radio LIVE
meer NPO start

Vaccinatieplicht in steeds meer Europese landen: 'Als je het goed organiseert, zou het in Nederland kunnen'

Vaccinatieplicht in steeds meer Europese landen: 'Als je het goed organiseert, zou het in Nederland kunnen'
Een man in een woonzorgcentrum krijgt zijn boosterprik toegediend
Bron: ANP

Steeds meer landen gaan over tot een vaccinatieplicht: in Frankrijk voor zorgpersoneel, in Griekenland voor 60-plussers en in Oostenrijk voor iedereen. Volgens verschillende experts kan een vaccinatieplicht, onder voorwaarden, ook in Nederland helpen.

In meer landen wordt een vaccinatieplicht overwogen. Gisteren sprak de aanstaande bondskanselier van Duitsland Olaf Scholz zich uit voor een algemene vaccinatieplicht, en ook in België wordt het inmiddels serieus overwogen. Vanmiddag nog zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen dat het belangrijk is het debat te openen over een Europese vaccinatieplicht.

Het debat in Nederland

De discussie wordt ook in ons land steeds meer gevoerd. OMT-lid en viroloog Menno de Jong van Amsterdam UMC zei gisteren nog dat het debat hierover gevoerd moet worden. Ook arts-microbioloog Marc Bonten pleitte eerder op de dag nog voor een vorm van dwang of plicht, omdat hij ons anders niet uit de coronacrisis ziet komen.

"Of je gaat overal 2G invoeren, dan zul je ook mensen ertoe overhalen. Of je zegt: jongens dit is zo belangrijk, we gaan voor een verplichte éénmalige vaccinatie voor één infectie, anders komen we hier gewoon niet uit."

'Geen beleid gekomen'

Volgens hoogleraar staats- en bestuursrecht aan de Universiteit Leiden Tom Barkhuysen zijn er manieren om hier een vaccinatieplicht in te voeren. Hij betreurt het dat hier niet eerder werk van is gemaakt.

"Al in september gaf het RIVM aan dat zo'n 2 miljoen mensen niet gevaccineerd zouden gaan worden. Een heel klein deel zou dit bij hoog en bij laag blijven weigeren, een ander deel zou sceptisch zijn, of laks. Toen is daar geen beleid op gekomen, terwijl er mogelijkheden zijn, als je het goed organiseert."

Bekijk ook

Dienstplicht

Een mogelijke manier waarop de vaccinatieplicht ingevoerd kan worden, vergelijkt Barkhuysen met de dienstplicht die vroeger bestond. Je kon dan principieel weigeren, en zoiets ziet hij nu ook voor zich.

"Als je dan echt grote gewetensbezwaren hebt tegen de vaccinatie, dan kan je dat aangeven bij een speciale commissie die daarnaar kijkt. Op zo'n zelfde manier gingen we vroeger om met de dienstweigeraars vanuit gewetensbezwaren."

info

Vaccinatieplicht niet nieuw

Vaccinatieplichten hebben eerder bestaan, in Nederland en daarbuiten. In 1823 werd in Nederland het 'Pokkenbriefje' ingevoerd. Kinderen moesten daarmee aantonen dat ze gevaccineerd waren tegen de pokken wanneer ze naar school gingen. Ouders konden toen bij de burgemeester een uitzondering aanvragen als zij dit vanwege gewetensbezwaren of geloofsovertuiging niet wilden. Dit 'Pokkenbriefje' gold tot 1975.

Sinds 1996 is in België een vaccinatie van kinderen tegen polio verplicht. Bij een mazelenuitbraak in Italië in 2017 werd besloten alle kinderen tot de 17 verplicht te vaccineren, een jaar later besloot Frankrijk alle baby's tegen mazelen te vaccineren. In Tsjechië worden kinderen verplicht tegen maar liefst negen ziektes gevaccineerd. Duitsland besloot in 2020 alle kinderen verplicht tegen de mazelen te vaccineren, net als al hun onderwijzers.

Je baan kwijt in Frankrijk

Hoe een vaccinatieplicht in andere landen vorm krijgt verschilt. Zo krijg je in Oostenrijk en Griekenland een boete, maar ben je in Frankrijk gewoon je baan kwijt als je als zorgmedewerker niet geprikt bent. Rechtsfilosoof en lid van de commissie vaccinaties van de Gezondheidsraad Roland Pierik ziet ook hier mogelijkheden voor het invoeren van een plicht, maar de poldercultuur in Nederland kan daar volgens hem een probleem voor zijn.

"De noodzaak bij andere landen als je kijkt naar de vaccinatiegraad is wat duidelijker. Met minder dan 70 procent gevaccineerden in Oostenrijk bijvoorbeeld. In Nederland zijn er meer mensen geprikt. Er zijn ook nog strengere maatregelen voor te stellen om de zorg te ontlasten. Daarnaast hebben we minder de cultuur waarbij iemand zegt: we gaan het gewoon zo doen, zoals Macron in Frankrijk met het zorgpersoneel."

Plicht is geen dwang

Juridisch gezien zou het wel moeten kunnen, zegt Pierik. "Als alle andere middelen niet meer werken om de vaccinatiegraad te verhogen, dan kan het. Maar alles moet dus in het werk gesteld zijn. Rechten als het recht op lichamelijke integriteit worden dan bij wet wat ingeperkt, omdat we het bijvoorbeeld belangrijker vinden dat mensen recht hebben op goede zorg."

Een vaccinatieplicht zou eerst door de Eerste en Tweede kamer moeten. "Dat kan heel snel gaan. Maar het is in ieder geval goed om het alvast op tafel te leggen en om het er al over te hebben. Als het dan nodig blijkt, kun je het inzetten."

Bekijk hier de reportage over dit onderwerp

Ook niet met plicht over te halen

Toch is de druk op de zorg enorm, en ziet voorzitter Ernst Kuipers van het Landelijk Netwerk Acute Zorg dat de piek in de ziekenhuizen nog niet bereikt is.

Tegelijkertijd is het de vraag of een vaccinatieplicht voldoende verlichting biedt. Uit eerder onderzoek van EenVandaag bleek dat van de ongevaccineerden er 70 procent sowieso zich niet zou laten prikken. Ook niet met een plicht.

Bekijk ook

Vrijheid niet voor die van een ander

Medisch ethicus Heleen Dupuis, oud-Eerste Kamerlid voor de VVD, is om verschillende redenen voor een vaccinatieplicht. "Vrijheid en lichamelijke integriteit zijn belangrijk, maar de vrijheid van de een kan niet ten koste gaan van de ander."

"We weten dat vaccins vrijheid opleveren, laten we elkaar daar dan mee helpen. Elke gevaccineerde draagt bij aan zijn eigen vrijheid en daarmee aan de vrijheid van de ander." Dupuis vindt vanuit medisch-ethisch perspectief dat de vrijheid van de een niet een gevaar mag betekenen voor de ander.

Te handhaven of niet?

Maar, Dupuis ziet ook dat het onmogelijk kan zijn om een vaccinatieplicht te handhaven. De boete in Griekenland is voor alle mensen boven de 60 die niet gevaccineerd zijn elke maand 100 euro. In Oostenrijk sturen ze brieven naar de ongevaccineerde. De eerste brief is een rekening van 3600 euro. Wanneer iemand zich dan nog niet laat vaccineren, wordt de volgende rekening 7200 euro.

"Vanuit mijn ervaring in de Eerste Kamer maak ik me zorgen over de handhaafbaarheid, het moet wel haalbaar zijn", zegt Dupuis. "Daar heb ik grote twijfels bij."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

'Overgebleven' stroom van trams en metro's ergens anders gebruiken om elektriciteitsnet te ontlasten? 'Deel van oplossing'

'Overgebleven' stroom van trams en metro's ergens anders gebruiken om elektriciteitsnet te ontlasten? 'Deel van oplossing'
Een metro-toestel van vervoersbedrijf RET
Bron: ANP

Om het overvolle stroomnetwerk te ontlasten, wordt gezocht naar creatieve oplossingen. Minister Sophie Hermans en staatssecretaris Chris Jansen sluiten vandaag een 'netcongestiedeal' met de ov-sector om netcongestie tegen te gaan.

Elektrische auto's, zonnepanelen, warmtepompen: ons stroomnetwerk is overvol. Netcongestie wordt dat genoemd.

File op het net

"We kunnen spreken van file op het elektriciteitsnet", zegt energieanalist Sanne de Boer van de Rabobank. "Vergelijk het met de de snelweg. Als iedereen tegelijk wil invoegen, dan kan dat niet."

"Hetzelfde gebeurt op het stroomnet. De afgelopen jaren heeft iedereen meer elektriciteit verbruikt, en vaker op hetzelfde moment. Dat past niet."

Deal met de ov-sector

Om deze zogenoemde netcongestie te bestrijden, is de komende 15 jaar een investering van 195 miljard euro nodig, volgens het Rijk. In de tussentijd wordt er gezocht naar creatieve oplossingen.

Minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei en staatssecretaris Chris Jansen van Openbaar Vervoer en Milieu sluiten daarom vandaag een 'netcongestiedeal' met de openbaar vervoerssector. Het idee is dat het openbaar vervoer gaat helpen om de druk op het elektriciteitsnet te verminderen.

Bekijk ook

Efficiënter gebruikmaken van infrastructuur

"Op deze manier kunnen we efficiënter gebruikmaken van de infrastructuur die er al is", legt De Boer uit. "Openbare vervoersbedrijven maken gebruik van hun eigen elektriciteitsnetten. Op sommige momenten zijn die kabels hard nodig, bijvoorbeeld in de ochtend- en avondspits", legt ze uit.

"Maar wanneer er minder openbaar vervoer rijdt, kunnen de kabels gebruikt worden om auto's of elektrische bussen op te laden. Hier hoef je dus geen extra kabels voor in de grond te leggen."

Idee op een bierviltje

Het Rotterdamse ov-bedrijf RET is al volop bezig met duurzaam gebruik van energie. "Naast het delen van ons stroomnet, hebben we nu ook een batterij in de buurt van de Erasmusbrug geplaatst", vertelt technicus Leo Vliegenthart van de RET.

"5 jaar geleden heb ik het idee op een bierviltje geschreven. Het woord 'netcongestie' bestond toen nog niet eens."

Bekijk ook

Batterij die werkt als powerbank

"Op het moment dat er een tram voorbij rijdt, en die remt, dan levert die tram energie terug aan de batterij. De batterij wordt op deze manier continu opgeladen en werkt kostenefficiënt", legt Vliegenthart uit. "De batterij fungeert als powerbank."

De opgeslagen stroom kan weer gebruikt worden om andere voertuigen op te laden. "Op deze manier proberen wij de 'file' op het stroomnet te omzeilen en dragen wij 20 tot 25 procent bij aan de laadsector van Rotterdam."

Alleen geschikt voor kleine hoeveelheden

Maar ondanks de voordelen van zo'n batterij blijft energieanalist De Boer sceptisch. "Batterijen zijn zeker functioneel", zegt ze. "Maar ze nemen ook veel ruimte in."

"Bovendien zijn batterijen alleen geschikt om kleine hoeveelheden energie voor korte tijd op te slaan", vervolgt ze. "Helaas kunnen we de overtollige zonnestroom van de zomer niet bewaren tot aan de winter."

Bekijk ook

Klein deel van de oplossing

Volgens De Boer is het getekende convenant tussen het Rijk en de ov-sector niet de hele oplossing voor netcongestie. "We moeten niet verwachten dat we hierdoor uit de problemen zijn. Het is ook nodig om de netten te verzwaren, maar dit kost veel tijd en geld."

"Slimmer gebruikmaken van de infrastructuur die we hebben, is een 'no-brainer'. Maar het blijft een klein deel van de oplossing."

'Overgebleven' stroom van trams en metro's ergens anders gebruiken om elektriciteitsnet te ontlasten? 'Deel van oplossing'

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Waarom het zo uitzonderlijk is dat Marjolein Faber als minister weigert handtekening te zetten voor koninklijke onderscheiding

Waarom het zo uitzonderlijk is dat Marjolein Faber als minister weigert handtekening te zetten voor koninklijke onderscheiding
Ter illustratie: een koninklijke onderscheiding
Bron: ANP

Asielminister Faber wil geen handtekening zetten onder koninklijke onderscheidingen voor vijf oud-COA-medewerkers, werd gisteren bekend. Kan dat zomaar? Historicus Kemal Rijken zet de feiten over onderscheidingen voor ons op een rij.

Rijken noemt het 'zeer uitzonderlijk' dat de minister de voordracht voor een koninklijke onderscheiding niet wil ondertekenen. "We hebben dit in de parlementaire geschiedenis in de laatste 80 jaar niet gezien." Hij beantwoordt vier vragen over wat er komt kijken bij het krijgen van een koninklijke onderscheiding en deze situatie.

1. Hoe gaat het toekennen van onderscheidingen in zijn werk?

Voordat de minister een handtekening moet zetten, is daar al een heel proces aan voorafgegaan, weet Rijken. "Een voorbeeld: iemand heeft 40 jaar lang vrijwillig voor de tennisvereniging gewerkt en de mensen op de tennisvereniging vinden dat deze persoon een lintje verdient. Dan gaan die mensen in eerste instantie brieven schrijven over die persoon", vertelt de historicus.

"Die aanbevelingsbrieven worden gestuurd naar de desbetreffende gemeente waar die persoon woont, en die worden allemaal gecontroleerd." Vervolgens maakt de burgemeester de beslissing of iemand in aanmerking komt. "Dan tekent de Commissaris van de Koning en daarna de Kanselarij der Nederlandse Orden." Die beheert de registers van onderscheiden personen en regelt de lintjes.

"En daarna pas gaat het naar het ministerie en de bewindspersoon. Die tekent dan ook. In de meeste gevallen. Vervolgens zet de koning nog zijn handtekening." Nadat de koning de onderscheiding heeft getekend, kan het lintje door de burgemeester worden uitgereikt.

info

Premier Schoof en minister Uitermark willen tekenen voor lintjes vrijwilligers

Maandagmiddag werd bekend dat premier Dick Schoof en minister Judith Uitermark van Binnenlandse Zaken wel bereid zijn om te tekenen voor de lintjes die de vijf vrijwilligers in de vluchtelingensector zouden krijgen.

2. Waarom is hier een minister voor nodig?

"In principe is de minister altijd verantwoordelijk en dat heeft te maken met de ministeriële verantwoordelijkheid", vertelt Rijken.

Hij legt uit: "De koning is niet verantwoordelijk voor zijn inhoudelijke daden. Dat zijn de ministers volgens de Grondwet. In dit geval, als de koning tekent, dan betekent dat dat er een minister of een staatssecretaris ook al moet hebben getekend."

"Dus als de koning uiteindelijk een handtekening moet zetten op de koninklijke onderscheiding dan moet dat gedekt zijn, zoals dat heet, door een minister of een staatssecretaris. En daarom is die handtekening nodig."

3. Waarom is het zo uitzonderlijk dat minister Faber weigert?

"De minister mag het doen, maar het is wel uitzonderlijk", vertelt Rijken. "Wat de minister in principe heeft gedaan, is een pure politieke daad. Gewoon om een frame neer te zetten: 'Ik ben tegen deze medewerkers en ik ben tegen asielzoekers en het is mijn beleid niet.'" Ze zet het weigeren dus in om te communiceren waar ze tegen is, volgens de historicus.

En dat is nog niet eerder op deze manier gebeurd, weet Rijken. "Er zijn geen gevallen bekend waarbij de minister zo nadrukkelijk naar buiten trad en zei: 'Ik teken niet omdat het niet mijn politiek is.' En dat komt ook omdat de lintjes zijn staatsonderscheidingen neutraal zijn."

"Die worden gegeven aan mensen die zich meestal decennia lang, vaak vrijwillig, hebben ingezet voor andere mensen. Het is in Nederland dus zo dat de regering en politici niet bepalen wie wel of geen lintje krijgt. Het komt vanuit de samenleving. En dat gegeven wordt dan beloond namens de Staat", legt Rijken uit. "Een koninklijke onderscheiding is dus neutraal en is daardoor ook geen politieke beslissing."

Bekijk ook

4. Wat betekent het volgens jou dat Faber weigert?

Hierdoor kan een precedent ontstaan, vertelt Rijken. "Het risico dat je nu krijgt, is dat er in de toekomst kabinetten zullen zijn en ministers zullen zijn die zeggen: 'Dit is in het verleden zo gegaan met mevrouw Faber, en deze persoon bevalt mij niet, dus ik ga daarvoor liggen en ik teken niet.' Dat kan nooit de bedoeling zijn van een neutrale staatsonderscheiding, die de koninklijke onderscheidingen toch zijn."

Betekent het dat deze mensen hun lintje niet krijgen? "Nee", zegt Rijken. "Het is namelijk zo dat een andere bewindspersonen ook kan tekenen. Dat zal gewoon ook gebeuren en deze vijf mensen krijgen gewoon een lintje."

Waarom het zo uitzonderlijk is dat Marjolein Faber als minister weigert handtekening te zetten voor koninklijke onderscheiding

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant