radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

'We mogen de goedwillende Rus niet verliezen': hoe de gevluchte journalist Pavel vanuit Amsterdam verslag blijft doen van de situatie in Rusland

'We mogen de goedwillende Rus niet verliezen': hoe de gevluchte journalist Pavel vanuit Amsterdam verslag blijft doen van de situatie in Rusland
Journalist Pavel Kanygin doet zijn werk vanuit Nederland
Bron: EenVandaag

De gevluchte journalist Pavel Kanygin woont bijna 1 jaar in Nederland, maar blijft verslag doen van de situatie in Rusland. Met wat handigheid is zijn programma ook daar te bekijken. "Ik blijf me richten tot de Russen die van goede wil zijn."

"Anders wordt het hopeloos", zegt de Russische journalist. "Uit zelfbescherming kijken de meeste Russen de andere kant op. Ik knok om de goedwillende Rus niet kwijt te raken."

'Oorlog' opschrijven strafbaar

Pavel Kanygin woont sinds april vorig jaar in Amsterdam. Het werd hem in Rusland zo goed als onmogelijk gemaakt om nog als journalist te werken. Hij wijst naar zijn collega's die werden gearresteerd en naar de maatregelen die werden genomen tegen journalisten. Zo werd alleen al het opschrijven van het woord 'oorlog' strafbaar in Rusland.

Zijn krant de Novaja Gazeta, één van de laatste onafhankelijke kranten in het land, besloot de handdoek in de ring te gooien en sloot haar kantoren.

De gevluchte journalist Pavel Kanygin doet zijn werk vanuit Nederland. "We moeten alles in het werk stellen om de goedwillende Russen te laten inzien dat er een beter Rusland mogelijk is", zegt hij.

Moedige mensen

Kanygin vertrok uit Rusland en was lang niet de enige journalist die dat deed. Het afgelopen jaar vluchtten naar schatting duizend journalisten het land uit. Het aantal onafhankelijke journalisten dat nu nog in in het land actief is om verslag te doen, is onbekend.

Volgens Kanygin zijn er nog steeds moedige mensen die in het land blijven proberen om feiten te achterhalen, mensen te spreken en verslag te doen van wat er gebeurt. "Zij moeten in het geheim hun werk doen en lopen aanzienlijke risico's", zegt hij.

Nieuwsprogramma vanuit Amsterdam

De Rus doet inmiddels vanuit Amsterdam verslag van de situatie in zijn land. Daar neemt hij wekelijks een nieuwsprogramma op dat hij op zijn YouTube-kanaal plaatst.

Daardoor zijn de video's ook in Rusland te zien. "Het klinkt misschien een beetje belachelijk", zegt hij. "Maar ik blijft me richten op de Rus die geen mogelijkheden heeft om zich uit te spreken of te informeren."

Bekijk ook

Uitgekiende propaganda

Volgens Kanygin zijn de meeste Russen vooral bezig met overleven. Ze kijken niet verder dan de komende 2 weken, zegt hij. "Ze hebben gewoon geen ruimte om na te denken over in wat voor situatie ze zich bevinden."

"De informatie die ze krijgen, is zeer uitgekiende propaganda. Dat bevestigt ze in het enige beeld van de wereld dat zij kennen."

Zijn video 'Hoe Poetin Navalny probeert te breken in de gevangenis' werd ruim 100.000 keer bekeken

'Weten niet wat ze moeten geloven'

Vooral voor de jongere generaties heeft dat consequenties. Jonge Russen raken meer in zichzelf gekeerd, ziet Kanygin. "Ze weten dat de staatspropaganda niet de waarheid is. Maar ze hebben ook geen reden om aan te nemen dat andere staten wel de waarheid te vertellen."

"Ze weten niet hoe een vrije pers of een rechtstaat werkt. Daardoor weten ze ook niet wat ze moeten geloven."

In het geweer komen

"Veel Russen hebben het de afgelopen 20 jaar iets beter gehad, na het communisme en de chaos die erop volgde. Tegelijkertijd zijn hun democratische vrijheden en bescherming van een rechtstaat afgebroken", zegt Kanygin. "Dat namen ze min of meer voor lief. Ze keken de andere kant op."

"Maar nu het land een oorlog is begonnen tegen Oekraïne beseffen veel mensen natuurlijk wel dat er iets mis is gegaan", zegt hij. "Hoe moeten ze nu nog in het geweer komen?" vraagt de journalist zich af.

Bekijk ook

'Veel Russen zien het graag anders'

Volgens de Rus is de repressie in het land erg sterk. "Er zijn al zoveel de mensen de mond gesnoerd: 20.000 mensen die protesteerden zijn vastgezet. En er zijn 700.000 Russen het land uit gevlucht."

Hij ziet in het land genoeg 'cynische mensen die weten wat het regime uitspookt, maar er toch aan meewerken voor eigen gewin'. "Maar ik weet ook dat er miljoenen Russen zijn die het graag anders zouden willen. Die zijn het niet eens met deze oorlog."

Hoop op beter Rusland

"Dat zal op een gegeven moment tot uiting komen", verwacht hij. Maar hoe? "Dat weet ik ook niet. Maar we mogen dit weldenkende deel van de Russen niet verliezen", zegt de journalist uit Rusland vastberaden.

"Door mee te gaan in een vijandbeeld raken ook de goedwillende Russen ervan overtuigd dat er niemand aan hun kant staat. En dan is er geen hoop op een beter Rusland zonder Poetin."

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Waarom de behandeling van de Voorjaarsnota een van de belangrijkste financiële momenten van het jaar is

Waarom de behandeling van de Voorjaarsnota een van de belangrijkste financiële momenten van het jaar is
Folkert Idsinga (NSC) en Nicolien van Vroonhoven (NSC) komen aan bij het ministerie van Financiën, waar de coalitiepartijen beginnen aan de onderhandelingen over de Voorjaarsnota
Bron: ANP

Al sinds het aantreden van kabinet-Schoof kijkt politiek Den Haag met angst en beven uit naar de onderhandelingen over de Voorjaarsnota. Maar wat is deze nota precies en waarom is die zo belangrijk? "Na Prinsjesdag het belangrijkste financiële moment."

Het ministerie van Financiën is vanaf vandaag weer even het middelpunt van politiek Den Haag. Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) en de fractievoorzitters van coalitiepartijen VVD, PVV, NSC en BBB proberen het daar de komende dagen eens te worden over de Voorjaarsnota.

Begroting van het lopende jaar

De Voorjaarsnota is het document waarin de begroting van het lopende jaar wordt aangepast. Dit gebeurt altijd in het voorjaar. Verder is de Nota ook het document waarin vooruit wordt gekeken naar toekomstige begrotingen.

Dit is elk jaar een spannend moment, maar dit jaar wordt er gesproken over miljarden euro's aan opgespaarde problemen.

Bekijk ook

Politieke 'wenslijstjes'

Daarbovenop komen ook nog de politieke 'wensenlijstjes' - van lagere huren tot extra geld voor gemeenten - die samen tot miljarden én miljarden euro's extra optellen.

En omdat het onderlinge wantrouwen in de coalitie groot is, gonst het in de Haagse wandelgangen daarom al maanden dat het kabinet wel eens hierom zou kunnen vallen.

Pittige gesprekken

"Het worden wel pittige gesprekken, verwacht ik", geeft minister Heinen toe tegenover EenVandaag. "De wensen zijn natuurlijk hoog, maar ik heb nog geen dekking gezien. En daar zit natuurlijk altijd de moeilijkheid in: hoe ga je het betalen?"

"Ik snap heel goed de wens voor extra uitgaven, maar matig want we krijgen het niet altijd uitgegeven en de inflatie is hoog, dat moeten we niet aanwakkeren", zegt de minister van Financiën.

Bekijk ook

'Lopen we op schema?'

"Het is na Prinsjesdag het belangrijkste financiële moment van het jaar," benadrukt Wimar Bolhuis over de Voorjaarsnota. Bolhuis is gespecialiseerd in overheidsfinanciën en als econoom verbonden aan de Universiteit Leiden.

"We hebben met Prinsjesdag een begroting voor 2025 gemaakt. Bij de Voorjaarsnota wordt gekeken: hoe gaat het eigenlijk met de uitgaven en de inkomsten? Loopt dat op schema?"

Alvast vooruitblikken

Een tussentijdse check van het huishoudboekje van de overheid dus, gecoördineerd door de minister van Financiën. Maar volgens econoom Bolhuis is het meer dan dat alleen.

"Het is ook belangrijk omdat je alvast met elkaar vaststelt welke uitgaven je wilt doen in de begroting voor de komende jaren. Dat is belangrijk. Wil je meer uitgeven aan bepaalde onderwerpen? Moet je de komende jaren problemen oplossen?"

Bekijk ook

Begrotingsregels

Al die wensen zijn gebonden aan speciale spelregels, zegt Bolhuis. "De begrotingsregels stellen bijvoorbeeld dat je niet zomaar extra uitgaven mag doen als minister. Daar moet goedkeuring voor zijn. En als je dat wil doen, zou je bijvoorbeeld extra moeten bezuinigen."

Een andere regel waar alle partijen zich aan moeten houden: "Daarnaast is er de regel dat als je meevallers hebt op je begroting, dat je die niet zomaar opnieuw mag uitgeven. Die moeten terug naar het ministerie van Financiën. Zo komt er weer ruimte voor andere ministeries om geld uit te geven."

Politieke wensen

En extra geld willen alle coalitiepartijen maar al te graag uitgeven. Zo gek is dat volgens Bolhuis niet, want zo halverwege het jaar ontstaan er allemaal nieuwe politieke wensen. Denk aan extra geld om de energierekening naar beneden te brengen, de huren en benzineprijzen te verlagen of de kinderopvang goedkoper te maken.

Maar ook de situatie in Oekraïne en de opstelling van de Amerikaanse president Donald Trump dwingen tot extra investeringen in defensie.

Bekijk ook

Nog meer geld nodig

Daarnaast heeft het kabinet ook nog geld nodig om de BTW op cultuur, media en sport te verlagen. Er is verder ook geld nodig om het stroomnet te verzwaren, de problemen met de vermogensbelasting zijn nog altijd niet opgelost, en er is ook extra geld nodig om de WIA-uitkeringen te compenseren.

En dan hebben we het nog niet eens gehad over extra geld voor de stikstofproblemen en om de jeugdzorg in gemeenten te verbeteren.

Bekijk ook

Staatsschuld

PVV en BBB zien de oplossing voor deze problemen in de lage staatsschuld die Nederland heeft. Daardoor zouden we makkelijk miljarden euro's kunnen lenen om al die wensen te betalen. "Nederland heeft een relatief lage staatsschuld, ongeveer 45 procent van het bruto binnenlands product. Dat is internationaal gezien laag," erkent Bolhuis.

De vraag is alleen of het verstandig is de staatsschuld op te laten lopen. "Je zou deze kunnen laten oplopen, maar de belangrijkste vraag is natuurlijk wat ga je met dat geleende geld doen? Ga je met dat geld dan investeringen doen die zich ook terugbetalen?"

Nieuwe planning

De conclusie volgens Bolhuis? "Het is een schaarstediscussie. Je moet kiezen. Dus dat wordt voor het kabinet wel een lastige keuze. Want er zijn gewoon vier partijen met verschillende belangen," zegt Bolhuis.

"Maar uiteindelijk is het de minister van Financiën en de minister-president om een keuze te maken en de nieuwe plannen voor 1 juni naar de Tweede Kamer te sturen."

Waarom de behandeling van de Voorjaarsnota een van de belangrijkste financiële momenten van het jaar is

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Groot deel asielzoekers die eigenlijk naar ander EU-land moeten om procedure af te wachten, doen dat niet

Groot deel asielzoekers die eigenlijk naar ander EU-land moeten om procedure af te wachten, doen dat niet
Bord van de IND, beeld ter illustratie
Bron: ANP

Slechts één op de vijf asielzoekers in Nederland die volgens de regels naar een ander EU-land moeten terugkeren, wordt daadwerkelijk overgedragen. Dat blijkt uit cijfers die EenVandaag heeft opgevraagd bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND).

In 2023 werden 11.440 zogenoemde overdrachtsverzoeken ingediend. Maar slechts 2.420 asielzoekers vertrokken daadwerkelijk naar het land waar ze hun procedure zouden moeten afwachten. Voor 2024 ligt het aantal verzoeken op 8.820, waarvan er tot nu toe maar 1.550 zijn gehonoreerd. Volgens de IND kunnen overdrachten door lange procedures meer dan een jaar duren.

Grote verschillen tussen EU-landen

De bereidheid van EU-landen om asielzoekers terug te nemen, verschilt sterk. Duitsland accepteert bijna de helft van de verzoeken, terwijl Italië vrijwel nooit reageert. In de afgelopen 3 jaar is er geen enkele asielzoeker vanuit Nederland naar Italië teruggestuurd, ondanks ruim 4.000 verzoeken.

Griekenland en Hongarije krijgen vanuit Nederland zelfs helemaal geen verzoeken meer. Deze landen weigeren structureel om asielzoekers terug te nemen, waardoor het aantal succesvolle overdrachten al 5 jaar op nul staat.

Bekijk ook

Nederlandse rechters blokkeren soms overdrachten

Soms voorkomen Nederlandse rechters dat een asielzoeker wordt teruggestuurd. In de afgelopen 2,5 jaar gebeurde dat bijvoorbeeld twee keer bij overdrachten naar België. Dit omdat asielzoekers daar een 'onmenselijke behandeling' te wachten zou staan.

De meeste asielzoekers die volgens de zogeheten Dublinverordening naar een ander EU-land zouden moeten vertrekken, verdwijnen uit het zicht van de autoriteiten. Ze worden als 'met onbekende bestemming vertrokken' geregistreerd, waardoor overdracht niet meer mogelijk is.

Bekijk ook

Veel asielzoekers verdwijnen in de illegaliteit

Volgens migratiedeskundige aan de Universiteit Leiden Mark Klaassen, die ook lid is van de Adviesraad Migratie, is het voor het kabinet geen prioriteit om deze groep te volgen of te dwingen te vertrekken. "Daar is nu geen effectief beleid voor", zegt hij.

"De overheid zou beter haar best moeten doen om mensen in een opvangvoorziening te houden."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant