
3 op de 10 vrouwen financieel afhankelijk van partner, deel blijft om die reden in relatie
Hoge woonlasten en stijgende kosten maken dat partners vaker op elkaar aangewezen zijn. Maar voor vrouwen blijkt hun financiële positie vaak kwetsbaarder: 3 op de 10 zijn op dat gebied grotendeels of volledig afhankelijk van hun partner.
Dat blijkt uit onderzoek van EenVandaag onder bijna 14.000 leden van het Opiniepanel die een relatie hebben. Een ongelijke verdeling in huis speelt daarin mee: mannelijke deelnemers werken of verdienen vaak meer dan hun partner, terwijl vrouwen vaker meer in huis of voor hun gezin doen. Een ruime meerderheid heeft daar geen problemen mee, al kan dat verschil in inkomen tot een kwetsbare positie leiden.
Woonkosten niet alleen dragen
Waar 28 procent van de vrouwen in het onderzoek denkt moeizaam of niet rond te kunnen komen zonder hun partner, is dat bij mannen ongeveer 1 op de 10 (11 procent). Vaak geven beide groepen daarbij aan dat met name de huur of hypotheek van het huis een groot obstakel zou zijn met één inkomen.
"We moeten veel te duur huren. Er hoeft er maar één weg te vallen en we zitten direct in de schulden. Dat komt ook doordat de boodschappen en andere kosten megaduur zijn geworden", licht een deelneemster toe.
Reden om bij partner te blijven
Voor sommigen is die financiële positie ook een reden om in een relatie te blijven: een vijfde (22 procent) van mensen die grotendeels of volledig afhankelijk zijn van hun partner, geeft aan dat dat een reden is om bij hen te blijven.
"Ik wil weg bij mijn partner, maar gezien de huidige wooncrisis is het financieel niet haalbaar", vertelt iemand. "Ondanks dat ik een fulltime baan heb met een uitstekend salaris en flinke overwaarde op mijn woning, is het voor mij niet haalbaar een eigen appartement of woning te vinden."
Onafhankelijk
Daartegenover staat ook een grote groep vrouwen (67 procent) die aangeeft redelijk of volledig rond te kunnen komen zonder partner. Bijvoorbeeld omdat ze van huis uit hebben meegekregen dat het als vrouw belangrijk is om op eigen benen te kunnen staan.
"Ik had een zeer geëmancipeerde moeder, die er bij haar dochters van jongs af aan heeft ingestampt dat ze moesten zorgen dat ze financieel onafhankelijk zijn. Voor mij is dat altijd vanzelfsprekend geweest", legt een deelneemster uit.
Loonkloof en kabinetsplannen
Over de vraag hoe het in zijn algemeenheid met de gelijkheid tussen mannen en vrouwen in Nederland gesteld is, zijn de vrouwen in het onderzoek verdeeld. Zo wijzen veel deelnemers op de loonkloof, en ook recente kabinetsplannen om te korten op vergoedingen tijdens zwangerschaps- en ouderschapsverlof.
"Alsof we teruggaan naar de jaren '50, echt ongehoord", zegt een deelnemer daarover. Wel klinken er ook wat optimistische geluiden: bijvoorbeeld dat vrouwen tegenwoordig vaker een universitaire opleiding hebben, of vaker zichtbaar zijn in hoge posities.
Internationale Vrouwendag
Morgen, op Internationale Vrouwendag, wordt er stilgestaan bij gelijke rechten voor mannen en vrouwen. 63 procent van de vrouwen en 43 procent van de mannen vindt het belangrijk dat hier in Nederland aandacht voor is.
Vaak vanwege de eerder genoemde redenen, maar mensen maken zich ook zorgen over ontwikkelingen die ze online zien. Zoals de invloed van de 'manosphere', of dat 'traditionele' rolverdelingen weer vaker als ideaal worden gezien. "Zolang er nog steeds mensen en organisaties zijn die denken in traditionele rolpatronen, of vinden dat vrouwen een minder soort mannen zijn, blijft aandacht nodig", besluit een deelneemster.