Oud-hoofdinspecteur van de Volksgezondheid Wim Schellekens
Bron:
EenVandaag
Het kabinet had het vandaag zwaar te verduren in het corona-debat. Volgens oud-hoofdinspecteur van Volksgezondheid Wim Schellekens moet Rutte veel meer de regie nemen in deze crisis. "We verdubbelen iedere week."
Het aantal corona-besmettingen loopt de afgelopen weken fors op. En daarom moesten premier Rutte en minister de Jonge zich vandaag opmaken voor een stevig debat in de Kamer.
Zorgwekkend
De situatie is dan ook bijzondere zorgwekkend, zegt Wim Schellekens, oud-hoofdinspecteur van Volksgezondheid. "Begin juli zaten we nog op 400 besmettingen per week en inmiddels zijn dat er al 4000. De Kamer heeft dus goed begrepen dat het heel hard gaat. Dus het is heel logisch dat het kabinet fors onder druk wordt gezet."
Over het idee van het kabinet om mensen die zich niet aan de quarantaine regels houden voortaan te gaan beboeten, is Schellekens niet meteen heel enthousiast. "Elke maatregel heeft uiteindelijk een sanctie nodig, maar dat is niet het eerste waar je mee begint. Je moet mensen ook in de mogelijkheid stellen de quarantaine regels te kunnen naleven. Pas als iemand absoluut echt niet wil, moet je iemand straffen."
Duidelijk en ondubbelzinnig
De oud-hoofdinspecteur ziet echter veel meer heil in een veel betere crisiscommunicatie van het kabinet. Want daar kan echt nog wel een paar tandjes bij als het aan hem ligt.
"Er moet veel duidelijker gecommuniceerd worden", zegt hij. "Maak duidelijk hoe ernstig de situatie is, maar zeg ook wat de consequenties zijn als de cijfers zo door blijven stijgen. Zeg bijvoorbeeld bij een dit aantal besmettingen moeten de horeca weer dicht. Wees duidelijk en ondubbelzinnig."
Geen tijd te verliezen
Daarnaast moeten Rutte zo snel mogelijk de traditie om iedere week via een persconferentie het land toe te spreken weer in ere herstellen. "In een crisissituatie is een zichtbaarheid echt heel belangrijk. Dus ja, laat de premier hier meteen weer mee beginnen."
Volgens Schellekens is er echt geen tijd meer te verliezen."Het gaat nu echt heel hard. We verdubbelen iedere week. Je ziet nu al dat de GGD's in Amsterdam en Rotterdam het niet meer aan kunnen. Als het bron- en contactonderzoek spaak loopt hebben we echt een enorm probleem. Dan is de beer los en zijn we het zicht over het virus kwijt."
Bekijk hier de tv-reportage en het studiogesprek bij dit onderwerp.
Tijdens de Maand van de Groene Tuin worden mensen gestimuleerd hun tuin te vergroenen
Bron:
EenVandaag
Het ministerie van Landbouw publiceerde onlangs het Actieplan Biodiversiteit. Eerdere doelen worden in dat plan afgezwakt, ondanks dat het slecht gaat met de biodiversiteit in Nederland. Maar ondertussen kunnen burgers wel zelf aan de slag.
Het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN) presenteerde eind maart het nieuwe Nationaal Biodiversiteit Strategie & Actieplan Nederland. Staatssecretaris Jean Rummenie (BBB) schreef in een begeleidende brief aan de Tweede Kamer dat het doel om de ecologische voetafdruk van Nederland vóór 2050 te halveren, wordt losgelaten.
Veel soorten al verdwenen
Een zorgelijke ontwikkeling, vindt programmaleider biodiversiteit Jeanne Nel van de Wageningen University & Research (WUR). "Nederland is al een van de slechtst scorende landen van Europa als het gaat om biodiversiteit. Veel dier- en plantensoorten zijn bedreigd of al verdwenen."
"Er zijn enkele geïsoleerde succesverhalen, waarbij de hoeveelheid en diversiteit van planten en dieren weer toeneemt", vervolgt de onderzoeker. "Maar over de hele breedte blijven we de natuur aantasten, het water vervuilen, de bodemgezondheid schaden en dus de biodiversiteit verminderen."
De grootste boosdoeners zijn intensieve landbouw en verstedelijking, waardoor natuurlijke leefgebieden verdwijnen. "Biodiversiteit is geen luxe", zegt Nel. "Het is een levensvoorwaarde."
"Omdat we er als mensen letterlijk afhankelijk van zijn. Voor schoon drinkwater en een vruchtbare bodem, maar ook voor de bestuiving van gewassen en zelfs voor ons mentale welzijn."
'Ook voor boeren belangrijk'
GroenLinks-PvdA-Tweede Kamerlid Laura Bromet noemt het nieuwe biodiversiteitsplan van het ministerie 'een gemiste kans'. "We waren goed bezig in Nederland om de natuur weer een beetje op weg te helpen", zegt ze.
"Maar nu is er een kabinet met twee bewindspersonen op het ministerie van LVVN, die er alleen maar voor de kortetermijnbelangen van de landbouw zitten", vindt het Kamerlid. "De natuur lijkt hen heel vaak in de weg te zitten. Biodiversiteit is maar een lastpak voor dit kabinet. Terwijl ik denk dat het juist voor de boeren ontzettend belangrijk is."
info
Wat is biodiversiteit?
"Biodiversiteit is de verscheidenheid aan leven, van een druppel slootwater tot een compleet bos, een oceaan of zelfs de aarde als geheel", schrijft Wageningen University & Research.
"Biodiversiteit omvat alle soorten planten, dieren en micro-organismen, maar ook de enorme genetische variatie binnen die soorten en de variatie aan ecosystemen waarvan ze deel uitmaken, van weiland tot wetland, van rivier tot delta en van bos tot woonwijk."
"Het gaat dus over veel meer dan bloemen, bomen, koralen en aaibare beesten. Het begrip biodiversiteit omvat het totaalpakket aan levende organismen en systemen op de aarde en de interacties daartussen."
Curve ombuigen
Biodiversiteitsexpert Nel beaamt dat een sturende rol van de overheid essentieel is. "Er moet echt opgeschaald worden. We moeten de curve van de afnemende biodiversiteit ombuigen."
Buiten de overheid om kunnen burgers zelf ook actie ondernemen, benadrukt Paulien van der Geest. Zij is expert duurzaam tuinieren bij voorlichtingsorganisatie Milieu Centraal. "Mensen kunnen de natuur op allerlei manieren een handje helpen."
Dertien Hoge Veluwes
Volgens haar is er veel winst te behalen in particuliere tuinen. "70 procent van de Nederlandse huishoudens heeft een tuin, met een gemiddelde grootte van zo'n 130 vierkante meter. Bij elkaar opgeteld is dat een oppervlakte die gelijkstaat aan dertien keer het Nationaal Park De Hoge Veluwe."
"Stel dat al die tuinbezitters tien vierkante meter extra vergroenen," berekent Van der Geest, "bijvoorbeeld door bloemen te planten waar nu nog tegels liggen. Dan creëren ze samen direct een nieuw natuurgebied ter grootte van De Hoge Veluwe. Dat is meer dan symboliek, dat is echte winst voor insecten, vogels, planten en bodemleven."
Biodiversiteit minder belangrijk voor kabinet, maar als burger kun je ook iets doen
Driekwart wil insecten graag helpen
Milieu Centraal zet zich samen met natuurorganisaties en tuinbrancheverenigingen in voor meer biodiversiteit, onder meer tijdens de zogeheten Maand van de Groene Tuin. De hele maand april werden er workshops en activiteiten georganiseerd rondom het vergroenen van tuin en terras.
"We hebben onderzoek gedaan waaruit blijkt dat driekwart van de respondenten heel graag bijen en vlinders en andere insecten wil helpen met een goede omgeving", vertelt Van der Geest. "Maar vaak weten tuin-, terras- en balkonbezitters niet zo goed hoe dat moet."
Inheemse plantensoorten
Het begint met simpele keuzes, volgens de expert. "Zet een regenton neer. Laat een hoekje rommelig voor egels en bijen. Maar vooral: verruil die hortensia of die vlinderstruik voor een inheemse plantensoort, zoals een Gelderse roos of een wilde liguster. Dit soort inheemse planten zijn erg belangrijk, want daar komen bedreigde inheemse insectensoorten op af."
Juist die insecten hebben hulp nodig: in de afgelopen 25 jaar is zo'n 75 procent van alle vliegende insecten in Nederland uitgestorven. "Dat is best schokkend, want niet alleen vogels en andere dieren hebben deze vliegende insecten nodig. Ook wij hebben ze hard nodig voor onze voedselgewassen", waarschuwt Van der Geest.
De expert heeft nog een belangrijke tip: "Let op dat je een biologische plant koopt. Dat maakt heel veel uit. Voor biologische planten zijn namelijk geen bestrijdingsmiddelen gebruikt die giftig zijn voor bijen. Als een bij afkomt op een mooie en aantrekkelijke plant die wel gekweekt is met gif, dan gaat ze daarvan eten en sterft ze vervolgens misschien alsnog. Dat is het tegenovergestelde van wat je wil bereiken."
"Burgers kunnen zeker een bijdrage leveren", vindt ook onderzoeker Jeanne Nel. "Maar het is de verantwoordelijkheid van de overheid om het makkelijker te maken voor mensen om dat daadwerkelijk te doen, om de natuur terug in ons leven te brengen."
President Trump verkoopt sinds kort petjes, bekers en shirts bedrukt met 'Trump 2028'. Velen denken dat hij hiermee hint naar de volgende presidentsverkiezingen. Hij zou zijn zinnen hebben gezet op een derde termijn. Iets wat niet mag volgens de grondwet.