radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Waar blijft de mannenpil? 'Hij ligt niet voor niks al 40 jaar op de plank'

Waar blijft de mannenpil? 'Hij ligt niet voor niks al 40 jaar op de plank'
Bron: ANP

Sinds de jaren 70 wordt al gesproken over anticonceptie voor mannen. Toch lijkt de 'mannenpil' nog altijd iets voor in de verre toekomst. "Voordat je zo'n middel op de markt brengt, zijn er tientallen miljoenen nodig om het te onderzoeken."

Ondanks dat er al een halve eeuw onderzoek wordt gedaan naar anticonceptiemiddelen voor mannen, is er nog geen werkend middel op de markt. In onze webchat vroegen jullie je af waar de mannenpil blijft.

Moeilijker te ontwikkelen

Dat het zolang duurt, ligt aan verschillende factoren, vertelt programmamanager anticonceptie en abortus Ineke van der Vlugt van Rutgers, het kenniscentrum voor seksuele gezondheid. Een reden is dat het een stuk moeilijker is om anticonceptie te ontwikkelen voor mannen dan voor vrouwen.

"Bij vrouwen gaat het maar om één eicel die bevrucht hoeft te worden om zwanger te raken tijdens de ovulatie. Bij mannen komen bij een zaadlozing miljoenen spermacellen vrij." Om te voorkomen dat de man iemand kan bevruchten, moeten de productie van spermacellen of de zaadlozing worden stilgelegd of tegengehouden. Of de spermacellen moeten verzwakt worden. "Als je bedenkt dat het om meer dan 1 miljoen zaadcellen in een milliliter sperma gaat, dan is dat natuurlijk ongelooflijk veel."

Strenge regelgeving

Daarnaast geldt er steeds strengere wet- en regelgeving om geneesmiddelen - waar hormonale anticonceptie ook onder valt - op de markt te brengen. "Dat zorgt voor een enorm complexe aangelegenheid om een mannenpil of een mannenanticonceptiemethode op de markt te brengen. De eisen aan onderzoek worden steeds strenger."

Veel onderzoek strandt vanwege teveel bijwerkingen, onvruchtbaarheid of andere klachten. "Voordat een middel betrouwbaar, veilig en acceptabel is, moet het heel goed onderzocht zijn. Daar gaat veel tijd overheen."

Bekijk ook

Gel, injectie en pil

Anticonceptie voor mannen is mogelijk in verschillende vormen en maten. Zo wordt er gekeken naar een hormonale gel die de man op de schouders kan smeren, is er een injectie die de spermaconcentratie vermindert en is er een gel die via injectie ingebracht wordt en ervoor zorgt dat er een barrière ontstaat waar het sperma niet doorheen kan.

Daarnaast is er onderzoek naar een pil zoals de anticonceptiepil die veel vrouwen gebruiken. Hier ziet seksuoloog Rik Lunsen minder potentie in, omdat volgens hem mannen minder betrouwbaar zijn met het dagelijks innemen van de pil. "Voor vrouwen is dat al moeilijk, maar voor mannen lukt dat überhaupt niet. Dat is uit onderzoek gebleken."

'Niet commercieel interessant'

Een andere reden waarom mannelijke anticonceptie nog niet op de markt is, is dat de farmaceutische industrie er lang 'geen heil in zag'. Ook Lunsen merkt dit. "Voordat je zo'n middel op de markt brengt, zijn er tientallen miljoenen nodig om het te onderzoeken." Volgens hem zijn veel grote farmaceutische industrieën afgehaakt toen de afzetmarkt voor de mannenpil klein bleek te zijn.

"Alleen in de landen waar er relatief weinig genderongelijkheid is, was er animo voor. En dan heb je het over een paar landen in de wereld. En dat is commercieel niet interessant."

Rik Lunsen en Ineke van der Vlugt
Bron: Eigen beeld
Rik Lunsen en Ineke van der Vlugt

Allerlei experimenten

Ook Van der Vugt herkent dit. "Bij farmaceuten heerst nog steeds het idee dat het niet loont om daarin te investeren. Ze denken dat er geen markt voor is, en het onderzoek is zo complex."

Toch ziet ze het niet somber in. "Er lopen op dit moment allerlei experimenten om te onderzoeken of die mannenanticonceptie kan gaan werken." Sommige van deze onderzoeken zijn nog bezig met dierproeven, maar andere worden al getest op mensen.

info

Ruim helft van jonge mannen wil wel

Uit eerder onderzoek onder het EenVandaag Opiniepanel uit 2021 bleek dat ruim de helft (53 procent) van de jonge mannen die op vrouwen vallen de mannenpil zouden willen gebruiken. Omdat er ook een vrouwenpil bestaat, voelt het voor hen als een vertrouwde methode.

De helft van de jonge mannen (50 procent) zou willen dat er meer anticonceptiemiddelen op de markt komen. Want slechts een kleine groep (38 procent) is voorstander van het smeren van een hormonale gel. En over de niet-hormonale injectie zijn de jonge mannen ook niet enthousiast, een kwart (24 procent) van de mannen zou zo'n spuit overwegen.

'Vrouwen de lasten, mannen de lusten'

Dat veel mannen zeggen open te staan om de mannenpil - of een andere vorm van anticonceptie voor mannen - te nemen, betekent niet dat ze het ook echt gaan doen. Van der Vlugt: "We horen nu vaak dat jonge mannen zeggen: 'Ja, maar het moet geen bijwerkingen geven'. Dan hebben vrouwen dus wel de lasten en mannen alleen de lusten."

Ook Lunsen kent dit bezwaar. "Noord-Europese mannen zijn denk ik best bereid hun bijdrage te leveren, als het maar geen enkel negatief effect oplevert. En als je kijkt wat vrouwen moeten doorstaan om anticonceptie te gebruiken, met toch ook vaak negatieve bijwerkingen, dat gaat bij mannen niet lukken. Het is niet voor niks dat die mannenpil al 40 jaar op de plank ligt, maar dat de ontwikkeling nooit verder gaat."

De regie uit handen nemen

Daarnaast moet er ook de vrouw genoeg vertrouwen hebben in de sekspartner hebben dat deze anticonceptie gebruikt als ze nog niet zwanger wil worden. Van der Vlugt: "Het is altijd nog de vraag: gaan ze dit ook daadwerkelijk doen als die op de markt is? En zouden vrouwen de regie uit handen willen geven? Durven vrouwen erop te vertrouwen dat die man dan elke dag of in ieder geval met enige regelmatig anticonceptie gebruikt?"

Zelf denk Van der Vlugt dat de kans groter is binnen stabiele relaties. "Waar mensen elkaar al langer kennen. En bijvoorbeeld een vrouw al wat langer hormonale anticonceptie heeft gebruikt en geen hormonen meer wil gebruiken. Dan is de beurt aan hun partner. Maar of vrouwen het helemaal uit handen willen geven? Daar ben ik wel benieuwd naar. Want het is toch de vrouw die natuurlijk met gebakken peren zit als ze zwanger wordt."

Bekijk ook

Gedeelde verantwoordelijkheid

Wat er nodig is om anticonceptie voor mannen toch op de markt te krijgen? Geld voor onderzoek, voorlichting en gemotiveerde mannen, zegt Van der Vlugt. "En als er een methode voor mannen op de markt komt, hoort daar ook een goede marketingstrategie. Je moet ze dan nog over de streep krijgen. Het is nu al een heel gedoe om mannen aan het condoom te krijgen."

Vooral de blik op verantwoordelijkheid zou daarvoor moeten veranderen. Die ligt nu nog vooral bij de vrouw. "Omdat het de vrouw is die zwanger kan raken en de vrouw controle heeft over haar lijf en cyclus. Maar je hebt samen seks, 'it takes two to tango', zeg ik altijd."

Testikels verwarmen

Maar volgens Lunsen is er vooral een 'slimme oplossing' nodig. "Stofjes die het zaad niet rechtstreeks beïnvloeden. Je kunt dat bijvoorbeeld ook doen, dat is ook wel geprobeerd, door de temperatuur in de testikels te verhogen."

Bij deze methode moeten mannen gedurende een tijd hun testikels verhitten tot 30 tot 40 graden. "Dat hoef je daarna nog maar één keer per week te doen. Maar ja, de proeven die daarmee zijn gedaan, die bevallen mannen toch niet echt. Elke dag hun ballen ongeveer koken. Dus dat helpt niet."

Andere vormen van seks

Tot er een oplossing op de markt komt - of dat nu een pil is of een andere vorm van anticonceptie - zijn er nog genoeg andere manieren om een zwangerschap te voorkomen.

"Je kunt ook experimenteren met andere vormen van seks, dan penis-in-vagina-seks. Manuele seks of orale seks, kan ook voor vrouwen heel fijn zijn. Je kan dan niet zwanger raken en je hoeft geen anticonceptie te gebruiken", zegt Van der Vlugt.

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Meer maatregelen, of is de zwaar beveiligde EBI in Vught al streng genoeg? Jullie vragen beantwoord

Meer maatregelen, of is de zwaar beveiligde EBI in Vught al streng genoeg? Jullie vragen beantwoord
Beveiliging bij de extra beveiligde inrichting (EBI) in Vught
Bron: ANP

Taghi, Holleeder, Razzouki: de gevaarlijkste Nederlandse criminelen verblijven allemaal in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught, oftewel de EBI. De inrichting heeft het hoogste beveiligingsniveau. We vroegen wat jullie erover willen weten.

Vlakbij de zwaar beveiligde gevangenis in Vught is afgelopen vrijdag een zittingszaal geopend voor strafzaken. Het is een maatregel om vluchtgevaarlijke gedetineerden minder vaak te hoeven vervoeren, want dat is peperduur en heeft grote risico's voor de veiligheid.

Beveiliging aanscherpen

"Tijdens een verplaatsing is er het risico dat een gedetineerde een ontsnappingsmogelijkheid vindt, meer dan wanneer iemand binnen de gevangenismuren blijft", verklaart woordvoerder Charlotte Hees van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI).

De opening van de zittingszaal past in een bredere politieke beweging om de beveiliging rond zware criminelen verder aan te scherpen. Het is onder meer een reactie op incidenten waarbij criminelen ondanks hun detentie vermoedelijk toch contact onderhielden met de buitenwereld.

Is er wel personeel voor een nieuwe EBI?

Tweede EBI in Vlissingen

De afgelopen jaren hebben we gemerkt dat er meer hoogrisico-gedetineerden zijn die hun criminele handelen proberen voort te zetten vanuit hun cel, zegt de woordvoerder van de Dienst Justiële Inrichtingen. Het is ook de reden dat er een extra EBI wordt gerealiseerd op het nieuwe Justitieel Complex in Vlissingen, dat naar verwachting in 2030 klaar is.

Advocaat Geert-Jan Knoops, die vaak in de EBI is geweest, stelt vast: "Er is in de samenleving een toenemende toestroom aan georganiseerde criminaliteit, de aard van het strafrecht is veranderd. Er is daardoor meer behoefte ontstaan aan een tweede EBI."

Druk op capaciteit

Op dit moment is er één EBI in Nederland, in de Penitentiaire Inrichting (PI) in Vught. Die heeft plek voor 24 gedetineerden, verdeeld over verschillende afdelingen. Naast de geplande bouw van een nieuwe EBI in Vlissingen wordt ook de capaciteit in Vught uitgebreid, met twaalf extra cellen.

Er is veel druk op de capaciteit in het gevangeniswezen, zowel wat betreft personeelstekorten als celtekorten, maar op deze groep wordt niet bezuinigd, laat de woordvoerder van de DJI weten.

Wat maakt de EBI anders dan een gewone gevangenis?

Afgezonderd van elkaar

Wat maakt zo'n EBI nu anders dan andere plekken waar gedetineerden verblijven? Het belangrijkste verschil is de doelgroep die erin zit, legt de woordvoerder uit. In de EBI komen vooral gedetineerden terecht die een grote rol speelden in georganiseerde criminaliteit, en die bijvoorbeeld een crimineel netwerk aanstuurden.

"Hierdoor zijn we er in de EBI niet alleen mee bezig dat deze gedetineerden - plat gezegd - achter slot en grendel blijven, maar willen we ook voorkomen dat ze hun criminele netwerk vanuit de gevangenis blijven aansturen."

Volledig afgezonderd

Om dat te voorkomen, is er strenge controle op de gedetineerden. "Het meest essentiële verschil is dat een gedetineerde in de EBI volledig afgezonderd is van andere gedetineerden", vertelt Knoops.

"In gewone gevangenissen mogen gedetineerden met elkaar socialiseren. Bijvoorbeeld gezamenlijk naar de luchtplaats gaan of sporten. Dat is in de EBI vrijwel niet het geval."

Hoe wordt hulp van buitenaf tegengegaan?

Contact met buitenwereld

Woordvoerder Hees legt verder uit dat gedetineerden in de EBI absoluut niet samen in één cel geplaatst worden, zoals dat in andere gevangenissen soms wel gebeurt. De gedetineerden in de EBI kunnen heel soms even samen koken of tegelijkertijd sporten. Maar dan wordt er goed gekeken wie met wie mag, en wie zeker niet.

De afgelopen jaren is er ook meer afstand gekomen in het contact tussen de bewaarders en de gedetineerden. Om bewaarders zelf beter te beschermen.

Controle bij telefoongesprekken

Telefoongesprekken met de buitenwereld zijn bovendien streng geregeld. In andere gevangenissen is er vaak een grotere belzaal en algemenere controle. Maar bij de EBI is die controle één-op-één: om te bellen met een gedetineerde in de EBI, moet de beller onder begeleid toezicht naar een andere gevangenis komen. Zodat nauw in de gaten kan worden gehouden wie met wie belt.

Ook zijn de bezoekregels streng: je kunt niet zomaar even op bezoek bij iemand in de EBI.

Bekijk ook

'Bizar streng'

Volgens Hees is de EBI 'bizar streng'. Ze zegt: "Niemand wordt een momentje losgelaten. De gedetineerden zijn helemaal in hun eentje. En hoewel het natuurlijk terecht is dat ze daar verblijven, is het een heel naar regime om in te zitten."

In 2023 stelde het anti-foltercomité van de Raad van Europa dat de veiligheidsmaatregelen in de EBI 'buitensporig' streng waren.

Ieder jaar opnieuw beoordeeld

De woordvoerder benadrukt dat goed verantwoord moet blijven waarom maatregelen in de EBI nodig zijn. "Dienst Justitiële Inrichtingen staat ook voor een humaan detentiebeleid. Dus bij zo'n streng regime als in de EBI moet je verantwoorden of het noodzakelijk is dat iemand daar verblijft. En als iemand er al langer verblijft: of het niet afgebouwd kan worden. Soms kunnen gedetineerden naar een iets minder zwaar beveiligde inrichting, de Afdeling Intensief Toezicht (AIT)."

Ieder jaar worden de gedetineerden daarom opnieuw beoordeeld. Dat gebeurt onder meer op basis van adviezen van de gevangenisdirecteur.

info

EenVandaag Vraagt

Bij EenVandaag heb je de mogelijkheid om vragen en ideeën in te sturen. Dat kan altijd in onze chat, of je kunt meedoen aan de gerichte EenVandaag Vraagt-oproepen die wij zo'n twee keer per week plaatsen in de Peiling-app. De Peiling-app is gratis te downloaden in de App Store of Play Store.

Cameratoezicht op advocaten

Dan zijn er nog de advocaten die contact hebben met gedetineerden. Ook op dat contact is het toezicht strenger geregeld dan in andere gevangenissen. "In een gewone gevangenis kun je als advocaat gewoon met je cliënt aan een tafeltje zitten, kun je dossiers over en weer uitwisselen, zodat de gedetineerde kan meelezen", weet Knoops uit eigen ervaring.

"In de EBI wordt een gesprek streng gemonitord", zegt Knoops. "Dat is ook altijd zo geweest, voor zover ik weet. Toen ik ruim 10 jaar geleden iemand in de EBI als cliënt had, was dit ook al zo."

Naar de Eerste Kamer

Onder het vorige kabinet stelde minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) nog scherpere maatregelen in de EBI voor. Hieronder was ook het voorstel om cameratoezicht in te stellen bij gesprekken tussen gedetineerden en advocaten.

In februari 2025 stemde de Tweede Kamer in met de wetswijziging die hiervoor nodig was. Het voorstel moet nu nog langs de Eerste Kamer.

Bekijk ook

Verdediging moeilijker

Eerder stemde de Tweede Kamer in met wijzigingen die verder gingen dan enkel cameratoezicht, en ook auditief toezicht mogelijk maakte. Na een spoedadvies van de Raad van State werd hiervan afgezien.

"Het scherpe toezicht in de EBI maakt het werk van de verdediging al een stuk moeilijker", zegt Knoops hierover. "Als het toezicht óók nog eens gepaard zou gaan met geluid opnemen en kunnen terugluisteren. Dan zou een advocaat nooit vertrouwelijk informatie kunnen uitwisselen."

'Grenzen van toelaatbare zijn bereikt'

"Dat zou in strijd zijn met het Europese Mensenrechtenverdrag. Zelfs het belang van de veiligheid van de samenleving kan niet opwegen tegen het grote belang dat de wetgever heeft gecreëerd voor ongestoord vrij verkeer tussen advocaat en cliënt", zegt hij.

"Ik denk dat de grenzen van het toelaatbare nu al zijn bereikt met het huidige EBI-regime."

Nog strenger?

De Dienst Justitiële Inrichtingen ziet in principe geen heil in een nog strengere beveiliging in de EBI. "Bij incidenten moet je natuurlijk kijken: hoe wil je dit voorkomen in de toekomst?", zegt de woordvoerder. "En het is goed dat er voor de capaciteit een tweede EBI-vestiging gepland staat. Maar wij zitten niet op de route dat het dagelijks regime van de gedetineerden nu nog strenger moet."

"Het is in de EBI echt al heel streng. Dus de indruk die mensen soms hebben van 'het kan nog wel wat strenger', die klopt niet", zegt ze. "Bovendien moet je ook denken aan wat zo'n extreem streng beleid doet met mensen, wat voor mensen je daarmee maakt. Daar los je niks mee op, zeg maar. Het baat niet."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Brabantse worstenbroodjes tijdens het Suikerfeest? Kadir zorgt met zijn halal snacks dat iedereen mee kan eten

Brabantse worstenbroodjes tijdens het Suikerfeest? Kadir zorgt met zijn halal snacks dat iedereen mee kan eten
Kadir in de testfase van zijn halal-worstenbroodjes
Bron: Mark Bolk

Vandaag begint Eid al-Fitr, oftwel het Suikerfeest. En dat betekent voor veel mensen: samen zijn én samen eten. De Brabantse Kadir Ahmed probeert daar een rol in te spelen met zijn Kadir's snacks. "Happy halal voor iedereen."

Denk je aan Brabant, dan denk je aan worstenbroodjes, weet ook de van oorsprong Somalische Kadir Ahmed, die in Den Bosch opgroeide. Vroeger kwam hij ze vaak genoeg tegen op kinderfeestjes, als traktaties op school of tijdens een dagje weg. Maar als moslim 'hapte hij dan mis' zoals hij het zelf omschrijft.

'Ik wilde ook'

"Tijdens de kerstbrunch en -diner op school zag ik mijn vriendjes worstenbroodjes eten. Ik had zoiets van: ja, maar dit wil ik ook", vertelt Kadir. "Het zorgde er ook voor dat ik het gevoel had dat ik erbuiten viel, dat ik niet mee kon doen." Als moslim moet je halal eten. Varkensvlees, dat in worstenbroodjes zit, is dat niet.

"Al moslim krijg je van jongs af aan mee dat je halal eet, al snap je als kind misschien niet helemaal waarom", legt Kadir uit. Zijn Nederlandse vriendjes en vriendinnetjes hadden er begrip voor als hij niet alles mee kon eten. "Maar toch had ik vaak het gevoel: waarom jullie wel en ik niet? Waarom is dit er nog niet voor mij?"

Vraag om halal saucijzenbroodjes

Eten verbindt, vindt Kadir, en dan is het ook fijn om alles samen te kunnen eten. Maar pas jaren later kwam hij op het idee om niet-halal producten, zoals worstenbroodjes, voor iedereen beschikbaar te maken.

"Ik werkte bij de klantenservice van Bakkersland (een industrieel bakkersbedrijf, red.) en kreeg de vraag of we halal saucijzenbroodjes hadden. Toen ik daarmee naar mijn baas ging, zei hij: 'Kadir, richt je op brood, we doen niet aan halal.' Maar het gevoel dat ik als kind had, dat gemis, dat bleef aan me knagen."

Bekijk ook

'Brabants worstenbroodje evenaren'

Zo ontstond het idee om aan de slag te gaan met een halal worstenbroodje. Maar dat ging niet zonder slag of stoot: Kadir was een jaar bezig met het zoeken naar de goede samenstelling voor het deeg en de juiste kruidenmix voor in het gehakt. En werken met rundvlees, wat Kadir gebruikt, gaat anders dan met varkensvlees. "Dat laatste kan een stuk meer aan."

Vergelijkingsmateriaal op het gebied van smaak had hij zelf niet, want een traditioneel worstenbroodje - meestal gemaakt met varkensgehakt, en anders niet halal geslacht vlees - had hij natuurlijk nog nooit geproefd. Dus om de juiste smaak te creëren, kreeg hij hulp van anderen. "Het is echt een specifieke smaak, het was onze uitdaging om het Brabantse worstenbroodje te evenaren."

Hulp van moeder

Met het vinden van de juiste kruidenmix heeft, naast kruidenbedrijf Verstegen, vooral Kadirs moeder geholpen. "Die weet alles van smaken en proeven", vertelt Kadir.

Dat terwijl ze in eerste instantie niet enthousiast was over het idee. "Ze had zoiets van: 'Maak gewoon je studie af en hou op met dat worstenbrood.' Ze begreep niet zo goed wat ik aan het doen was." Maar uiteindelijk ging ook zij erin mee. "Ze zei: 'Je bent zo eigenwijs, ik ga toch maar helpen", zegt Kadir lachend.

Groot verschil

Al lijkt het kunnen eten van een worsten- of frikandelbroodje misschien klein, volgens Kadir kan het een groot verschil maken.

"Het doet mensen enorm veel dat ze het nu ook kunnen eten", merkt Kadir. "Je zorgt met een klein product dat mensen eindelijk kunnen mee-eten, dat ze denken: het is er nu eindelijk ook voor ons."

Steeds meer halal

En dat is belangrijk, want er zijn steeds meer mensen in Nederland die halal eten. In 2023 was 6 procent van de Nederlandse bevolking moslim.

Dat is ook terug te zien in de supermarkten. Er zijn steeds vaker halal-vakken en volgens cijfers van onderzoeksbureau Circana is de omzet van halal-producten in 2024 in 3 jaar tijd verdubbeld: van 23,2 miljoen euro in 2021 naar 53,4 miljoen in 2024. Daarbij zijn het niet alleen moslims, maar ook niet-Islamitische mensen die halal kopen, bijvoorbeeld als ze stoppen met het eten van varkensvlees.

'Zowel Fatima als Dirk-Jan'

Dat ziet Kadir ook weer terug in zijn klanten. "Het is niet alleen een Fatima of Kadir die het koopt, maar ook een Dirk-Jan of een Fleur. Iedereen heeft tegenwoordig wel een schoondochter of -zoon, vriend, buurman of -vrouw die halal eet, en iedereen wil ook voor hen iets op tafel kunnen zetten. Daardoor verkopen we niet alleen veel met Suikerfeest of tijdens de ramadan, maar ook met kerst of Pasen." Vorig jaar verkocht Kadir in totaal 1,7 miljoen snacks.

"Er komen steeds meer mensen uit verschillende landen naar Nederland, en daardoor zie je steeds meer verschillend eten, en meer mensen die halal eten. Tegelijkertijd is er in Nederland nog veel onwetendheid over halal." Al ziet Kadir dat wel langzaam veranderen. "We zijn er nog niet helemaal, maar langzaam gaan we vooruit. In Deurne, waar onze bakkerij laatst geopend is, wisten ze eerst niet eens wat halal was. En nu zijn ze hartstikke positief."

Bekijk ook

Geen niche

"Het wordt nog vaak gezien als een niche", gaat Kadir verder. "Als een hype die weer voorbij gaat. Maar het is juist iets wat de komende jaren alleen nog maar blijft groeien. En hoe fijn is het dan dat we kunnen helpen om het voor mensen beschikbaar te maken?"

"Het gaat erom dat iedereen mee kan eten, want iedereen kan het eten, ook als je niet alleen halal eet. Vandaar dat mijn slogan ook is: eten dat je deelt is twee keer zo lekker."

'Eten waar je blij van wordt'

Waar het begon met puur Brabantse worstenbroodje, heeft Kadir nu ook saucijzen- en frikandelbroodjes en bapao in de supermarkten liggen. En er komt nog meer aan. Maar wat precies blijft nog even geheim, laat Kadir weten.

"Onze missie is om mensen en culturen samen te brengen met eten waar je blij van wordt. Als ik daaraan bij kan dragen met mijn eten, vind ik dat mooi", sluit Kadir af.

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant