radio LIVE tv LIVE
meer NPO start
EenVandaag Opiniepanel

Meeste mensen vinden 1,6 miljoen euro voor Amalia onnodig: 'Ze woont toch thuis?'

Meeste mensen vinden 1,6 miljoen euro voor Amalia onnodig: 'Ze woont toch thuis?'
Prinses Amalia met vader Willem-Alexander
Bron: ANP

'Belachelijk', 'absurd veel' en 'onnodig'. Zo omschrijven mensen de hoogte van de uitkering die kroonprinses Amalia krijgt als ze 18 wordt. Zeven op de tien mensen vindt de vergoeding te hoog, blijkt uit onderzoek van EenVandaag.

Kroonprinses Amalia wordt in december 18 en vanaf dat moment ontvangt ze een vergoeding van de staat. Ze krijgt 296.000 euro inkomen per jaar en 1.338.000 euro voor 'personele en materiële ondersteuning'. Dat betekent dat ze van dit bedrag bijvoorbeeld woonruimte en beveiliging moet betalen. Ook Willem-Alexander kreeg een vergoeding vanaf zijn 18e.

'Begrijpelijk dat ze iets krijgt'

De hoogte van de uitkering voor Amalia ligt politiek gevoelig. Onder andere de PvdA zei eerder dat 'het wel wat minder kan'. Ook de PVV, SP en D66 wilden de toelage van de prinses verlagen. Tevergeefs, want de frustratie beperkte zich tot een minderheid in de Tweede Kamer. En dus krijgt de kroonprinses wat haar volgens de wet toekomt.

Tot frustratie van mensen in het land. Niet per se over een vergoeding an sich, want veel mensen vinden het te volgen dat ze vanaf haar achttiende volwassen is en meer taken krijgt. "Ik denk dat ze als volwassene meer te doen krijgt voor het koningshuis, dus ik snap best dat ze iets moet krijgen", zegt een ondervraagde in het onderzoek.

Lees je dit artikel op je smartphone? Draai het scherm voor betere weergave.

'Ze woont toch thuis?'

Het is vooral de hoogte van het bedrag dat gefronste wenkbrauwen oproept. 71 procent vindt de uitkering te hoog voor een 18-jarige: "Belachelijk dat zo'n snotneus zoveel geld ontvangt. Ze woont toch nog thuis? Waar moet ze het aan uitgeven?" schrijft een panellid. Een kwart (23 procent) vindt het bedrag voor de jarige kroonprinses wel acceptabel. Zij stellen dat er blijkbaar over is nagedacht en dat we de zwaarte van het koninklijke bestaan onderschatten. "Ja, het is veel, maar wel acceptabel als compensatie voor het altijd in de schijnwerpers moeten staan."

Ook wijzen ondervraagden op het feit dat de politiek eerder had moeten ingrijpen als ze het bedrag te hoog vinden. Een jaar voordat partijen hun onvrede over de hoogte van het bedrag uitspraken, stemde de Tweede Kamer unaniem in met de vergoeding. Iemand in het onderzoek zegt daarover: "Het is allemaal bij wet geregeld. Dan heeft de Tweede Kamer gewoon zitten slapen toen dit item voorbij kwam? Dit wisten we al heel lang."

Ook uitkering koning te hoog

Ook over de vergoeding van andere leden van het Koninklijk Huis is ergernis. De staat keert dit jaar ruim 6 miljoen euro aan koning Willem-Alexander: 1 miljoen aan inkomen en de rest aan privépersoneel en onkosten. Twee derde van de ondervraagden in het onderzoek vindt dat bedrag te hoog.

Bijna de helft (46 procent) wil dat het aspect inkomen daalt van 1 miljoen naar de Balkenende-norm van iets meer dan 200.000 euro. Mensen die het hier niet mee eens zijn, vinden dat te laag voor het werk dat hij moet doen of ook dat bedrag ook nog te hoog. De koning wint er duidelijk ook niet aan populariteit mee. Dat de koning, geheel volgens wetgeving, twee ton meer aan vergoeding krijgt van de staat is een van de redenen waarom minder mensen dit jaar vertrouwen in hem hebben.

Lees ook

info

Over dit onderzoek

Het onderzoek (pdf) is gehouden van 21 tot en met 23 april 2021. Aan het onderzoek deden 28.648 leden van het EenVandaag Opiniepanel mee. Het onderzoek is na weging representatief voor zes variabelen, namelijk leeftijd, geslacht, opleiding, burgerlijke staat, spreiding over het land en politieke voorkeur gemeten naar de Tweede Kamerverkiezingen van 2021.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Sociaal contact en mentale uitdaging: in Kerkrade proberen ze dementie te voorkomen met de 'ontmoetingbus'

Sociaal contact en mentale uitdaging: in Kerkrade proberen ze dementie te voorkomen met de 'ontmoetingbus'
Remco van Vliet van Leger des Heils en wethouder Jo Paas van Kerkrade
Bron: EenVandaag

Voor dementie is geen medicijn, maar door je levensstijl aan te passen kan je je hersenen wel actief houden. Een onderdeel daarvan? Sociaal contact. Daarom rijdt in het Limburgs Kerkrade de 'ontmoetingsbus'.

De bus, waar mensen bij elkaar komen om contact te houden, sluit goed aan bij een campagne van Alzheimer Centrum Limburg die gisteren van start ging. Deze campagne, genaamd 'We zijn zelf het
medicijn', moet mensen
bewust maken van de invloed van een gezonde leefstijl op de hersengezondheid.

Gezonde levensstijl

Het initiatief voor de bus
werd opgestart vanuit een vitaliteitsproject van gemeente
Kerkrade, in samenwerking met inwoners en maatschappelijke
partners zoals het Leger des Heils. Remko van Vliet van Leger des Heils vertelt: "Een medicijn is er niet tegen dementie. Wat je wel kunt doen, dat is een gezonde levensstijl nastreven: voldoende bewegen, goede voeding, mentale uitdaging en voldoende interactie."

Dat laatste is waar de 'ontmoetingsbus', omgebouwde SRV-wagen, in het spel komt. Die staat de hele week op zes verschillende locaties in Kerkrade. Mensen komen er bij elkaar onder het genot van een kop koffie en - op z'n Limburgs - een stuk vlaai. "De bedoeling is dat mensen achter de voordeur uitkomen, participeren, meedoen in de maatschappij en het gezellig hebben", vertelt Van Vliet.

'Ze vinden iets hier'

Een vaste ontmoetingsplek - zoals de bus - kan helpen, vertelt hij. Op die manier kunnen ook ouderen die minder mensen om zich heen hebben contact houden met anderen.

"Als ze hier 2 uur zijn, zeggen ze misschien zes zinnen, maar ze komen iedere week terug." Waarom precies, daar kan hij de vinger nog niet op leggen. "Maar ik denk dat ze iets vinden hier, dat ze erbij mogen horen."

info

Dementie in Nederland

In Nederland waren in 2019 114.000 gevallen van dementie bekend bij de huisarts, deze mensen hebben dus een diagnose. Op basis van bevolkingsonderzoek hadden er naar schatting 290.000 mensen dementie in 2021.

In de gemeente Kerkrade leefden in 2023 naar schatting 1.000 mensen met dementie. Naar verwachting zal dat in 2050 stijgen met 60 procent, volgens gemeente Kerkrade.

Hoogste ziektekosten

Ook wethouder van Integraal Ouderenbeleid in Kerkrade Jo Paas kent deze cijfers. "Alleen al de kosten van dementie van 2020: 10,6 miljard. De hoogste ziektekosten van alle ziektes van Nederland. En in 2040 komen we 50.000 bedden tekort voor mensen die in een verzorgingstehuis opgenomen moeten worden als gevolg van dementie", somt hij op.

"We hebben geen bedden, het kost veel te veel geld en er is geen medicijn." Dus, is de wethouder van mening, moeten we zelf zorgen dat we fysiek en mentaal in beweging blijven. "We zijn zelf het medicijn", herhaalt hij de naam van de campagne.

Bekijk ook

Extra functie

Naast dat de bus zorgt voor sociaal contact, heeft die ook nog een andere functie. Van Vliet: "Wij ontmoeten allerlei soorten mensen uit de samenleving en als wij merken dat mensen extra zorg nodig hebben, dan weten we ook bij wie we terecht kunnen in de gemeente Kerkrade."

Hij gaat verder: "Dus ja, de bus heeft als eerste functie: komen, zijn en ontmoeten. Maar als we zien en proeven dat er meer nodig is, dan weten we naar wie we ze kunnen doorverwijzen. En daar zijn we heel blij mee." Ook wethouder Paas voelt dit: "We hebben zicht op wat er gebeurt en je krijgt dan ook een gevoel dat je weet: hoe zit het nou in onze maatschappij?"

Meer zicht

Ook wethouder Paas voelt dit: "We hebben zicht op wat er gebeurt en je krijgt dan ook een gevoel dat je weet: hoe zit het nou in onze maatschappij?" Hij is dan ook groot voorstander van de campagne en initiatieven zoals de ontmoetingsbus. "Het moet indalen bij mensen dat ze aan het voorkomen of vertragen van het proces van dementie zelf iets kunnen doen." Zelf is hij 71 en probeert zichzelf mentaal uit te blijven dagen, sluit hij af.

De aftrap van de campagne 'We zijn zelf het medicijn' wordt de komende tijd uitgerold over heel Zuid-Limburg.

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Eerst Cito, nu de doorstroomtoets: waarom er steeds kritiek is vanuit scholen op de eindtoets

Vier basisscholen die eerder hadden aangekondigd om de verplichte doorstroomtoets niet af te nemen, moeten dat van de staatssecretaris nu alsnog doen. Anders volgen er financiële sancties. De scholen uiten kritiek dat de toets te weinig meet.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant