radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Huib vangt vanaf deze week thuis vluchtelingen uit Oekraïne op: 'De overheid kan het niet alleen'

Huib vangt vanaf deze week thuis vluchtelingen uit Oekraïne op: 'De overheid kan het niet alleen'
Huib van Mierlo vangt vanaf woensdag twee vluchtelingen op in zijn huis
Bron: EenVandaag

Vanaf woensdag verblijven bij Huib van Mierlo twee Oekraïense vluchtelingen in huis. Duizenden andere Nederlanders willen ook graag iemand thuis opvangen. Een nobel besluit, maar onderschat het niet, zegt hulporganisatie TakeCareBnB.

Deze week worden de eerste gevluchte mensen uit Oekraïne opgevangen in Nederlandse huishoudens. TakeCareBnB ontving al 9000 aanmeldingen van vrijwilligers. Bij collega-organisatie Onderdak Oekraïne meldden nog eens bijna 7000 huishoudens zich aan.

'Overheid kan het niet alleen'

Huib van Mierlo uit Voorburg hoefde er niet lang over na te denken; een dag na de Russische inval in Oekraïne startte hij hulporganisatie Oekraïne Opvang. Zijn motivatie: we schuiven altijd alles naar de overheid, maar die kan het niet alleen.

"We weten dat asielzoekerscentra overvol zitten en dat de woningnood hoog is, maar deze vluchtelingen moeten wel geholpen worden." Hij vindt Nederland heel gastvrij: "We hebben na ruim een week al 6700 concrete aanmeldingen van gastgezinnen."

'Het komt uit een goed hart'

Het is niet niks, iemand in huis nemen, dat realiseert Huib zich. Aanstaande woensdag trekken er twee vrouwen uit Oekraïne bij hem en zijn vrouw in huis. "We namen eerder een pleegkind in huis en hoefden nu ook geen moment te twijfelen. Eén blik was genoeg", vertelt hij.

"Het gaat erom dat je voor zo iemand zorgt alsof het je eigen kind is. Er zullen ook ongetwijfeld mensen zich impulsief hebben aangemeld, maar het komt bij iedereen uit een goed hart."

Logeerkamer van Huib van Mierlo
Bron: EenVandaag
Logeerkamer voor twee vluchtelingen uit Oekraïne bij Huib van Mierlo

Screening door het ministerie

De screening voor gastgezinnen neemt Huib niet op zich, dat doet het ministerie van Justitie en Veiligheid, samen met een aantal hulporganisaties. "Onderdak Oekraïne wijst zelf ook geen vluchtelingen toe. Er zijn experts die dat veel beter kunnen."

Deze week levert Huib namens zijn stichting een grote database aan bij het ministerie. "Zij zullen de puzzel verder leggen. Als er mensen bellen met vluchtelingen die opgevangen moeten worden, sturen wij hen door naar de gemeente of het Rode Kruis."

'Deze mensen hebben onderdak nodig'

De vrouwen die Huib en zijn partner aanstaande woensdag in huis nemen bevinden zich nu nog in Dresden in Duitsland.

"Hun verhaal was zo schrijnend. Wij wijzen geen vluchtelingen toe aan andere mensen, maar voor onszelf durfden we deze verantwoordelijkheid wel te nemen. Deze mensen hebben onderdak nodig, net als alle andere vluchtelingen."

Bekijk ook

'Maak keuze niet te lichtzinnig'

Directeur Robert Zaal van TakeCareBnB benadrukt dat het niet niks is om vluchtelingen in huis te nemen. "Er komen mensen in jouw huis die een traumatische gebeurtenis mee kunnen hebben gemaakt, daar moet je je goed bewust van zijn."

"Als iemand bijvoorbeeld van een familielid in Oekraïne een telefoontje krijgt met slecht nieuws, dan kan dat iemand psychisch een enorme knauw geven. Zo iemand zit dan in jouw huis, je moet er voor zo iemand willen en kunnen zijn, wees daarop voorbereid." Verder juicht Zaal de aanmeldingen van gastgezinnen vol enthousiasme toe.

info

Opvang in Nederland

Nederland is opgedeeld 25 veiligheidsregio's die allemaal verantwoordelijk zijn voor de opvang van 2.000 vluchtelingen uit Oekraïne, in totaal gaat het dus om 50.000 plaatsen die de komende periode gereedgemaakt moeten worden.

De veiligheidsregio's moeten die opvang zelf regelen, maar via initiatieven als Onderdak Oekraïne en TakeCareBnB worden ze enorm geholpen. Lilly Wiggers van TakeCareBnB legt uit hoe zij samen met de gemeente de vluchtelingen verdelen en toewijzen: "Wij bouwen een groot bestand op van mensen die zich hebben aangemeld voor de opvang, de gemeenten kijken uiteindelijk welke mensen opvang nodig hebben."

Bekijk ook

Bekijk hier de televisiereportage over dit onderwerp.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Gemeenten staan voor lastige keuzes: woonlasten laten stijgen of bezuinigen op zaken als zwembaden en jeugdhonken

Gemeenten staan voor lastige keuzes: woonlasten laten stijgen of bezuinigen op zaken als zwembaden en jeugdhonken
Kinderen tijdens een zwemles
Bron: ANP

Nu de overheid 2,3 miljard gaat bezuinigen op het gemeentefonds, wordt ook steeds meer duidelijk dat inwoners dit het meest gaan voelen in hun portemonnee. Bij een vijfde van de gemeentes gaat de onroerendezaakbelasting met meer dan tien procent omhoog

Gemeenten hopen zo een gat te dichten in de begroting om de bezuinigingen van aankomend en volgend jaar alvast op te vangen. Dit blijkt uit onderzoek van Vereniging Eigen Huis.

Compenseren

"Sommige gemeenten geven aan die verhoging te willen compenseren met bijvoorbeeld een iets lagere riool- of afvalstoffenheffing", zegt woordvoerder van Vereniging Eigen Huis Hans André de la Porte. "Maar die ozb is niet na één jaar weg en gaat er op lange termijn dus echt wel inhakken, ondanks die compensatie."

De woonlasten zullen dus voor veel mensen oplopen. Daarbij bestaat er ook een misvatting over wat woningeigenaren financieel aan zouden kunnen zegt De la Porte. "Huiseigenaar zijn zegt helemaal niets over je bankrekening. Als je bijvoorbeeld een klein pensioen hebt, dan is een aanslag van meer dan duizend euro heel veel. Zeker als je bedenkt dat in sommige gemeenten er wel 200 euro bij komt dit jaar."

info

Wat is ozb?

De onroerendezaakbelasting (ozb) is een belasting die huiseigenaren en bedrijven aan de gemeente betalen. Hoe duurder je huis of pand, hoe hoger de ozb. Gemeenten gebruiken dit geld voor bijvoorbeeld wegen, straatverlichting en afval. Of de woonlasten in jouw gemeenten stijgen, kun je hier bekijken.

Bekijk ook

Geen bibliotheek

Een andere optie om de cijfers voor gemeenten niet in het rood te laten lopen, is het schrappen van publieke voorzieningen. Dat zijn bijvoorbeeld bibliotheken, de buurtbus, sportfaciliteiten, of ontmoetingsplekken voor jongeren.

Miriam de Boer heeft een aantal jaar geleden zo'n ontmoetingsplek in Wormerveer opgezet. Iedere dag kunnen jongeren daar in de middag terecht om te poolen, spelletjes te spelen, met elkaar muziek te luisteren of om met één van de vrijwilligers te praten over problemen thuis of op school.

Onduidelijke toekomst

Maar de toekomst van deze plek is nu onduidelijk.

"Dit jaar en al helemaal volgend jaar gaat financieel heel spannend worden. Ondanks dat mensen bij de gemeente Zaanstad hebben gezegd dat wat wij doen heel belangrijk is én niet heel duur."

Bekijk ook

Brandbrief VVD

Het maken van dit soort keuzes is moeilijk geeft ook wethouder in Zaanstad Stephanie Onclin aan. Zij verstuurde samen met 46 andere VVD-wethouders afgelopen weekend een brandbrief aan de landelijke VVD.

De wethouders uiten hierin hun zorgen over de dreigende bezuinigingen voor gemeenten in 2026, ook wel het 'ravijnjaar' genoemd. Ze stellen dat het door deze bezuinigingen niet langer lukt 'om te staan voor onze inwoners en ondernemers', waardoor het werken hen onmogelijk wordt gemaakt.

Keuzes maken

"Twee derde van onze taken worden bepaald door wettelijke regelingen. Eigenlijk krijgen we daar al te weinig geld voor. Maar dat betekent dat er maar een klein stukje overblijft waar wij echt zelf keuzes kunnen maken", zegt wethouder Onclin.

Ze gaat verder: "En dat is juist het stukje wat inwoners écht belangrijk vinden: de openbare ruimte, veiligheid, sport."

Bekijk ook

Hulp voor jongeren of toch het zwembad?

Maar ook het zwembad valt onder de publieke voorzieningen waarop bezuinigd kan worden. De gemeente Zaanstad heeft nu drie zwembaden. "Maar", zegt de wethouder, "als we teruggaan naar twee, dan kan de wachtlijst voor de zwemles van je kind alleen maar verder toenemen."

Of de ontmoetingsplek voor jongeren van Miriam de Boer open kan blijven is een voorbeeld van hoe moeilijk de keuzes zijn die gemeenten moeten maken.

Hulp voor jongeren of toch het zwembad? Gemeenten staan voor lastige keuzes om te bezuinigen nu woonlasten stijgen
Hulp voor jongeren of toch het zwembad? Gemeenten staan voor lastige keuzes om te bezuinigen nu woonlasten stijgen

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Waarom Vladimir Poetin het interessant vindt om met Donald Trump te onderhandelen over vrede in Oekraïne

Waarom Vladimir Poetin het interessant vindt om met Donald Trump te onderhandelen over vrede in Oekraïne
De Amerikaanse president Donald Trump en Russische president Vladimir Poetin tijdens een ontmoeting in 2018
Bron: EPA

Nadat Europese leiders gisteren in Parijs samenkwamen voor spoedoverleg, zitten vandaag delegaties van zowel Rusland als de VS bij elkaar in Saoedi-Arabië. Ze praten daar verder over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne.

De laatste dagen heerst er een crisissfeer in Europa. Sinds het telefoontje tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Russische president Vladimir Poetin is duidelijk geworden dat Europa steeds verder buitenspel wordt gezet. Waarom ziet Poetin in Amerika een interessante onderhandelingspartner?

Geen NAVO-lid en bezet grondgebied opgeven

Dat heeft met een aantal punten te maken, begint correspondent Joost Bosman. Daarvoor moeten we eerst even terug naar de eisen waar de Russische president mee is gekomen. Zo wil Poetin niet dat Oekraïne lid wordt van de NAVO. En daarnaast willen ze geen grondgebied inleveren.

Amerika heeft al toegezegd dat Oekraïne is uitgesloten van het NAVO-lidmaatschap. En Amerikaanse defensieminister Pete Hegseth kondigde eerder aan dat door Oekraïne bezet grondgebied moet worden teruggegeven aan Rusland.

'We doen er weer toe'

Maar dat is niet de enige reden waarom Rusland met de VS onderhandelt, legt Bosman uit. "Het is belangrijk voor het Kremlin om weer met Amerika te onderhandelen. Nu is de nieuwe president van het machtigste land ter wereld bereid om met hem persoonlijk te gaan praten over Oekraïne. En dat is ook voor Poetin heel belangrijk."

Hij zet daarmee Oekraïne en Zelensky buitenspel, gaat Bosman verder. "Daarnaast kan hij ook aan aan zijn eigen burgers tonen: 'kijk, we doen er weer toe. Zelfs de machtigste man ter wereld wil met ons praten.'" Voor Poetin is het dus ook op diplomatiek gebied van belang.

Bekijk ook

Economie

Het heeft ook te maken met de economische gevolgen die Rusland heeft ondervonden van de oorlog. Zo melden Russische media de mogelijke terugkeer van Visa en Mastercard in het land.

"Het geeft ook iets aan over de moeite die de Russen de afgelopen 3 jaar hebben gehad, dat ze zo verstoken zijn gebleven van die bedrijven. En niet meer geld konden sturen naar het buitenland", zegt Bosman.

Tegenslagen voor Rusland

Bosman ziet dat de getroffen economie een belangrijke reden is voor Rusland om Amerika actief te betrekken bij de vredesonderhandelingen. De materiële tekorten is iets waar het Kremlin zich zorgen om maakt. Zo is het defensiebudget bijna de helft van het hele budget.

"Het budget voor defensie is dit jaar opgeschroefd tot 40 procent. Dat is ontzettend veel. Dat betekent dus dat het ook heel veel geld kost. Rusland is bezig met nieuwe wapens maken, nieuwe artilleriegranaten, nieuwe tanks. Maar dat gaat gewoon te langzaam. Rusland kan de verliezen niet bijhouden. Het is gewoon niet te compenseren omdat de verliezen veel te hard gaan."

Bekijk ook

Inflatie en tekort arbeiders

Er zit dus ook haast achter voor Rusland om de oorlog met Oekraïne snel tot een einde te brengen. "Het is duidelijk dat Rusland toch redelijk op apegapen ligt en een adempauze nodig heeft."

Daarnaast ziet de correspondent dat Rusland kampt met meerdere economische problemen, zoals de inflatie en het tekort aan arbeiders. "Er zijn veel duizenden mannen naar het front gegaan. Honderduizenden zijn naar het buitenland gevlucht vanwege de mobilisatie 3 jaar geleden. Dat betekent dus dat er veel mensen te kort zijn die in de fabrieken kunnen werken, daardoor stijgen de lonen en gaat ook de inflatie weer omhoog."

Afwachten wat Trump zegt

Door aan de onderhandelingstafel te zitten kan er ook voorzichtig worden gekeken naar de terugkeer van westerse bedrijven, zoals nu al mogelijk met Visa en Mastercard. "Dat zal toch een verlichting zijn voor de economische malaise die er heerst in Rusland."

Toch houdt Bosman nog een slag om de arm. Het is eerst afwachten wat de Amerikaanse president Donald Trump gaat doen. "Wat hij nu zegt is het één, namelijk: Oekraïne kan maar beter geen lid worden van de NAVO. Maar of dat uiteindelijk ook zo gaat uitpakken, dat moeten we nog maar gaan zien. Als dat zo is, dan heeft Poetin natuurlijk duidelijk op dat punt gewonnen."

Waarom Vladimir Poetin het interessant vindt om met Donald Trump te onderhandelen over vrede in Oekraïne
Waarom Vladimir Poetin het interessant vindt om met Donald Trump te onderhandelen over vrede in Oekraïne

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant