radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Belgische staatssecretaris Mahdi kritisch op ontbrekend Europees migratiebeleid: 'Kan ondergang worden van Europese Unie'

Belgische staatssecretaris Mahdi kritisch op ontbrekend Europees migratiebeleid: 'Kan ondergang worden van Europese Unie'
Belgische staatsecretaris Asiel en Migratie Sammy Mahdi.
Bron: EenVandaag

"In Europa moeten we eerst altijd aan de afgrond komen voordat er iets gebeurt. En als het gaat om Migratie staan we daar al een tijdje." Het zijn duidelijke woorden van de Belgische staatsecretaris Asiel en Migratie Sammy Mahdi.

Zelf is Sammy Mahdi de zoon van een migrant; zijn vader vluchtte uit het Irak van Saddam Hoessein naar België. Daar trouwde hij met een Belgische. Nu is de 33-jarige Mahdi de nieuwe ster van de christendemocraten én staatssecretaris voor Asiel en Migratie in België.

Tragedie in het Kanaal

De jonge staatssecretaris is een energieke verschijning en houdt zich met verrassend veel enthousiasme bezig met het meest taaie en lastige dossier van de actuele politiek: migratie.

Hij zag met lede ogen aan hoe werd gereageerd op de tragedie die zich vorige week afspeelde in het Kanaal tussen Frankrijk en Engeland. Daar kwamen 32 migranten om nadat hun rubberbootje werd overvaren door een containerschip.

Bekijk ook

Europees antwoord

"Franse en Engelse politici wijzen naar elkaar en roepen om strengere bewaking, maar we zien dat dat niet werkt. Sinds de havens ultrastreng zijn beveiligd is het aantal migranten op kleine bootjes explosief gestegen", zegt Mahdi. Of het nu in België is of aan de Poolse grens; meer dan ooit geldt dat migratie vraagt om een Europees antwoord, vindt hij.

"Vergeet niet dat de bootjes in het Kanaal uit Duitsland komen, de bestelwagens uit België en de zwemvesten uit Nederland, bij wijze van spreken. Het is een internationaal georganiseerd systeem van mensensmokkel dat je alleen goed kan aanpakken met Europese samenwerking."

info

In het kort

Sammy Mahdi is sinds 1 oktober 2021 staatsecretaris Asiel en Migratie namens de christendemocraten in België. Hij groeide op in België als zo'n van een Iraakse vader die vluchtte voor het regime van Saddam en een Belgische moeder.

Onlangs schreef hij het boek Van hol naar vol over zijn eigen ontwikkeling als politicus. Hij noemt het tevens 'een handvest voor een christendemocratische politiek met een nieuw elan'.

Magneet voor migranten

Maar Mahdi wil verdergaan dan dat: "De situaties in Calais en Duinkerken geven iets duidelijk aan: Engeland, waar geen registratie- en identificatieplicht geldt, werkt als een onweerstaanbare magneet voor migranten."

Met name voor mensen die het Europese asielsysteem al zonder succes hebben doorlopen, lijkt dat de laatste kans om toch nog een bestaan op te bouwen zonder papieren, legt hij uit. "Maar dat El Dorado blijkt meestal een wereld van uitbuiting en armoede. We zouden de Britten moeten durven vragen om hun model te hertekenen."

Bekijk ook

Fort met poorten

Mahdi pleit al een tijdje voor een centraal Europees beleid met harde buitengrenzen: een 'fort met poorten waar kordaat maar humaan' in snelle procedures wordt beslist over asiel. Het opzetten daarvan is volgens de Belgische staatssecretaris uiteindelijk een kwestie van 'capaciteit inzetten en moed tonen'.

Daarnaast zouden er vormen van legale economische migratie mogelijk moeten worden, vindt hij. Maar dan wel gecontroleerd en in samenwerking met de landen van herkomst.

Terugkeerregelingen

Die landen moeten volgens Mahdi als onderdeel van zo'n systeem ook meewerken aan terugkeerregelingen. "De zeer lage terugkeerpercentages zijn een achilleshiel van ons opvangsysteem."

"Nu moet ik als Belgische staatsecretaris bij al die landen gaan smeken of ze burgers willen terugnemen. Als je als Europa met die partijen onderhandelt krijg je veel meer gedaan. Zeker als het betekent dat je ook daar investeert in economische ontwikkeling."

Bekijk ook

'Het gore Europa'

Europa moet volgens Mahdi beseffen dat migratie, en de onmacht van Europa om daar een gecoördineerd antwoord op te geven, de ondergang kan worden van de Europese Unie.

"We wijzen nu nog naar Oost-Europa als de dwarsliggers voor een asielbeleid. Maar als we het migratievraagstuk nu niet aanpakken is er binnen 10 jaar ook in West-Europa een meerderheid aan landen die door populisten geleid wordt. Dan gaan we van het verenigd Europa naar het 'gore Europa' dat uiteindelijk zichzelf zelf ten val brengt. En dat moeten de politici die nu deze kwestie voor zich uit schuiven maar aan zich zelf gaan uitleggen.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Wat de nieuwe migratieplannen van de EU betekenen voor uitgeprocedeerde asielzoekers

Uitgeprocedeerde asielzoekers zouden de Europese Unie echt moeten verlaten: dat is de inzet van nieuwe plannen van de Europese Commissie. Maar hoogleraar migratie Arjen Leerkes is kritisch. "Voor een deel gaat het ook om beeldvorming."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Waarom de ene persoon gevoeliger is voor PTSS dan de andere

Waarom de ene persoon gevoeliger is voor PTSS dan de andere
Hulpdiensten sluiten een plaats delict in Zwijndrecht af na een schietpartij
Bron: ANP

Waarom krijgt de een na een schokkende gebeurtenis posttraumatische stress en de ander niet? Radboud Universiteit deed hier samen met de Nationale Politie onderzoek naar.

Mishandeling, een zwaar ongeval of oorlog, dit zijn enkele voorbeelden van situaties die kunnen leiden tot een posttraumatisch stresssyndroom (PTSS). In Nederland krijgen jaarlijks 400.000 mensen de diagnose. Maar de een is hier gevoeliger voor dan de ander, blijkt uit onderzoek van de Radboud Universiteit Nijmegen.

Uniek onderzoek naar PTSS

Aan het onderzoek van de universiteit deden ruim 200 beginnende agenten mee. Volgens neurowetenschapper en een van de onderzoekers van de studie Linda De Voogd is dit uniek. "Er zijn weinig onderzoeken gedaan waarbij de deelnemers nog geen dingen hebben meegemaakt of geen PTSS-klachten hebben", vertelt ze.

En voor een goede meting moet je er juist bij zijn voordat iemand een traumatische ervaring meemaakt, weet de onderzoeker. "Ook richtten vorige studies zich vooral op kleinere onderzoeksgroepen en militairen."

Bekijk ook

Wel of niet schieten

Tijdens het onderzoek moesten de agenten onder een MRI-scan een schietopdracht doen. "Om de spanning op te bouwen moesten de deelnemers een poppetje in de gaten houden. Het poppetje kon een geweer of een telefoon uit zijn zak pakken", gaat De Voogd verder. En op basis daarvan moesten de agenten een keuze maken: wel of niet schieten.

"Bij het pakken van het geweer, moesten de agenten op het poppetje schieten. Bij het pakken van de telefoon, moeten ze niks doen. Dat was dan de veilige situatie," vertelt De Voogd. "Bij een foute keuze kregen de agenten een elektrisch schokje. De schok doet niet echt pijn, maar het is wel vervelend. Er stond dus wel iets op het spel."

Actieve amygdala

Het uitvoeren van de oefening stimuleert hersenactiviteit, vooral in de amygdala. "Dat is een gebied in de hersenen dat betrokken is bij het verwerken van informatie en het detecteren van dreiging", legt De Voogd uit.

Anderhalf jaar na de MRI-scan moesten de onderzochte agenten terugkomen naar de universiteit. "Uit de studie blijkt dat agenten met een hyperactieve amygdala vaker kampen met de symptomen die passen bij PTSS", vertelt De Voogd. "Mensen met een actievere amygdala hebben dus meer kans op het ontwikkelen van PTSS na het meemaken van trauma."

Bekijk ook

Nachtmerries en overprikkeld

Voormalig politieagent Maaike Zegers heeft te maken gehad met zo'n trauma. "Tijdens mijn werk kreeg ik steeds vaker een onveilig gevoel en wilde ik niet terug naar bepaalde plekken", vertelt ze.

"In het begin dacht ik: dat is logisch en dit hoort nou eenmaal bij mijn baan. PTSS was ook geen onderwerp dat destijds bij de politie besproken werd. Maar mijn klachten gingen van kwaad tot erger: nachtmerries, overprikkeld en een extreem kort lontje. Na enige tijd kwam ik thuis te zitten en startte ik met intensieve traumaverwerking."

'Donkere wolk ging weg'

"Inmiddels gaat het mentaal goed met mij en ik werk niet meer bij de politie", vertelt ze. Ze schreef een paar jaar geleden het boek 'Een kast vol', om families te helpen om met PTSS om te gaan. "Juist door het woord 'PTSS' in huis te halen, ging de donkere wolk weg. Dat was verhelderend."

Zegers was geen onderdeel van het onderzoek van de Radboud Universiteit, maar juicht dit soort studies erg toe. "Als ik van tevoren had geweten dat ik misschien een hoger risico had op PTSS, dan had ik nog steeds het vak gekozen. Ik heb bij de politie ook een hele fijne tijd gehad."

Eén stukje in een grote puzzel

Met de studie probeert de onderzoeker preventief te kijken naar PTSS en mensen zoals Maaike Zegers te helpen.

"Met dit onderzoek zijn er wellicht mogelijkheden om beter om te gaan met trauma of aversieve gebeurtenissen. In de hoop om de kans op PTSS te verkleinen, ook voor andere beroepen buiten de politie,'' zegt De Voogd. "Maar de studie is slechts één stukje in een grote puzzel."

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant