radio LIVE tv LIVE tv LIVE tv LIVE
meer NPO start

Hoe groot is de kans dat je long covid krijgt? En 5 andere vragen van jullie beantwoord

Hoe groot is de kans dat je long covid krijgt? En 5 andere vragen van jullie beantwoord
Bron: ANP

Oververmoeid, hoofdpijn en concentratieproblemen. Het zijn longcovidklachten waar vermoedelijk tienduizenden mee te maken hebben. Toch is er nog weinig over bekend. We vroegen wat jullie wilden weten. Arts en onderzoeker Elke Wynberg geeft antwoord.

1. Waarom wordt er relatief weinig over long covid gecommuniceerd?

"In 2020 was er heel veel aandacht voor long covid. Toen was het een soort hype in de media, omdat het op dat moment een nieuwe ziekte was. Maar ik vrees inderdaad dat dat de afgelopen jaren minder is geworden terwijl het aantal mensen met long covid oploopt. De verhouding wordt daardoor scheef, er is echt meer informatie nodig."

"Maar er speelt heel veel op de achtergrond. In de wetenschappelijke wereld is long covid wel nog steeds hot topic en wordt er veel over gepubliceerd. Maar wat zo lastig is, is dat we nu pas beginnen te begrijpen wat long covid is en waardoor het wordt veroorzaakt. Voor die tijd konden we geen duidelijke uitspraken doen. En we willen geen uitspraken doen die gebaseerd zijn op één studie. Je moet heel veel data verzamelen om echt te weten of iets wel of niet zo is. En ik denk dat de wetenschappelijke wereld daarop zit te wachten, op meer duidelijkheid. En daar ook de tijd voor neemt."

2. Waarom is er na ruim 2,5 jaar geen groot onderzoek naar behandelingen?

"Wat ook meespeelt is dat de definitie van long covid heel breed is. En voordat we echt meer kunnen onderzoeken, moeten we long covid eerst beter begrijpen. Dus je moet weten hoe het eruit ziet. Nu gebruikt bijna iedereen de definitie van tenminste 1 aanhoudende klacht na 3 maanden van de infectie.

"Maar er zijn veel verschillende klachten, zoals kortademigheid, vermoeidheid, spierpijn, brain fog. En al die soorten klachten van long covid zijn heel anders, dus ik denk dat we eerst echt beter moeten begrijpen, voordat we aan de slag kunnen met onderzoek naar behandeling. Maar mensen kunnen gerust gesteld zijn dat er veel onderzoek gaande is, met name in Amerika, en dat er ook veel geld wordt geïnvesteerd om dit soort onderzoeken te doen."

Bekijk ook

3. Waarom is er weinig aandacht voor kinderen met long covid?

"Daar wordt inmiddels onderzoek naar gedaan, maar ik ben bang dat we in het begin een beetje op het verkeerde pad zijn gezet. Het was best wel duidelijk dat de meeste kinderen op een milde manier covid doormaakten. En ik denk dat we op basis daarvan hebben aangenomen dat zij daardoor ook een lager risico op long covid hebben."

"Maar vooral het laatste jaar horen we steeds meer verhalen van bijvoorbeeld kinderen die niet naar school kunnen vanwege longcovidklachten. Dus we willen ervoor zorgen dat zij ook echt worden meegenomen in verder onderzoek."

4. Hoe groot is de kans dat je long covid krijgt?

"Dat is afhankelijk van heel veel factoren en verschilt per individu. We weten al dat het het deels afhankelijk is van factoren zoals geslacht en gewicht. Zo hebben meerdere studies aangetoond dat mensen met overgewicht een hogere kans hebben om long covid op te lopen en ook vrouwen hebben een hogere kans."

"Maar wat we nog aan het onderzoeken zijn is de rol van eerdere immuniteit. Is de kans om long covid te krijgen kleiner als je meerdere keren geïnfecteerd bent geraakt? Dat weten we nog niet. Wel zijn er studies die hebben aangetoond dat het risico op long covid kleiner is als je gevaccineerd bent, vergeleken met eenzelfde persoon qua geslacht en gewicht die niet gevaccineerd is."

Bekijk ook

5. Waarom is er geen test voor long covid?

"Voordat je een test kan gebruiken moet die eerst gevalideerd worden. Dus je moet ervoor zorgen dat je geen valse positieve en negatieve uitslagen hebt, anders heb je er niet zoveel aan. Maar er zijn tot nu toe geen duidelijke markeringen van long covid, er is niet duidelijk iets in het bloed te zien dat aantoont dat iemand wel of geen long covid heeft."

"Er zijn wel bepaalde eiwitten in het bloed die verband houden met long covid. Maar de resultaten zijn heel wisselend per studie, bijvoorbeeld door verschillen in de studiepopulatie, wanneer de metingen zijn afgenomen en hoe patiënten met long covid zijn geselecteerd. Er is heel veel gaande, maar het is nu nog veel te vroeg om een test te kunnen maken waarvan we zeker zijn dat de resultaten ook echt betrouwbaar zijn."

6. In welke mate wordt langdurig ziekteverzuim en personeelstekort veroorzaakt door long covid?

"Een deel van het ziekteverzuim komt echt door long covid. Vooral mensen die ernstige long covid hebben, kunnen echt niet volledig terug naar werk. Misschien wel gedeeltelijk, een paar uur per dag."

"Maar ik denk ook dat andere factoren meespelen. Zoals het effect van de pandemie zelf, uitgestelde zorg voor andere ziektes. Dat speelt ook allemaal mee. Maar het is wel zeker zo dat mensen met ernstige longcovidklachten niet terug naar hun werk kunnen en zij zullen zich ziek moeten melden."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Een dagje Zaanse Schans binnenkort niet meer gratis, ondernemers balen: 'Zal desastreuse gevolgen hebben'

Een dagje Zaanse Schans binnenkort niet meer gratis, ondernemers balen: 'Zal desastreuse gevolgen hebben'
Toeristen bij de Zaanse Schans
Bron: ANP

De Zaanse Schans is populair onder buitenlandse toeristen en dagjesmensen. Tot nu toe is een bezoek aan de twaalf molens gratis, maar gemeente Zaanstad en het Zaans Museum willen daar verandering in brengen. "Noodzakelijk om erfgoed in stand te houden."

Vooral ondernemers zijn niet blij met dit besluit. Zij zijn bang dat bezoekers, die straks 17,50 euro per persoon moeten betalen om de toeristische attractie te bezoeken, weg zullen blijven. 'Deze plannen zullen desastreuse gevolgen hebben', zeggen zij in een persbericht.

'Bijdrage is noodzakelijk'

Maar juist om ervoor te zorgen dat het culturele erfgoed - en de omringende winkels en restaurants - in de toekomst nog bezocht kunnen worden, vragen de gemeente en het museum een bijdrage van de bezoekers, legt algemeen directeur van het Zaans Museum Marieke Verweij uit.

"Op dit moment is de toegang gratis, wat maakt dat bezoekers eigenlijk een minimale bijdrage leveren aan het erfgoed. Maar om de molens, de monumentale panden en de museale collecties in stand te houden is een bijdrage noodzakelijk", zegt Verweij.

Bekijk ook

'Wat is de Zaanse Schans waard?'

En dus gaat de toegangsprijs binnenkort van gratis naar 17,50 euro. "We hebben een onderzoek laten uitvoeren door Motivaction (een onderzoeksbureau, red.) en zij hebben een uitvraag gedaan onder 3.500 respondenten, internationaal. Ze vroegen: wat vind je de Schans op dit moment waard? En wat zou je er voor over hebben om de Zaanse Schans te bezoeken?"

Uit dat onderzoek kwam dat mensen de Schans zo'n 20 euro per persoon waard vinden. "Het college van Zaanstad heeft besloten om daar dus 17,50 van te maken. Precies een beetje eronder gaan hangen, conservatief beginnen en kijken wat het wordt."

Ook bezoeker niet blij

"En als je het vergelijkt met andere attracties is het naar mijn mening ook een heel redelijke, marktconforme prijs", gaat Verweij verder. Maar niet iedereen is het daarmee eens. Naast ondernemers zijn ook bezoekers niet enthousiast over het idee dat ze straks moeten betalen voor een bezoek aan de Schans.

Zo zegt een mevrouw die tijdens de meivakantie een bezoekje aan de Schans brengt: "Ik betaal nu al 15 euro voor de parkeerplaats en ik had begrepen dat dat ook gelijk voor de onderhoud van het gebied is. Ik vind het behoorlijk veel geld. Maar ja goed, alles wordt duur."

Bekijk ook

Gratis voor Zaandammers

Hoe zit het dan met de inwoners van Zaanstad? Moeten die straks ook betalen voor een wandeling in hun eigen buurt? "Voor die mensen en inwoners van Wormerland blijft de Schans gratis toegankelijk", antwoordt de directeur.

Ook mensen met een museumkaart, Vriendenloterijpas of die lid zijn van de Vereniging Zaanse Molens hoeven in de toekomst niet te betalen voor een bezoek aan de toeristenattractie, belooft Verweij.

Goede keuze voor toekomst

Voor de ondernemers heeft ze begrip. "Ik denk dat het heel belangrijk is dat iedereen hier zijn onderneming kan blijven draaien zoals dat op dit moment gebeurt."

Ze heeft er dan ook vertrouwen in dat de Schans niet zal leiden onder het besluit om geld te vragen voor een bezoekje, ook niet voor ondernemers. "De Zaanse Schans is bewezen succes. Wat ook maakt dat we er veel vertrouwen in hebben dat dit een goed besluit is en dat we het voor de toekomst beter kunnen regelen met elkaar."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Criminelen verzamelen met eigen 'inlichtingenteams' informatie om aanslagen te kunnen plegen, waarschuwt AIVD

Criminelen verzamelen met eigen 'inlichtingenteams' informatie om aanslagen te kunnen plegen, waarschuwt AIVD
Zware beveiliging bij de Bunker in Amsterdam-Osdorp
Bron: ANP

Drugsbendes zetten gespecialiseerde, eigen spionageteams in om politici, advocaten en journalisten in de gaten te houden. Daardoor zijn criminelen beter in staat aanslagen te plegen, schrijft de AIVD. "Dit is een bedreiging voor de nationale veiligheid."

De vaardigheden en technische mogelijkheden van deze criminele inlichtingenteams zijn volgens de Algemene Inlichtingen en Veiligheidsdienst (AIVD) op onderdelen zelfs te vergelijken met opsporingsdiensten van de overheid. "Criminele netwerken hebben vergaande, professionele capaciteiten om informatie te verzamelen over mensen die zij als een bedreiging zien", schrijft de AIVD in haar jaarverslag.

Eigen volgteams

Met behulp van eigen volgteams en geavanceerde apparatuur brengen criminelen woonadressen, werklocaties en sociale netwerken van hun doelwitten in kaart. "Dat kunnen criminele rivalen zijn, maar ook steeds vaker ambtenaren, politici, journalisten en advocaten", zo stelt de AIVD vast.

"Deze criminele organisaties hebben blijkbaar een heel groot vermogen ontwikkeld om informatie te verzamelen", zegt hoogleraar strafrecht Sven Brinkhoff in een reactie. "Dat is iets wat de overheid normaal doet bij de georganiseerde misdaad. Als het ware is het de wereld op zijn kop. Dat is zorgwekkend en een bedreiging voor de rechtsstaat."

Bekijk ook

Plannen van geweld

De AIVD maakt zich grote zorgen over de dreiging die uitgaat van het inlichtingenwerk van criminelen. "Het vergroot hun mogelijkheden om geweld te plannen en te organiseren tegen advocaten, rechters, officieren van justitie, journalisten, bestuurders en politici."

Omdat de inlichtingendienst de nationale veiligheid beschermt, ziet de AIVD het als haar taak om dit soort criminele aanslagen te voorkomen. "In het belang van de rechtsstaat moeten mensen in zulke beroepen hun werk ongehinderd en veilig kunnen doen."

Drugscriminelen infiltreren bij de overheid

Criminele inlichtingteams infiltreren soms ook in het overheidsapparaat om via ambtenaren aan waardevolle gegevens te komen, schrijft de geheime dienst. "Het maakt dat burgers er minder op kunnen vertrouwen dat die overheidsorganisaties hun taak goed uitvoeren."

Soms halen drugscriminelen ook informatie uit overheids- en bedrijfsdatabanken met persoonsgegevens. "Daarvoor kopen ze medewerkers om of zetten die onder druk."

Bekijk ook

Andere landen werken samen met criminelen

Door deze goede informatiepositie van criminele netwerken, wordt het voor landen die de nationale veiligheid van Nederland bedreigen, interessant om met ze samen te werken, aldus de AIVD. "Bijvoorbeeld voor inlichtingen-operaties, sabotageactiviteiten of moordaanslagen."

Zo werd in juni 2024 in Haarlem een liquidatiepoging gedaan op een Iraanse activist en publicist. Een aanslag die past in de werkwijze van Iran, blijkt uit onderzoek van de inlichtingendienst. "Iran maakt gebruik van criminele netwerken in Europa om veronderstelde tegenstanders van het regime het zwijgen op te leggen."

AIVD onderzoekt ondermijning

De AIVD doet sinds 2022 onderzoek naar ondermijning van de democratische rechtsorde door criminele netwerken. "Enkele criminele netwerken hebben de afgelopen jaren nietsontziend geweld gebruikt in de openbare ruimte", schreef de AIVD destijds.

In het liquidatieproces Marengo tegen de bende van drugsbaron Ridouan Taghi werden tussen 2018 en 2021 drie wraakaanslagen gepleegd. De moorden op de broer van kroongetuige Nabil B., zijn advocaat Derk Wiersum en vertrouwenspersoon Peter R. de Vries worden ook wel gezien als aanvallen op de rechtstaat.

Bekijk ook

Kritiek van toezichthouders

Er is ook kritiek op het onderzoek dat de AIVD doet naar criminele ondermijning van de democratische rechtsstaat. Twee toezichthouders concludeerden vorige maand dat de inlichtingendienst zich daarbij niet altijd aan de regels houdt. "Door de vermenging tussen opsporing en inlichtingen komen fundamentele rechten van burgers in het geding."

In de wet staat namelijk dat de AIVD criminelen alleen mag onderzoeken als ze een bedreiging vormen voor de nationale veiligheid. Maar volgens de toetsingscommissies doet de inlichtingendienst soms ook onderzoek naar 'gewone' criminele activiteiten, terwijl dat een taak is van politie en Openbaar Ministerie (OM). "Door de AIVD lijken bredere activiteiten te worden ondernomen dan de activiteiten die passen onder de taakomschrijving."

'Hele machtige overheid'

Hoogleraar Brinkhoff is het eens met die kritiek. "Dat is gevaarlijk en riskant. Dan krijg je namelijk parallelle onderzoeken. De politie kan dan bijvoorbeeld opsporingsbevoegdheden uitbesteden aan de AIVD. Dan krijg je een hele machtige overheid die van alles kan."

De AIVD zegt daar in het jaarverslag over: "Als het ernstige vermoeden bestaat dat een crimineel netwerk de nationale veiligheid schaadt, of nog kan en wil schaden, kan de AIVD zo'n netwerk onderzoeken. De AIVD heeft daarbij een eigen, afgebakende taak. Het opsporen (en vervolgen) van strafbare feiten is de taak van OM en politie."

info

Onderzoek advocaat Taghi na ambtsbericht AIVD

Deze maand werd voor de derde keer een advocaat van Ridouan Taghi gearresteerd. Vito Shukrula (36) wordt verdacht van deelname aan de criminele organisatie van Taghi en zou informatie van en naar Taghi hebben doorgespeeld.

Het strafrechtelijk onderzoek naar Shukrula begon met een tip van de AIVD, vlak nadat hij als advocaat van Taghi aan de slag was gegaan. Na het ontvangen van dit ambtsbericht startte het Openbaar Ministerie in december 2024 een onderzoek.

"Dit ambtsbericht laat zien dat de AIVD doorlopend onderzoek doet naar de groep verdachten in het Marengo-proces", zegt hoogleraar strafrecht Sven Brinkhoff. "We weten het niet zeker, maar het zou goed kunnen dat de inlichtingendienst continu meeluistert met de advocaat van Ridouan Taghi."

Criminelen observeren met eigen inlichtingenteams doelwitten, waarschuwt de AIVD

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant