tv LIVE radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

'De sfeer kun je niet proeven en de geur niet ruiken': een middelbare school kiezen in coronatijd is niet makkelijk

'De sfeer kun je niet proeven en de geur niet ruiken': een middelbare school kiezen in coronatijd is niet makkelijk
Xiao Song en zijn ouders bezoeken een online open dag om een middelbare school te kiezen
Bron: EenVandaag

Vloggende scholieren en digitale talkshows: middelbare scholen halen alles uit de kast om zichzelf online te presenteren, nu er door corona geen open dagen zijn. Vanachter de laptop kiest groepachtleerling Xiao Song zijn middelbare school.

"Ik wil graag vragen hoe de sfeer op school is", vertelt Xiao Song uit Veenendaal. IJverig schrijft hij nog een paar andere vragen op zijn notitieblokje. "Daarna schrijf ik er de antwoorden bij, zodat ik kan onthouden wat ze zeggen."

Lastig kiezen

Xiao Song heeft een voorlopig advies gekregen voor vwo/gymnasium en twijfelt tussen drie scholen. Hij vindt het lastig dat hij niet naar een 'gewone' open dag kan, maar probeert zo goed mogelijk uit te zoeken welke middelbare school bij hem past.

"Je kunt niet de sfeer van de school proeven en de geur van de school niet ruiken. Je weet niet hoe het is in de lokalen. Hoe de sfeer is met de leraren of hoe ze eruitzien. Je ziet nu alleen één ding online. Dat vind ik wel lastig."

Xiao Sjon
Bron: EenVandaag
Xiao Song: "Je kunt niet de sfeer van de school proeven, of de geur ruiken."

Gesprek met de docent

De ouders van Xiao Song proberen hem zo goed mogelijk te helpen. "Ik vind het heel lastig. Het is natuurlijk zijn keuze, maar ik wil als ouder ook kijken op school. Om bijvoorbeeld een gesprekje met een docent voeren. Online is dat anders. Dan willen er heel veel mensen wat aan zo'n docent vragen en hebben we maar een uur. Je krijgt vooral veel algemene informatie", zegt moeder Nicole.

"Hij is wel eens naar een proefmiddag geweest met de klas, toen het nog kon. Als ouder kan je dan alleen maar meegeven waar hij op kan letten. Vanwege de lockdown vind ik het ook belangrijker hoe de school omgaat met online lesgeven."

175.000 leerlingen kiezen online

Samen met Xiao Song zijn er in Nederland nog 175.000 leerlingen uit groep acht die voor maart een middelbare school moeten kiezen. Sommige van hen hebben vorig jaar al een school bezocht of konden in oktober en november van dit jaar nog een proefles volgen. Daarna zijn veel open dagen verplaatst naar een online variant.

Hoe maak je dan een goede keuze? "Ik ben vorig jaar niet naar een open dag geweest toen het nog wel mocht, dus ik vraag aan vrienden uit mijn klas die dezelfde hobby's hebben wat zij ervan vonden. Je moet wel proberen om erachter te komen hoe iets is. Ik vind het belangrijk dat een school niet te groot is en het moet er ook mooi uit zien", zegt Xiao Song.

Bekijk ook

Ook wennen voor docenten

Ook voor docenten is het wennen om hun leerlingen aan de hand te nemen bij het kiezen van een goede school. Sanne Bogerd is docent van groep 8, op basisschool Meester Vos in Hagestein. Dagelijks geeft ze online les van 9.00 tot 14.00 uur. Ze merkt de onrust bij 'haar' kinderen.

"De kids zijn nu niet op school. Normaal voer ik hier gesprekjes over scholen die ze willen kiezen. Veel leerlingen vragen mij welke school bij hen past, waarna we samen kijken naar de opties. Vooral voor kinderen waarbij de ouders misschien wat minder goed kunnen helpen, is dat belangrijk. Die momenten missen we nu."

Zorgen

Normaal gesproken is de citotoets in januari en de eindtoets vervolgens in april of mei. Daarna volgt voor veel leerlingen het definitieve advies. "Gelukkig bepalen we het niveau lang niet alleen aan de hand van die toetsen. We volgen de kinderen al 7 jaar lang en kijken ook naar werkhouding, motivatie en resultaten van de lessen.

Dat is wel lastiger vanaf een beeldscherm. Ik kan ze slecht voorbereiden op de citotoets die straks komen gaat en daar maak ik mij wel zorgen over", zegt Bogerd. Daarbij maakt ze zich ook zorgen over de uitstroom van de leerlingen. "Ik wil dat ze zo goed mogelijk terechtkomen."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ophef om astronauten die 'te lang' zouden vastzitten in ISS, maar hoe erg is dat? 'Naar Mars duurt nog langer'

Ophef om astronauten die 'te lang' zouden vastzitten in ISS, maar hoe erg is dat? 'Naar Mars duurt nog langer'
Astronauten Barry Wilmore en Sunita Williams in ruimtestation ISS
Bron: NASA

SpaceX-eigenaar Elon Musk beweert dat de twee astronauten die vastzitten in het internationale ruimtestation al lang thuis hadden kunnen zijn. Maar is het eigenlijk wel zo erg dat ze langer in de ruimte bijven? "Prachtige kans voor wetenschap."

De Amerikaanse astronauten Sunita Williams (59) en Barry Wilmore (62) zitten al een tijdje 'vast' in de het internationaal ruimtestation (ISS). Maar het einde van hun missie lijkt na maanden van vertraging eindelijk in zich te komen. Toch is er nu 'ruzie' over hun langere verblijf in de ruimte.

Ruimteschip kapot

Williams en Wilmore gingen begin juni de ruimte in tijdens de eerste bemande testvlucht met het Starliner-ruimteschip van Boeing. Ze zouden een week in het ISS blijven, maar hun vaartuig had technische problemen. De NASA vond het niet veilig om ze terug te sturen en de Starliner vertrok leeg naar de aarde.

De Amerikaanse astronauten moeten daarom met een ander ruimteschip worden opgehaald. De volgende mogelijkheid daarvoor, deze keer met een capsule van ruimtevaartbedrijf SpaceX, staat gepland voor eind maart. Dat betekent dat de missie van Williams en Wilmore zeker driekwart jaar zal duren, in plaats van de 8 dagen die oorspronkelijk gepland waren.

Bekijk ook

Aanbod geweigerd?

SpaceX-eigenaar Musk zei eerder deze week in een tv-interview met Fox News dat de astronauten al veel eerder opgehaald hadden kunnen worden. Volgens heeft stelde zijn bedrijf voorgesteld om een extra capsule te sturen naar het internationale ruimtestation. Toenmalig president Joe Biden zou niet ingegaan zijn op dat aanbod, beweerde Musk.

De ondernemer sprak van 'politieke redenen' waarom Biden niet zou zijn ingegaan op het aanbod van SpaceX. Bewijs dat zo'n aanbod daadwerkelijk is gedaan en vervolgens is afgewezen, leverde hij overigens niet. Maar hoe erg is het eigenlijk dat Williams en Wilmore nu langer dan gepland in de ruimte moeten blijven?

'Kunnen ermee omgaan'

De astronauten wisten waar ze aan begonnen, vertelt ruimtevaartexpert Nancy Vermeulen. "Ze moesten een testvlucht uitvoeren voor de Boeing Starliner", legt ze uit. "Om alle systemen te testen en te kijken of de procedures vlot verliepen." De heenreis ging goed, maar eenmaal in het ISS aangekomen bleken er dus technische mankementen aan het ruimteschip.

Dat ze hierdoor niet naar de aarde konden terugkeren, daar waren Williams en Wilmore ook op voorbereid, benadrukt Vermeulen. "Hun missie duurt nu inderdaad erg lang, maar professionele astronauten zijn getraind op het onverwachte, dus ook op veranderingen in de missie. Ze kunnen dus omgaan met een langdurig verblijf in de ruimte."

Bekijk ook

Bewuste keuze van NASA

Het is volgens haar uiteindelijk een 'bewuste keuze' van de NASA geweest om de twee astronauten nog maanden extra in de ruimte te houden. Zij nemen nu namelijk de plek in van astronauten die eigenlijk na hen in het ISS zouden verblijven. "De NASA heeft in september in plaats van vier maar twee nieuwe astronauten met een SpaceX-capsule opgestuurd."

Op de manier hoopt de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie 'de algemene planning van het internationale ruimtestation niet te veel in het gedrang te brengen', legt Vermeulen uit. Als de missie van de in september aangekomen astronauten afloopt - en volgens planning zal dat dus eind maart zijn - gaan Williams en Wilmore met hen mee terug naar de aarde.

'Zeker niet gezond'

Ondanks dat de astronauten voorbereid zijn op onverwachte veranderingen, heeft een lange ruimtereis wel gevolgen voor hun gezondheid, vertelt Vermeulen. "Want langdurig in de ruimte blijven is zeker niet gezond", benadrukt ze. "Er gebeurt van alles met je lichaam: je botten verslappen, je spieren slinken en je wordt blootgesteld aan grote hoeveelheden straling."

Maanden in de ruimte zweven zonder zwaartekracht heeft dus echt ingrijpende fysieke gevolgen voor astronauten, gaat de expert verder. "En om die zoveel mogelijk tegen te gaan moeten astronauten elke dag 2 uur sporten aan boord van het ISS."

Bekijk ook

Missie naar Mars

Hoewel hun langere verblijf in het internationale ruimtestation voor Williams en Wilmore zelf dus niet per se heel gezond is, is deze situatie voor de wetenschap wel 'goed'. "Dit geeft onderzoekers natuurlijk een prachtige kans om te kijken wat er met hun lichamen gebeurt", zegt Vermeulen daarover.

De uitkomsten kunnen namelijk gebruikt worden voor latere ruimtemissies, legt de expert tot slot uit. "We willen opnieuw naar de maan en op de lange termijn ook naar Mars. Een reis naar de maan duurt maar enkele dagen, maar men wil daar ook langdurig verblijven. En een reis naar Mars duurt heen en terug 3 jaar. Daarvoor is dit soort kennis erg nuttig."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Deze landen steunen Rusland in de oorlog tegen Oekraïne

Na 3 jaar oorlog in Oekraïne heeft Rusland te maken met westerse sancties, maar komt er nog wel steun uit andere landen. Waarom en van wie? In deze video zetten we de militaire en economische hulp die president Poetin krijgt op een rij.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant