radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Nog meer windmolens op land dan gepland? Er zijn alternatieven om klimaatdoelen te halen, blijkt uit onderzoek

Nog meer windmolens op land dan gepland? Er zijn alternatieven om klimaatdoelen te halen, blijkt uit onderzoek
Afbreken van een windmolenpark
Bron: ANP

Extra windmolens op het land zodat we de klimaatdoelen halen? Dat is niet per se nodig, zegt een onderzoek dat EenVandaag heeft ingezien. Er zijn namelijk ook haalbare alternatieven. Omwonenden willen nu dat de politiek die ook meeneemt in besluitvorming.

Bekijk ook

Overheid wil toch extra windmolens

Uit een rapport uit december blijkt dat het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) er voor nu vanuit gaat dat in 2030 41 TWh aan duurzame energie op land opgewekt kan worden. Ongeveer de helft van de daarvoor benodigde capaciteit is nu al klaar, aan het andere deel wordt op dit moment concreet gewerkt.

Ondanks dat de doelstellingen ruimschoots gehaald lijken te worden, wil het kabinet toch doorgaan met het vergunnen van extra windmolens. Er is namelijk steeds meer behoefte aan duurzame elektriciteit. Joost de Groot van actiegroep Windalarm begrijpt die beslissing niet, en vindt dat het niet volgens de afspraken van het Klimaatakkoord gaat.

'Alternatieven serieus onderzoeken'

"Er staat namelijk heel duidelijk dat als die doelstellingen opgehoogd moeten worden, dat we dan eerst met elkaar het gesprek moeten hebben of we dat kunnen doen met wind op zee en zon op dak. Dus niet met windmolens op land erbij", zegt De Groot.

Maar volgens hem heeft de overheid tot nu toe geweigerd om die alternatieven serieus te onderzoeken. "Dat vinden wij toch wel kwalijk", zegt hij. "En wij roepen de overheid dan ook op om daar wel werk van te maken. Zoals het ook beloofd is."

Bekijk ook

Wat zijn de andere opties?

Maar hoe moet er dan wel meer en voldoende duurzame elektriciteit worden opgewekt als we het zouden doen zonder extra molens op land? "Ten eerste door meer zonnepanelen op de daken van bestaande gebouwen. Ten tweede door met z'n allen minder elektriciteit te gaan gebruiken. En ten derde door de doelstellingen voor groene waterstofproductie uit te stellen of wat lager te maken", zegt directer Frans Rooijen van CE Delft.

Ook door af te spreken dat de door het kabinet verhoogde klimaatdoelen niet in 2030 maar in 2031 mogen worden gehaald, zou volgens het onderzoek extra windmolens op land onnodig kunnen maken. "In 2031 komt er enorm veel nieuwe windenergie van zee beschikbaar, omdat er dan op de Noordzee nieuwe windparken beginnen te draaien", legt hij uit. Daar zou meer groene waterstof mee geproduceerd kunnen worden. Volgens hem zullen op lange termijn ook import van waterstof en mogelijk kernenergie gebruikt kunnen worden om aan de groeiende energiebehoefte van Nederland te voldoen.

Traag tempo energietransitie

Maar niet iedereen is het daarmee eens. Huib van Essen is gedeputeerde in de provincie Utrecht en lijsttrekker van GroenLinks bij de aankomende Provinciale Statenverkiezingen. Hij richt zich vooral op de energietransitie en is niet tevreden met het trage tempo waarin Utrechtse gemeenten plaatsen aanwijzen voor nieuwe windmolens en zonneparken.

"In de hele provincie Utrecht staan maar 15 grote windmolens, het laagste aantal van alle provincies in heel Nederland", zegt hij. "Ik vind het niet uit te leggen aan de rest van Nederland als er overal geschikte locaties benut worden en in Utrecht niet."

Bekijk ook

'Klimaatdoelen niet halen op deze manier'

Van Essen vindt namelijk dat er sprake is van een achterstand als het gaat om het behalen van de klimaatdoelen. "Het PBL heeft gezegd dat we op ruim 40 procent CO2-reductie in 2030 afkoersen, terwijl het oude doel 49 procent was. Het kabinet wil dat het minstens 55 tot 60 procent wordt. Op deze manier gaan we dat niet halen."

Naar de alternatieven wordt ook wel degelijk gekeken, benadrukt de gedeputeerde. "Dat kunnen we ook op zee doen, maar daar hebben we niet genoeg aan. We hebben echt meer nodig. Meer energiebesparing, maar ook meer opwekken, meer duurzame warmte en meer duurzame elektriciteit. En ik vind dat we geschikte locaties langs snelwegen of bedrijventerreinen moeten gaan benutten, zodat we ook allemaal onze bijdrage leveren."

'Verpest landschap'

De Groot van actiegroep Windalarm ziet dat anders. "Het is heel raar om nu in Nederland een heleboel windturbines op land te zetten als in 2031 een heleboel wind op zee beschikbaar komt", vindt hij. "Daardoor hebben we straks ons hele landschap verpest, geeft het een heleboel mensen overlast en hebben we veel woningen niet kunnen bouwen."

Volgens hem schort er nu op heleboel plekken iets aan de manier waarop dit soort argumenten en belangen van omwonenden meewegen in die discussie. De resultaten van het onderzoek van CE Delft moet dat wat hem betreft helpen veranderen.

Joost de Groot van Windalarm wil dat de politiek kijkt naar het nieuwe onderzoek

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Sociaal contact en mentale uitdaging: in Kerkrade proberen ze dementie te voorkomen met de 'ontmoetingbus'

Sociaal contact en mentale uitdaging: in Kerkrade proberen ze dementie te voorkomen met de 'ontmoetingbus'
Remco van Vliet van Leger des Heils en wethouder Jo Paas van Kerkrade
Bron: EenVandaag

Voor dementie is geen medicijn, maar door je levensstijl aan te passen kan je je hersenen wel actief houden. Een onderdeel daarvan? Sociaal contact. Daarom rijdt in het Limburgs Kerkrade de 'ontmoetingsbus'.

De bus, waar mensen bij elkaar komen om contact te houden, sluit goed aan bij een campagne van Alzheimer Centrum Limburg die gisteren van start ging. Deze campagne, genaamd 'We zijn zelf het
medicijn', moet mensen
bewust maken van de invloed van een gezonde leefstijl op de hersengezondheid.

Gezonde levensstijl

Het initiatief voor de bus
werd opgestart vanuit een vitaliteitsproject van gemeente
Kerkrade, in samenwerking met inwoners en maatschappelijke
partners zoals het Leger des Heils. Remko van Vliet van Leger des Heils vertelt: "Een medicijn is er niet tegen dementie. Wat je wel kunt doen, dat is een gezonde levensstijl nastreven: voldoende bewegen, goede voeding, mentale uitdaging en voldoende interactie."

Dat laatste is waar de 'ontmoetingsbus', omgebouwde SRV-wagen, in het spel komt. Die staat de hele week op zes verschillende locaties in Kerkrade. Mensen komen er bij elkaar onder het genot van een kop koffie en - op z'n Limburgs - een stuk vlaai. "De bedoeling is dat mensen achter de voordeur uitkomen, participeren, meedoen in de maatschappij en het gezellig hebben", vertelt Van Vliet.

'Ze vinden iets hier'

Een vaste ontmoetingsplek - zoals de bus - kan helpen, vertelt hij. Op die manier kunnen ook ouderen die minder mensen om zich heen hebben contact houden met anderen.

"Als ze hier 2 uur zijn, zeggen ze misschien zes zinnen, maar ze komen iedere week terug." Waarom precies, daar kan hij de vinger nog niet op leggen. "Maar ik denk dat ze iets vinden hier, dat ze erbij mogen horen."

info

Dementie in Nederland

In Nederland waren in 2019 114.000 gevallen van dementie bekend bij de huisarts, deze mensen hebben dus een diagnose. Op basis van bevolkingsonderzoek hadden er naar schatting 290.000 mensen dementie in 2021.

In de gemeente Kerkrade leefden in 2023 naar schatting 1.000 mensen met dementie. Naar verwachting zal dat in 2050 stijgen met 60 procent, volgens gemeente Kerkrade.

Hoogste ziektekosten

Ook wethouder van Integraal Ouderenbeleid in Kerkrade Jo Paas kent deze cijfers. "Alleen al de kosten van dementie van 2020: 10,6 miljard. De hoogste ziektekosten van alle ziektes van Nederland. En in 2040 komen we 50.000 bedden tekort voor mensen die in een verzorgingstehuis opgenomen moeten worden als gevolg van dementie", somt hij op.

"We hebben geen bedden, het kost veel te veel geld en er is geen medicijn." Dus, is de wethouder van mening, moeten we zelf zorgen dat we fysiek en mentaal in beweging blijven. "We zijn zelf het medicijn", herhaalt hij de naam van de campagne.

Bekijk ook

Extra functie

Naast dat de bus zorgt voor sociaal contact, heeft die ook nog een andere functie. Van Vliet: "Wij ontmoeten allerlei soorten mensen uit de samenleving en als wij merken dat mensen extra zorg nodig hebben, dan weten we ook bij wie we terecht kunnen in de gemeente Kerkrade."

Hij gaat verder: "Dus ja, de bus heeft als eerste functie: komen, zijn en ontmoeten. Maar als we zien en proeven dat er meer nodig is, dan weten we naar wie we ze kunnen doorverwijzen. En daar zijn we heel blij mee." Ook wethouder Paas voelt dit: "We hebben zicht op wat er gebeurt en je krijgt dan ook een gevoel dat je weet: hoe zit het nou in onze maatschappij?"

Meer zicht

Ook wethouder Paas voelt dit: "We hebben zicht op wat er gebeurt en je krijgt dan ook een gevoel dat je weet: hoe zit het nou in onze maatschappij?" Hij is dan ook groot voorstander van de campagne en initiatieven zoals de ontmoetingsbus. "Het moet indalen bij mensen dat ze aan het voorkomen of vertragen van het proces van dementie zelf iets kunnen doen." Zelf is hij 71 en probeert zichzelf mentaal uit te blijven dagen, sluit hij af.

De aftrap van de campagne 'We zijn zelf het medicijn' wordt de komende tijd uitgerold over heel Zuid-Limburg.

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Eerst Cito, nu de doorstroomtoets: waarom er steeds kritiek is vanuit scholen op de eindtoets

Vier basisscholen die eerder hadden aangekondigd om de verplichte doorstroomtoets niet af te nemen, moeten dat van de staatssecretaris nu alsnog doen. Anders volgen er financiële sancties. De scholen uiten kritiek dat de toets te weinig meet.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant