tv LIVE
meer NPO start

Er is geen makkelijke oplossing voor bestrijden nep-naaktbeelden: 'Zet in op tegengaan van verspreiding'

Er is geen makkelijke oplossing voor bestrijden nep-naaktbeelden: 'Zet in op tegengaan van verspreiding'
Pornografische deepfakes zijn lastig te bestrijden
Bron: ANP XTRA

Verschillende bekende Nederlanders figureren in gemanipuleerde pornovideo's die al tienduizenden keren zijn bekeken. Stichting Stop Online Shaming overweegt stappen en roept slachtoffers op zich te melden.

"Het is niet te voorkomen, het enige waar je op kunt inzetten is verspreiding tegengaan", zegt Willem van Lynden die bestuurslid is bij de stichting over de neppe pornovideo's.

Blokkeren van website

Van Lynden voerde eerder met succes een rechtszaak tegen de website vagina.nl. Zij mogen nu geen beelden meer plaatsen zonder toestemming van de personen daarop. Hij denkt dat hij op soortgelijke wijze ook de website die neppe pornovideo's van de BN'ers deelt, kan stoppen. Zij hebben al een eerste procedure lopen.

"Ons doel is bij een rechter duidelijk krijgen dat 'deepnudes' juridisch niet mogen." Een vervolgstap kan zijn om ervoor te zorgen dat providers en kabelbedrijven dit soort sites blokkeren, zodat niemand de beelden kan zien. Het is een heel traject, geeft Van Lynden toe, wat als individu lastig is.

13 miljoen bezoekers

De fake pornovideo's van de bekende Nederlanders, waar het AD over schrijft, worden massaal gedeeld. De naam van de website houdt het AD bewust geheim, maar de site trekt maandelijks 13 miljoen bezoekers. De server staat aan de andere kant van de wereld. Opmerkelijk genoeg gaan de betalingen via Nederland, schrijft de krant.

Tientallen bekende(re) Nederlanders figureren in de filmpjes: van presentatoren tot leden van het koningshuis. Zij hebben inmiddels geschokt gereageerd en enkelen hebben al bekend gemaakt aangifte te doen. Het gaat bijvoorbeeld om de Utrechtste burgemeester Sharon Dijksma en voormalig politievrouw Ellie Lust.

Bekijk ook

'Steeds groter wordend probleem'

Van Lynden was bekend met het bestaan van de website en dat er veel Nederlanders opstaan. Hij noemt de deepfake pornovideo's een 'steeds groter wordend probleem'. "Het zijn over het algemeen bestaande pornovideo's waar het gezicht van iemand anders op gemonteerd wordt", legt hij uit. "Daarvoor zijn allerlei tools beschikbaar op internet."

Het gezicht van de BN'er wordt op het beeld geplakt met behulp van artificial intelligence (AI) en geüpload naar dit soort sites. Dat is relatief eenvoudig te doen, zegt Van Lynden. Je hebt maar een paar foto's nodig. "Het kan van iedereen even gemakkelijk." En iedereen kan het doen, je hoeft alleen maar te kunnen googelen. "Binnen een half uur kan een video worden gegenereerd."

Modernisering zedenwet

Het nieuws komt op de dag dat de Eerste Kamer stemt over de modernisering van de 'Wet seksuele misdrijven'. Door de nieuwe wet zullen dit soort neppe porno-video's of andere naaktafbeeldingen in de toekomst onder de zedenwetgeving vallen. Nu is het ook al strafbaar, maar als een openbare orde misdrijf.

"Goed dat het zodanig erkend wordt. Het geeft slachtoffers het gevoel dat ze serieus genomen worden", zegt van Lynden. "Als er meer middelen voor de politie, voor handhaving, zouden zijn dan zou dat helemaal mooi zijn." Maar hij gelooft niet dat het ervoor gaat zorgen dat deze sites stoppen. "Voor dit soort problemen helpt het niet, deze types verstoppen zich heel goed", stelt hij.

Geen makkelijke oplossing voor bestrijden nep naaktbeelden: 'Zet in op tegengaan verspreiding'

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Stadsboerin Ellen bereidde een Achterhoeks maal voor de koninklijke familie: 'Bijzonder dat we dit mochten doen'

Dit jaar vierde de koning zijn verjaardag in Doetinchem in de Achterhoek. Een streek waar 'lokaal, eerlijk en lekker eten' centraal straat, volgens de burgemeester. Stadsboerin Ellen Willems serveerde een Achterhoeks maal aan de koninklijke familie.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Hoe gaat het verder met de Katholieke Kerk, na uitvaart paus Franciscus? 'Opvolger mag diplomatieker zijn'

Hoe gaat het verder met de Katholieke Kerk, na uitvaart paus Franciscus? 'Opvolger mag diplomatieker zijn'
De uitvaart van Paus Franciscus
Bron: ANP/AFP

Met de dood van de door velen geliefde paus Franciscus kwam een einde aan een tijdperk. Wie volgt hem op en wat betekent die wisseling van de wacht voor de toekomst van de Katholieke Kerk? "De nieuwe paus mag zeker behoudender zijn."

Vandaag neemt de wereld afscheid van paus Franciscus. Met de uitvaart komt er niet alleen een einde aan zijn pontificaat van bijna 12 jaar, ook begint de zoektocht naar zijn opvolger.

'Kerk heeft diplomatieke paus nodig'

Franciscus heeft de Rooms-Katholieke Kerk veranderd. Hij brak met tradities en liet een laagdrempelige en menselijke kant van de kerk zien. Hij bleef bewust bij zijn eenvoudige levensstijl en pleitte voor meer rechtvaardigheid in de wereld. Voor het beschermen van aarde en klimaat. De vraag is nu of die koers wordt voortgezet.

Hoogleraar kerkgeschiedenis Paul van Geest verwacht inderdaad dat een nieuwe paus de naar buiten gerichte koers van Franciscus zal aanhouden: "De kerk kan niet om het charisma en om de richting heen, die hij is ingeslagen. We krijgen nu niet opeens een naar binnen gekeerde paus."

Hoe moet het verder met de Katholieke Kerk na Paus Fransiscus?

Bekijk ook

Grotere onrust in de wereld

Maar, vervolgt hij: "Gezien de veranderingen in de wereld, de grotere onrust, zou het goed zijn dat de nieuwe paus diplomatiek sterk is op politiek vlak."

"Een stuk diplomatieker dan Franciscus in ieder geval."

Niet iedereen blij met koers

Franciscus probeerde de kerk menselijker en toegankelijker te maken, maar dat leidde soms ook tot spanningen met conservatieve stromingen binnen de kerk.

Want niet iedereen binnen de Katholieke Kerk was blij met de koers van de overleden paus. Zijn open houding tegenover homoseksuelen en gescheiden gelovigen, en zijn plannen om het Vaticaan te hervormen, vielen in conservatieve kringen behoorlijk slecht.

'Nieuwe paus mag wat meer een theoloog zijn'

Veel jonge gelovigen staan achter vernieuwing, maar dat geldt niet voor iedereen: "De nieuwe paus mag van mij wel wat meer een theoloog worden, die de klassieke leer naar buiten brengt", zegt Nino Hoffmans, die samen met andere jonge katholieken naar de uitvaart kijkt. "Conservatiever? Nou, ik zou zeggen: zeker behoudender."

Medegelovige Chris van der Voort hoopt op een jonger iemand: "Een persoon die vol in het leven staat en kracht heeft om te strijden, want de nieuwe paus gaat geen makkelijke tijd tegemoet. Ik hoop dat het iemand is die op dezelfde lijn staat en het werk van Franciscus kan voortzetten. Liefde voor mensen, naastenliefde, dat is belangrijk in deze tijd."

Bekijk ook

'Sede Vacante'

Nu het Vaticaan officieel 'Sede Vacante' is, wat betekent dat de pauselijke zetel leeg is, bereiden de kardinalen zich voor op het conclaaf. De komende periode zullen zij achter gesloten deuren stemmen over wie de nieuwe leider van de Katholieke Kerk moet worden.

Wordt het iemand die de koers van Franciscus voortzet? Of kiest men voor een meer traditionele paus die de teugels weer strakker aantrekt? De gesprekken zijn in ieder geval al begonnen

'Er wordt al flink genetwerkt'

"Er zijn nu al veel van de 135 kardinalen in Rome, en de meesten blijven ook hangen om over de nieuwe Paus te praten", vertelt Paul van Geest.

"De vergaderingen zijn al begonnen, er wordt stevig genetwerkt. Zo'n conclaaf is best heel prozaïsch, er worden al veel verkennende gesprekken gevoerd en gekeken of men het eens kan worden over een kandidaat."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant