Grote bedrijven zijn vaak vastgeroest in hun dagelijkse werkzaamheden, wat het moeilijk maakt om nieuwe oplossingen te vinden. Daarom heeft de Kamer van Koophandel (KVK) de Business Challenge bedacht. Aan kleine ondernemers wordt gevraagd of zij wél nieuwe oplossingen kunnen bedenken.
Kleine bedrijven zijn innovatiever, stelt de KVK. "Grote bedrijven blijven vastzitten in bestaande oplossingen, terwijl het midden- en kleinbedrijf (MKB) vaak veel creatiever en flexibeler is en zo tot nieuwe innovaties komt." Toch is het moeilijk voor kleine ondernemers om binnen te komen bij de grote bedrijven. Bovendien weten zij niet welke problemen er bij de bedrijven spelen. Omdat de twee partijen elkaar nog te weinig weten te vinden, treedt de KVK nu op als koppelaar.
Grote bedrijven nemen weinig risico
Jamaica Heijer is innovatiemanager bij een groot bouwbedrijf dat meedoet aan de Challenge. Ze doet een boekje open over het innovatieproces: "Er zijn veel regels en risico’s worden vermeden. Het innovatieproces kan daardoor langzaam gaan."
Om toch te innoveren is volgens Heijer vooral het MKB een interessante partij om mee samen te werken. "Start-ups nemen veel risico en laten niet snel het achterste van hun tong zien. Het Midden- en Kleinbedrijf is een mooie tussenoplossing: flexibeler maar wel bekend met het opschalen van een product. Want dat is toch wat een groot bedrijf wil."
Kleine bedrijven hebben nieuwe ideeën
De deur staat nu open voor de creatieve ideeën van het MKB. Manfred van der Voort is er blij mee. Hij is ondernemer en deed vorig jaar samen met twee andere ondernemers mee aan de challenge. Voor een grote verzekeraar ontwikkelen zij nu een apparaatje dat schoorsteenbranden moet voorkomen. "Het gaat vaak om eenvoudige oplossingen. Dus dat is makkelijk geld verdienen."
Als kleine ondernemer kan hij het kapitaal goed gebruiken. "Ondernemer zijn is niet alleen maar leuk, dat is het beeld dat soms bestaat. Het is stressen en hard werken. Je hebt af en toe een grote opdracht nodig om te kunnen blijven bestaan."
Hekel aan de grote papiermolen
Er is wel iets wat de kleine ondernemer moet bedenken voordat hij of zij zich aanmeldt voor de Challenge: je moet door de papiermolen. ‘’We wachten nog op groen licht van de verzekeraar. Dat is best lastig als ondernemer, je wilt gewoon door", beklaagt Manfred. Naar eigen zeggen heeft hij een hekel aan bureaucratie. Al houdt hem dat niet tegen. "Als je interesse hebt in het kapitaal, dan moet je dat er natuurlijk voor over hebben."
Apple en Meta krijgen van de Europese Commissie samen een boete van zo'n 700 miljoen euro voor het overtreden van de Digital Markets Act. Deze wet richt zich op techbedrijven die zo groot zijn dat ondernemers en consumenten bijna niet zonder hen kunnen.
Het geplande topoverleg in Londen tussen de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Oekraïne over het beëindigen van de oorlog tussen Oekraïne en Rusland is tot op het laatste moment uitgesteld.
Het overleg van vandaag ging wel door, maar zonder de ministers van Buitenlandse Zaken van de meeste landen. De Oekraïense ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie namen wél deel aan de gesprekken. Zij reisden af naar Londen om zich, volgens presidentieel stafchef Andriy Jermak, in te zetten voor 'een compleet en onvoorwaardelijk staakt-het-vuren als eerste stap op weg naar een oplossing'.
Wat betekent dit voor Oekraïne?
"Eigenlijk is dit weer een stap in een behoorlijk schimmig proces waarin Oekraïne en Rusland beide proberen te doen alsof ze echt vrede willen om op die manier de Amerikanen aan boord te houden", zegt Oost-Europa expert van Instituut Clingendael Bob Deen.
De onderhandelingen vinden plaats terwijl Rusland recent, ook tijdens het paasbestand, meerdere drone-aanvallen uitvoerde. "Ze zijn erg bezig met naar elkaar te wijzen. De Oekraïners zeggen: de Russen willen helemaal geen vrede, die blijven gewoon aanvallen, zelfs tijdens het staakt-het-vuren. En de Russen proberen zo redelijk mogelijk over te komen naar de Amerikanen met allemaal eisen die voor Oekraïne eigenlijk onbespreekbaar zijn."
Een van de eisen van Rusland is dat Oekraïne de Krim 'inlevert'. En dat is vernederend, zegt Deen. "Het moeten opgeven van de Krim is eigenlijk voor geen enkele Oekraïense president acceptabel. Dat kan je ook niet aan de Oekraïense bevolking uitleggen. Het lijkt alsof deze deal bewust geformuleerd is zodat Zelensky het er mee eens moet zijn."
"Wat er nu op tafel ligt is een 'typisch Russische geste', waarin je eigenlijk onredelijk veel claimt en daarna redelijk probeert over te komen door te zeggen dat je alleen maar wilt houden wat je al bezet hebt", gaat de expert verder. "Maar eigenlijk blijft het nog steeds diefstal van Oekraïens grondgebied."
info
Wat ligt er nu op tafel?
Wat Rusland krijgt:
De Krim wordt officieel erkend als Russisch door de VS.
Behoud van bezette delen van Loehansk, Donetsk, Cherson en Zaporizja.
Garantie dat Oekraïne nooit lid wordt van de NAVO.
Opheffing van alle westerse sancties sinds 2014.
Economische samenwerking met de VS, vooral op het gebied van energie en industrie.
Wat Oekraïne krijgt:
Een vage 'veiligheidsgarantie' van een losse groep Europese landen. De VS doet niet mee.
Een klein deel van Charkiv terug, vrije doorgang over de Dnipro-rivier.
Beloften over wederopbouw (maar zonder duidelijk budget of financiering).
De kerncentrale van Zaporizja blijft formeel in Oekraïense handen, maar wordt beheerd door de VS. De opgewekte stroom gaat zowel naar Oekraïne als naar Rusland.
Een mijnbouwdeal met de VS, ondertekening staat gepland voor donderdag.
Niet alleen met de deal, maar ook met hun afwezigheid wil vooral de Verenigde Staten een statement maken. Zo benadrukt Amerika-verslaggever Tom van 't Einde het belang van de afwezigheid van de Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio.
"De Amerikanen zijn echt ontzettend gefrustreerd dat er zo weinig ontwikkeling in de onderhandelingen zitten, president Trump voorop", zegt Van 't Einde. "Hiermee willen ze een duidelijk statement naar Oekraïne afgeven. Ze verwachten veel meer beweging vanaf hun kant."
Onredelijke verwachtingen van Trump
President Trump voerde sinds het begin van zijn presidentschap zware druk op het vredesproces. Tijdens zijn campagne zei hij binnen 24 uur een einde aan deze oorlog te willen maken, later stelde hij dit bij naar 100 dagen. "Het was onredelijk om te verwachten dat hij het in 24 uur of 100 dagen zou kunnen beëindigen en daar loopt Trump nu tegenaan", merkt Deen op over de tijdsruk die de president op de onderhandelingen zet.
Van 't Einde vult aan: "Hij wil laten zien aan zijn kiezers dat hij deze oorlog tot een goed einde kan brengen. Of hij daar nou een stuk Oekraïne voor moet opofferen of niet, dat maakt voor hem eigenlijk niet veel uit."
Toch is dit overleg niet geheel zinloos. "Er zit echter wel degelijk beweging in", zegt Deen. "Het is niet alleen maar nep. De Amerikaanse gezant Steve Witkoff is vorige week uit Rusland gekomen met een aantal ideeën waar hij Trump van heeft weten te overtuigen. Die zijn vorige week al aan de Oekraïners en Europeanen gepresenteerd."
"Een staakt-het-vuren zou in het voordeel van Oekraïne zijn. Ze weten dat ze het niet heel lang meer vol kunnen houden, zeker als de Amerikaanse wapenleveringen stoppen", aldus Deen.
Serieuze bedreiging
Van een stop in wapenlevering heeft Oekraïne al eerder last gehad, weet Van 't Einde.
"We moeten het dreigement van Trump dat hij de onderhandelingstafel verlaat heel serieus nemen. Hij heeft al eerder alle steun aan Oekraïne 10 dagen lang stilgezet."
Wat is er dan echt nodig om een einde te maken aan deze oorlog? "De Russen hopen dat ze dit conflict op militaire wijze kunnen beslechten en willen dus iets terug voor een staakt-het-vuren", antwoordt Deen.
"Beide partijen staan onder druk om toch een beetje te bewegen, maar ze zijn nog niet echt klaar voor een duurzame oplossing. Het lijkt er dus op dat ze er deze week niet definitief uit zullen komen", zegt de expert tot slot.
Vredesakkoord oorlog Oekraïne na 'topoverleg' nog steeds niet dichtbij: 'Amerikaans geduld is bijna op'