radio LIVE
meer NPO start
EenVandaag Opiniepanel

Meerderheid wil dat beleggers meer betalen voor aankoop huis

Meerderheid wil dat beleggers meer betalen voor aankoop huis
Bron: ANP

Het moet beleggers moeilijker gemaakt worden om woningen in de grote steden op te kopen. Gewone kopers moeten zo meer kansen krijgen op de vastgelopen huizenmarkt. Dit zeggen deelnemers aan het onderzoek naar de woningmarkt van EenVandaag.

Tweederde (63 procent) vindt dat beleggers meer overdrachtsbelasting moeten gaan betalen. Onder kiezers van alle partijen is hier een meerderheid voor. Aan het onderzoek deden 29.000 leden van het EenVandaag Opiniepanel mee.

Prins Bernard jr. meer dan honderd woningen

Steeds meer beleggers kopen huizen op met als doel die te verhuren of door te verkopen, terwijl de woningmarkt voor particulieren muurvast zit. In de grote steden gaat het om één op de vijf van alle woningaankopen. Een grote belegger als prins Bernhard junior heeft in Amsterdam meer dan honderd woningen in zijn bezit. Nu betaalt iedereen die een bestaande woning koopt een overdrachtsbelasting van 2 procent van de koopsom. PvdA-Kamerlid Henk Nijboer en sommige economen pleiten ervoor om de overdrachtsbelasting voor beleggers te verhogen.

Lees ook

Overdrachtsbelasting: 6 procent of meer

De meeste deelnemers aan het onderzoek (63 procent) vinden dat de overdrachtsbelasting voor beleggers in ieder geval omhoog moet naar 6 procent. De ondervraagde kiezers van de coalitiepartijen zijn hier voor: VVD (56 procent), CDA (63 procent), D66 (74 procent) en CU (70 procent). Ook de achterban van alle andere partijen zien dit zitten: PVV (57 procent), GroenLinks (76 procent), SP en PvdA ieder 72 procent.

De helft van alle ondervraagden (49 procent) vindt dat die belasting zelfs nog wel hoger mag worden. Ze hopen dat dit een deel van de beleggers zal ontmoedigen. Slechts 15 procent vindt dat de overdrachtsbelasting voor beleggers 2 procent moet blijven, 21 procent weet het niet.

Lees ook

File op de woningmarkt

Het algemene gevoel van de deelnemers is dat de huizenmarkt muurvast zit en er slecht voor staat (77 procent). Ook verwachten ze dat de huizenprijzen in 2019 verder zullen stijgen (59 procent). Veel mensen ervaren zelf dat er heel weinig geschikt en betaalbaar aanbod is. Ze beschrijven het als een file op de woningmarkt: starters kunnen zelfs geen kleine woning vinden en gezinnen met kinderen blijven noodgedwongen in een te klein huis wonen. Daar staat tegenover dat senioren vaak wel een grote eengezinswoning hebben, maar eigenlijk liever gelijkvloers in een seniorenwoning willen wonen. Maar ook die woningen zijn schaars en zo blijft iedereen zitten waar hij zit.

File op de woningmarkt
Bron: EenVandaag

Extra bouwen

In het panelonderzoek werd ook gevraagd naar oplossingen om de woningmarkt weer in beweging te krijgen. De ondervraagden vinden het vooral belangrijk dat er extra gebouwd gaat worden. In het bijzonder worden genoemd sociale huurwoningen (60 procent) en koopwoningen voor gezinnen (54 procent). Andere oplossingen ziet men in huizenruil en meer kleinschalige woonvormen, zoals tiny houses. Ook het makkelijker maken om in vakantiehuisjes te wonen, vinden ze een goede zaak (75 procent).

Mensen met een baan voorrang?

In sommige gemeenten krijgen mensen voorrang bij de toewijzing van een sociale huurwoning als ze in die gemeente ook werken. De vraag is of dit landelijk ingevoerd zou moeten worden. Een kleine meerderheid (55 procent) vindt dit een goed plan. Zij zien als bijkomend voordeel dat het helpt om het personeelstekort van bijvoorbeeld leraren of mensen in de zorg te verkleinen in zo'n gemeente. Maar een kwart (27 procent) ziet dit niet zitten. Zij vinden dat iedereen gelijke kansen moet hebben, ook mensen die geen werk hebben.

info

Over het onderzoek

Het EenVandaag Opiniepanel bestaat uit ruim 50.000 mensen. Zij beantwoorden vragenlijsten op basis van online onderzoek. Aan het onderzoek deden 28.953 leden van het EenVandaag Opiniepanel mee. Het onderzoek vond plaats van 29 oktober tot 20 november 2018. De uitslag van de peilingen onder het EenVandaag Opiniepanel zijn na weging representatief voor zes variabelen, namelijk leeftijd, geslacht, opleiding, burgerlijke staat, spreiding over het land en politieke voorkeur gemeten naar de Tweede Kamerverkiezingen van 2017. Panelleden krijgen ongeveer één keer per week een uitnodiging om aan een peiling mee te doen. Op de meeste onderzoeken respondeert 50 tot 60 procent van de panelleden.

Lees ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Omsingeling als 'militaire oefening': waarom China juist nu druk op Taiwan opvoert

De druk van China op Taiwan wordt steeds groter. Met grootschalige militaire oefeningen rondom het eiland groeit de vrees voor een invasie. Gaat China nu echt proberen Taiwan zich opnieuw toe te eigenen? "Dit moeten we zien als het nieuwe normaal."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Wat 'eenheid van kabinetsbeleid' is en waarom politiek Den Haag dat zo belangrijk vindt

Wat 'eenheid van kabinetsbeleid' is en waarom politiek Den Haag dat zo belangrijk vindt
Asielminister Marjolein Faber en premier Dick Schoof bij het Kamerdebat over de lintjesaffaire
Bron: ANP

'Eenheid van kabinetsbeleid': voor en tijdens het Kamerdebat over de lintjesaffaire gaat het er veel over. Meerdere politici vinden dat minister Marjolein Faber aan deze eenheid morrelt. Maar wat betekent het precies? "Ze moeten met één mond spreken."

Afgelopen weekend werd duidelijk dat minister Marjolein Faber van de Asiel en Migratie weigert te tekenen voor koninklijke onderscheidingen voor vrijwilligers die zich hebben ingezet voor vluchtelingen en asielzoekers. Als oplossing zullen premier Dick Schoof en minister van Binnenlandse Zaken Judith Uitermark hun handtekening zetten. Maar volgens critici staat de 'eenheid van kabinetsbeleid' hierdoor op het spel.

Met één mond spreken

Het kabinet moet met één mond spreken, legt politiek commentator Joost Vullings uit. Dat is volgens hem een van de kernwaarden van het Nederlands staatsbestel. "Je moet het eigenlijk zo voor je zien: je mag als minister best je eigen mening hebben, maar die bespreek je dan alleen in de ministerraad met alle ministers achter gesloten deuren."

"Maar als er dan uiteindelijk een besluit wordt genomen, dan sta je daar met z'n allen achter en draag je dat ook uit", gaat hij verder. "Want anders heb je als kabinet natuurlijk buitengewoon weinig gezag als vervolgens iedere minister alsnog zijn eigen mening gaat geven. En dat is dus hier het geval."

Niet de eerste keer

Toch is het niet voor het eerst dat een minister uitspreekt dat hij of zij het niet eens is met de rest van het kabinet. Zo keerde Mona Keijzer, toen nog staatssecretaris van Economische Zaken, zich in 2021 tegen een in de ministerraad genomen besluit over het coronatoegangsbewijs. Zij stapte uiteindelijk niet zelf op, maar werd ontslagen door toenmalig premier Mark Rutte: een uitzonderlijk besluit.

Het Kamerdebat vandaag gaat dan ook niet alleen om een eventueel excuses van minister Faber, maar ook om leiderschap van premier Schoof, vertelt Vullings. "Het is de bedoeling dat hij tegen zijn minister zegt: 'Luister, wij willen dat deze lintjes worden uitgedeeld aan die mensen. En we willen ook dat iedereen dat uitdraagt en er niet één iemand zegt het er niet mee eens te zijn.'"

Bekijk ook

'Kabinet is als voetbalteam'

Partijleider Mirjam Bikker van de ChristenUnie vergelijkt het kabinet met een voetbalteam. "Als je gaat spelen in verschillende stijlen, wordt het geen wedstrijd. En een belangrijke regel is: het kabinet regeert, en gaat als het goed is aan de slag met wetsvoorstellen, en de Kamer controleert."

"Maar als de ene minister zegt 'ik vind het een goede wet' en de andere 'ik vind het een slechte wet', dan kan de Kamer dat niet meer controleren", benadrukt ze over het belang van 'eenheid van kabinetsbeleid'. "Wat je persoonlijk op een verjaardag vindt, is tot daaraan toe. Maar als minister spreek je dezelfde woorden als je collega's, want je bent het met elkaar eens."

'Niet alleen excuses, ook tekenen'

Ook GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans is niet te spreken over de huidige situatie. Volgens hem is eenheid juist nu nodig. "Kijk eens in wat voor tijd we leven: op 2 uur vliegen is er een oorlog gaande, vandaag kondigt Trump handelsmaatregelen aan die Nederland hard kunnen raken", somt hij op. "Dan moet je een eensgezind landsbestuur hebben en dat hebben we niet, ze maken alleen maar ruzie."

Het is volgens hem dan ook belangrijk dat Faber niet alleen haar excuses aanbiedt, maar ook zelf de aanvragen voor de lintjes ondertekent. "Dat moet ze beloven, want dat is dan eenheid van kabinetsbeleid. En dat ze iedere volgende aanvraag - die ongetwijfeld zal komen - ook zal tekenen. Daarmee herstel je het vertrouwen in het decoratiestelsel."

Bekijk ook

Herhaling voorkomen

Chris Stoffer van de SGP sluit zich hierbij aan en benadrukt hoe belangrijk die eenheid is. "Het is altijd zo geweest en zie in wat voor rommeltje we nu terechtkomen." Daarom vindt hij het ook belangrijk dat premier Schoof uiteindelijk toch aanwezig is bij het Kamerdebat. "Het gaat nu over het hele kabinet", zegt Stoffer. "Hij moet ingrijpen en zorgen dat het niet nog een keer gebeurt."

Ook Vullings ziet dat alle ogen nu op de premier gericht zijn, zegt de politiek commentator tot slot. "Vijf lintjes zijn misschien een kleine kwestie, maar als je nu niet optreedt, dan kan het nog een keer gebeuren."

Wat 'eenheid van kabinetsbeleid' is en waarom politiek Den Haag dat zo belangrijk vindt

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant