radio LIVE
meer NPO start

Rector Peter knokt voor zijn middelbare school, de laatste op Schouwen-Duiveland

Rector Peter knokt voor zijn middelbare school, de laatste op Schouwen-Duiveland
Bron: EenVandaag

Houdt het Zeeuwse eiland Schouwen-Duiveland een middelbare school? Als het aan rector Peter van der Gaag ligt wel. Maar vanzelfsprekend is het zeker niet in een gebied waar steeds minder mensen wonen.

Het aantal leerlingen op de Pieter Zeeman is de afgelopen jaren gedaald van ruim 1100 naar 900. Voor een deel komt dat door krimp, maar het komt ook door de slechte naam van de school. 40 procent van de kinderen op het eiland gaat naar een school op een ander eiland. Dus minder leerlingen door krimp en veel ouders kiezen ook nog eens voor een andere school. Het lijkt een bijna onmogelijke opgave om de school open te houden, maar rector Van der Gaag blijft positief en ziet oplossingen.

Minder klassikaal les

Zo wordt er bij de aardrijkskundeles minder klassikaal lesgegeven. "Ook worden klassen samengevoegd en leerlingen mogen zelf bepalen waar ze extra tijd in willen steken", vertelt Van der Gaag.

Een andere oplossing zoekt de rector in het samenwerken met het bedrijfsleven. "Leerlingen krijgen les bij bedrijven, zodat in het nieuwe schoolgebouw geen dure machines meer hoeven worden aangeschaft. Daarnaast zien de leerlingen waar ze in de toekomst op Schouwen-Duiveland kunnen gaan werken. Zo houdt de school een sterke binding met het eiland."

Aardrijkskunde
Bron: EenVandaag
Minder klassikaal les, maar leerlingen bepalen zelf.

20 miljoen voor school in krimpgebied

Ook Cees van den Bos, wethouder Onderwijs van Schouwen-Duiveland, vindt het belangrijk dat er in ieder geval één middelbare school behouden blijft op zijn eiland. Hij investeert zelfs nog 20 miljoen euro in de bouw van een nieuw schoolgebouw, ondanks de drastische krimp in het aantal leerlingen.

Een bodemloze put? "Nee, want als je jongeren en het bedrijfsleven op je eiland kunt houden, dan zie ik dat niet als een bodemloze put. Helemaal geen school is veel erger", zegt van den Bos.

Lees ook

'Schouwen-Duiveland zal leeglopen'

De 17-jarige Lucas maakt zich zorgen dat de school op den duur mogelijk sluit. "Dat is niet goed voor de omgeving en ook niet voor de school. Zierikzee en Schouwen-Duiveland zal dan helemaal leeglopen en alleen daarom vind ik dat de school moet blijven." Toch ziet hij ook kansen voor de school.

Lucus
Bron: EenVandaag
"Sluiting van de school zal gezinnen doen vertrekken."

De vwo'er zit namelijk in een projectgroep om mee te denken over de toekomst van de Pieter Zeeman. "Zo zijn we naar Texel gegaan. Ook een krimpgebied. We hebben gekeken hoe het daar werkt. We zijn met veel nieuwe ideeën naar huis gegaan", vertelt Lucas.

Emotionele waarde

Dat de Pieter Zeeman blijft bestaan is belangrijk voor Lucas. "Na 5 jaar op de school te hebben gezeten krijg je toch een band met de docenten en het gebouw. Het heeft een emotionele waarde voor mij, want ik ben hier opgegroeid."

Ook rector Peter heeft vertrouwen in de toekomst. "Ik hoop dat er op den duur een eind komt aan de krimp en dat de school in de toekomst weer rond de duizend leerlingen telt, net zoals vroeger."

Rector Peter van de Gaag vecht voor het voortbestaan van zijn school.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Israël wil noodhulp in Gaza zelf gaan regelen: 'Probeert internationale gemeenschap buitenspel te zetten'

De nood is hoog in Gaza: omdat de grenzen al 2 maanden worden dichtgehouden door Israël is er een groot tekort aan voedsel, schoon water en medische hulp. Israël zou nu tóch hulp willen toelaten, maar alleen niet meer via internationale hulporganisaties.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Israël overweegt volledige bezetting van Gaza: 'Palestijnen op kluitje in zuiden, waarschijnlijk bouw van nieuwe nederzettingen'

Israël overweegt volledige bezetting van Gaza: 'Palestijnen op kluitje in zuiden, waarschijnlijk bouw van nieuwe nederzettingen'
Bron: EPA

Israël voert de militaire strijd tegen Hamas op en wil delen van de Gazastrook bezetten, zegt premier Benjamin Netanyahu. Maar experts vragen zich af wat het plan is: "Gaza veroveren is niet zo moeilijk, het gebied daarna behouden is veel ingewikkelder."

Premier Netanyahu kondigde vandaag een intensieve militaire operatie aan met als doel om Hamas te verslaan. Volgens hem zal Israël Gaza niet binnenvallen om zich vervolgens weer terug te trekken: "De bedoeling is het tegenovergestelde daarvan."

'Dagen tot paar weken'

Het Israëlische leger heeft inmiddels tienduizenden reservisten opgeroepen voor het aanstaande offensief in Gaza. Een bezetting van de Gazastrook zou dan ook snel een feit kunnen zijn, denkt oud-commandant der landstrijdkrachten Mart de Kruijf. "Ik denk ook dat het Israël gaat lukken."

Hij verwacht dat Israël de Gazastrook 'binnen een paar dagen of een paar weken' kan veroveren. "Dan heb je heel Gaza wel onder controle. Het probleem is dan alleen: er wonen wel 2,2 miljoen mensen, hoe krijg je die onder controle?", zegt De Kruif. "Land bezetten is iets anders dan land ook daadwerkelijk bezet houden."

Bekijk ook

Situatie van voor 2005

Een nieuw militair offensief zou goed het einde kunnen betekenen van een Palestijns Gaza, denkt Midden-Oosten-deskundige Peter Malcontent: "Je mag concluderen uit de woorden van politici in het Israëlische veiligheidskabinet dat er een herbezetting komt."

Daarmee zouden we teruggaan naar de situatie van voor 2005, toen Israël tientallen jaren ook de hele Gazastrook in handen had, vertelt hij. "En dus zullen er straks ook nieuwe nederzettingen gebouwd gaan worden voor Israëlische Joden in Gaza."

'Terecht op een kluitje'

Netanyahu liet in zijn aankondiging van het nieuwe militaire offensief weten dat de inwoners van Gaza zullen worden 'verplaatst'. Voor hun eigen bescherming, voegde de Israëlische premier daaraan toe. Malcontent verwacht dat de Palestijnen zullen worden verdreven naar het zuiden. "Die komen daar dan terecht op een kluitje."

Een aantal ministers in het kabinet van Netanyahu zijn volgens de Midden-Oosten-expert extreem nationalistisch. "Die hebben deze plannen al veel langer", weet hij. "Eigenlijk kon je op je vingers natellen dat dit zou gaan gebeuren."

Al weken geen hulp

Het Israëlische leger heeft op dit moment al zo'n 70 procent van de Gazastrook onder controle. Volgens persbureau AP zou een totale verovering betekenen dat honderdduizenden Palestijnen hun verblijfplaats kwijtraken.

Daar komt bij dat de mensen in Gaza al weken zonder voedsel, schoon water, medicijnen en medische hulp zitten. Israël houdt de grenzen met Gaza sinds 2 maart dicht voor humanitaire hulp. Internationale hulporganisaties waarschuwden vorige week dat de laatste voorraden inmiddels zijn uitgedeeld.

Bekijk ook

'Moet proportioneel zijn'

De Kruif zet dan ook vraagtekens bij een nog verdere uitbreiding van het bezette gebied. "Ik heb beelden gezien van 7 oktober, die zijn vreselijk", zegt hij over de aanslag van Hamas op Israël. "Maar is dat nou een reden om 2,2 miljoen mensen op een heel klein stukje grond te gaan concentreren?"

De maatregelen die Israël neemt in reactie op de aanslag van 7 oktober 2023 moeten wel proportioneel zijn, zegt hij. "Dus die moeten in verhouding zijn met het gevaar dat er uitgaat van de extremisten van Hamas."

Ander soort oorlog

Een volledige bezetting van de Gazastrook leidt uiteindelijk tot een ander soort oorlog met Hamas, legt de oud-commandant uit. "Wij noemen dat een asymmetrische of een irreguliere oorlog." Dat betekent volgens hem dat er straks bijvoorbeeld meer aanslagen zullen worden gepleegd.

De bestrijding hiervan en het handhaven van de status quo is een kwestie van een lange adem die veel inspanning kost, benadrukt De Kruif. "En als er één ding is wat Israel niet heeft, dan zijn het de vele militairen die daarvoor nodig zijn."

Israël overweegt volledige bezetting van Gaza: wat zijn de gevolgen?

Terughalen van gijzelaars

Los van de strijd met Hamas is bovendien de grote vraag of het andere doel van Netanyahu wel bereikt kan worden: het terughalen van de Israëlische gijzelaars in Gaza. "Bij een totale bezetting is de kans juist groter dat de gijzelaars dood gaan", zegt Malcontent. "Een intensivering van de strijd in Gaza heeft dus gevolgen."

Toch is de verwachting van beide deskundigen dat Israël doorzet. "Ze hebben ook het militaire vermogen", vertelt De Kruijf. "Hamas is relatief verzwakt. Maar vooral heeft Israël - waarschijnlijk - de steun van de president van de Verenigde Staten om dit te kunnen doen."

Internationale steun

Tegelijkertijd denkt de oud-commandant dat internationaal de steun voor Israël sterk zal afnemen bij een nieuw offensief in Gaza. "Israël zou zich dat meer moeten afvragen", zegt hij.

Wat is zo'n kortetermijnsucces om een bufferstrook te creëren je waard als je op lange termijn steun verliest in heel de wereld", legt De Kruif uit. "Terwijl je die steun hard nodig kan hebben. Want de echte vijand van Israël is Iran en die wordt gesteund door Rusland. Dus het conflict is nog lang niet ten einde."

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant