radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

In Groningen helpen aardbevingscoaches gedupeerden: 'Zo kunnen we toch wat voor de inwoners betekenen'

In Groningen helpen aardbevingscoaches gedupeerden: 'Zo kunnen we toch wat voor de inwoners betekenen'
Bron: ANP

Elke aardbevingsgemeente in Groningen krijgt een eigen aardbevingscoach. Mylene Piek is zo'n aardbevingscoach en gaat op bezoek bij het echtpaar Bisschop. "Bij haar kan ik mijn ei kwijt."

De aardbevingscoaches zijn onderdeel van het grote plan van het kabinet, dat premier Mark Rutte en staatsecretaris Hans Vijlbrief van Mijnbouw gisteren presenteerden. Het kabinet trekt de portemonnee: minimaal 22 miljard euro gaat de komende tientallen jaren naar Groningen als compensatie voor de jarenlange aardgaswinning. Ook maakte Rutte opnieuw excuses aan de Groningers.

'Iets betekenen'

Mylene Piek is aardbevingscoach in Uithuizen. Ze is zich er maar al te goed bewust van dat het bestaan van haar functie wat ongemakkelijk kan aanvoelen. De schade aan de huizen moet opgelost worden en dat kan een coach natuurlijk niet. "De situatie is nu zo dat we toch wat voor de inwoners kunnen betekenen."

Het huis van meneer en mevrouw Bisschop wordt verstevigd en daarom verblijven ze overdag in een tuinhuis achterin de tuin. Voor elk kopje koffie moeten ze naar de keuken in het huis zelf lopen. De situatie duurt nog enkele maanden. "Je moet je er maar in berusten", zegt het echtpaar. 's Avonds mogen ze wel in hun eigen bed in hun huis slapen.

Bekijk ook

Praktische hulp

Piek is maatschappelijk werker en vanuit die rol is nu ook aardbevingscoach. "Ik bedien mensen in de gemeente Het Hogeland die te maken hebben met aardbevingsproblematiek. Waar kunnen we de stress en ellende rondom het huis verlichten? Zijn er zaken die energie geven?", legt ze uit. Daarnaast ondersteunt ze bij praktische hulpvragen.

Meneer Bisschop heeft veel aan Piek, vertelt hij. Hij is blij met haar. "Onder andere met het aanvragen van subsidie voor de bouwkundige versterking heeft ze geholpen. Ze heeft net de aanvraag ingediend voor WMO-taxivervoer, omdat we niet meer mobiel zijn, dat soort dingen."

'Ik kan m'n ei kwijt'

Uiteindelijk moet het huis van echtpaar Bisschop zo snel mogelijk worden hersteld, dat zou enorm veel zorgen wegnemen. Heeft het echtpaar niet veel meer aan een metselaar?

"De aannemer die wij krijgen is ontzettend goed", zegt meneer Bisschop. "Maar bij Mylene kan ik mijn ei kwijt. Dat kan ik niet bij de metselaar of de timmerman. Dat kan ik bij haar wel."

Bekijk ook

Overspannenheid

Zijn vrouw is 'de rust zelve'. Maar meneer Bisschop wordt het allemaal iets te veel, vertelt hij. "Ik heb een tijd gehad dat ik tegen overspannenheid aanzat. Als ik alles opkrop, barst de bom bij mij en reageer ik het soms af op mijn vrouw. Dat kan natuurlijk niet."

"Je kunt eigenlijk geen kant op", gaat hij verder. Meneer Bisschop voelt zich niet gehoord in alle ellende, geeft hij aan. "Het maakt geen mallemoer uit wat je bijvoorbeeld tegen de projectmanager zegt."

Steun

Een van de dingen waar meneer Bisschop nu tegenaan loopt is dat de huiskamer deze week is leeggehaald en naar de opslag is gebracht, omdat er gewerkt moet worden. "Maar dat begint pas over 3 of 4 weken. Waarom moet dan nu al onze huiskamer leeggehaald worden?" We hebben nu niks meer. Dat zijn dingen waarover ik ga prakkeseren."

Piek ziet dat haar baan is voortgekomen uit een situatie die helemaal niet had moeten gebeuren. "Maar de realiteit is anders." Ze is blij dat ze iets kan betekenen voor meneer Bisschop. "Het is heel belangrijk dat hij het even kwijt kan en dat ik begrijp dat het ontzettend vervelend is. Dat geeft steun."

Luisteren

Verslaggever Laura Kors op bezoek bij meneer en mevrouw Bisschop en aardbevingscoach Mylene Piek

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Omsingeling als 'militaire oefening': waarom China juist nu druk op Taiwan opvoert

De druk van China op Taiwan wordt steeds groter. Met grootschalige militaire oefeningen rondom het eiland groeit de vrees voor een invasie. Gaat China nu echt proberen Taiwan zich opnieuw toe te eigenen? "Dit moeten we zien als het nieuwe normaal."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Wat 'eenheid van kabinetsbeleid' is en waarom politiek Den Haag dat zo belangrijk vindt

Wat 'eenheid van kabinetsbeleid' is en waarom politiek Den Haag dat zo belangrijk vindt
Asielminister Marjolein Faber en premier Dick Schoof bij het Kamerdebat over de lintjesaffaire
Bron: ANP

'Eenheid van kabinetsbeleid': voor en tijdens het Kamerdebat over de lintjesaffaire gaat het er veel over. Meerdere politici vinden dat minister Marjolein Faber aan deze eenheid morrelt. Maar wat betekent het precies? "Ze moeten met één mond spreken."

Afgelopen weekend werd duidelijk dat minister Marjolein Faber van de Asiel en Migratie weigert te tekenen voor koninklijke onderscheidingen voor vrijwilligers die zich hebben ingezet voor vluchtelingen en asielzoekers. Als oplossing zullen premier Dick Schoof en minister van Binnenlandse Zaken Judith Uitermark hun handtekening zetten. Maar volgens critici staat de 'eenheid van kabinetsbeleid' hierdoor op het spel.

Met één mond spreken

Het kabinet moet met één mond spreken, legt politiek commentator Joost Vullings uit. Dat is volgens hem een van de kernwaarden van het Nederlands staatsbestel. "Je moet het eigenlijk zo voor je zien: je mag als minister best je eigen mening hebben, maar die bespreek je dan alleen in de ministerraad met alle ministers achter gesloten deuren."

"Maar als er dan uiteindelijk een besluit wordt genomen, dan sta je daar met z'n allen achter en draag je dat ook uit", gaat hij verder. "Want anders heb je als kabinet natuurlijk buitengewoon weinig gezag als vervolgens iedere minister alsnog zijn eigen mening gaat geven. En dat is dus hier het geval."

Niet de eerste keer

Toch is het niet voor het eerst dat een minister uitspreekt dat hij of zij het niet eens is met de rest van het kabinet. Zo keerde Mona Keijzer, toen nog staatssecretaris van Economische Zaken, zich in 2021 tegen een in de ministerraad genomen besluit over het coronatoegangsbewijs. Zij stapte uiteindelijk niet zelf op, maar werd ontslagen door toenmalig premier Mark Rutte: een uitzonderlijk besluit.

Het Kamerdebat vandaag gaat dan ook niet alleen om een eventueel excuses van minister Faber, maar ook om leiderschap van premier Schoof, vertelt Vullings. "Het is de bedoeling dat hij tegen zijn minister zegt: 'Luister, wij willen dat deze lintjes worden uitgedeeld aan die mensen. En we willen ook dat iedereen dat uitdraagt en er niet één iemand zegt het er niet mee eens te zijn.'"

Bekijk ook

'Kabinet is als voetbalteam'

Partijleider Mirjam Bikker van de ChristenUnie vergelijkt het kabinet met een voetbalteam. "Als je gaat spelen in verschillende stijlen, wordt het geen wedstrijd. En een belangrijke regel is: het kabinet regeert, en gaat als het goed is aan de slag met wetsvoorstellen, en de Kamer controleert."

"Maar als de ene minister zegt 'ik vind het een goede wet' en de andere 'ik vind het een slechte wet', dan kan de Kamer dat niet meer controleren", benadrukt ze over het belang van 'eenheid van kabinetsbeleid'. "Wat je persoonlijk op een verjaardag vindt, is tot daaraan toe. Maar als minister spreek je dezelfde woorden als je collega's, want je bent het met elkaar eens."

'Niet alleen excuses, ook tekenen'

Ook GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans is niet te spreken over de huidige situatie. Volgens hem is eenheid juist nu nodig. "Kijk eens in wat voor tijd we leven: op 2 uur vliegen is er een oorlog gaande, vandaag kondigt Trump handelsmaatregelen aan die Nederland hard kunnen raken", somt hij op. "Dan moet je een eensgezind landsbestuur hebben en dat hebben we niet, ze maken alleen maar ruzie."

Het is volgens hem dan ook belangrijk dat Faber niet alleen haar excuses aanbiedt, maar ook zelf de aanvragen voor de lintjes ondertekent. "Dat moet ze beloven, want dat is dan eenheid van kabinetsbeleid. En dat ze iedere volgende aanvraag - die ongetwijfeld zal komen - ook zal tekenen. Daarmee herstel je het vertrouwen in het decoratiestelsel."

Bekijk ook

Herhaling voorkomen

Chris Stoffer van de SGP sluit zich hierbij aan en benadrukt hoe belangrijk die eenheid is. "Het is altijd zo geweest en zie in wat voor rommeltje we nu terechtkomen." Daarom vindt hij het ook belangrijk dat premier Schoof uiteindelijk toch aanwezig is bij het Kamerdebat. "Het gaat nu over het hele kabinet", zegt Stoffer. "Hij moet ingrijpen en zorgen dat het niet nog een keer gebeurt."

Ook Vullings ziet dat alle ogen nu op de premier gericht zijn, zegt de politiek commentator tot slot. "Vijf lintjes zijn misschien een kleine kwestie, maar als je nu niet optreedt, dan kan het nog een keer gebeuren."

Wat 'eenheid van kabinetsbeleid' is en waarom politiek Den Haag dat zo belangrijk vindt

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant