan komen. Wat voor opties heeft hij nog om toch te blijven? "Einde van de rit in Nederland."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant