radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Arie laat arme gezinnen kosteloos in zijn vakantiehuisje verblijven: 'Je moet durven te geven'

Arie laat arme gezinnen kosteloos in zijn vakantiehuisje verblijven: 'Je moet durven te geven'
Het vakantiehuisje van Arie Palmers op een Zeeuwse camping
Bron: Privéfoto

Dat de armoede in Nederland toeneemt, vindt Arie Palmers 'diep triest'. Hij kan de problemen zelf niet oplossen, maar wil wel iets doen en verhuurt daarom zijn vakantiehuisje kosteloos aan arme gezinnen. "Maak iemand anders ergens blij mee", roept hij op.

Arie biedt sinds kort af en toe zijn vakantiehuisje op een camping in Zeeland aan aan mensen die het wat minder breed hebben. Zo konden Judith Honig en haar 6-jarige dochter Rosa uit Den Haag eerder deze zomer er een weekje vakantie vieren.

Geen geld voor vakantie

Judith kan niet werken omdat ze tijdens haar zwangerschap het HELLP-syndroom kreeg. "Dat is een vorm van zwangerschapsvergiftiging waar ik cognitieve problemen aan heb overgehouden. Ik ben snel moe, kan dingen moeilijk onthouden en heb moeite met het verwerken van prikkels", legt ze uit. Daarom ontvangt de Haagse een WIA-uitkering.

"Dan krijg je 70 procent van je laatste loon, in mijn geval een modaal inkomen. Maar dat pakt netto toch een stuk lager uit dan je denkt", vervolgt ze. "Ik vind het altijd een ding om het armoede te noemen. Ik heb een huis, een ziektekostenverzekering en mijn dochter kan naar school. Maar nee, geld voor een vakantie zit er niet in."

Hulp via online platform

Dat Judith en haar dochter deze zomer toch op vakantie konden, was deels dankzij Twitter-platform Armoede Maakt Moedeloos, waar spullen en diensten worden aangeboden voor mensen die een minder brede portemonnee hebben. "Ik had wel vaker contact met ze gehad. Soms heb ik zelf spullen weggegeven, maar ik heb ook een keer musicalkaartjes gekregen. Nu vroegen ze me of wij zin hadden in een weekje Zeeland."

Dat werd aangeboden door Arie uit Bergen op Zoom. Om de week slaapt hij in zijn vakantiehuisje in het Zeeuwse Westkapelle omdat het dichter bij zijn werk is. "Ik dacht dat het misschien een idee zou zijn om mensen daar in de zomer gebruik van te kunnen laten maken", zegt hij. "Je ziet dat sommige mensen het heel moeilijk hebben en dat vind ik schrijnend."

Judith en Rosa
Bron: Privéfoto
Judith Honig en haar dochter Rosa

'Ik kan kleine dingetjes doen'

Arie maakt zich er zorgen over dat er volgend jaar misschien wel 1 miljoen mensen onder de armoedegrens leven. "En dat in een welvarend land zoals Nederland. Veel van hen kunnen er niks aan doen, dat zijn gewoon werkende armen. Dat vind ik echt triest. Ik kan er vanuit mijn positie niks aan doen, maar ik kan wel dit soort kleine dingetjes doen."

Voor Judith en haar dochter betekende het in ieder geval heel veel: "Arie haalde ons op van het station. Dat vond ik heel fijn, want voor mij is zo'n reis best lastig met alle prikkels. Hij had ook nog de koelkast gevuld met van alles. Vegetarische burgers, melk voor Rosa omdat ze dat zo lekker vindt, en ijsjes in de vriezer."

Dochter genoot van vakantie

"Het voelde voor ons echt alsof we de loterij hadden gewonnen", blikt Judith dankbaar terug. "Het was voor Rosa 'de leukste vakantie ooit', zei ze zelf. We konden naar het strand en zij kon met allemaal andere kinderen spelen. Ze vroeg ook nog of het echt gratis was? Dat vond ze heel bijzonder en lief."

De moeder vindt het ook fijn dat haar dochter nu in haar eerste week op school kon vertellen over de vakantie. "Ze vertellen elkaar dan wat ze hebben gedaan, om zo ook de nieuwe kinderen te leren kennen. Nu heeft ze wel wat te vertellen, omdat ze écht is weggeweest. Dat vind ik heel prettig, dan hoort ze er wat meer bij."

Rosa genoot op vakantie in Zeeland, vertelt haar moeder Judith
Bron: Privéfoto's
Rosa genoot van hum vakantie in Zeeland, vertelt haar moeder Judith

Meer oog voor armoede

Hoogleraar filantropie en duurzame financiering aan de Universiteit van Amsterdam Paul Smeets ziet meer van 'dit soort fantastische initiatieven' op Armoede Maakt Moedeloos. "En dat ze 15.000 volgers hebben, zegt natuurlijk ook iets", vertelt hij. "Het is natuurlijk symptoombestrijding, maar dat is ook zeker belangrijk."

"Daarnaast willen we zoeken naar structurele oplossingen voor armoede." Armoede is de laatste jaren veel zichtbaarder geworden in Nederland, ziet ook Smeets. "Denk aan de Schreefgroei-reeks op televisie van Jeroen Pauw of het boek van Sander Schimmelpenninck (dat over kansenongelijkheid in ons land gaat, red.)", noemt de hoogleraar als voorbeelden.

Kan politiek dit voorkomen?

En ook in de politiek is er volgens hem meer aandacht voor het onderwerp: "Voor de nieuwe partij van Pieter Omtzigt is armoedebestrijding een van de kernpunten. En ook bij veel andere partijen zal dit terugkomen in de verkiezingsprogramma's."

Of de overheid helemaal kan voorkomen dat nu meer mensen in armoede leven, is een ingewikkelde vraag, zegt Smeets. "Aan de ene kant moet er politiek gekeken worden wat we kunnen doen, maar aan de andere kant hebben Nederland en andere landen nog steeds te maken met de gevolgen van twee enorme klappen: corona en oorlog. Dat kan de overheid ook niet volledig opvangen. Voor deze crises nam de armoede juist af."

Bekijk ook

Hoogte van donaties stabiel

Maar zijn we door die toegenomen zichtbaarheid van armoede ook vrijgever geworden? Dat is volgens de hoogleraar niet te zeggen. "Het grootste issue is dat we dat niet continu meten. Eens in de 2 jaar wordt onderzoek gedaan en daaruit blijkt dat Nederlanders evenveel blijven doneren, terwijl de inflatie flink is opgelopen."

Smeets vertelt dat het bedrag dat aan goede doelen wordt gegeven 'altijd vrij stabiel' blijft, namelijk recentelijk 5,7 miljard euro per jaar. Maar initiatieven op social media zijn niet in kaart gebracht, benadrukt hij. "Denk aan de energiecompensatie van de overheid afgelopen winter. Velen hebben dat gedoneerd aan mensen in armoede."

'Hoeft niet veel te zijn, maar doe iets'

In het vakantiehuisje van Arie verblijft dit weekend in ieder geval opnieuw een gezin. Hij hoopt dat meer mensen zijn voorbeeld zullen volgen: "Misschien zijn er nu ook wel meer mensen die zoiets kunnen aanbieden. Je hoeft er echt niet veel voor te doen, alleen een weekje weg zijn. Denk er aan hoe je anderen ergens blij mee kunt maken."

"Durf te geven", wil hij anderen dan ook graag meegeven. "Je kunt wel iets op Marktplaats zetten en er geld voor krijgen, maar je kunt het ook weggeven. Maak iemand anders ergens blij mee. Het hoeft niet veel te zijn, maar doe iets."

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

'Steun aan Oekraïne staat in regeerprogramma': minister Brekelmans over weigering PVV om troepen te sturen

'Steun aan Oekraïne staat in regeerprogramma': minister Brekelmans over weigering PVV om troepen te sturen
Defensieminister Brekelmans
Bron: EenVandaag

PVV-leider Wilders gaf vandaag aan tegen het sturen van Nederlandse troepen naar Oekraïne te zijn. Defensie-minister Brekelmans reageert hier koeltjes op. "Ik werk met het regeerprogramma. Daarin staat dat we Oekraïne onverminderd zullen steunen."

De plannen tot het vormen van een internationale troepenmacht voor de bescherming van Oekraïne veroorzaken een nieuwe splijtzwam in de regeringscoalitie. PVV-leider Geert Wilders is hier standvastig op tegen en gaat lijnrecht in tegen premier Dick Schoof.

Nog steeds positief over Amerika

Minister van Defensie Ruben Brekelmans (VVD) vertelt tegenover EenVandaag dat het kabinet vasthoudt aan het eigen regeerprogramma. "Dit is het standpunt van de heer Wilders. Ik werk met het regeerprogramma. Daarin staat we Oekraïne onverminderd zullen steunen."

Brekelmans blijft na het tumult van afgelopen week, waarin de Amerikaanse president Donald Trump Europa niet aan de onderhandelingstafel uitnodigde, positief over de Amerikanen. "Ik vertrouw de Amerikanen nog steeds, want ik heb ze ook horen zeggen dat voor hen de NAVO relevanter is dan ooit. En de NAVO is natuurlijk onze belangrijkste veiligheidsgarantie."

'Escalatie-dominantie'

Voor het Nederlandse kabinet blijft de Amerikaanse steun noodzakelijk bij het vormen van een 'robuuste vredesmacht' die Oekraïne moet beschermen. Brekelmans: "De 'backing' van de Amerikanen blijft nodig. Je hebt, om in militaire termen te spreken, altijd een escalatie-dominantie nodig ten opzichte van je tegenstander."

Hij legt uit: "Dus stel dat Rusland een eventueel vredesbestand gaat testen en ze zouden aansturen op een conflict, dan moeten ze weten dat ze bij iedere stap die ze zetten een sterkere tegenstander tegenover zich hebben. En daar hebben we Amerikanen echt voor nodig."

Minister Brekelmans over weigering PVV om troepen naar Oekraïne te sturen

'Europa moet plek aan tafel verdienen'

De defensieminister verwacht overigens dat Europa in een later stadium wel mag plaatsnemen aan de onderhandelingstafel. "Ik heb de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rubio horen zeggen dat als de gesprekken concreter worden, dat dan natuurlijk ook Oekraïne en Europa aan tafel zullen komen."

"Maar we zullen als Europa die plek ook moeten verdienen", gaat hij verder. "En die plek verdien je door duidelijk aan te geven wat wij als Europa militair in te brengen hebben. En vandaar dat wij als Europese landen nu huiswerk te doen hebben om gezamenlijk tot zo'n plan te komen."

Brede puzzel om te leggen

Over wat Nederland concreet aan materieel en troepen kan leveren aan een eventuele vredesmacht, blijft de minister vaag. "Wij kunnen als Nederland natuurlijk in alle domeinen wel iets leveren, maar daar zullen we goed naar moeten kijken."

"Het is niet zo dat wij allerlei F-35's, of schepen, of troepen klaar hebben staan, die ergens staan te wachten. Die zijn ook ingepland om een bijdrage aan de NAVO te leveren. Die brede puzzel moeten we eerst leggen."

Debat

Brekelmans zegt dat er gekeken kan worden wat we kunnen doen, als er een duidelijk mandaat en rugdekking van de VS is. "Ook in het parlement moet dan besloten worden of Nederland wel of geen bijdrage kan leveren."

Morgen debatteert de Tweede Kamer over welke positie Nederland moet innemen bij de onderhandelingen om een einde te maken aan de oorlog in Oekraïne.

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Waarom een defensiebudget van 5 procent voor Nederland niet haalbaar is

Waarom een defensiebudget van 5 procent voor Nederland niet haalbaar is
Een Nederlandse militair in Rukla bij de Russische grens
Bron: ANP

Trump wil dat we 5 procent van ons bbp uitgeven aan defensie. En ook de de Europese leiders vinden dat er nog meer geld naar defensie moet, nu we niet meer op onze Amerikaanse 'vrienden' kunnen vertrouwen. Maar het ophogen van het budget, heeft gevolgen.

Elke euro kan je natuurlijk maar een keer uitgeven, zegt financieel journalist van de Telegraaf Martin Visser. Dus een verhoging van het defensiebudget zou niet zonder gevolgen zijn.

Duizelingwekkende bedragen

1 procent meer of minder klinkt misschien als niet zoveel, maar het gaat om duizelingwekkende bedragen legt Visser uit. "1 procent van het bbp is ongeveer 10 miljard. We geven nu ongeveer 2 procent uit, dus dat is iets meer dan 20 miljard. Wanneer dat 5 procent wordt, moet er dus nog 30 miljard bij."

Dat is ongeveer evenveel als wat we aan onderwijs uitgeven, zegt Visser. "Ter vergelijking: het meeste geld gaat naar de zorg en de sociale zekerheid, daar wordt jaarlijks boven de 100 miljard aan uitgegeven."

Bezuinigingen of staatsschuld

Willen we meer aan defensie uitgeven, dan zijn er eigenlijk twee opties, volgens Visser. "Of je haalt het ergens anders vandaan, dus bezuinigen, of je laat de staatsschuld oplopen."

Beide opties zijn ingewikkeld. Bezuinigen wil eigenlijk niemand en de vraag is dan vooral: waarop? "Dat is een politieke keuze, maar je zag bij de bezuinigingen op het onderwijs bijvoorbeeld al dat er veel weerstand is."

Bekijk ook

Hoge bedragen

Ook de hoogte van de bedragen zorgt daarbij voor gevoeligheid. "In Den Haag gaat het al weken over een btw-verhoging. Dat gaat om 1 miljard", vergelijkt hij.

"Bij zulke forse verhogingen in de defensie-uitgaven wordt dat alleen maar lastiger, want dan gaat het om grotere bedragen die ergens weggehaald moeten worden."

Ongemak

De andere optie, een hogere staatsschuld, is ongemakkelijk voor Nederland, vindt Visser. "Wij zijn het land dat altijd anderen de les lezen op het gebied van staatsschuld. Wij zijn daar zelf erg strikt op."

Wanneer wij de staatsschuld op laten lopen, zijn we niet meer geloofwaardig naar andere landen, gaat Visser verder. "En dan geven we hen eigenlijk een vrijbrief."

Bekijk ook

Tussenkop

Minister van financiën Heinen zei maandag in Brussel dat hij het ook niet ziet zitten om met Europese landen samen geld te lenen voor defensie-investeringen. "Deze opgave loopt echt via de nationale begrotingen", zegt Heinen. "Landen zullen daar zelf moeilijke keuzes moeten maken."

Visser roept politici op die keuzes wel te maken. "NAVO-baas Rutte heeft geopperd om het via de 'kaasschaafmethode' te doen en het overal een beetje weg te halen, maar het kan ook zijn dat er minder geld naar uitkeringen gaat omdat er meer naar defensie moet." Het zal dus een lastige afweging zijn om te kijken waar het geld precies vandaan moet komen.

Haalbaarheid

Visser zelf ziet het niet gebeuren dat we 5 procent gaan uitgeven aan defensie. Los van de vraag waar het geld vandaan moet komen, is het ook de vraag waar je het aan uitgeeft, zegt hij.

"Het geld gaat vooral zitten in mensen en materiaal. Defensie heeft behoefte aan mankracht, zowel militairen als niet-militairen. Het probleem is momenteel dat je het geld niet uitgegeven krijgt. Al maak je het geld vrij, er is ook nog een personeelstekort", zegt hij tot slot.

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant