radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Provincie Gelderland overtrad regels voor staatssteun bij uitkoop 14 boerderijen: 'Risico dat boeren moeten terugbetalen'

Provincie Gelderland overtrad regels voor staatssteun bij uitkoop 14 boerderijen: 'Risico dat boeren moeten terugbetalen'
Ko van Twillert liet zich 2 jaar geleden door de provincie Gelderland uitkopen
Bron: EenVandaag

Bij de aankoop van zeker 14 Gelderse boerderijen is sprake van mogelijk verboden staatssteun en dat is vooraf niet gemeld. Dat blijkt uit onderzoek van EenVandaag. Daardoor lopen de boeren een groot financieel risico.

De provincie Gelderland heeft op twee momenten besloten de Europese Commissie niet in te lichten en heeft daarom volgens staatsrechtsdeskundigen Europese staatssteunregels geschonden. Dat blijkt uit een geheim document, dat in handen is van EenVandaag.

Informatie bewust stilhouden

'NIET OPENBAAR', staat er in kapitalen boven een document van het provinciebestuur van Gelderland uit februari 2023. Daarin wordt beschreven dat de aankoop van 13 boerenbedrijven volgens Europese regelgeving niet door de beugel kon.

De gedeputeerden besluiten dit vervolgens stil te houden en de informatie met niemand te delen, in de hoop dat de Europese Commissie er niet achteraan zou gaan. Uit het onderzoek blijkt dat de aankoop van nog een boerderij niet is gemeld. De rekening kan uiteindelijk bij de veertien betrokken boeren terechtkomen, mocht Europa oordelen dat de uitkoop niet volgens de regels is verlopen.

Boeren uitgekocht voor tientallen miljoenen

In het begin van de stikstofcrisis waren er meerdere regelingen, onder meer waarmee provincies boerderijen uitkochten om de stikstofuitstoot terug te dringen. Gelderland kocht vanaf 2020 zeker vijf vleeskalverhouderijen en acht veehouderijen uit. De kosten: 28 miljoen euro. De provincie ging ervan uit dat hier geen melding van gemaakt hoefde te worden bij de Europese Commissie. Die inzichten blijken in 2023 veranderd.

In het document dat EenVandaag kreeg via een beroep op de Wet open overheid (Woo) schrijft de provincie: "De Europese Commissie heeft het standpunt ingenomen dat elke vorm van steun die gericht is op vrijwillige beëindiging van productiecapaciteit, moet worden aangemerkt als staatssteun."

'Uitkoop 55 boerenbedrijven niet gemeld'

Verderop staat beschreven dat de inschatting is dat de 'Europese Commissie de steun ongeoorloofd zal verklaren'. Mogelijk is het niet melden van de uitkoop van boeren bij de Europese Commissie in meer provincies gebeurd, want ook daar zijn vergelijkbare regelingen ingezet.

Volgens het document van de provincie Gelderland gaat het landelijk in elk geval om 55 bedrijven.

Bekijk ook

'Mogelijk verboden staatssteun'

"Het is een scheve schaats. Zelfs als je het achteraf zou melden, dan blijft staan dat je de staatssteunregels hebt overtreden", oordeelt Pieter Kuypers, hoogleraar Europees en nationaal aanbestedingsrecht van de Radboud Universiteit in Nijmegen.

Hij onderschrijft de lezing van de provincie uit 2023 dat hier sprake is van mogelijk verboden staatssteun, die in elk geval vooraf gemeld had moeten worden.

Voorkomen van oneerlijke concurrentie

Volgens de hoogleraar is het voorkomen van oneerlijke concurrentie de belangrijkste reden dat Europa toestemming moet geven voor het opkopen van bedrijven door een overheid. "De Europese Commissie wil voorkomen dat de boer in Nederland vervolgens in Polen, of in Frankrijk opnieuw een boerenbedrijf begint met het geld dat hij in Nederland van de overheid gekregen heeft. Dat is marktverstorend."

Belangrijk is dus dat er een zogenoemd doorstartverbod wordt afgesproken. In de nu geldende en goedgekeurde uitkoopregelingen is dat wel opgenomen, maar dat is bij in elk geval een deel van de Gelderse regelingen niet gebeurd.

Miljoenenbedrag

De hoogleraar waarschuwt dat boeren zelf goed moeten opletten of het allemaal volgens de regels gaat, omdat zij uiteindelijk de financiële risico's dragen als het misgaat. In het ergste geval wordt de koop volledig ongedaan gemaakt. De boer moet het koopbedrag terugbetalen, inclusief rente. Dat gaat vaak om miljoenen euro's.

"Dat is krom, dat de overheid verder geen sancties krijgt van de Europese Commissie op het overtreden van de staatssteunregels. Ondertussen ligt het financiële risico bij de boer. Die zal de staatssteun ongedaan moeten maken."

Bekijk ook

'Terugbetalen wordt een drama'

En het is maar de vraag of de uitgekochte boeren dat kunnen betalen, zegt Ko van Twillert. Hij liet zijn boerenbedrijf 3 jaar geleden door de provincie Gelderland uitkopen. "Ik denk dat bijna elke boer daar moeite mee heeft. Dit wordt een drama, want dat geld hebben ze niet meer." Uit het onderzoek blijkt dat ook bij de verkoop van zijn bedrijf in Doornspijk in 2021 mogelijk sprake is geweest van staatssteun. Daarvan is evenmin melding gemaakt.

Deze aankoop had volgens meerdere deskundigen vooraf ter goedkeuring voorgelegd moeten worden aan de Europese Commissie. "Ik denk dat hier ook sprake is van staatssteun", zegt Hans Vedder, hoogleraar economisch recht aan de Rijksuniversiteit Groningen. De provincie probeert de boerderij op dit moment weer te verkopen aan een boer die beduidend minder stikstof uitstoot. Maar volgens Vedder is dat doel niet genoeg om Europa ervan te overtuigen dat er geen sprake is van staatssteun en heeft de doorverkoop ook staatssteunrisico's.

Provincie besluit boeren niet in te lichten

Hoewel de boeren deze risico's lopen, besluit het provinciebestuur uiteindelijk met de kennis helemaal niets te doen en hen niet in te lichten. Het bestuur overwoog nog wel drie keuzes, zo staat beschreven in het interne stuk: de mogelijke staatssteun terughalen bij de boeren, de steun toch nog melden bij de Europese Commissie en het niet melden aan de Europese Commissie en de betrokken boeren.

De laatste optie wordt dus gekozen met als voornaamste argument dat 'de aantallen en marktverstoring beperkt zijn en er geen aanwijzingen zijn dat Europese bestuurders hier achteraan gaan'.

Terugkoop niet voor iedereen mogelijk

Van Twillert was net als zijn collega's niet op de hoogte van het mogelijke risico van staatssteun bij de verkoop van zijn bedrijf, een doorstartverbod staat ook niet in zijn verkoopcontract. Mocht hij zijn boerderij terug moeten kopen, dan zou hem dat naar eigen zeggen nog wel lukken. Maar dat geldt niet voor zijn collega's.

Over de handelswijze van de provincie is hij niet te spreken. "Als een overheid dingen verzwijgt of niet vertelt, dan vind ik dat voorzichtig uitgedrukt uiterst teleurstellend. Wij moeten ons ook aan de wet houden." Het is niet bekend wie de andere dertien boeren zijn, maar de provincie heeft gezegd hen nu wel op de hoogte te brengen.

Bekijk ook

Zorgelijk dat provincie mogelijke staatssteun verzweeg

Statenlid van de PvdA Jan Daenen noemt het kwalijk dat de provincie de Statenvergadering en de verkopende boeren niet zijn ingelicht. "Op het moment dat het college erachter komt dat de staatssteun mogelijk onrechtmatig vergeven is, dan lijkt het me wel handig om de verkopende partij daar op zijn minst van op de hoogte te stellen. Zodat je samen tot een oplossing kunt proberen te komen. Dat lijkt hier niet te zijn gebeurd en dat baart ons wel zorgen."

Volgens hoogleraar Kuypers is het belangrijk dat boeren zelf scherp kijken naar de uitkoopregeling, die hen wordt aangeboden. De komende jaren worden nog meer boeren uitgekocht om de stikstofproblematiek op te lossen. "Om het in agrarische termen te zeggen", gaat de hoogleraar verder, "de boer moet het paard in de bek kijken en nagaan of de overheid inderdaad dat bedrag via deze uitkoopregeling mag geven."

Provincie Gelderland zwijgt

EenVandaag heeft de provincie Gelderland meerdere keren gevraagd om een toelichting en een reactie van de verantwoordelijk gedeputeerden op camera, maar een woordvoerder van de provincie Gelderland laat uiteindelijk weten daar niet op in te gaan.

De provincie stuurt wel een schriftelijke reactie: "Toen de aankopen al gedaan waren, kwamen er signalen dat de Europese Commissie deze zou kunnen aanmerken als staatssteun. Wij zien echter goede redenen waarom hier geen sprake van is. De veehouderijen zijn voor een marktconforme prijs aangekocht. De markt is dus niet verstoord. We hebben om die reden geen actie ondernomen. We staan nog steeds achter deze keus en hebben ons doel behaald: de stikstofuitstoot in Gelderland verlagen."

Provincie Gelderland verzweeg mogelijk staatssteun bij uitkoop van 14 boerderijen

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Chirurgen in vier kinderhartcentra voeren te weinig operaties uit, waardoor centra niet aan de norm voldoen

Chirurgen in vier kinderhartcentra voeren te weinig operaties uit, waardoor centra niet aan de norm voldoen
Oud-minister Ernst Kuiper en chirurgen aan het werk
Bron: EenVandaag

De vier ziekenhuizen die complexe hartoperaties bij pasgeboren baby's uitvoeren, doen dat te weinig. Dat blijkt uit nieuwe cijfers. Kinderhartchirurgen maken dus te weinig vlieguren. Oud-minister Ernst Kuipers: "We gaan tekort schieten in kwaliteit."

Uit nieuwe cijfers van de de Wetenschappelijke Vereniging voor cardio-thoracaal chirurgen (NVT) blijkt dat het Erasmus MC in Rotterdam in 2023 38 ingrepen bij pasgeboren baby's deed. Het LUMC in Leiden 51, het UMC Groningen 20 en UMC Utrecht 39. Terwijl de zogenoemde 'volumenorm' (hoeveel operaties een ziekenhuis moet uitvoeren per jaar) voor deze operaties op 60 per centrum ligt.

'Geen enkel centrum haalt de norm'

Dit schreven de kinderhartchirurgen in 2021 zelf in een rapport: 'In de volumecriteria is bekend dat uitkomsten bij kinderen die binnen 30 dagen na hun geboorte geopereerd worden, verbeteren als het centrum er meer dan 60 per jaar doet.'

Later ontstond er discussie over die 60 operaties en bepleitte de beroepsgroep dat die norm ook wel naar 40 kon. Maar toenmalig minister van Volksgezondheid Ernst Kuipers en de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) hielden vast aan 60. "Geen enkel centrum haalt de norm. Dat betekent dat we tekort gaan schieten", zegt Kuipers over de laatste cijfers.

Verantwoordelijkheid op je schouders

Ook zorgeconoom Marco Varkevisser van de Erasmus Universiteit Rotterdam reageert fel op de cijfers: "Als je als medische beroepsvereniging tot volumecriteria komt, dan rust er ook een verantwoordelijkheid op je schouders om te zorgen dat je aan die criteria voldoet", vindt hij.

"Niet alleen voor de medisch professionals is dat een verantwoordelijkheid, maar ook voor de ziekenhuisbestuurders en voor de zorgverzekeraars die uiteindelijk die zorg gaan inkopen."

Bekijk ook

Concentratie goed idee

In 2021 nam het kabinet het besluit om de kinderhartchirurgie te concentreren naar twee ziekenhuizen: het Erasmus MC in Rotterdam en het UMC Utrecht. Door op minder plekken te opereren, zou de kwaliteit van de zorg omhoog gaan, was de gedachte. Een meer dan logische gedachte, volgens Ernst Kuipers, die voor zijn ministerschap bestuursvoorzitter was van het Erasmus MC.

"Je weet zeker dat als je dit concentreert en de volumes per centrum omhoog brengt, dat de kwaliteit ook verbetert. Dat is keer op keer bewezen. Niet alleen in de kinderhartzorg, maar in de volle breedte in de zorg."

Strijd tussen ziekenhuizen

Maar ondanks dat eigenlijk iedereen het erover eens was dat concentratie goed zou zijn voor de zorg voor jonge patiënten met een aangeboren hartafwijking, barstte de strijd los. Artsen en bestuurders gingen pal achter hun eigen centrum staan. Ouders van patiëntjes voerden actie en de verhoudingen tussen de ziekenhuizen raakten ernstig verstoord.

"Er werd echt met modder gegooid", zegt zorgeconoom Varkevisser, die stelt dat de kwaliteit in de ziekenhuizen nog steeds hoog is. "Het gaat om een handvol chirurgen die dit soort ingewikkelde operaties met hun ziel en zaligheid doen. Ze zijn daar hun hele carrière al mee bezig. Het zijn allemaal zeer toegewijde medisch professionals. Als jouw ziekenhuis dat kwijtraakt, dan voelt het voor een aantal mensen ook alsof ze hun levenswerk uit hun handen zien wegvloeien."

info

Geen reacties van ziekenhuizen en patiëntenorganisaties

Voor dit onderzoek heeft EenVandaag veel mensen op achtergrondbasis gesproken. Geen van de bestuurders van de universitaire ziekenhuizen wilden op camera reageren. Ook de patiëntenorganisaties wilden dat niet.

Streep door de plannen

Ondertussen gebeurde er nog van alles. De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) kwam met een uiterst kritisch rapport, waarna Ernst Kuipers ook nog eens een ziekenhuis inwisselde: Groningen werd aangewezen als ziekenhuis om de kinderhartchirurgie te behouden, in plaats van Utrecht.

In januari 2024 zette de rechter een streep door de concentratieplannen. Kuipers en zijn voorganger Hugo de Jonge hadden weliswaar het recht zo'n concentratie op te leggen, maar onderbouwden die onvoldoende, vond de rechter.

Veel fouten gemaakt

Varkevisser vindt dat er veel fouten zijn gemaakt in het proces. "In mijn ogen is een belangrijke, misschien wel de belangrijkste, les dat aan de Kamerbrief, waarin de concentratie werd aangekondigd, een veel grondiger analyse ten grondslag had moeten liggen. Die had openbaar moeten zijn."

Want dan had de discussie over de feiten kunnen gaan, zegt Varkevisser. "Nu is er een te lange periode geweest tussen de beslissing en het hele traject, waarbij sentimenten en emoties de bovenhand hebben kunnen kunnen krijgen. En dat heeft het proces van meet af aan in de wielen gereden en ervoor gezorgd dat het ook ontspoord is."

Bekijk ook

'Gemiste kans'

Ernst Kuipers noemt het niet doorgaan van concentratie in de kinderhartchirurgie 'een gemiste kans'. "Ouders en patiënten weten gewoon dat het beter kan. En dit dossier loopt al 30 jaar. De eerste rapportage van de Gezondheidsraad destijds dateert uit 1993 met een heel helder advies: je moet concentreren en het aantal operaties en hartkatheterisaties naar minder centra brengen."

Ook na die tijd verscheen rapport op rapport met telkens dezelfde conclusie, vertelt Kuipers. "Voor veel mensen is dit echt een hoofdpijndossier."

'Nieuwe kleren van de keizer'

Maar is er dan helemaal niets gebeurd, sinds de uitspraak van de rechter? Jawel, er is een samenwerkinsgverband opgestart tussen de UMC's van Groningen, Utrecht, Leiden en Amsterdam.

Daarnaast is er een samenwerking tussen Rotterdam en het Radboudumc in Nijmegen. Kuipers is absoluut niet onder de indruk en noemt het 'de nieuwe kleren van de keizer'. "Ik vind het een beetje triest om te constateren, maar dat is feitelijk wat we in het verleden ook deden."

Bekijk ook

'Wat als er een complicatie ontstaat?'

Groningen, Utrecht, Leiden en Amsterdam zijn van plan om straks de artsen te laten reizen in plaats van de patiënten. Iets wat eerder nog werd bekritiseerd door de kinderhartchirurgen zelf, zegt Kuipers, die dat zelf ook een slecht idee vindt.

"Wat gebeurt er straks als er een complicatie ontstaat, terwijl dat team dan al weer is teruggereisd?"

'Terug bij af'

Varkevisser wacht de definitieve plannen van de ziekenhuizen af en vindt dat we op dit moment 'terug bij af' zijn: "Je kunt constateren dat we na drie, vier jaar heel veel ruzie, waarbij heel veel verhoudingen op scherp zijn komen te staan, uiteindelijk niet veel zijn opgeschoten. Waar we destijds mee begonnen in 2021 is eigenlijk de situatie waar we nu weer staan."

Kuipers is dat met de zorgeconoom eens: "De situatie is onveranderd met het oude. En je kunt straks al die oude rapporten met aanbevelingen om te concentreren er weer bij pakken, want die gelden nog steeds."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant