meer NPO start

Nog duizenden coronaboetes wachten op beoordeling, maar OM wil niet seponeren: 'Dit strepen we niet weg'

Nog duizenden coronaboetes wachten op beoordeling, maar OM wil niet seponeren: 'Dit strepen we niet weg'
Agenten en boa's moesten toezien op de naleving van de coronamaatregelen
Bron: ANP

Een jaar na het einde van de 'anderhalvemetersamenleving' moeten nog meer dan 7.000 coronaboetes beoordeeld worden door justitie. Zo'n 4.000 zaken moeten nog naar de rechter, maar daar hebben ze geen tijd. Inmiddels dreigen de eerste zaken zo te verjaren.

Dat blijkt uit cijfers die EenVandaag opvroeg bij het Centrale Verwerkingsparket van het Openbaar Ministerie (CVOM).

'Nog steeds belangrijk'

Hoewel het inmiddels alweer meer dan een jaar geleden is dat de meeste coronamaatregelen werden afgeschaft in Nederland, wil het Openbaar Ministerie (OM) de coronaboetes niet seponeren.

"Het gaat om de norm. We vonden het toen belangrijk en dat is nog steeds zo", zegt officier van justitie Achilles Damen. "Dit strepen we niet weg."

Officier van justitie Achilles Damen
Bron: EenVandaag
Officier van justitie Achilles Damen

Mensen in eerste linie

Hij wijst erop dat we destijds niet wisten hoe de coronacrisis zich zou ontwikkelen. De ziekenhuizen lagen vol en er werden regels opgesteld die we toen belangrijk vonden. "Daarom zeggen we niet: 'Het leven is weer normaal, daar stoppen we mee.' We kijken daar zaak voor zaak nauwkeurig naar."

Seponeren zou bovendien geen recht doen aan de taak die agenten en boa's hadden, vindt Damen. "Dat waren de mensen in de eerste linie, die burgers moesten aanspreken en dat ook deden met een stuk deskundigheid. Die zou je ook geen recht doen als je nu zegt: 'Dit is nu niet meer belangrijk.'"

info

Hoge boete en aantekening op strafblad

De boetes voor het overtreden van de coronamaatregelen zorgden van begin af aan voor debat in de maatschappij en de politiek. De regels zouden niet duidelijk genoeg zijn, en ook zouden verschillende gemeenten en veiligheidsregio's anders handhaven. Mensen die het oneens waren met hun boete tekenden massaal bezwaar aan.

De hoogte van de coronaboetes was in eerste instantie 390 euro. Bovendien leverde een overtreding van de maatregelen je een aantekening in je strafblad op. Na ophef rond de 'knuffelbruiloft' van toenmalig justitieminister Ferd Grapperhaus werd het boetebedrag verlaagd naar 95 euro en werd ook de justitiële aantekening geschrapt.

Justitie nog druk met corona

Hoewel corona in de maatschappij ondertussen naar de achtergrond is geraakt - het Outbreak Management Team (OMT) heeft het virus inmiddels als een alledaagse infectie bestempeld - zijn ze er het bij het Centrale Verwerkingsparket van het Openbaar Ministerie nog dagelijks druk mee.

Deze afdeling van het OM behandelt normaal gesproken voornamelijk verkeersovertredingen, maar kreeg ook de afhandeling van coronaboetes erbij. De beoordelaars kregen hierdoor te maken met een verdubbeling van het werk: normaal behandelen ze 200.000 zaken per jaar, daar kwamen nu 180.000 zaken bovenop.

'Juridisch handwerk'

En niet alleen de coronaboetes zelf, ook de bezwaarschriften worden beoordeeld door het CVOM. "Juridisch handwerk", noemt Damen dat. Het is de dagelijkse praktijk voor het OM, legt hij uit, want ook de behandeling van 'gewone' zaken gaat ondertussen door.

Wel is er nog veel werk te doen, beaamt de officier van justitie. Meer dan 7.000 mensen wachten nog op een oordeel van het OM op hun bezwaarschrift. "Voor veel mensen klinkt duizenden heel veel, maar we zijn ingericht op het afwerken van grote aantallen zaken."

info

In totaal 180.000 coronaboetes beoordeeld

Vanaf maart 2020 zijn in totaal zo'n 180.000 overtredingen van de coronamaatregelen door het OM beoordeeld. Volgens het CVOM is het overgrote deel van de opgelegde boetes betaald en afgehandeld.

Er zijn inmiddels ruim 12.000 bezwaarschriften beoordeeld. 4.000 zaken zijn klaar om voorgelegd te worden aan de rechter, waarvan er zo'n 2.800 nog op een zittingsdatum wachten. 7.308 bezwaren moeten nog beoordeeld worden, wat kan leiden tot een sepot of een dagvaarding.

Ondertussen komt de verjaringstermijn van 3 jaar bij een aantal zaken in zicht. Op dit moment wachten nog 270 zaken uit 2020 op een beoordeling. Verder gaat het om 6.938 zaken uit 2021 en 100 zaken uit 2022. Het gaat vooral om boetes die zijn gegeven voor het niet naleven van de avondklok.

Recht op zorgvuldige afhandeling

"We hebben veel beoordelaars, maar niet oneindig. Dus moeten we altijd keuzes maken", erkent Damen over het stuwmeer aan coronaboetes dat nog op een oordeel wacht. De beoordeling van bezwaarschriften kost tijd, benadrukt hij. De bezwaren worden 'met nauwkeurigheid' bekeken.

Mensen hebben recht op een zorgvuldige afhandeling, zegt de officier van justitie. "Ze zijn in het strafrecht aangesproken op iets wat normaal heel normaal is. Je gaat gewoon 's avonds een blokje om en dat mocht nu niet. Daar werden ze op aangesproken en zijn ze het niet eens."

Vooral in verzet tegen avondklok

Mensen gingen dan ook vooral in verzet tegen een boete voor het overtreden van de avondklok. Velen komen met heel feitelijke voorbeelden, schetst de officier van justitie. 'Degene waarmee ik arm in arm liep was mijn zus en niet mijn vriendin', noemt hij als voorbeeld. "Je hebt mensen die zeggen: 'Ik had recht op een waarschuwing.'"

Anderen komen met principiële bezwaren tegen hun bekeuring. Damen: "Mensen die met een uitgebreid juridisch betoog komen dat de overheid hun rechten niet mag beperken, omdat het in de grondwet staat. Dat zijn de meest juridisch serieuze zaken."

Bekijk ook

Verjaringstermijn in zicht

Na de beoordeling blijkt of de boete geseponeerd wordt of aan een rechter moet worden voorgelegd. Momenteel moeten zo'n 4.000 zaken nog voor de rechter komen. Mensen moeten hierdoor lang wachten. "Dat is vervelend", geeft Damen toe. "Maar de zittingscapaciteit is niet oneindig."

Dan is er ook de vraag of alle zaken binnen de verjaringstermijn van 3 jaar behandeld kunnen worden. "Dat begint bij de oudste zaken een issue te worden", erkent hij. Een klein aantal (270) dreigt dit jaar verjaren. "Dat vind ik jammer omdat we het er dan inhoudelijk niet over kunnen hebben."

'Mensen krijgen serieus antwoord'

Inmiddels is ook de instroom van reguliere zaken weer flink. Zo is bijvoorbeeld het aantal zaken van rijden onder invloed toegenomen, ziet Damen. Of de coronaboetes hierdoor nog op tijd beoordeeld kunnen worden, is dus onzeker. "Het is niet iets wat we op een whiteboard kunnen uittekenen van: zo gaan we het halen."

Toch denkt de officier van justitie dat het het OM wel gaat lukken om de meeste zaken op tijd af te handen. "Alles wat niet verjaard gaan we op tijd af krijgen", zegt hij. "Van een klein deel halen we de beslissingstermijn niet, maar van het merendeel wel. Die mensen krijgen serieus antwoord."

Bekijk ook

'Nodig om prioriteiten te stellen'

Of de Raad voor de Rechtspraak wist dat er nog duizenden coronazaken moeten worden ingepland, antwoordt een woordvoerder dat er 'altijd contact is' met het OM over de instroom van zaken. "Dat gaat om aantallen, hierbij wordt niet gekeken naar de aard en soort van de strafzaken."

De zittingscapaciteit is beperkt en er is een tekort aan rechters, beaamt de Raad. "Dat brengt met zich mee dat er minder zaken kunnen worden afgedaan en maakt het nodig om prioriteiten te stellen", zegt de woordvoerder. Welke zaken worden aangebracht en op welk moment, is volgens de Raad aan justitie.

Officier van justitie Achilles Damen legt uit waarom er nog duizenden coronaboetes op de plank liggen

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Meer maatregelen, of is de zwaar beveiligde EBI in Vught al streng genoeg? Jullie vragen beantwoord

Meer maatregelen, of is de zwaar beveiligde EBI in Vught al streng genoeg? Jullie vragen beantwoord
Beveiliging bij de extra beveiligde inrichting (EBI) in Vught
Bron: ANP

Taghi, Holleeder, Razzouki: de gevaarlijkste Nederlandse criminelen verblijven allemaal in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught, oftewel de EBI. De inrichting heeft het hoogste beveiligingsniveau. We vroegen wat jullie erover willen weten.

Vlakbij de zwaar beveiligde gevangenis in Vught is afgelopen vrijdag een zittingszaal geopend voor strafzaken. Het is een maatregel om vluchtgevaarlijke gedetineerden minder vaak te hoeven vervoeren, want dat is peperduur en heeft grote risico's voor de veiligheid.

Beveiliging aanscherpen

"Tijdens een verplaatsing is er het risico dat een gedetineerde een ontsnappingsmogelijkheid vindt, meer dan wanneer iemand binnen de gevangenismuren blijft", verklaart woordvoerder Charlotte Hees van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI).

De opening van de zittingszaal past in een bredere politieke beweging om de beveiliging rond zware criminelen verder aan te scherpen. Het is onder meer een reactie op incidenten waarbij criminelen ondanks hun detentie vermoedelijk toch contact onderhielden met de buitenwereld.

Is er wel personeel voor een nieuwe EBI?

Tweede EBI in Vlissingen

De afgelopen jaren hebben we gemerkt dat er meer hoogrisico-gedetineerden zijn die hun criminele handelen proberen voort te zetten vanuit hun cel, zegt de woordvoerder van de Dienst Justiële Inrichtingen. Het is ook de reden dat er een extra EBI wordt gerealiseerd op het nieuwe Justitieel Complex in Vlissingen, dat naar verwachting in 2030 klaar is.

Advocaat Geert-Jan Knoops, die vaak in de EBI is geweest, stelt vast: "Er is in de samenleving een toenemende toestroom aan georganiseerde criminaliteit, de aard van het strafrecht is veranderd. Er is daardoor meer behoefte ontstaan aan een tweede EBI."

Druk op capaciteit

Op dit moment is er één EBI in Nederland, in de Penitentiaire Inrichting (PI) in Vught. Die heeft plek voor 24 gedetineerden, verdeeld over verschillende afdelingen. Naast de geplande bouw van een nieuwe EBI in Vlissingen wordt ook de capaciteit in Vught uitgebreid, met twaalf extra cellen.

Er is veel druk op de capaciteit in het gevangeniswezen, zowel wat betreft personeelstekorten als celtekorten, maar op deze groep wordt niet bezuinigd, laat de woordvoerder van de DJI weten.

Wat maakt de EBI anders dan een gewone gevangenis?

Afgezonderd van elkaar

Wat maakt zo'n EBI nu anders dan andere plekken waar gedetineerden verblijven? Het belangrijkste verschil is de doelgroep die erin zit, legt de woordvoerder uit. In de EBI komen vooral gedetineerden terecht die een grote rol speelden in georganiseerde criminaliteit, en die bijvoorbeeld een crimineel netwerk aanstuurden.

"Hierdoor zijn we er in de EBI niet alleen mee bezig dat deze gedetineerden - plat gezegd - achter slot en grendel blijven, maar willen we ook voorkomen dat ze hun criminele netwerk vanuit de gevangenis blijven aansturen."

Volledig afgezonderd

Om dat te voorkomen, is er strenge controle op de gedetineerden. "Het meest essentiële verschil is dat een gedetineerde in de EBI volledig afgezonderd is van andere gedetineerden", vertelt Knoops.

"In gewone gevangenissen mogen gedetineerden met elkaar socialiseren. Bijvoorbeeld gezamenlijk naar de luchtplaats gaan of sporten. Dat is in de EBI vrijwel niet het geval."

Hoe wordt hulp van buitenaf tegengegaan?

Contact met buitenwereld

Woordvoerder Hees legt verder uit dat gedetineerden in de EBI absoluut niet samen in één cel geplaatst worden, zoals dat in andere gevangenissen soms wel gebeurt. De gedetineerden in de EBI kunnen heel soms even samen koken of tegelijkertijd sporten. Maar dan wordt er goed gekeken wie met wie mag, en wie zeker niet.

De afgelopen jaren is er ook meer afstand gekomen in het contact tussen de bewaarders en de gedetineerden. Om bewaarders zelf beter te beschermen.

Controle bij telefoongesprekken

Telefoongesprekken met de buitenwereld zijn bovendien streng geregeld. In andere gevangenissen is er vaak een grotere belzaal en algemenere controle. Maar bij de EBI is die controle één-op-één: om te bellen met een gedetineerde in de EBI, moet de beller onder begeleid toezicht naar een andere gevangenis komen. Zodat nauw in de gaten kan worden gehouden wie met wie belt.

Ook zijn de bezoekregels streng: je kunt niet zomaar even op bezoek bij iemand in de EBI.

Bekijk ook

'Bizar streng'

Volgens Hees is de EBI 'bizar streng'. Ze zegt: "Niemand wordt een momentje losgelaten. De gedetineerden zijn helemaal in hun eentje. En hoewel het natuurlijk terecht is dat ze daar verblijven, is het een heel naar regime om in te zitten."

In 2023 stelde het anti-foltercomité van de Raad van Europa dat de veiligheidsmaatregelen in de EBI 'buitensporig' streng waren.

Ieder jaar opnieuw beoordeeld

De woordvoerder benadrukt dat goed verantwoord moet blijven waarom maatregelen in de EBI nodig zijn. "Dienst Justitiële Inrichtingen staat ook voor een humaan detentiebeleid. Dus bij zo'n streng regime als in de EBI moet je verantwoorden of het noodzakelijk is dat iemand daar verblijft. En als iemand er al langer verblijft: of het niet afgebouwd kan worden. Soms kunnen gedetineerden naar een iets minder zwaar beveiligde inrichting, de Afdeling Intensief Toezicht (AIT)."

Ieder jaar worden de gedetineerden daarom opnieuw beoordeeld. Dat gebeurt onder meer op basis van adviezen van de gevangenisdirecteur.

info

EenVandaag Vraagt

Bij EenVandaag heb je de mogelijkheid om vragen en ideeën in te sturen. Dat kan altijd in onze chat, of je kunt meedoen aan de gerichte EenVandaag Vraagt-oproepen die wij zo'n twee keer per week plaatsen in de Peiling-app. De Peiling-app is gratis te downloaden in de App Store of Play Store.

Cameratoezicht op advocaten

Dan zijn er nog de advocaten die contact hebben met gedetineerden. Ook op dat contact is het toezicht strenger geregeld dan in andere gevangenissen. "In een gewone gevangenis kun je als advocaat gewoon met je cliënt aan een tafeltje zitten, kun je dossiers over en weer uitwisselen, zodat de gedetineerde kan meelezen", weet Knoops uit eigen ervaring.

"In de EBI wordt een gesprek streng gemonitord", zegt Knoops. "Dat is ook altijd zo geweest, voor zover ik weet. Toen ik ruim 10 jaar geleden iemand in de EBI als cliënt had, was dit ook al zo."

Naar de Eerste Kamer

Onder het vorige kabinet stelde minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) nog scherpere maatregelen in de EBI voor. Hieronder was ook het voorstel om cameratoezicht in te stellen bij gesprekken tussen gedetineerden en advocaten.

In februari 2025 stemde de Tweede Kamer in met de wetswijziging die hiervoor nodig was. Het voorstel moet nu nog langs de Eerste Kamer.

Bekijk ook

Verdediging moeilijker

Eerder stemde de Tweede Kamer in met wijzigingen die verder gingen dan enkel cameratoezicht, en ook auditief toezicht mogelijk maakte. Na een spoedadvies van de Raad van State werd hiervan afgezien.

"Het scherpe toezicht in de EBI maakt het werk van de verdediging al een stuk moeilijker", zegt Knoops hierover. "Als het toezicht óók nog eens gepaard zou gaan met geluid opnemen en kunnen terugluisteren. Dan zou een advocaat nooit vertrouwelijk informatie kunnen uitwisselen."

'Grenzen van toelaatbare zijn bereikt'

"Dat zou in strijd zijn met het Europese Mensenrechtenverdrag. Zelfs het belang van de veiligheid van de samenleving kan niet opwegen tegen het grote belang dat de wetgever heeft gecreëerd voor ongestoord vrij verkeer tussen advocaat en cliënt", zegt hij.

"Ik denk dat de grenzen van het toelaatbare nu al zijn bereikt met het huidige EBI-regime."

Nog strenger?

De Dienst Justitiële Inrichtingen ziet in principe geen heil in een nog strengere beveiliging in de EBI. "Bij incidenten moet je natuurlijk kijken: hoe wil je dit voorkomen in de toekomst?", zegt de woordvoerder. "En het is goed dat er voor de capaciteit een tweede EBI-vestiging gepland staat. Maar wij zitten niet op de route dat het dagelijks regime van de gedetineerden nu nog strenger moet."

"Het is in de EBI echt al heel streng. Dus de indruk die mensen soms hebben van 'het kan nog wel wat strenger', die klopt niet", zegt ze. "Bovendien moet je ook denken aan wat zo'n extreem streng beleid doet met mensen, wat voor mensen je daarmee maakt. Daar los je niks mee op, zeg maar. Het baat niet."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Brabantse worstenbroodjes tijdens het Suikerfeest? Kadir zorgt met zijn halal snacks dat iedereen mee kan eten

Brabantse worstenbroodjes tijdens het Suikerfeest? Kadir zorgt met zijn halal snacks dat iedereen mee kan eten
Kadir in de testfase van zijn halal-worstenbroodjes
Bron: Mark Bolk

Vandaag begint Eid al-Fitr, oftwel het Suikerfeest. En dat betekent voor veel mensen: samen zijn én samen eten. De Brabantse Kadir Ahmed probeert daar een rol in te spelen met zijn Kadir's snacks. "Happy halal voor iedereen."

Denk je aan Brabant, dan denk je aan worstenbroodjes, weet ook de van oorsprong Somalische Kadir Ahmed, die in Den Bosch opgroeide. Vroeger kwam hij ze vaak genoeg tegen op kinderfeestjes, als traktaties op school of tijdens een dagje weg. Maar als moslim 'hapte hij dan mis' zoals hij het zelf omschrijft.

'Ik wilde ook'

"Tijdens de kerstbrunch en -diner op school zag ik mijn vriendjes worstenbroodjes eten. Ik had zoiets van: ja, maar dit wil ik ook", vertelt Kadir. "Het zorgde er ook voor dat ik het gevoel had dat ik erbuiten viel, dat ik niet mee kon doen." Als moslim moet je halal eten. Varkensvlees, dat in worstenbroodjes zit, is dat niet.

"Al moslim krijg je van jongs af aan mee dat je halal eet, al snap je als kind misschien niet helemaal waarom", legt Kadir uit. Zijn Nederlandse vriendjes en vriendinnetjes hadden er begrip voor als hij niet alles mee kon eten. "Maar toch had ik vaak het gevoel: waarom jullie wel en ik niet? Waarom is dit er nog niet voor mij?"

Vraag om halal saucijzenbroodjes

Eten verbindt, vindt Kadir, en dan is het ook fijn om alles samen te kunnen eten. Maar pas jaren later kwam hij op het idee om niet-halal producten, zoals worstenbroodjes, voor iedereen beschikbaar te maken.

"Ik werkte bij de klantenservice van Bakkersland (een industrieel bakkersbedrijf, red.) en kreeg de vraag of we halal saucijzenbroodjes hadden. Toen ik daarmee naar mijn baas ging, zei hij: 'Kadir, richt je op brood, we doen niet aan halal.' Maar het gevoel dat ik als kind had, dat gemis, dat bleef aan me knagen."

Bekijk ook

'Brabants worstenbroodje evenaren'

Zo ontstond het idee om aan de slag te gaan met een halal worstenbroodje. Maar dat ging niet zonder slag of stoot: Kadir was een jaar bezig met het zoeken naar de goede samenstelling voor het deeg en de juiste kruidenmix voor in het gehakt. En werken met rundvlees, wat Kadir gebruikt, gaat anders dan met varkensvlees. "Dat laatste kan een stuk meer aan."

Vergelijkingsmateriaal op het gebied van smaak had hij zelf niet, want een traditioneel worstenbroodje - meestal gemaakt met varkensgehakt, en anders niet halal geslacht vlees - had hij natuurlijk nog nooit geproefd. Dus om de juiste smaak te creëren, kreeg hij hulp van anderen. "Het is echt een specifieke smaak, het was onze uitdaging om het Brabantse worstenbroodje te evenaren."

Hulp van moeder

Met het vinden van de juiste kruidenmix heeft, naast kruidenbedrijf Verstegen, vooral Kadirs moeder geholpen. "Die weet alles van smaken en proeven", vertelt Kadir.

Dat terwijl ze in eerste instantie niet enthousiast was over het idee. "Ze had zoiets van: 'Maak gewoon je studie af en hou op met dat worstenbrood.' Ze begreep niet zo goed wat ik aan het doen was." Maar uiteindelijk ging ook zij erin mee. "Ze zei: 'Je bent zo eigenwijs, ik ga toch maar helpen", zegt Kadir lachend.

Groot verschil

Al lijkt het kunnen eten van een worsten- of frikandelbroodje misschien klein, volgens Kadir kan het een groot verschil maken.

"Het doet mensen enorm veel dat ze het nu ook kunnen eten", merkt Kadir. "Je zorgt met een klein product dat mensen eindelijk kunnen mee-eten, dat ze denken: het is er nu eindelijk ook voor ons."

Steeds meer halal

En dat is belangrijk, want er zijn steeds meer mensen in Nederland die halal eten. In 2023 was 6 procent van de Nederlandse bevolking moslim.

Dat is ook terug te zien in de supermarkten. Er zijn steeds vaker halal-vakken en volgens cijfers van onderzoeksbureau Circana is de omzet van halal-producten in 2024 in 3 jaar tijd verdubbeld: van 23,2 miljoen euro in 2021 naar 53,4 miljoen in 2024. Daarbij zijn het niet alleen moslims, maar ook niet-Islamitische mensen die halal kopen, bijvoorbeeld als ze stoppen met het eten van varkensvlees.

'Zowel Fatima als Dirk-Jan'

Dat ziet Kadir ook weer terug in zijn klanten. "Het is niet alleen een Fatima of Kadir die het koopt, maar ook een Dirk-Jan of een Fleur. Iedereen heeft tegenwoordig wel een schoondochter of -zoon, vriend, buurman of -vrouw die halal eet, en iedereen wil ook voor hen iets op tafel kunnen zetten. Daardoor verkopen we niet alleen veel met Suikerfeest of tijdens de ramadan, maar ook met kerst of Pasen." Vorig jaar verkocht Kadir in totaal 1,7 miljoen snacks.

"Er komen steeds meer mensen uit verschillende landen naar Nederland, en daardoor zie je steeds meer verschillend eten, en meer mensen die halal eten. Tegelijkertijd is er in Nederland nog veel onwetendheid over halal." Al ziet Kadir dat wel langzaam veranderen. "We zijn er nog niet helemaal, maar langzaam gaan we vooruit. In Deurne, waar onze bakkerij laatst geopend is, wisten ze eerst niet eens wat halal was. En nu zijn ze hartstikke positief."

Bekijk ook

Geen niche

"Het wordt nog vaak gezien als een niche", gaat Kadir verder. "Als een hype die weer voorbij gaat. Maar het is juist iets wat de komende jaren alleen nog maar blijft groeien. En hoe fijn is het dan dat we kunnen helpen om het voor mensen beschikbaar te maken?"

"Het gaat erom dat iedereen mee kan eten, want iedereen kan het eten, ook als je niet alleen halal eet. Vandaar dat mijn slogan ook is: eten dat je deelt is twee keer zo lekker."

'Eten waar je blij van wordt'

Waar het begon met puur Brabantse worstenbroodje, heeft Kadir nu ook saucijzen- en frikandelbroodjes en bapao in de supermarkten liggen. En er komt nog meer aan. Maar wat precies blijft nog even geheim, laat Kadir weten.

"Onze missie is om mensen en culturen samen te brengen met eten waar je blij van wordt. Als ik daaraan bij kan dragen met mijn eten, vind ik dat mooi", sluit Kadir af.

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant