radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

5.000 zonnepanelen op dak van Thialf zijn niet verzekerd: te brandgevaarlijk

5.000 zonnepanelen op dak van Thialf zijn niet verzekerd: te brandgevaarlijk
Bron: ANP

De 5.000 zonnepanelen op het dak van schaatsstation Thialf zijn niet meer verzekerd tegen brand en zijn daarom uitgezet. De brandverzekering was opgezegd door de verzekeraar omdat de panelen te gevoelig zouden zijn voor brand.

Volgens de verzekeraar was het pand niet meer te verzekeren door een slechte ontwikkeling in de schadestatistieken van panden met zonnepanelen. Daarnaast zijn de materialen die in Thialf gebruikt zijn voor de dakisolatie niet veilig. "Een cocktail van risico's", zegt woordvoerder bij het Verbond van Verzekeraars Oscar van Elferen over de situatie.

'Zonnepanelen booming business'

Het Verbond van Verzekeraars maakt zich al langer zorgen om de brandveiligheid van zonnepanelen. Het gaat dan met name over het isolatiemateriaal. "Vaak wordt er gebruik gemaakt van een type isolatiemateriaal dat erg brandbaar is", zegt Oscar van Elferen. Ook ontstaan er volgens hem branden als zonnepanelen niet goed gelegd worden.

Het leggen van zonnepanelen is momenteel een 'booming business' en dat draagt bij aan dergelijke incidenten, zegt Van Elferen. "Zonnepanelen worden met een razend tempo geplaatst en we komen in de praktijk wel wat cowboys tegen. Als verzekeraars op een later moment onderzoek doen blijkt dat er vaak echt fouten zijn gemaakt."

Verzekeraars huiverig

Momenteel zijn de 5.000 zonnepanelen van Thialf door de risico's rondom brandveiligheid dus niet verzekerd. De huidige verzekeraar heeft opgezegd en de directie kon geen nieuwe verzekeraar vinden. "Ik snap dat het heel vervelend is voor Thialf omdat je dat risico wil afdekken en daar zijn verzekeraars ook voor", zegt Van Elferen.

Omdat er vaker brandincidenten zijn geweest rondom zonnepanelen begrijpt hij ook dat verzekeraars huiverig zijn. "Het is wel een signaal als meerdere verzekeraars ondervinden dat de risico's te groot zijn. Vooral als het gaat om het verzekeren van grote, complexe panden." Tweede Kamerlid Tom van der Lee noemt het nieuws over Thialf 'betreurenswaardig' en heeft er Kamervragen over gesteld.

'Richtlijnen nodig voor plaatsen zonnepanelen'

Het Verbond van Verzekeraars hoopt dat er snel betere richtlijnen komen voor het plaatsen van zonnepanelen. Aan bedrijven die van plan zijn zonnepanelen raadt woordvoerder Oscar van Elferen aan de verzekeraar in een vroeg stadium bij de plannen te betrekken. "Is er niet een groot brandrisico? Is er goed nagedacht over stappen die zijn genomen om de panelen te plaatsen?"

Voorlopig heeft Thialf alle zonnepanelen uitgezet zodat de rest van het pand en de bedrijfsschade wél verzekerd kunnen blijven. Er is een kans dat Thialf voor 1 oktober alle zonnepanelen moet verwijderen. De directie gaat hierover in gesprek met de verzekeraars om dit te voorkomen.

Luisteren

Woordvoerder Oscar van Elferen van het Verbond van Verzekeraars vertelt bij Radio EenVandaag wat er mis is met de brandveiligheid van de zonnepanelen.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Israël wil noodhulp in Gaza zelf gaan regelen: 'Probeert internationale gemeenschap buitenspel te zetten'

De nood is hoog in Gaza: omdat de grenzen al 2 maanden worden dichtgehouden door Israël is er een groot tekort aan voedsel, schoon water en medische hulp. Israël zou nu tóch hulp willen toelaten, maar alleen niet meer via internationale hulporganisaties.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Israël overweegt volledige bezetting van Gaza: 'Palestijnen op kluitje in zuiden, waarschijnlijk bouw van nieuwe nederzettingen'

Israël overweegt volledige bezetting van Gaza: 'Palestijnen op kluitje in zuiden, waarschijnlijk bouw van nieuwe nederzettingen'
Bron: EPA

Israël voert de militaire strijd tegen Hamas op en wil delen van de Gazastrook bezetten, zegt premier Benjamin Netanyahu. Maar experts vragen zich af wat het plan is: "Gaza veroveren is niet zo moeilijk, het gebied daarna behouden is veel ingewikkelder."

Premier Netanyahu kondigde vandaag een intensieve militaire operatie aan met als doel om Hamas te verslaan. Volgens hem zal Israël Gaza niet binnenvallen om zich vervolgens weer terug te trekken: "De bedoeling is het tegenovergestelde daarvan."

'Dagen tot paar weken'

Het Israëlische leger heeft inmiddels tienduizenden reservisten opgeroepen voor het aanstaande offensief in Gaza. Een bezetting van de Gazastrook zou dan ook snel een feit kunnen zijn, denkt oud-commandant der landstrijdkrachten Mart de Kruijf. "Ik denk ook dat het Israël gaat lukken."

Hij verwacht dat Israël de Gazastrook 'binnen een paar dagen of een paar weken' kan veroveren. "Dan heb je heel Gaza wel onder controle. Het probleem is dan alleen: er wonen wel 2,2 miljoen mensen, hoe krijg je die onder controle?", zegt De Kruif. "Land bezetten is iets anders dan land ook daadwerkelijk bezet houden."

Bekijk ook

Situatie van voor 2005

Een nieuw militair offensief zou goed het einde kunnen betekenen van een Palestijns Gaza, denkt Midden-Oosten-deskundige Peter Malcontent: "Je mag concluderen uit de woorden van politici in het Israëlische veiligheidskabinet dat er een herbezetting komt."

Daarmee zouden we teruggaan naar de situatie van voor 2005, toen Israël tientallen jaren ook de hele Gazastrook in handen had, vertelt hij. "En dus zullen er straks ook nieuwe nederzettingen gebouwd gaan worden voor Israëlische Joden in Gaza."

'Terecht op een kluitje'

Netanyahu liet in zijn aankondiging van het nieuwe militaire offensief weten dat de inwoners van Gaza zullen worden 'verplaatst'. Voor hun eigen bescherming, voegde de Israëlische premier daaraan toe. Malcontent verwacht dat de Palestijnen zullen worden verdreven naar het zuiden. "Die komen daar dan terecht op een kluitje."

Een aantal ministers in het kabinet van Netanyahu zijn volgens de Midden-Oosten-expert extreem nationalistisch. "Die hebben deze plannen al veel langer", weet hij. "Eigenlijk kon je op je vingers natellen dat dit zou gaan gebeuren."

Al weken geen hulp

Het Israëlische leger heeft op dit moment al zo'n 70 procent van de Gazastrook onder controle. Volgens persbureau AP zou een totale verovering betekenen dat honderdduizenden Palestijnen hun verblijfplaats kwijtraken.

Daar komt bij dat de mensen in Gaza al weken zonder voedsel, schoon water, medicijnen en medische hulp zitten. Israël houdt de grenzen met Gaza sinds 2 maart dicht voor humanitaire hulp. Internationale hulporganisaties waarschuwden vorige week dat de laatste voorraden inmiddels zijn uitgedeeld.

Bekijk ook

'Moet proportioneel zijn'

De Kruif zet dan ook vraagtekens bij een nog verdere uitbreiding van het bezette gebied. "Ik heb beelden gezien van 7 oktober, die zijn vreselijk", zegt hij over de aanslag van Hamas op Israël. "Maar is dat nou een reden om 2,2 miljoen mensen op een heel klein stukje grond te gaan concentreren?"

De maatregelen die Israël neemt in reactie op de aanslag van 7 oktober 2023 moeten wel proportioneel zijn, zegt hij. "Dus die moeten in verhouding zijn met het gevaar dat er uitgaat van de extremisten van Hamas."

Ander soort oorlog

Een volledige bezetting van de Gazastrook leidt uiteindelijk tot een ander soort oorlog met Hamas, legt de oud-commandant uit. "Wij noemen dat een asymmetrische of een irreguliere oorlog." Dat betekent volgens hem dat er straks bijvoorbeeld meer aanslagen zullen worden gepleegd.

De bestrijding hiervan en het handhaven van de status quo is een kwestie van een lange adem die veel inspanning kost, benadrukt De Kruif. "En als er één ding is wat Israel niet heeft, dan zijn het de vele militairen die daarvoor nodig zijn."

Israël overweegt volledige bezetting van Gaza: wat zijn de gevolgen?

Terughalen van gijzelaars

Los van de strijd met Hamas is bovendien de grote vraag of het andere doel van Netanyahu wel bereikt kan worden: het terughalen van de Israëlische gijzelaars in Gaza. "Bij een totale bezetting is de kans juist groter dat de gijzelaars dood gaan", zegt Malcontent. "Een intensivering van de strijd in Gaza heeft dus gevolgen."

Toch is de verwachting van beide deskundigen dat Israël doorzet. "Ze hebben ook het militaire vermogen", vertelt De Kruijf. "Hamas is relatief verzwakt. Maar vooral heeft Israël - waarschijnlijk - de steun van de president van de Verenigde Staten om dit te kunnen doen."

Internationale steun

Tegelijkertijd denkt de oud-commandant dat internationaal de steun voor Israël sterk zal afnemen bij een nieuw offensief in Gaza. "Israël zou zich dat meer moeten afvragen", zegt hij.

Wat is zo'n kortetermijnsucces om een bufferstrook te creëren je waard als je op lange termijn steun verliest in heel de wereld", legt De Kruif uit. "Terwijl je die steun hard nodig kan hebben. Want de echte vijand van Israël is Iran en die wordt gesteund door Rusland. Dus het conflict is nog lang niet ten einde."

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant