tv LIVE
meer NPO start

Verslaggever Mark de Bruijn liep mee op de intensive care: 'Je ziet bijna niet meer dat het mensen zijn'

Verslaggever Mark de Bruijn liep mee op de intensive care: 'Je ziet bijna niet meer dat het mensen zijn'
EenVandaag liep mee op de intensive care-afdeling van het Erasmus MC
Bron: EenVandaag

EenVandaag-verslaggever Mark de Bruijn liep een week lang mee op de intensive care van het Erasmus MC. Daar zag hij hoe artsen en verpleegkundigen tot het uiterste gaan voor hun patiënten.

In het Rotterdamse Erasmus MC zijn ze bezig het aantal bedden voor coronapatiënten op de intensive care te verdubbelen. Misschien is de komende weken zelfs een verdriedubbeling nodig. Het hoofd van de IC deed afgelopen week al een oproep in de Tweede Kamer: er zijn meer bedden nodig op de intensive care en ook de coördinatie kan beter.

'Buitencategorie'

Mark de Bruijn filmde -bij hoge uitzondering- op een van de ic-afdelingen van het ziekenhuis. Volgens een van de stafleden van de intensive care, Ben van der Hoven, is wat ze nu meemaken 'de buitencategorie'. Hij draait overuren in het ziekenhuis. "Ik doe dit vak nu 30 jaar en dit heb ik nog nooit meegemaakt", vertelt Van den Hoven.

Mark de Bruijn bleef op afstand van de patiënten maar kreeg wel een goede indruk van hoe het er op deze afdeling aan toegaat. "De patiënten liggen op allemaal losse kamers en zijn helemaal omringd door apparaten. Je ziet bijna niet meer dat het mensen zijn."

Routinematig aan het werk

Wat De Bruijn opviel is dat de verplegers in grote meerderheid best relaxed en bijna routinematig op een normale manier hun werk doen. "Als je niet beter zou weten als je daar op de gang rondloopt, zou je denken dat het een normale dag in een normaal ziekenhuis is", vertelt hij.

Ook viel hem op dat het personeel op de gang geen beschermende kleding draagt. "Het mondkapje, de bril en de extra jas trekken ze pas aan als ze daadwerkelijk op de kamer bij de patiënt zijn."

Eén verpleger per patiënt

Op de afdeling waar De Bruijn meeliep heeft iedere patiënt één verpleger. "Dit hopen ze zo lang mogelijk vol te houden." De verpleger is continu aan het controleren of de beademing goed functioneert.

Lees ook

Afhankelijk van de toestroom van nieuwe patiënten op de afdeling zal volgende week of misschien die week daarop één verpleger voor meerdere patiënten moeten gaan zorgen."Daar zijn ze wel bang voor", vertelt de Bruijn.

Luisteren

Verslaggever Mark de Bruijn liep een week mee op de IC van het Erasmus MC in Rotterdam en vertelt over zijn ervaring.

Patiënten omdraaien

Ook merkte de verslaggever op dat de patiënten met corona op de intensive care twee keer per dag moeten worden omgedraaid. "Ik heb mij laten uitleggen dat het te maken heeft met de stand van de longen. De longen zijn aangetast en zeer verzwakt, en hebben ruimte nodig en dat werkt het best als je regelmatig op je buik ligt."

De Bruijn zag dat het soms best spannend is om de patiënt met al die snoeren veilig om te draaien. "Als de slangetjes losraken heb je een levensgevaarlijke situatie."

Van de IC af, en dan?

De Bruijn maakt zich wel grote zorgen over wat er moet gebeuren als al deze patiënten van de IC af zijn. De meesten hebben wekenlang aan de beademing gelegen en zijn erg verzwakt.Naast de spiermassa die in korte tijd afneemt raken longen door de beademing beschadigd en veel mensen komen in een verpleeghuis terecht.

De Bruijn vraagt zich na zijn bezoek aan de IC af of er genoeg capaciteit zal zijn voor deze mensen om opgevangen en verzorgd te worden. "Er komt nog een golf achteraan, ook als het lek boven is."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Biodiversiteit minder belangrijk voor kabinet, maar als burger kun je ook iets doen: 'Verruil die hortensia voor een inheemse plant'

Biodiversiteit minder belangrijk voor kabinet, maar als burger kun je ook iets doen: 'Verruil die hortensia voor een inheemse plant'
Tijdens de Maand van de Groene Tuin worden mensen gestimuleerd hun tuin te vergroenen
Bron: EenVandaag

Het ministerie van Landbouw publiceerde onlangs het Actieplan Biodiversiteit. Eerdere doelen worden in dat plan afgezwakt, ondanks dat het slecht gaat met de biodiversiteit in Nederland. Maar ondertussen kunnen burgers wel zelf aan de slag.

Het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN) presenteerde eind maart het nieuwe Nationaal Biodiversiteit Strategie & Actieplan Nederland. Staatssecretaris Jean Rummenie (BBB) schreef in een begeleidende brief aan de Tweede Kamer dat het doel om de ecologische voetafdruk van Nederland vóór 2050 te halveren, wordt losgelaten.

Veel soorten al verdwenen

Een zorgelijke ontwikkeling, vindt programmaleider biodiversiteit Jeanne Nel van de Wageningen University & Research (WUR). "Nederland is al een van de slechtst scorende landen van Europa als het gaat om biodiversiteit. Veel dier- en plantensoorten zijn bedreigd of al verdwenen."

"Er zijn enkele geïsoleerde succesverhalen, waarbij de hoeveelheid en diversiteit van planten en dieren weer toeneemt", vervolgt de onderzoeker. "Maar over de hele breedte blijven we de natuur aantasten, het water vervuilen, de bodemgezondheid schaden en dus de biodiversiteit verminderen."

Bekijk ook

'Biodiversiteit is een levensvoorwaarde'

De grootste boosdoeners zijn intensieve landbouw en verstedelijking, waardoor natuurlijke leefgebieden verdwijnen. "Biodiversiteit is geen luxe", zegt Nel. "Het is een levensvoorwaarde."

"Omdat we er als mensen letterlijk afhankelijk van zijn. Voor schoon drinkwater en een vruchtbare bodem, maar ook voor de bestuiving van gewassen en zelfs voor ons mentale welzijn."

'Ook voor boeren belangrijk'

GroenLinks-PvdA-Tweede Kamerlid Laura Bromet noemt het nieuwe biodiversiteitsplan van het ministerie 'een gemiste kans'. "We waren goed bezig in Nederland om de natuur weer een beetje op weg te helpen", zegt ze.

"Maar nu is er een kabinet met twee bewindspersonen op het ministerie van LVVN, die er alleen maar voor de kortetermijnbelangen van de landbouw zitten", vindt het Kamerlid. "De natuur lijkt hen heel vaak in de weg te zitten. Biodiversiteit is maar een lastpak voor dit kabinet. Terwijl ik denk dat het juist voor de boeren ontzettend belangrijk is."

info

Wat is biodiversiteit?

"Biodiversiteit is de verscheidenheid aan leven, van een druppel slootwater tot een compleet bos, een oceaan of zelfs de aarde als geheel", schrijft Wageningen University & Research.

"Biodiversiteit omvat alle soorten planten, dieren en micro-organismen, maar ook de enorme genetische variatie binnen die soorten en de variatie aan ecosystemen waarvan ze deel uitmaken, van weiland tot wetland, van rivier tot delta en van bos tot woonwijk."

"Het gaat dus over veel meer dan bloemen, bomen, koralen en aaibare beesten. Het begrip biodiversiteit omvat het totaalpakket aan levende organismen en systemen op de aarde en de interacties daartussen."

Curve ombuigen

Biodiversiteitsexpert Nel beaamt dat een sturende rol van de overheid essentieel is. "Er moet echt opgeschaald worden. We moeten de curve van de afnemende biodiversiteit ombuigen."

Buiten de overheid om kunnen burgers zelf ook actie ondernemen, benadrukt Paulien van der Geest. Zij is expert duurzaam tuinieren bij voorlichtingsorganisatie Milieu Centraal. "Mensen kunnen de natuur op allerlei manieren een handje helpen."

Dertien Hoge Veluwes

Volgens haar is er veel winst te behalen in particuliere tuinen. "70 procent van de Nederlandse huishoudens heeft een tuin, met een gemiddelde grootte van zo'n 130 vierkante meter. Bij elkaar opgeteld is dat een oppervlakte die gelijkstaat aan dertien keer het Nationaal Park De Hoge Veluwe."

"Stel dat al die tuinbezitters tien vierkante meter extra vergroenen," berekent Van der Geest, "bijvoorbeeld door bloemen te planten waar nu nog tegels liggen. Dan creëren ze samen direct een nieuw natuurgebied ter grootte van De Hoge Veluwe. Dat is meer dan symboliek, dat is echte winst voor insecten, vogels, planten en bodemleven."

Biodiversiteit minder belangrijk voor kabinet, maar als burger kun je ook iets doen

Driekwart wil insecten graag helpen

Milieu Centraal zet zich samen met natuurorganisaties en tuinbrancheverenigingen in voor meer biodiversiteit, onder meer tijdens de zogeheten Maand van de Groene Tuin. De hele maand april werden er workshops en activiteiten georganiseerd rondom het vergroenen van tuin en terras.

"We hebben onderzoek gedaan waaruit blijkt dat driekwart van de respondenten heel graag bijen en vlinders en andere insecten wil helpen met een goede omgeving", vertelt Van der Geest. "Maar vaak weten tuin-, terras- en balkonbezitters niet zo goed hoe dat moet."

Inheemse plantensoorten

Het begint met simpele keuzes, volgens de expert. "Zet een regenton neer. Laat een hoekje rommelig voor egels en bijen. Maar vooral: verruil die hortensia of die vlinderstruik voor een inheemse plantensoort, zoals een Gelderse roos of een wilde liguster. Dit soort inheemse planten zijn erg belangrijk, want daar komen bedreigde inheemse insectensoorten op af."

Juist die insecten hebben hulp nodig: in de afgelopen 25 jaar is zo'n 75 procent van alle vliegende insecten in Nederland uitgestorven. "Dat is best schokkend, want niet alleen vogels en andere dieren hebben deze vliegende insecten nodig. Ook wij hebben ze hard nodig voor onze voedselgewassen", waarschuwt Van der Geest.

Bekijk ook

Plantjes zonder pesticiden

De expert heeft nog een belangrijke tip: "Let op dat je een biologische plant koopt. Dat maakt heel veel uit. Voor biologische planten zijn namelijk geen bestrijdingsmiddelen gebruikt die giftig zijn voor bijen. Als een bij afkomt op een mooie en aantrekkelijke plant die wel gekweekt is met gif, dan gaat ze daarvan eten en sterft ze vervolgens misschien alsnog. Dat is het tegenovergestelde van wat je wil bereiken."

"Burgers kunnen zeker een bijdrage leveren", vindt ook onderzoeker Jeanne Nel. "Maar het is de verantwoordelijkheid van de overheid om het makkelijker te maken voor mensen om dat daadwerkelijk te doen, om de natuur terug in ons leven te brengen."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Donald Trump wil voor derde keer president van Amerika worden, kan dit? 'Hij kijkt naar Erdogan en Poetin als voorbeeld'

President Trump verkoopt sinds kort petjes, bekers en shirts bedrukt met 'Trump 2028'. Velen denken dat hij hiermee hint naar de volgende presidentsverkiezingen. Hij zou zijn zinnen hebben gezet op een derde termijn. Iets wat niet mag volgens de grondwet.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant