De IDFA-documentaire 'China’s Van Goghs' toont hoe kunstenaars in een Chinees dorp jaarlijks miljoenen kopieën van westerse meesterwerken schilderen. Vooral Vincent Van Gogh is erg populair.
Zelf wist Van Gogh in zijn hele leven slechts één schilderij te slijten. De replica’s zijn bestemd voor de Nederlandse markt waar ze gretig gekocht worden door toeristen.
Hoe creatief zijn deze Chinese ambachtslieden? Is de kwaliteit van de imitatie te vergelijken met het origineel? Is het erg dat de Chinezen reproduceren voor prijzen onvergelijkbaar met het authentieke werk?
Het Van Gogh museum maakt zelf ook 3D-namaak en verkoopt ze voor 25.000 euro per stuk. Is deze handel in imitaties legaal en wat is het verschil tussen vervalsingen en reproducties?
De wetenschap maakt ook replicas. Willemijn Enkhuizen van de TU Delft scant en maakt 3D-prints van schilderijen van de oude meesters. Hierdoor kan het publiek de werken aanraken. Kunsthistorici kunnen de verflagen onderzoeken en conservatoren kunnen exposities samenstellen met werken die nooit worden uitgeleend.
Ook een gesprek met documentairemakers Yu Haibo en Kiki Tianqi Yu. Verder nemen we een kijkje bij Gerard Weiler, die de Chinese reproducties verkoopt in een souvenirswinkel op het Museumplein.
De Trailer van China's Van Goghs:
Afgelopen weekend ging de documentaire in première tijdens IDFA. Vanaf 15 december is China’s Van Goghs te zien in de bioscopen en via Filmthuis.
In Berlicum werd afgelopen maand verhit gesproken over een mogelijk azc, met een intimiderend protest tijdens een raadsvergadering als kookpunt. Het plan lijkt hierna in de koelkast gezet: is de gemeenteraad gezwicht voor geweld? "Het is heel complex."
Om het overvolle stroomnetwerk te ontlasten, wordt gezocht naar creatieve oplossingen. Minister Sophie Hermans en staatssecretaris Chris Jansen sluiten vandaag een 'netcongestiedeal' met de ov-sector om netcongestie tegen te gaan.
Elektrische auto's, zonnepanelen, warmtepompen: ons stroomnetwerk is overvol. Netcongestie wordt dat genoemd.
File op het net
"We kunnen spreken van file op het elektriciteitsnet", zegt energieanalist Sanne de Boer van de Rabobank. "Vergelijk het met de de snelweg. Als iedereen tegelijk wil invoegen, dan kan dat niet."
"Hetzelfde gebeurt op het stroomnet. De afgelopen jaren heeft iedereen meer elektriciteit verbruikt, en vaker op hetzelfde moment. Dat past niet."
Deal met de ov-sector
Om deze zogenoemde netcongestie te bestrijden, is de komende 15 jaar een investering van 195 miljard euro nodig, volgens het Rijk. In de tussentijd wordt er gezocht naar creatieve oplossingen.
Minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei en staatssecretaris Chris Jansen van Openbaar Vervoer en Milieu sluiten daarom vandaag een 'netcongestiedeal' met de openbaar vervoerssector. Het idee is dat het openbaar vervoer gaat helpen om de druk op het elektriciteitsnet te verminderen.
"Op deze manier kunnen we efficiënter gebruikmaken van de infrastructuur die er al is", legt De Boer uit. "Openbare vervoersbedrijven maken gebruik van hun eigen elektriciteitsnetten. Op sommige momenten zijn die kabels hard nodig, bijvoorbeeld in de ochtend- en avondspits", legt ze uit.
"Maar wanneer er minder openbaar vervoer rijdt, kunnen de kabels gebruikt worden om auto's of elektrische bussen op te laden. Hier hoef je dus geen extra kabels voor in de grond te leggen."
Idee op een bierviltje
Het Rotterdamse ov-bedrijf RET is al volop bezig met duurzaam gebruik van energie. "Naast het delen van ons stroomnet, hebben we nu ook een batterij in de buurt van de Erasmusbrug geplaatst", vertelt technicus Leo Vliegenthart van de RET.
"5 jaar geleden heb ik het idee op een bierviltje geschreven. Het woord 'netcongestie' bestond toen nog niet eens."
"Op het moment dat er een tram voorbij rijdt, en die remt, dan levert die tram energie terug aan de batterij. De batterij wordt op deze manier continu opgeladen en werkt kostenefficiënt", legt Vliegenthart uit. "De batterij fungeert als powerbank."
De opgeslagen stroom kan weer gebruikt worden om andere voertuigen op te laden. "Op deze manier proberen wij de 'file' op het stroomnet te omzeilen en dragen wij 20 tot 25 procent bij aan de laadsector van Rotterdam."
Alleen geschikt voor kleine hoeveelheden
Maar ondanks de voordelen van zo'n batterij blijft energieanalist De Boer sceptisch. "Batterijen zijn zeker functioneel", zegt ze. "Maar ze nemen ook veel ruimte in."
"Bovendien zijn batterijen alleen geschikt om kleine hoeveelheden energie voor korte tijd op te slaan", vervolgt ze. "Helaas kunnen we de overtollige zonnestroom van de zomer niet bewaren tot aan de winter."
Volgens De Boer is het getekende convenant tussen het Rijk en de ov-sector niet de hele oplossing voor netcongestie. "We moeten niet verwachten dat we hierdoor uit de problemen zijn. Het is ook nodig om de netten te verzwaren, maar dit kost veel tijd en geld."
"Slimmer gebruikmaken van de infrastructuur die we hebben, is een 'no-brainer'. Maar het blijft een klein deel van de oplossing."
'Overgebleven' stroom van trams en metro's ergens anders gebruiken om elektriciteitsnet te ontlasten? 'Deel van oplossing'