radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Nieuwe plasticfabriek bij Antwerpen veroorzaakt stikstofneerslag in Nederland: 'Het is volstrekt idioot'

Nieuwe plasticfabriek bij Antwerpen veroorzaakt stikstofneerslag in Nederland: 'Het is volstrekt idioot'
Nieuwe plasticfabriek bij Antwerpen veroorzaakt stikstofuitstoot in Nederland
Bron: EenVandaag

Het moet de schoonste plasticfabriek van Antwerpen worden: Project One van chemiereus INEOS. De Vlaamse regering is dolenthousiast, maar Nederlandse provincies, milieuorganisaties en boeren maken zich zorgen om de stikstofuitstoot.

Op een paar kilometer afstand van de fabriek, vlak over de Nederlandse grens, ligt namelijk het Natura2000-gebied Brabantse Wal. Een gebied van bijna 4900 hectare. Deze natuur heeft ernstig te lijden onder stikstofdepositie, waarvan volgens onafhankelijk stikstofonderzoeker Ton Brouwer zo'n 60 procent vanuit het buitenland komt. Voornamelijk uit België.

Bos takelt af

Volgens INEOS behoort Project One tot de schoonste plasticfabrieken in zijn soort. Maar toch zorgt het voor extra stikstofdepositie op het natuurgebied. Volgens Brouwer komt dit overeen met ongeveer vier à vijf flinke melkveebedrijven direct grenzend aan het Natura2000-gebied. "Nederland zou die extra moeten uitkopen om de depositie van de nieuwe industriebron te compenseren."

Dit terwijl het al niet best gesteld is met natuurgebied Brabantse Wal. "Het bos takelt af", vertelt boswachter Erik de Jonge. "Stikstof zorgt ervoor dat de bodem verzuurt. Zeker in combinatie met verdroging."

Eiken vallen om

Voor het hele gebied geldt dat de zogenoemde kritische depositiewaarde (KDW) flink wordt overschreden. De KDW is een wetenschappelijk vastgestelde grens, als deze wordt overschreden bestaat er een kans dat de natuur schade oploopt. In de Brabantse Wal slaat bijna overal meer dan twee keer te veel stikstof neer.

"Bepaalde soorten redden het hier niet meer", ziet De Jonge. "Eikensterfte neemt hard toe, dat heeft te maken met wortelnetwerken die kapot gaan. Daardoor vallen eiken met honderden tegelijk om. Het is een stille ramp die zich voltrekt. Het gaat heel hard de verkeerde kant op."

Bekijk ook

Provincies vechten vergunning aan

De natuur staat zelfs zo onder druk dat de provincie Noord-Brabant vorig jaar besloot een vergunningenstop in te lassen. Iedere aanvraag die stikstof-effecten heeft op Natura2000-gebieden, zoals Brabantse Wal, wordt niet behandeld en dus liggen veel projecten stil. De provincie maakte samen met de provincie Zeeland en milieuorganisaties bezwaar tegen de plannen van INEOS.

"Beide provincies vallen liever Vlaanderen aan, dan dat ze hun eigen verantwoordelijkheid nemen voor het voeren van een stikstofbeleid", zegt het Vlaamse ministerie daarover tegen EenVandaag. "Mijn minister blijft herhalen dat de Nederlandse overheid hierin in gebreke blijft."

Maar: fabriek komt er alsnog

Het bezwaar bleek succesvol, want de Raad voor Vergunningsbetwistingen stuurde INEOS en de Vlaamse stikstofminister afgelopen zomer terug naar de tekentafel. De invloed van de fabriek op kwetsbare natuur was niet duidelijk genoeg.

Maar rond de jaarwisseling werd er - na verduidelijking - alsnog een vergunning gegeven. Inmiddels zijn de eerste palen van de nieuwe plasticfabriek in de Antwerpse haven geslagen en rijdt bouwmaterieel er af en aan.

'Europa kan niet zonder'

Ruim 5 jaar geleden kondigde chemiereus INEOS aan de nieuwe, state-of-the-art ethaankraker in Europa te willen bouwen. Hier gaat ethaangas in en komt etheen uit. Daarmee kun je allerlei kunststoffen maken, voor onder andere schoenen, auto-onderdelen en windmolenwieken.

Europa kan niet zonder, betoogde INEOS-eigenaar Jim Ratcliffe. ''In de afgelopen 20 jaar is er niet meer zo'n grote investering gedaan in de Europese chemiesector. Zonder zul je zien dat de plasticmarkt in Azië en de VS zo groot wordt dat we daar compleet afhankelijk van worden'', waarschuwde hij jaren geleden.

Bekijk ook

Belang voor Vlaamse welvaart

De fabriek moest in Rotterdam of Antwerpen komen. Maar al snel bleek dat de Vlaamse havenstad de beste papieren had. Mogelijk werkten de strenge klimaatregels in Nederland ook niet mee. Na jaren aan voorbereiding, juridische procedures en een eerdere vernietiging van een vergunning, heeft de Vlaamse stikstofminister Zuhal Demir inmiddels opnieuw een omgevingsvergunning verleend en is het bouwen begonnen.

"Het belang van de investering ter plekke mag niet onderschat worden. Deze vergunning gaat over veel meer dan de aanvrager zelf. Dit gaat over Vlaamse onderaannemers, Vlaamse jobs en Vlaamse welvaart", vertelt de minister aan EenVandaag. "Dit toont aan dat Vlaanderen een aantrekkelijke regio is om in te investeren, daar waar dergelijke investeringen in Nederland door het uitblijven van enig stikstofbeleid veel moeilijker is."

Over de grens wel stikstof uitstoten

Varkensboer Jos Naalden uit Bergen op Zoom is kritisch op de komst van de fabriek. Hij is al jaren in de weer om zijn bedrijf te verduurzamen. ''Ik heb bijvoorbeeld een luchtwasser staan die de lucht filtert die uit de stal komt", vertelt hij. ''Dat levert een reductie van 85 procent op.''

Daarnaast wil hij graag uitbreiden, maar hier krijgt hij geen vergunning voor. ''Het is onbegrijpelijk dat er over de grens een bedrijf bijkomt dat extra stikstof uitstoot. En dat dit in Europees verband en met Europese regels kan.''

'Ook Vlaamse gebieden lijden onder Nederlandse uitstoot'

De Vlaamse overheid laat daarop weten dat ook hun natuurgebieden te lijden hebben onder de Nederlandse stikstofuitstoot. Volgens stikstofminister Zuhal Demir heeft Vlaanderen - in tegenstelling tot Nederland - inmiddels al juridisch verankerd hoe de uitstoot wordt tegengegaan, waardoor het verlenen van een vergunningen mogelijk wordt gemaakt.

"Ik stel vast dat Nederland daar nog steeds niet in geslaagd is, hoewel Nederland ook een verantwoordelijkheid heeft voor haar impact op Vlaanderen. Voor de eigen burgers, boeren en bedrijven, maar ook die in Vlaanderen, volgt ze beter het Vlaamse voorbeeld. We roepen daartoe op."

Bekijk ook

'Volstrekt idioot'

Ook boswachter De Jonge houdt zich bij Brabants Landschap bezig met boerenbedrijven die land pachten. "Ik ben met boeren betrokken bij uitkoopprocessen. Met pijn in hun hart moeten die boeren weg. En dan mag er wel zo'n fabriek bij komen. Dat is volstrekt idioot."

Volgens Vlaams milieu-advocaat Isabelle Larmuseau, die zich al haar hele carrière bezighoudt met natuur- en omgevingsrecht, is de vergunning voor Project One een doodlopende weg.

'Losse eindjes'

Dit heeft volgens haar alles te maken met de Europese Habitatrichtlijn uit 1992. Daarin is afgesproken dat de lidstaten er samen voor moeten zorgen dat kwetsbare natuurgebieden beschermd en in stand gehouden worden. Voor de Brabantse Wal geldt inmiddels: er kan eigenlijk geen gram stikstof meer bij.

Maar tóch heeft INEOS een vergunning gekregen. ''De adviesverlenende overheden hebben niet gekeken hoe het precies zit in Nederland'', vertelt Larmuseau. ''Er zijn dan ook nog een hoop losse eindjes in het vergunningsbesluit.'' De provincie Noord-Brabant laat weten zich over de vergunning te buigen en binnenkort te bepalen of er opnieuw bezwaar gemaakt wordt.

Wat betekent een nieuwe plasticfabriek bij Antwerpen voor stikstof in Nederland?

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

'Overgebleven' stroom van trams en metro's ergens anders gebruiken om elektriciteitsnet te ontlasten? 'Deel van oplossing'

'Overgebleven' stroom van trams en metro's ergens anders gebruiken om elektriciteitsnet te ontlasten? 'Deel van oplossing'
Een metro-toestel van vervoersbedrijf RET
Bron: ANP

Om het overvolle stroomnetwerk te ontlasten, wordt gezocht naar creatieve oplossingen. Minister Sophie Hermans en staatssecretaris Chris Jansen sluiten vandaag een 'netcongestiedeal' met de ov-sector om netcongestie tegen te gaan.

Elektrische auto's, zonnepanelen, warmtepompen: ons stroomnetwerk is overvol. Netcongestie wordt dat genoemd.

File op het net

"We kunnen spreken van file op het elektriciteitsnet", zegt energieanalist Sanne de Boer van de Rabobank. "Vergelijk het met de de snelweg. Als iedereen tegelijk wil invoegen, dan kan dat niet."

"Hetzelfde gebeurt op het stroomnet. De afgelopen jaren heeft iedereen meer elektriciteit verbruikt, en vaker op hetzelfde moment. Dat past niet."

Deal met de ov-sector

Om deze zogenoemde netcongestie te bestrijden, is de komende 15 jaar een investering van 195 miljard euro nodig, volgens het Rijk. In de tussentijd wordt er gezocht naar creatieve oplossingen.

Minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei en staatssecretaris Chris Jansen van Openbaar Vervoer en Milieu sluiten daarom vandaag een 'netcongestiedeal' met de openbaar vervoerssector. Het idee is dat het openbaar vervoer gaat helpen om de druk op het elektriciteitsnet te verminderen.

Bekijk ook

Efficiënter gebruikmaken van infrastructuur

"Op deze manier kunnen we efficiënter gebruikmaken van de infrastructuur die er al is", legt De Boer uit. "Openbare vervoersbedrijven maken gebruik van hun eigen elektriciteitsnetten. Op sommige momenten zijn die kabels hard nodig, bijvoorbeeld in de ochtend- en avondspits", legt ze uit.

"Maar wanneer er minder openbaar vervoer rijdt, kunnen de kabels gebruikt worden om auto's of elektrische bussen op te laden. Hier hoef je dus geen extra kabels voor in de grond te leggen."

Idee op een bierviltje

Het Rotterdamse ov-bedrijf RET is al volop bezig met duurzaam gebruik van energie. "Naast het delen van ons stroomnet, hebben we nu ook een batterij in de buurt van de Erasmusbrug geplaatst", vertelt technicus Leo Vliegenthart van de RET.

"5 jaar geleden heb ik het idee op een bierviltje geschreven. Het woord 'netcongestie' bestond toen nog niet eens."

Bekijk ook

Batterij die werkt als powerbank

"Op het moment dat er een tram voorbij rijdt, en die remt, dan levert die tram energie terug aan de batterij. De batterij wordt op deze manier continu opgeladen en werkt kostenefficiënt", legt Vliegenthart uit. "De batterij fungeert als powerbank."

De opgeslagen stroom kan weer gebruikt worden om andere voertuigen op te laden. "Op deze manier proberen wij de 'file' op het stroomnet te omzeilen en dragen wij 20 tot 25 procent bij aan de laadsector van Rotterdam."

Alleen geschikt voor kleine hoeveelheden

Maar ondanks de voordelen van zo'n batterij blijft energieanalist De Boer sceptisch. "Batterijen zijn zeker functioneel", zegt ze. "Maar ze nemen ook veel ruimte in."

"Bovendien zijn batterijen alleen geschikt om kleine hoeveelheden energie voor korte tijd op te slaan", vervolgt ze. "Helaas kunnen we de overtollige zonnestroom van de zomer niet bewaren tot aan de winter."

Bekijk ook

Klein deel van de oplossing

Volgens De Boer is het getekende convenant tussen het Rijk en de ov-sector niet de hele oplossing voor netcongestie. "We moeten niet verwachten dat we hierdoor uit de problemen zijn. Het is ook nodig om de netten te verzwaren, maar dit kost veel tijd en geld."

"Slimmer gebruikmaken van de infrastructuur die we hebben, is een 'no-brainer'. Maar het blijft een klein deel van de oplossing."

'Overgebleven' stroom van trams en metro's ergens anders gebruiken om elektriciteitsnet te ontlasten? 'Deel van oplossing'

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Waarom het zo uitzonderlijk is dat Marjolein Faber als minister weigert handtekening te zetten voor koninklijke onderscheiding

Waarom het zo uitzonderlijk is dat Marjolein Faber als minister weigert handtekening te zetten voor koninklijke onderscheiding
Ter illustratie: een koninklijke onderscheiding
Bron: ANP

Asielminister Faber wil geen handtekening zetten onder koninklijke onderscheidingen voor vijf oud-COA-medewerkers, werd gisteren bekend. Kan dat zomaar? Historicus Kemal Rijken zet de feiten over onderscheidingen voor ons op een rij.

Rijken noemt het 'zeer uitzonderlijk' dat de minister de voordracht voor een koninklijke onderscheiding niet wil ondertekenen. "We hebben dit in de parlementaire geschiedenis in de laatste 80 jaar niet gezien." Hij beantwoordt vier vragen over wat er komt kijken bij het krijgen van een koninklijke onderscheiding en deze situatie.

1. Hoe gaat het toekennen van onderscheidingen in zijn werk?

Voordat de minister een handtekening moet zetten, is daar al een heel proces aan voorafgegaan, weet Rijken. "Een voorbeeld: iemand heeft 40 jaar lang vrijwillig voor de tennisvereniging gewerkt en de mensen op de tennisvereniging vinden dat deze persoon een lintje verdient. Dan gaan die mensen in eerste instantie brieven schrijven over die persoon", vertelt de historicus.

"Die aanbevelingsbrieven worden gestuurd naar de desbetreffende gemeente waar die persoon woont, en die worden allemaal gecontroleerd." Vervolgens maakt de burgemeester de beslissing of iemand in aanmerking komt. "Dan tekent de Commissaris van de Koning en daarna de Kanselarij der Nederlandse Orden." Die beheert de registers van onderscheiden personen en regelt de lintjes.

"En daarna pas gaat het naar het ministerie en de bewindspersoon. Die tekent dan ook. In de meeste gevallen. Vervolgens zet de koning nog zijn handtekening." Nadat de koning de onderscheiding heeft getekend, kan het lintje door de burgemeester worden uitgereikt.

info

Premier Schoof en minister Uitermark willen tekenen voor lintjes vrijwilligers

Maandagmiddag werd bekend dat premier Dick Schoof en minister Judith Uitermark van Binnenlandse Zaken wel bereid zijn om te tekenen voor de lintjes die de vijf vrijwilligers in de vluchtelingensector zouden krijgen.

2. Waarom is hier een minister voor nodig?

"In principe is de minister altijd verantwoordelijk en dat heeft te maken met de ministeriële verantwoordelijkheid", vertelt Rijken.

Hij legt uit: "De koning is niet verantwoordelijk voor zijn inhoudelijke daden. Dat zijn de ministers volgens de Grondwet. In dit geval, als de koning tekent, dan betekent dat dat er een minister of een staatssecretaris ook al moet hebben getekend."

"Dus als de koning uiteindelijk een handtekening moet zetten op de koninklijke onderscheiding dan moet dat gedekt zijn, zoals dat heet, door een minister of een staatssecretaris. En daarom is die handtekening nodig."

3. Waarom is het zo uitzonderlijk dat minister Faber weigert?

"De minister mag het doen, maar het is wel uitzonderlijk", vertelt Rijken. "Wat de minister in principe heeft gedaan, is een pure politieke daad. Gewoon om een frame neer te zetten: 'Ik ben tegen deze medewerkers en ik ben tegen asielzoekers en het is mijn beleid niet.'" Ze zet het weigeren dus in om te communiceren waar ze tegen is, volgens de historicus.

En dat is nog niet eerder op deze manier gebeurd, weet Rijken. "Er zijn geen gevallen bekend waarbij de minister zo nadrukkelijk naar buiten trad en zei: 'Ik teken niet omdat het niet mijn politiek is.' En dat komt ook omdat de lintjes zijn staatsonderscheidingen neutraal zijn."

"Die worden gegeven aan mensen die zich meestal decennia lang, vaak vrijwillig, hebben ingezet voor andere mensen. Het is in Nederland dus zo dat de regering en politici niet bepalen wie wel of geen lintje krijgt. Het komt vanuit de samenleving. En dat gegeven wordt dan beloond namens de Staat", legt Rijken uit. "Een koninklijke onderscheiding is dus neutraal en is daardoor ook geen politieke beslissing."

Bekijk ook

4. Wat betekent het volgens jou dat Faber weigert?

Hierdoor kan een precedent ontstaan, vertelt Rijken. "Het risico dat je nu krijgt, is dat er in de toekomst kabinetten zullen zijn en ministers zullen zijn die zeggen: 'Dit is in het verleden zo gegaan met mevrouw Faber, en deze persoon bevalt mij niet, dus ik ga daarvoor liggen en ik teken niet.' Dat kan nooit de bedoeling zijn van een neutrale staatsonderscheiding, die de koninklijke onderscheidingen toch zijn."

Betekent het dat deze mensen hun lintje niet krijgen? "Nee", zegt Rijken. "Het is namelijk zo dat een andere bewindspersonen ook kan tekenen. Dat zal gewoon ook gebeuren en deze vijf mensen krijgen gewoon een lintje."

Waarom het zo uitzonderlijk is dat Marjolein Faber als minister weigert handtekening te zetten voor koninklijke onderscheiding

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant