radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Dwingt jouw baas je nu om je vakantiedagen op te nemen? Dit zijn jouw rechten

Dwingt jouw baas je nu om je vakantiedagen op te nemen? Dit zijn jouw rechten
Bron: ANP

Je werkt al een week thuis, met twee rondrennende jonge kinderen om je heen. Je bent minder productief, en dat ziet je baas ook. Mag je baas jouw dan verplichten om in deze tijd verlofuren op te nemen, omdat je nu minder productief bent?

"We horen van mensen dat er nu werkgevers zijn die in verlofdagen snijden", vertelt José Kager van vakbond FNV. "Maar een werkgever kan je niet dwingen om verlofuren om te nemen", zegt universitair docent arbeidsrecht aan de Universiteit van Amsterdam, Johan Zwemmer. Hoe zit dat?

Twee soorten verlofuren

Je hebt vakantiedagen, dat zijn er minimaal 20 bij een fulltime dienstverband. En je hebt verlofdagen die buiten de vakantiedagenregeling vallen. Veel bedrijven geven werknemers bijvoorbeeld adv-dagen of een aantal dagen pretverlof.

Een werknemer kan door de werkgever niet verplicht worden vakantiedagen op te nemen. "Je baas zou wel van je kunnen vragen op bepaalde dagen of in een bepaalde periode vakantiedagen op te nemen, maar daarover moet dan wel iets zijn opgenomen in je arbeidsovereenkomst, een CAO of een personeelsregeling. Er moet ergens een haakje zijn waaraan de werkgever deze verplichting kan ophangen", vertelt Zwemmer. Daar moet je dus mee akkoord gegaan zijn.

info

Bouwvakkers en seizoenswerk

"In de bouw of bij ander seizoenswerk kan het zo zijn dat je verplicht vakantiedagen tijdens de bouwvak of tussen kerst en oud en nieuw moet opnemen en bij veel werkgevers geldt bijvoorbeeld de vrijdag na Hemelvaartsdag als verplichte vakantiedag", legt Zwemmer uit. "Maar een minimumaantal doorbetaalde vakantiedagen is een Unierecht. Die heb je om echt tot rust te komen. Die kan een werkgever niet zomaar aanwijzen voor je."

Wet nog nooit in deze situatie getest

Als over het opnemen van vakantiedagen niets is afgesproken in de arbeidsovereenkomst of CAO geeft de wet de werkgever de mogelijkheid vakantiedagen aan te wijzen als sprake is van 'gewichtige redenen' die maken dat geen rekening hoeft te worden gehouden met de wensen van de werknemer. Zou corona dan een gewichtige reden zijn? "Er is een piepklein gaatje, maar daar ben ik heel terughoudend in", zegt Zwemmer.

De rechter moet bepalen of niet kunnen werken, bijvoorbeeld omdat de winkel of het restaurant van de werkgever dicht is, of minder productief zijn door thuiswerken een 'gewichtige reden' is voor het de werknemer laten opnemen van vakantiedagen.

Omzetverlies

Maar zo'n vaart zal het niet lopen, denkt Zwemmer. "Het door de regering aangekondigde noodfonds biedt werkgevers een eenvoudigere oplossing omdat daarbij gedurende 3 maanden 90 procent van het loon van de werknemer door het UWV wordt betaald bij een omzetverlies van meer dan 20 procent. Als de crisis langer duurt, komen pas oplossingen als het verplicht vakantiedagen opnemen aan de orde."

"Er wordt nu ook nog niet echt gezocht naar hoe thuiswerkers productiever kunnen worden gemaakt. Maar gaat deze situatie langer duren dan een paar weken, dan kan het wel problematisch worden en zullen werkgevers actiever gaan controleren of er voldoende gewerkt wordt. Dan zal van werknemers gevraagd gaan worden vakantiedagen op te nemen, wanneer de productiviteit thuis aanzienlijker lager blijft", voorspelt hij.

info

Oostenrijk

Johan Zwemmer vertelt dat in andere landen wetten gewijzigd worden om de werkgever nu de mogelijkheid te geven werknemers verplicht vakantiedagen op te laten nemen. In Oostenrijk bijvoorbeeld wordt nu met spoed zo'n wet behandeld.

Lees ook

En als er geen werk meer is?

Als een werkgever zelf minder werk voor je heeft dan kan een werkgever aanspraak maken op compensatie uit het noodfonds dat is opgezet om bedrijven te compenseren. De Tijdelijke Noodmaatregel Overbrugging voor Werkbehoud (NOW).

Zolang een werkgever daaruit geld ontvangt moet hij jou doorbetalen en kan hij je niet ontslaan. Dat geldt ook voor flexcontracten of voor werk via een uitzendbureau. "Maak daar ook gebruik van", zegt Kager namens FNV.

Lees ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Waarom EU-miljoenenboete voor Apple en Meta volgens deze expert wél zin heeft

Apple en Meta krijgen van de Europese Commissie samen een boete van zo'n 700 miljoen euro voor het overtreden van de Digital Markets Act. Deze wet richt zich op techbedrijven die zo groot zijn dat ondernemers en consumenten bijna niet zonder hen kunnen.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Vredesakkoord oorlog Oekraïne na 'topoverleg' nog steeds niet dichtbij: 'Amerikaans geduld is bijna op'

Vredesakkoord oorlog Oekraïne na 'topoverleg' nog steeds niet dichtbij: 'Amerikaans geduld is bijna op'
Bron: Oost-Europa expert Bob Deen

Het geplande topoverleg in Londen tussen de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Oekraïne over het beëindigen van de oorlog tussen Oekraïne en Rusland is tot op het laatste moment uitgesteld.

Het overleg van vandaag ging wel door, maar zonder de ministers van Buitenlandse Zaken van de meeste landen. De Oekraïense ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie namen wél deel aan de gesprekken. Zij reisden af naar Londen om zich, volgens presidentieel stafchef Andriy Jermak, in te zetten voor 'een compleet en onvoorwaardelijk staakt-het-vuren als eerste stap op weg naar een oplossing'.

Wat betekent dit voor Oekraïne?

"Eigenlijk is dit weer een stap in een behoorlijk schimmig proces waarin Oekraïne en Rusland beide proberen te doen alsof ze echt vrede willen om op die manier de Amerikanen aan boord te houden", zegt Oost-Europa expert van Instituut Clingendael Bob Deen.

De onderhandelingen vinden plaats terwijl Rusland recent, ook tijdens het paasbestand, meerdere drone-aanvallen uitvoerde. "Ze zijn erg bezig met naar elkaar te wijzen. De Oekraïners zeggen: de Russen willen helemaal geen vrede, die blijven gewoon aanvallen, zelfs tijdens het staakt-het-vuren. En de Russen proberen zo redelijk mogelijk over te komen naar de Amerikanen met allemaal eisen die voor Oekraïne eigenlijk onbespreekbaar zijn."

Bekijk ook

'Diefstal van Oekraïnes grondgebied'

Een van de eisen van Rusland is dat Oekraïne de Krim 'inlevert'. En dat is vernederend, zegt Deen. "Het moeten opgeven van de Krim is eigenlijk voor geen enkele Oekraïense president acceptabel. Dat kan je ook niet aan de Oekraïense bevolking uitleggen. Het lijkt alsof deze deal bewust geformuleerd is zodat Zelensky het er mee eens moet zijn."

"Wat er nu op tafel ligt is een 'typisch Russische geste', waarin je eigenlijk onredelijk veel claimt en daarna redelijk probeert over te komen door te zeggen dat je alleen maar wilt houden wat je al bezet hebt", gaat de expert verder. "Maar eigenlijk blijft het nog steeds diefstal van Oekraïens grondgebied."

info

Wat ligt er nu op tafel?

  • Wat Rusland krijgt:
    • De Krim wordt officieel erkend als Russisch door de VS.
    • Behoud van bezette delen van Loehansk, Donetsk, Cherson en Zaporizja.
    • Garantie dat Oekraïne nooit lid wordt van de NAVO.
    • Opheffing van alle westerse sancties sinds 2014.
    • Economische samenwerking met de VS, vooral op het gebied van energie en industrie.
  • Wat Oekraïne krijgt:
    • Een vage 'veiligheidsgarantie' van een losse groep Europese landen. De VS doet niet mee.
    • Een klein deel van Charkiv terug, vrije doorgang over de Dnipro-rivier.
    • Beloften over wederopbouw (maar zonder duidelijk budget of financiering).
    • De kerncentrale van Zaporizja blijft formeel in Oekraïense handen, maar wordt beheerd door de VS. De opgewekte stroom gaat zowel naar Oekraïne als naar Rusland.
    • Een mijnbouwdeal met de VS, ondertekening staat gepland voor donderdag.

Bekijk ook

Amerika gefrustreerd

Niet alleen met de deal, maar ook met hun afwezigheid wil vooral de Verenigde Staten een statement maken. Zo benadrukt Amerika-verslaggever Tom van 't Einde het belang van de afwezigheid van de Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio.

"De Amerikanen zijn echt ontzettend gefrustreerd dat er zo weinig ontwikkeling in de onderhandelingen zitten, president Trump voorop", zegt Van 't Einde. "Hiermee willen ze een duidelijk statement naar Oekraïne afgeven. Ze verwachten veel meer beweging vanaf hun kant."

Onredelijke verwachtingen van Trump

President Trump voerde sinds het begin van zijn presidentschap zware druk op het vredesproces. Tijdens zijn campagne zei hij binnen 24 uur een einde aan deze oorlog te willen maken, later stelde hij dit bij naar 100 dagen. "Het was onredelijk om te verwachten dat hij het in 24 uur of 100 dagen zou kunnen beëindigen en daar loopt Trump nu tegenaan", merkt Deen op over de tijdsruk die de president op de onderhandelingen zet.

Van 't Einde vult aan: "Hij wil laten zien aan zijn kiezers dat hij deze oorlog tot een goed einde kan brengen. Of hij daar nou een stuk Oekraïne voor moet opofferen of niet, dat maakt voor hem eigenlijk niet veel uit."

Bekijk ook

Hoop op beweging

Toch is dit overleg niet geheel zinloos. "Er zit echter wel degelijk beweging in", zegt Deen. "Het is niet alleen maar nep. De Amerikaanse gezant Steve Witkoff is vorige week uit Rusland gekomen met een aantal ideeën waar hij Trump van heeft weten te overtuigen. Die zijn vorige week al aan de Oekraïners en Europeanen gepresenteerd."

"Een staakt-het-vuren zou in het voordeel van Oekraïne zijn. Ze weten dat ze het niet heel lang meer vol kunnen houden, zeker als de Amerikaanse wapenleveringen stoppen", aldus Deen.

Serieuze bedreiging

Van een stop in wapenlevering heeft Oekraïne al eerder last gehad, weet Van 't Einde.

"We moeten het dreigement van Trump dat hij de onderhandelingstafel verlaat heel serieus nemen. Hij heeft al eerder alle steun aan Oekraïne 10 dagen lang stilgezet."

Bekijk ook

'Beide partijen staan onder druk'

Wat is er dan echt nodig om een einde te maken aan deze oorlog? "De Russen hopen dat ze dit conflict op militaire wijze kunnen beslechten en willen dus iets terug voor een staakt-het-vuren", antwoordt Deen.

"Beide partijen staan onder druk om toch een beetje te bewegen, maar ze zijn nog niet echt klaar voor een duurzame oplossing. Het lijkt er dus op dat ze er deze week niet definitief uit zullen komen", zegt de expert tot slot.

Vredesakkoord oorlog Oekraïne na 'topoverleg' nog steeds niet dichtbij: 'Amerikaans geduld is bijna op'

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant