AVROTROS

TrendingVandaag: Sinterklaasliedjes herschreven

Lammert de Bruin

Wie dacht dat de Zwarte Piet discussie nu wel over zijn hoogtepunt heen was, heeft het mis, want we gaan nog een stapje verder. Vandaag blijkt dat alle scholen volgende maand een boekje toegestuurd krijgen met aangepaste teksten van 25 Sinterklaasliedjes.

De woorden, knecht, roe en uiteraard Zwarte Piet, kunnen écht niet meer volgens de initiatiefnemers. Tekstschrijver en zanger Paul Passchier en collega Thedo Keizer vinden dat het feest zelf enorm met de tijd is meegegaan, maar dat er aan de liedteksten sinds 1850 niets meer is veranderd.

Daarom waren ze hoognodig aan een opknapbeurt toe. Zwarte Piet als boeman wordt dus geschrapt, evenals de woorden, zak, roe en knecht. Maar ook ouderwetse woorden waarvan kinderen de betekenis niet meer weten worden aangepast. Zo worden de 'kaatsenballen in een net', veranderd in 'chocomunten in een net'. 'Want wie weet nog wat kaatsenballen zijn', aldus Passchier.

'Makkers staakt uw wild geraas', heeft het wel gehaald, maar of het kapoentje nog leeft is niet duidelijk.

Op Twitter is men de hele dag al bezig het boekje volledig af te branden door alternatieve teksten te posten als 'Zie ginds komt de boerka uit Mekka al aan'. Ook wordt hardop afgevraagd wanneer het Wilhelmus met onbegrijpelijke teksten als: 'ben ik van duitsen bloed', 'ben ik vrij onverveerd' en 'de koning van hispanje heb ik altijd geëerd' wordt aangepast.

Zwarte Piet prijzen

Een parketboer uit Vriezenveen denkt overigens het zijne van de hele Zwarte Piet discussie.

Hij protesteert met een opzienbarende advertentiecampagne waarin een vrouwelijke kennis uit Zambia gehuld in Sinterklaasoutfit nieuwe vloeren en tegels aanprijst met teksten als 'Zwarte Piet prijzen bij Bebo Parket'.

Ook is het bedrijf een aparte Facebookpagina gestart om Zwarte Piet te behouden. De eigenaar van het bedrijf vindt de hele discussie maar onzin en zegt mensen met de campagne te willen triggeren. Hij zegt discriminatie af te keuren en wil niemand belachelijk maken: 'Ik heb zelf donkere mensen in de familie'. Volgens hem is door de Zambiaanse vrouw in het Sint-pak te hijsen 'de knecht nu de baas'. 

Protestlied tegen muziek op NPO Radio 1

Het gaat vandaag niet alleen over sinterklaasmuziek, maar ook over de muziek op NPO Radio 1. Veel luisteraars ergeren zich nogal aan de muziek die op deze zender wordt gedraaid.

Dagelijks komen er vele mailtjes en telefoontjes over binnen, maar het duo Joop en Jessica besloot om op een andere manier aandacht te vragen voor dit probleem Zij schreven een protestlied. 

Bekijk op www.youtube.com

Vleermuis in nieuws-studio

Nieuwslezers van de Amerikaanse zender ABC werden gisteren even afgeleid door een ongenode gast in de studio. Een vleermuis wilde het nieuws halen en dat is aardig gelukt, want het filmpje wordt vaak gedeeld. Vooral de rechter vrouwelijke nieuwslezer lijkt maar weinig op te hebben met het prachtdier. 

Op sociale media komen al veel remixes van het voorval voorbij.