radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Pas op voor blessures als de sportscholen weer opengaan: 'Begin niet meteen op het punt waar je was gestopt'

Pas op voor blessures als de sportscholen weer opengaan: 'Begin niet meteen op het punt waar je was gestopt'
Bron: ANP

Na 5 maanden wachten gaan de sportscholen weer open, dus we gaan meteen weer vol aan de bak in de sportschool. Toch? Beter van niet, zeggen deze sportfysiotherapeuten. Rustig beginnen is stukken beter.

"Begin niet op het punt waar je gebleven bent toen de sportscholen sloten", is het welgemeende advies van sportfysiotherapeut Remi Sulkers. "Pak niet meteen je oude sportschema erbij, maar bouw het heel rustig op."

Oppassen met je 'comeback'

"Natuurlijk is het het mooiste, als je tijdens de sluiting van de sportscholen een alternatief hebt gevonden waarbij je jezelf fit hebt gehouden", zegt André Timmerman, die ook sportfysiotherapeut van beroep is. Denk aan het volgen van online groepslessen of hardlopen. Maar, lang niet iedereen heeft dit alternatief gevonden, heeft er moeite voor gedaan of had toegang tot alle apparatuur die je in de sportschool gebruikt.

Dus moet je oppassen met je 'comeback' in de sportschool. "Het is zeker verstandig om weer te beginnen met sporten, als je maar een goed plan hebt. We zijn 5 maanden niet naar de sportschool geweest. Het is niet reëel om op hetzelfde niveau in te stappen waar je bent geëindigd."

Lees ook

Kans op blessures groot

In de tijd dat de sportscholen dicht waren en je minder of helemaal niet hebt gesport, is je lichaam minder belastbaar geworden. Je lijf kan minder aan. Dit is inherent aan het niet of minder trainen. Als je dan weer begint op het niveau waar je in december bent geëindigd, zit je boven de streep van wat je lichaam aankan. Je loopt dan de kans dat je overbelast raakt, legt Timmerman uit.

En overbelasting kan leiden tot blessures. "Normaal gesproken heb je kans op lichte blessures. Maar nu heb je best wel kans op grotere blessures zoals gewrichtsproblemen, waardoor je er maanden uit kan liggen", vertelt sportfysiotherapeut Stefan Bodde.

Maak een reëel plan

Om een 'blessuregolf' te voorkomen is het daarom volgens de sportfysiotherapeuten belangrijk om een goed en reëel plan te hebben. Vraag jezelf af: hoe fit ben ik?

Het ingangsniveau is ontzettend belangrijk en zal voor iedereen verschillend zijn. Timmerman: "Weet wat je gaat doen voordat je die sportschool instapt." Zelf heeft hij als vuistregel: bedenk wat je de afgelopen 4 weken gedaan hebt aan sport en neem daar het gemiddelde van.

Lees ook

Cardio en krachttraining.

Wil je weer beginnen met cardio, begin dan rustig en met iets waarvan je weet dat het je gaat lukken. Kijk dan de dagen erna hoe je lichaam daarop reageert. Geen blessures? Doe dan een stapje harder.

Bij krachttraining is het belangrijk om minder gewicht te pakken, misschien maar de helft van wat je gewend bent. Neem eerst 1 of 2 weken om de coördinatie van de oefeningen erin te krijgen door veel herhalingen te doen. Op het moment dat die beweging er goed inzit, kun je het gewicht langzaam opschroeven.

info

Tips voor je comeback in de sportschool

  • Maak een reëel plan: kies een nieuw sportschema die beter past bij je situatie en fitheid of vraag advies bij je eigen sportschool.
  • Start je training met een goede warming-up en eindig met een cooling-down.
  • Bouw langzaam je trainingen op. Doe iets waarvan je weet dat het je lukt en kijk hoe je lichaam hierop reageert.
  • Hoe zwaarder je traint, hoe langer de hersteltijd. Houd 48 uur tussen je trainingen waarin je dezelfde spiergroep traint. Bij cardio is de hersteltijd ongeveer 24 uur. Maar pak hiermee ook in het begin je rust en laat er 2 dagen tussen.
  • Schakel professionele hulp in als je last hebt van langdurende klachten na een coronabesmetting.

Geheugen van spieren

Ondanks dat je rustig moet beginnen, betekent dit niet dat je helemaal terug bij af bent. Sulkers: "Spieren hebben wel een geheugen. Je gaat relatief snel op dat punt komen waar je was, maar je moet dat wel echt in kleine stappen doen."

Naast dat het natuurlijk je eigen verantwoordelijkheid is om verstandig te gaan sporten, vindt Bodde dat er ook zeker een verantwoordelijkheid ligt bij de sportscholen. Door bijvoorbeeld goede sportschema's aan te bieden en rustig aan te doen bij de groepslessen.

Lees ook

Speciale programma's

Zo hebben sommige sportscholen, waaronder Boutique Gym Maastricht, geprobeerd hun leden zo fit mogelijk te houden tijdens de lockdown. Eerst door middel van online lessen, en daarna door mini-groepslessen in de buitenlucht. "We zijn dus nooit echt helemaal dicht geweest en hebben altijd wel door gesport. We pakken nu gewoon weer op waar we gebleven waren", zegt eigenaar Gerda Remmers.

Andere sportscholen bieden speciale programma's aan om mensen weer op een gezonde manier aan het sporten te krijgen, zoals sportschool David Lloyd in Utrecht.

Gezonde levensstijl

"Afhankelijk van het niveau of waar je staat qua fitheid, bieden wij een kickstart-programma aan. Dat houdt in dat je de eerste vijf keer een afspraak krijgt om onder begeleiding te sporten, om zo die start zo goed mogelijk te maken", vertelt Christa Koppenol, manager van de sportschool.

Daarnaast bieden ze een 'Get in the zone'-programma aan met groepstrainingen om die coronakilo's eraf te sporten. "Alles staat bij onze sportschool in het teken van een gezonde leefstijl. Iets wat in deze tijd nog belangrijker is."

Lees ook

Sporten na coronabesmetting

Ondanks de versoepelingen, worden er dagelijks nog steeds duizenden mensen met corona besmet. Voel je je na je coronabesmetting prima? Dan kun je gewoon voor jezelf een plan maken en gaan sporten. Maar ervaar je voor een langere tijd symptomen als vermoeidheid en concentratieproblemen? Dan is het volgens de sportfysiotherapeuten belangrijk om professionele hulp te zoeken bij je huisarts of fysiotherapeut.

"Het is zoiets nieuws en zoiets specifieks. Voor jezelf iets gaan proberen uit te vogelen is echt een uitdaging", zegt Timmerman. Bodde vult hem aan: "Zonder begeleiding kan je je lichaam uitputten waardoor je nog verder van wal raakt." Het kan bij iedereen voorkomen, zowel bij meiden van 17, als bij mannen van 40.

Ga bewegen

Maar de állerbelangrijkste tip van de sportfysiotherapeuten is om lekker te gaan sporten en te werken aan je gezondheid en fitheid.

Sulkers: "We moeten juist weer gaan bewegen, zeker na lange inactiviteit. Iedereen moet weer aan het lichaam gaan werken, niet alleen jongeren, ook ouderen. Rust roest zeggen ze vaak."

Lees ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Minder zorgstudenten in het mbo, terwijl personeelstekort groeit: 'We moeten ons rot schrikken als samenleving'

Het aantal studenten op mbo-opleidingen voor verpleegkundigen en verzorgenden blijft maar dalen. In de laatste 5 jaar ging het om een daling van 30 procent, terwijl er juist veel vraag is naar zorgpersoneel. De MBO Raad wil nu actie van het kabinet.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Kans op inslag van asteroïde 2024 YR4 op aarde steeds groter, maar volgens deze ruimteonderzoeker hoeven we niet bang te zijn

Kans op inslag van asteroïde 2024 YR4 op aarde steeds groter, maar volgens deze ruimteonderzoeker hoeven we niet bang te zijn
Bron: Unsplash

Een groep astronomen trekt aan de bel, want de kans dat een asteroïde de aarde gaat raken wordt steeds groter. In 2 weken tijd steeg deze van 2,6 naar 3,1 procent. "Historisch, maar niet te vergelijken met de asteroïde die dinosaurus heeft uitgeroeid."

De asteroïde, die volgens NASA op 22 december 2032 de aarde zou kunnen raken, heeft zelfs al een naam: 2024 YR4. Hij heeft een geschatte doorsnee van tussen de 40 en 90 meter, en verplaatst zich met een snelheid van meer dan 10 kilometer per seconde. Mocht hij de aarde raken, dan krijgen we dus met een flinke klap te maken.

'Neem het met een korrel zout'

Zijn we over 7 jaar in gevaar? Als je het aan ruimtevaartspecialist Angelo Vermeulen vraagt, niet. "Je moet het met een grote korrel zout nemen", merkt hij op. "Het is een vrij relatief hoog cijfer. Maar de gemeenschap van astronomen wereldwijd maakt zich eigenlijk geen zorgen."

"Want wat er meestal gebeurt, is dat naarmate men meer en meer informatie te weten komt over de baan en de snelheid van de asteroïde, door meerdere metingen te doen, ze zich eigenlijk realiseren dat de kans kleiner wordt dat hij de aarde zou raken."

Bekijk ook

Nog geen 'doomsdag'

"Dit is dus zeker nog geen 'doomsday-scenario'", zegt Vermeulen. Op het moment van de eerste observatie is de asteroïde namelijk nog ver verwijderd van de aarde. Het is een klein object in de verre verte. Om hem te spotten hebben astronomen een sterke telescoop nodig.

"Dan probeer je zo goed mogelijk de baan en de snelheid op te meten", legt hij uit. "Het percentage gaat dan vaak schommelen, soms omhoog en dan soms weer omlaag. Wanneer hij dichterbij de aarde zit kunnen we hem veel makkelijker observeren en opmeten." Pas dan kunnen astronomen écht spreken over de kans op een inslag. "Maar in het verleden is eigenlijk altijd gebleken dat die kans dan 0 procent werd en dat het dan langs de aarde heen vliegt."

Meerdere asteroïden in zonnestel

Naast 2024 YR4 vliegen er meer dan een miljoen asteroïden door het zonnestel, weet Vermeulen. Tussen Mars en Jupiter zit een asteroïdengordel waar een groot deel van deze 'mini planeetjes' vliegen. "Die zitten daar eigenlijk vrij veilig, want ze draaien in een baan om de zon. Ze zijn geen bedreiging."

"Maar er zijn dus ook asteroïden die los door het zonnestelsel vliegen." En voor die losse - zoals 2024 YR4 - moeten we uitkijken. "Ze zouden mogelijk op de aarde kunnen neerstorten. En dat is in het verleden al gebeurd, er zijn genoeg voorbeelden. De bekendste is natuurlijk het uitsterven van de dinosauriërs, veroorzaakt is door zo'n inslag."

Bekijk ook

Zeer zeldzame gebeurtenis

Ook in de Amerikaanse staat Arizona sloeg zo'n 50.000 jaar geleden een asteroïde in. Onderzoekers schatten in dat deze een diameter van ongeveer 50 meter had en rond de 300.000 ton woog. "Je kan hem bezichtigen, een prachtige geologische formatie", noemt de ruimtevaartspecialist het.

De aarde blijft dus niet gespaard van zulke inslagen, vertelt Vermeulen. "Maar dat het zal gebeuren in een tijdbestek van een mensenleven is zeer zeldzaam."

DART

Ook vertelt de ruimtevaartspecials dat NASA technologie heeft ontwikkeld om de banen van asteroïden te wijzigen, zodat ze de aarde niet raken. "Tijdens die missie, genaamd DART, heeft men met een ruimte toestel van ongeveer 600 kilo recht op een asteroïde laten inslaan om te zien of we de baan van die asteroïde konden wijzigen."

"En dat is een groot succes geworden", gaat hij verder. De baan is zelfs veel meer veranderd dan gehoopt. "Dus we kunnen asteroïden wel van een baan doen afwijken. En als je dat op tijd doet, zelfs al is het een kleine wijziging, dan heeft het groot effect wanneer het in de buurt van de aarde komt."

Bekijk ook

Tsunami als gevolg

Maar stel het gebeurt wel, hoe zou dat er dan uit zien? "De gevolgen van zo'n inslag zijn niet te overzien", antwoordt Vermeulen. "Maar het zal minder apocalyptisch zijn dan wat je ziet in films."

En dat komt vooral doordat het grootste oppervlak van de aarde, ongeveer 70 procent, bedekt is met water. "In het Los Alamos National Laboratory heeft men een computersimulatie laten maken (van een asteroïde inslag, red.). En zo hebben ze ontdekt dat het best meevalt. Wat je krijgt is een tsunami, en het blijkt dat maar een fractie van de totale energie van die asteroïde omgezet wordt in golven. De golven zullen niet zo heel ver reizen. Dus we kunnen daar ook wel wat wat geruster over zijn."

Aardbevingen en klimaatverandering

Wel kan die eventuele inslag op 22 december 2032 voor seismisch effecten zorgen, zoals een aardbeving. "En in een gebied waar veel vulkanische activiteit is, kan het die activiteit gaan uitlokken. Want je krijgt bij een inslag sowieso een enorme schokgolf als een asteroïde in de atmosfeer ontploft of op aarde neerstort." Hij vergelijkt het met honderdmaal de kracht van een bom van Hiroshima.

"En als zo'n ding in de atmosfeer komt, genereert dat verder ook heel veel hitte waardoor het branden kan veroorzaken", gaat Vermeulen verder. "Dat is een effect dat lang na de inslag nog kan blijven doorwerken, het werpt allerlei stoffen in de atmosfeer op, die dan een deel van het zonlicht kunnen blokkeren en waardoor je het klimaat kan gaan verstoren."

Kans op een asteroïde inslag op aarde wordt steeds groter, maar volgens deze ruimtespecialist hoeven we niet bang te zijn

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant