
Natuurfotograaf Martijn loopt met jerrycan vol water door het bos om dieren te helpen nu er droogte is
Bijna elke dag loopt Martijn Nugteren met een jerrycan vol met water door bossen in het Gelderse Lunteren om de grote waterbakken die daar staan bij te vullen. En dat is hard nodig, want door de droogte komen dieren moeilijk aan drinken.
Loop je over landgoed De Leperkoen in Lunteren, waar natuurfotograaf Martijn Nugteren beheerder van is, dan zie je op dit moment vooral veel groen en bomen in bloei. Niks aan de hand, zou je misschien denken, maar dat zit anders, weet Martijn. "Het is echt kurkdroog."
Toch groene blaadjes
Die groene blaadjes zijn misleidend, vertelt Martijn. "Je zou nu ook echt niet zeggen dat er droogte is omdat het er gewoon supergoed uitziet. Ik ben daar wel vaak een beetje bang voor met het toerisme, dat toeristen ook niet doorhebben hoe droog het is, waardoor ze dan toch een sigaretje of barbecue aansteken."
En dat er in bossen dan, net als laatst in Ede, brand ontstaat. Zelf was Martijn toevallig aan het wandelen in Ede toen dat gebeurde. "Ik ben me er echt rot van geschrokken. Als dat hier gebeurt dan is binnen een paar minuten het halve bos weg. Vandaar dat ik er echt voorzichtig in ben."
Weinig te drinken
Nu zijn de bossen op het landgoed privé en een rustgebied voor dieren, waardoor mensen er niet zomaar mogen wandelen. Maar de droogte brengt ook andere risico's met zich mee, weet Martijn: de dieren moeten namelijk ook nog kunnen drinken. "Je hebt geen plassen meer voor dieren om uit te drinken. Er is echt geen water meer te vinden."
Dat is waar de natuurfotograaf zich nu voor inzet: hij heeft speciale waterbakken gemaakt zodat de dieren - waaronder dassen, reeën, wilde zwijnen en vossen - genoeg water hebben om de droogte door te komen. "Daar kun je ze echt enorm mee helpen", legt hij uit.
Video's op Instagram
Dat het helpt, en nodig is, ziet hij ook aan de kuipen zelf. "Je ziet dat ze zo'n kuip die ik heb ingegraven binnen een dag leeg hebben." De dieren gebruiken het niet alleen om te drinken maar badderen er ook in. "'s Nachts komen er vaak wilde zwijnen, dat de jongen er zelfs echt in gaan liggen om even af te koelen."
Dat ziet Martijn op de camera's die hij naast de bakken plaatst. "De video's ben ik gaan delen op Instagram en dat gaat ontzettend goed, die worden echt wereldwijd bekeken", vertelt Martijn. "Die beesten hebben gewoon niet door dat daar een camera hangt. Dus je ziet echt het natuurlijke gedrag. En zonder dat je ze verstoort kunnen ze heerlijk genieten van het water en krijgen wij een heel mooi inkijkje."
In tegenstelling tot 2024, dat een zeer nat jaar was, is 2025 tot nu toe een droog jaar met minder regen en meer zon. Het droogteseizoen is vroeg begonnen dit jaar. Volgens het KNMI viel in februari 2025 gemiddeld 28 millimeter neerslag in heel Nederland. Normaal valt in deze maand 58 tot 70 millimeter neerslag. In maart 2025 heeft het nauwelijks geregend.
De afvoer van de Rijn is in de maanden februari en maart flink gedaald en de waterstanden zijn bijna 2 meter lager dan gemiddeld, meldt Rijkswaterstaat. Ook de sneeuwvoorraad in de Alpen is 30 tot 60 procent lager dan normaal. Dat betekent fors minder natuurlijke watervoorraad (smeltwater) dit jaar.
Wat kan je zelf doen?
Ondanks dat Martijn zich hard inzet, maakt hij zich - ook in deze tijd van droogte - geen zorgen om de natuur. "Ik heb altijd het gevoel dat de natuur zichzelf wel goed weet te redden. Maar als je ze nou een klein beetje kan helpen door dit soort dingen te doen, dan denk ik dat het een mooi hulpmiddel is."
En Martijn hoopt dat meer mensen zich zo zullen inzetten voor de dieren. "Je mag natuurlijk niet zomaar bakken in de natuur zetten, dat is niet de bedoeling. Maar bijvoorbeeld in je tuin een bakje water voor de vogels, dat scheelt al een stuk", sluit hij af.
Eerder maakten we een uitlegvideo over het neerslagtekort en droogte